Reklama

Wybory w powiecie. Mamy nowego starostę. Kto jest zastępcą?

Opublikowano: 22 listopada 2018 08:16
Autor: Anna Konieczna

Wybory w powiecie. Mamy nowego starostę. Kto jest zastępcą? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Reklama

Komisarz wyborczy wyznaczył termin pierwszego posiedzenia Rady Powiatu Jarocińskiego. Zostaną na nim wybrane nowe władze - starosta, jego zastępca oraz prezydium rady.

 

 

[TA INFORMACJA OD 12.00 JEST AKTUALIZOWANA - odśwież lub wciśnij F5]

 

W przeciwieństwie go gmin, gdzie wójtowie i burmistrzowie wybierani są przez mieszkańców w wyborach bezpośrednich, władze powiatu wybierają radni.

 

W tegorocznych wyborach najwięcej osób do rady powiatu wprowadziło Prawo i Sprawiedliwość - 7. O jedną mniej, ugrupowanie burmistrza Jarocina Adama Pawlickiego - Ziemia Jarocińska. 4 reprezentantów ma Polskie Stronnictwo Ludowe, a 2 koalicja Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej. [szczegółowe wyniki - zobacz TUTAJ]

 

Żadne z ugrupowań nie ma większości. W tej sytuacji doszło do zawiązania koalicji PiS - PSL (11 radnych na 19). Rekomendację na starostę jarocińskiego z ramienia PiS-u otrzymała Lidia Czechak. Z kolei PSL na wicestarostę desygnował Katarzynę Szymkowiak.

 

[więcej o koalicji PiS - PSL - przeczytasz TUTAJ]

 

Jak będzie, czy rzeczywiście władzę w powiecie przejmą kobiety - okaże się w czwartek - 22 listopada w czasie pierwszego posiedzenia nowo wybranej Rady Powiatu Jarocińskiego. A, że głosowanie będzie tajne, mówi się, że wszystko może się jeszcze zdarzyć.

 

Posiedzenie rozpocznie się o godz. 12.00 w sali konferencyjnej jarocińskiego starostwa. Wstęp wolny.

 

[ZAPRASZAMY NA RELACJĘ Z POSIEDZENIA - informacja będzie aktulizowana]

 

[AKTUALIZACJA 12.25]

 

Nowo wybrani radni powiatu jarocińskiego rozpoczęli obrady. Odebrali zaświadczenia o wyborze i złożyli ślubowanie. Przystępują teraz do procedury wyboru władz powiatu. Obrady prowadzi radny senior Jacek Jędraszczyk, były burmistrz gminy Żerków.

 

[12.45]

 

Radna Lidia Czechak zgłosiła kandydaturę Jana Szczerbania na przewodniczącego rady powiatu. Szczerbań pełnił tę funkcję w poprzedniej kadencji. Jest jedynym kandydatem. Trwa głosowanie w trybie tajnym.

 

[12.57]

 

Jan Szczerbań został przewodniczącym Rady Powiatu Jarocińskiego na kadencję 2018 - 2023. Otrzymał 13 głosów poparcia. 5 radnych było przeciwnych.

 

Zgłoszono kandydatów na wiceprzewodniczących. Są nimi: Hanna Szałkowska, Teodor Grobelny oraz Michał Urbaniak. Trwają przygotowania do tajnego głosowana.

 

[13.38]

 

W wyniku głosowania nowymi wiceprzewodniczącymi rady powiatu zostali: Hanna Szałkowska (w przeszłości wiceburmistrz Jarocina) i Teodor Grobelny (ustępujący dzisiaj starosta).

 

[13.43]

 

Radny Mirosław Drzazga zgłasza kandydaturę Lidii Czechak na stanowisko starosty - przewodniczącej zarządu powiatu.Nikt więcej nie został zgłoszony. Nazwisko Lidii Czechak było wymieniane, jako przyszłego starosty już od czasu wyborów samorządowych. Wtedy radna Czechak uzyskała rekomendację Prawa i Sprawiedliwości na najważniejsze stanowisko w powiecie.

