Reklama

WYBORY PARLAMENTARNE 2019. Starcie kandydatów ze szpitalem w tle [SONDA]

Opublikowano: 8 października 2019 09:46
Autor: Anna Konieczna

WYBORY PARLAMENTARNE 2019. Starcie kandydatów ze szpitalem w tle [SONDA] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Reklama

Wybory Parlamentarne 2019. Wybory Parlamentarne 13 października 2019. Kandydaci w wyborach parlamentarnych 2019. Kandydaci z Jarocina. 

 

Kampania wyborcza wkroczyła na ostatnią prostą. Atmosfera robi się coraz bardziej gorączkowa. Widać to również po tym, co dzieje się w mediach społecznościowych. Tam też doszło w ostatnim czasie do starcia dwójki kandydatów na posłów z Jarocina. Powodem był szpital, a konkretnie pieniądze, których nie ma.

 

 

Otóż w maju starosta Lidia Czechak, która teraz jest kandydatką Prawa i Sprawiedliwości do sejmu, zapowiedziała na konferencji prasowej, że powiat złożył wniosek o dofinansowanie do zakupu nowego wyposażenia dla oddziałów położniczo-noworodkowego i ginekologicznego, które mają się przenosić do nowo wybudowanej części szpitala [kto już się przeprowadził do nowej części szpitala - czytaj TUTAJ]. Dotacja ponoć była już nawet obiecana przez premiera Mateusza Morawieckiego.

 

 

Całkowita wartość potrzebnych urządzeń to ponad 3,3 mln zł. Powiat wnioskował o wsparcie w wysokości 2,6 mln zł (80%) z rezerwy ogólnej budżetu państwa. Wkład własny powiatu miał wynieść 664 tys. zł.

 

 

W ramach projektu lecznica miała zakupić między innymi aparat do znieczulenia na sali do cięć cesarskich, USG, 32 łóżka z napędem elektrycznym, 3 łóżka porodowe, 5 inkubatorów, 10 stanowisk do pielęgnacji niemowląt oraz 4 stanowiska do resuscytacji niemowląt.

 

 

Od tego czasu minęło prawie pół roku a w temacie panuje kompletna cisza. Już jakiś czas temu mówiło się nieoficjalnie, że Andżelika Możdżanowska, która jako sekretarz stanu w ministerstwie rozwoju aktywnie uczestniczyła w staraniach o pieniądze dla jarocińskiego szpitala [więcej na te temat czytaj TUTAJ], po wyborze na europosłankę, spakowała się, przeniosła do Brukseli i zapomniała o obiecanym wsparciu finansowym dla Jarocina. Ale oficjalnie nikt tego powiedzieć nie chciał.

 

 

[więcej o dodatkowym finansowaniu dla jaroci nskiego szpitala przeczytasz TUTAJ]

 

 

Ale trwa kampania przed wyborami do parlamentu - tym razem naszego, krajowego i w ferworze walki mówi się różne rzeczy. Do takiej wymiany zdań doszło ostatnio w mediach społecznościowych między dwójką jarocińskich kandydatów na posłów z przeciwnych obozów politycznych - Stanisławem Martuzalskim z Koalicji Obywatelskiej i Lidią Czechak z Prawa i Sprawiedliwości. Przedmiotem starcia było właśnie to obiecane przez premiera dofinansowanie dla szpitala w Jarocinie.

 

 

Stanisław Martuzalski umieścił na swoim profilu następujący wpis:

 

 

Dotarła do nas informacja, że starostwo nie dostanie pieniędzy rządowych na wyposażenie nowo wybudowanej części jarocińskiego szpitala. Od wiosny radni powiatowi, mieszkańcy powiatu otrzymywali informacje o przyznaniu przez rząd około 3 mln złotych dla szpitala. Starosta informowała na sesjach o uruchomionej procedurze, w wyniku której zostanie zakupiony nowy sprzęt. I co? I nowe sale stoją od 8-miu miesięcy puste! Czy wprowadzono nas celowo w błąd? Kiedy pacjentki będą mogły być w końcu leczone i rodzić w cywilizowanych warunkach? Dziwna cisza jaka zapadła w tej sprawie, pomimo wywiadu jaki udzielił prezes szpitala!

