Reklama

Zmarł prof. dr hab. Stanisław Lorenc. Były rektor UAM w Poznaniu pochodził z Radlina

Opublikowano: 20 stycznia 2020 14:14
Autor:

Zmarł prof. dr hab. Stanisław Lorenc. Były rektor UAM w Poznaniu pochodził z Radlina - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Reklama

W ubiegłą niedzielę zmarł prof. dr hab. Stanisław Lorenc, rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w latach 2002-2008, absolwent jarocińskiego Liceum Ogólnokształcącego. Miał 76 lat.

 

Urodził się 8 listopada 1943 roku w Radlinie (gm. Jarocin). Szkołę podstawową ukończył w Roszkowie. Maturę w jarocińskim ogólniaku zdał w 1961 roku. W tym samym roku rozpoczął studia geologiczne na Wydziale Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Wrocławskiego. Ukończył je w 1967 roku. W latach 1967-73 był asystentem w Instytucie Nauk Geologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego, a potem przez 10 lat adiunktem i przez kolejne 5 lat docentem na tej uczelni. W 6 lat po studiach obronił pracę doktorska, a w roku 1982 otrzymał tytuł doktora habilitowanego nauk przyrodniczych. W roku 1994 roku już na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu uzyskał tytuł profesora nauk o Ziemi.

 

Z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza był związany od 1989 roku. W roku 1994 został dyrektorem Instytutu Nauk Geologicznych UAM. W tymże instytucie kierował zorganizowanym przez siebie Zakładem Mineralogii i Petrologii. Był geologiem, badaczem dna oceanicznego i inicjatorem polskich badań związanych ze zjawiskiem tsunami. Uznanie w kręgach naukowych przyniosły profesorowi Stanisławowi Lorencowi oryginalne odkrycia geologiczne w rejonie Polski północno-zachodniej oraz w Sudetach. Uczestniczył w międzynarodowym programie badań dna oceanicznego w strefach wulkanicznych.

 

 

 

 

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. Również w sieci. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.