Trwa głosowanie w trybie tajnym.

 

[13.59]

Lidia Czechak została wybrana starostą jarocińskim. Głosowało na nią 16 radnych, 2 wstrzymało się od głosu.

Starosta Lidia Czechak zgłasza kandyaturę Katarzyny Szymkowiak na stanowisko wicestarosty. Jest to jedyna kandydatura. Trwa przygotowania do głosowania.

 

13 głosami "za" radni wybrali Katarzynę Szymkowiak wicestarostą jarocińskim.

 

[14.50]

 

Radni wybrali dwóch etatowych członków zarządu powiatu. Zostali nimi: Mirosław Drzazga i Mariusz Stolecki. Tym samym zarząd powiatu będzie liczył czterech członków: starostę, jako szefa zarządu, wicestarostę oraz dwóch etatowych członków.

Trwa wybór członków komisji stałych rady powiatu.

 

[15.42]

 

Rada powiatu zakończyła obrady.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (120)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 3 lata temu | ocena +0 / -0

  Wilkowji

  Poprawna pisownia to Wilkowyi !!

 • 3 lata temu | ocena +8 / -8

  Lidka przemyśl to wszystko....

  PO i SLD już nie ma. Czas na Arbuzików z PSL. TYLKO PIS I ZJ! Szkoda że Lidka nie czyta książek historycznych. I nie wie co to komuniści i ich następcy POstkomunisci, a czasem przebierańcy. Jakby wiedziała co to za zaraza to wzniosłaby się ponad krótkowzroczne analizy i podszepty kolegów partyjnych bojących się o własne stołki i zrealizowała wizję prawdziwego patrioty Adama Pawlickiego. Tylko prawdziwy mąż stanu jest w stanie patrzeć dalekowzrocznie. Jakbyś Lidka nie wiedziała kto odsunął od władzy komunistów w 2002, a następnie zmarginalizował lub całkowicie wykluczył z jarocińskiej sceny politycznej postkomunistow z PO I SLD to przypomnę Ci - Adam Pawlicki. Dzięki temu m. in. zostałaś starostą. Szkoda tylko że zbratałaś się z najbardziej prorosyjską partią w Polsce wg Gazety Polskiej czyli z PSLem.

 • 3 lata temu | ocena +7 / -3

  Precz z POstkomunistami i komunistami.

  PO i SLD są już historią polityczną Jarocina. Hurra hurra hurra. Chwalmy Pana... Dziękuję mieszkańcom za mądry wybór. A jeszcze 4 lata temu panoszyli się jako burmistrz i wiceburmistrz. Jeszcze tylko PSL za 5 lat niech idzie w piz... i będzie pięknie. Ważne że nie weszli Walenty były naczelnik komunistyczny, Betoniara i Jacek dyrektorzy za komuny.

 • 3 lata temu | ocena +11 / -6

  Barański podnmiotowo czy przedmiotowo będziesz traktowany?

  Barański wytną ci drogę z Magnuszewic do kotlina? Która dostała 3 miliony dofinansowania. Masz pierwszy sprawdzian żeby pokazać że głosy na ciebie oddane nie były głosami straconymi. Ale myślę że potraktują cię jak szm....

 • 3 lata temu | ocena +10 / -6

  Strajk

  Pielęgniarki z dps za czym czekacie zadajcie od krawca 1600podwyżki jak w szpitalu on zatrudniał swoich za 7000 bo za 5000 ni e opłaca się wstawać

 • 3 lata temu | ocena +10 / -2

  kanapa powiatowa dla grubolachnej

  Kiedys i rozsądny Stachu wyruchał Krawca z członka zarządu i zrobił Musielaka Stach wiedział że tylu nierobów nie może być i dobrze zrobił ze Krawca ograł.

 • 3 lata temu | ocena +18 / -9

  jarock

  Pani Kasia przegrała wybory i nie uzyskała akceptacji Jarociniaków do pełnienia funkcji Burmistrza. Dlaczego ma rządzić powiatem ??? W nagrodę ???Powiaty to dobrze płatne stanowiska bez wielu mocy decyzyjnych i inwestycyjnych.

 • 3 lata temu | ocena +19 / -5

  poczekamy, zobaczymy

  spokojnie. Daję im rok rządzenia. Za tydzień zniechęcą do siebie Barańskiego z PIS z Kotlina, bo wytną mu drogę Magnuszewice - Kotlin która dostała 3 miliony dofinansowania na 2019 rok, ale trzeba dołożyć 4 mln z budżetu powiatu. Szkoda 4 baniek na jednego radnego. Później ograją 3 radnych z Żerkowa Jędraszczyka, Stoleckiego i Bandyka, bo im wytną ścieżkę od mostku do jarocina. Razem 4 plus 2 z PO (już ograli) plus 6 z ZJ i będzie 12 do odwołania starosty.

 • 3 lata temu | ocena +30 / -1

  NAJWIĘKSZY PRZEGRANY

  Największy przegrany wyborów 2018. PO i Stanisław Martuzalski. ZJ ma burmistrza większość w RM - 13 radnych i 6 radnych w powiecie. PSL ma wicestarostę, 4 radnych w powiecie i 2 radnych w gminie. PIS starostę i 7 radnych w powiecie i 2 radnych w gminie. ZJ rządzi w gminie, PIS i PSL w powiecie. A Staszek przegrał wszystko był starostą, potem burmistrzem, potem członkiem zarządu powiatu i został z niczym. PO dwóch radnych. Smiech na sali. Siedzi na końcu stołu i myśli jak ja tego dokonałem?

 • 3 lata temu | ocena +14 / -3

  Wypiją piwo które sobie naważyli.

  No to niech pokażą co potrafią zrobić z tym bigosem które narobiły w szpitalu partie PSL-PiS i PO, którym PiS oddał 2 lata temu władzę. Wyrzucenie Martuzalskiego nie wiele pomoże. PiS niech teraz po nich sprząta.

 • 3 lata temu | ocena +8 / -2

  się nie udało?

  "Wolny rynek to konkurencja, ale w przyszłości, sprywatyzowane powiatowe szpitale będą musiały ze sobą współpracować, a nie walczyć ze sobą o pacjenta. Konkurencją mogą być małe oddziały prywatne, które prawdopodobnie będą powstawać z udziałem kapitału zachodniego – mówi starosta Martuzalski." http://pleszew.naszemiasto.pl/artykul/gazeta-pleszewska-jarocin-ukradl-pleszewowi-adele,293571,art,t,id,tm.html

 • 3 lata temu | ocena +14 / -11

  RM

  w Radzie Miejskiej ZJ ma większość i znowu marionetki będą głosować. Na szczęście Powiat jest poza zasięgiem ZJ. Z roku na rok poparcie ZJ raczej maleje więc za 5 lat może w końcu będzie normalnie w RM i ziemianie nie będą mieli większości

 • 3 lata temu | ocena +12 / -9

  Ana

  Może i inaczej bym wolała ale na szczęście decydują wybrani przez nas radni. Pani Kasia jest ok, ale ponieważ nie jest radną- nie będzie miała prawa głosu.I to wydaje mi się trochę sztuczne. Najpotężniejszy jest pan Drzazga bo największa część budżetu jest w jego władaniu. A podejrzewam, że profesorem składu rady jest pan Janek S. Facet wie czego chce.

 • 3 lata temu | ocena +20 / -7

  sza

  straciłam głos oddając na PSL,nie ma mojej zgody na kolaborację z PiS.Zapamietam do następnych wyborów.!!!!!

 • 3 lata temu | ocena +17 / -7

  Referendyści

  porzuceni i wykorzystani buhahahaha

 • 3 lata temu | ocena +15 / -9

  6666

  Jarocinioki to pisioki....]

 • 3 lata temu | ocena +13 / -6

  !!!!

  boszeeeee. nie mam słów !!

 • 3 lata temu | ocena +10 / -4

  o niczym

  jaki ten portal nudny, tak samo nudny jest jarocin

 • 3 lata temu | ocena +20 / -15

  Jarocinianka

  Gratulacje obu Paniom, kobiety górą

 • 3 lata temu | ocena +30 / -16

  Koryciarze.

  To w gminie Jarocin będzie klub radnych Katarzyny Szymkowiak bez Katarzyny Szymkowiak. A Wilkowyja wydymana bez radnej. Tylko o korycie myślą.

 • 3 lata temu | ocena +22 / -14

  Adam

  Przecież Adam Pawlicki powiedział kto ma być starostą i tak się stało.

 • 3 lata temu | ocena +12 / -4

  Jesienny

  Gratulacje

 • 3 lata temu | ocena +15 / -7

  Jaaa

  Gratuluję obu Paniom!

 • 3 lata temu | ocena +18 / -11

  Dialog

  Ciekawe jak dlugo ci starzy wyjadacze wytrzymają pod rządami dwóch bab... cienko to widze

 • 3 lata temu | ocena +32 / -34

  nn

  A ja gratuluję Pani Kasi. To dobra kobieta, o wielkim sercu. Każdemu pomoże. Powodzenia !!!

 • 3 lata temu | ocena +17 / -5

  Śmiech kabaret

  Dzień dobry tu Pani emeryturka. Znowu 580zl na miesiąc, bez obawy ja tam ledwo 10 tysięcy mam :D

 • 3 lata temu | ocena +23 / -9

  Zenek

  a członki po co? reszta nie daje rady?

 • 3 lata temu | ocena +27 / -15

  Jaja sobie robią

  Hahahah Stolecki etatowym członkiem zarządu :D dobry kabaret!

 • 3 lata temu | ocena +36 / -5

  Czasy się zmieniają,

  Ludzie się zmieniają Miro wiecznie przy korycie.

 • 3 lata temu | ocena +26 / -4

  Czekamy

  Zobaczymy jaki dialog zaproponuje pani Kasia:)

 • 3 lata temu | ocena +8 / -7

  To pan Kołek się nie dostał do rady?

  Myslałam że udało się mu

 • 3 lata temu | ocena +28 / -8

  kasa podzielona na 5 lat

  KASA publiczna rozdzielona i tyle w temacie na najbliższe 5 lat ! ______________ Niektórzy świętują swój nowy budżet w okolicach 11300x60miesiecy => 678.000 zł. polskich _____ a inni troszku mniej ;-)

 • 3 lata temu | ocena +38 / -9

  Samuel

  Etatowy Mira$288 głosów. Poruta !!!

 • 3 lata temu | ocena +31 / -7

  miro$ławny

  karolek z goliny głosowałes za mirosławnym czy wyszedłes jak ostatnio ?

 • 3 lata temu | ocena +25 / -15

  Krzychu

  Ktoś się śmieje z listonosza ? Jakie wykształcenie miała specjalistka od budżetu w gminie pani Pilarczyk ? Doktor, docent czy profesor nadzwyczajny ? Słabo Ziemia słabo, powiat przegrany z kretesem, nawet kelner uciekł, w gminie też coraz mniej radnych.

 • 3 lata temu | ocena +23 / -9

  twój nick

  Pani Lidio Czechak, pracowała pani w agencji rolnej.Nie są Pani pewnie obce zwierzęta. Więc niech się Pani w czasie tej kadencji nie da nabrać i nie pomyli cech baranka i wilka. Przyjdzie czas,zobaczy Pani, w najmniej oczekiwanym momencie na Pani powiatowej drodze stanie wilk odziany w skórę baranka. Niech mi Pani uwierzy, tak będzie.

 • 3 lata temu | ocena +12 / -16

  do Adama

  toś Adam strzelił sobie w kolano. W ZASADZIE NIE SOBIE bo będziesz posłem albo europosłem, a te 2 baby będa przejmować gmine po Tobie bo jak mops nie dał rady tak samo bedzie i teraz niestety. Za chwile dostaniesz desant zwolnionych pionków ziemi ze starostwa do gminy i bedzie bardzo ciasno. Potem jak bedziesz posłem lub euro to co prawda bedziesz miał immunitet ale schedy po Tobie nikt nie przejmnie za ten bład ze pozwalasz sie tym 2 babom lansować myslślac ze ciemnota wyboracza rozróznia co zrobił powiat a co gmina

 • 3 lata temu | ocena +12 / -6

  2 damy albo i nie damy

  historia zatacza koło 2, 5 nierobów potrzebuje młodego jak Musielaka ówczesnie

 • 3 lata temu | ocena +17 / -1

  Asf

  A nie wystarczy tak jak w innych powiatach starosta i vice jako etatowi a reszta zarządu to radni za dietę.

 • 3 lata temu | ocena +19 / -1

  .

  Chciałabym zobaczyć gębę Koniecznej

 • 3 lata temu | ocena +20 / -24

  Piter

  Nie dać ziemianom żadnych funkcji, tak jak to oni zrobili w gminie z opozycją. W sumie myślę sobie, że Zj nie zadbała o swoich radnych w powiecie. Przecież gdyby w gminie opozycja pełniła jakieś funkcje, to myślę, że w powiecie też ziemianie mogliby liczyć choćby na wiceprzewodniczących komisji. Mścity dwa razy bity.

 • 3 lata temu | ocena +22 / -28

  Krzychu

  Adam gdzie jesteś teraz ? ograli cie jak konia w sądzie, z tym sądem zresztą więcej skojarzeń by się znalazło, trzeba wypłakać się u Gowina, on taki empatyczny

 • 3 lata temu | ocena +12 / -25

  Maria

  Panie Szczerbań gratuluję.

 • 3 lata temu | ocena +21 / -12

  Olo

  Dlaczego nie transmitowaliście pierwszej sesji nowej kadencji Gminy Jarocin?

 • 3 lata temu | ocena +25 / -12

  Etna

  Zegar starostą, Nicke wice , a Bajda etatowym............hmm...................taki żarcik.

 • 3 lata temu | ocena +17 / -2

  xd

  Gazeta wtedy PISAŁA http://www.jarocinska.pl/artykuly/kino-znow-polaczone-z-kamienica-burmistrza-byl-mur,51260.htm stronniczo i specjalnie w takiej retoryce "W poprzedniej kadencji sprawa antresoli i muru, który ostatecznie przeciął bar Cafe Kadr - podzieliła też samorządowców i wywoływała gorące spory. Po jednej stronie stał ówczesny burmistrz Stanisław Martuzalski, po drugiej - radni z klubu Ziemia Jarocińska, a szczególnie obecny II zastępca burmistrza Jarocina. Ostatecznie miasto odebrało lokal najemcy, który jak informowali urzędnicy, nie regulował na czas należności. Wiele osób żałowało kawiarni. Przez moment lokal, jako prywatny przedsiębiorca, chciał przejąć bratanek obecnego burmistrza."

 • 3 lata temu | ocena +13 / -4

  xd

  http://www.jarocinska.pl/artykuly/urzednicy-przyszli-zobaczyc-sciane-wideo-sonda,1716.htm takie decyzje podejmowała Pan Szałkowska

 • 3 lata temu | ocena +24 / -8

  ewa

  Pani Szałkowska i Pan Martuzalski są też, to są Ci państwo od stawiania murów w kawiarni?