 

 

Na takie doniesienia natychmiast zareagowała Lidia Czechak.

 

 

[o finansowych kłopotach jarocińskiej lecznicy pisaliśmy TUTAJ]

 

 

Pan już wie bo my jeszcze nie. Wniosek złożyliśmy do rezerwy budżetowej. Przeszedł pozytywne opinie 3 ministerstw. Czekamy na środki. I nie wiem, skąd ta kwota? Pozytywna decyzja była na 2 mln. To może ja zapytam, co z wnioskiem na środki na Rewitalizację Szpitala, które Pan obiecał.

 

 

 

Martuzalski nie pozostał dłużny:

 

 

Lidka, oj przepraszam widzę, że idzie na ostro, bo mamy przejść na per pani/pan. Ok, jak sobie Pani życzy. A swoją drogą mogła Pani siedzieć cicho i nie prowokować mnie do ujawnienia niewygodnych dla was faktów. Generalnie hołduje zasadzie, aby nie wdawać się tutaj w polemikę, ale dzisiaj dostąpiłem zaszczytu, zaatakowała mnie sama Pani Lidia. No to po kolei, w krótkich żołnierskich słowach. Po pierwsze, to proszę się spytać swojego prezesa o jego wypowiedź udzieloną w wywiadzie Po drugie sama Pani o tym fakcie powiedziała nam w kuluarach. Po trzecie od listopada 2010 pani koledzy tworzyli koalicje i współrządzili powiatem. W czasie kiedy były osiągalne środki unijne na rozbudowę infrastrukturę szpitalnej pozyskali kwotę 0,00 zł w odróżnieniu np. do powiatu wrzesińskiego, który pozyskał, z tego co pamiętam, ok. 40 mln zł! Po czwarte w lutym 2017 r., kiedy został mi powierzony obowiązek nadzorowania szpitala, w tym czasie jedynym programem infrastruktualnym był Program Rewitalizacji terenów zdegradowanych. I tak jak Szanowna Pani piszę, obiecałem złożyć projekt i tak się stało.

 

 

 

Polemika trwała jeszcze kilka wpisów dalej. Włączyło się do niej kilka innych osób. Ogólnie rzecz biorąc, kandydaci stojący po przeciwnych stronach wyborczej barykady przerzucali się argumentami - a raczej zarzutami, z których dla pacjentów jarocińskiego szpitala pewnie niewiele będzie wynikało.

 

 

W aktualnim numerze "Gazety Jarocińskiej" publikujemy obszerny artykuł na temat kolejek do lekarzy spcjalistów oraz opinie i pomysły kandydatów w wyborach na rozwiązanie tego problemu.  

 

 

 

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. Również w sieci.  

Redakcja

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (70)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 2 lata temu | ocena +10 / -0

  4.600.000 STRATY W SZPITALU za 2018 rok za czasów Mazurka i Martuzalskiego z Platformy Obywatelskiej

  Jeśli chcesz żeby inne szpitale w Polsce miały rewelacyjną sytuację finansową jak nasz, zagłosuj na Martuzalskiego.

 • 2 lata temu | ocena +10 / -1

  Partia Oszustów

  PO to dno. Za ich czasów dobrze mieli ale ci co wyłudzali VAT. Podatek VAT z którego państwo polskie finansuje większość wydatków. Pozwalali okradać państwo. Mało tego zmienili kwalifikacje tego typu przestępstw, tak, że podlegały pod kodeks karo-skarbowy a nie karny, bo tam groziły niższe kary. Najczęściej w zawieszeniu.

 • 2 lata temu | ocena +2 / -11

  Ggg

  https://www.google.com/amp/s/businessinsider.com.pl/finanse/zadluzenie-szpitali-w-polsce-rekord-ostatniej-dekady/kw7dwg5.amp rozumiem ze w całej Polsce zle zarządzają a zysków nie przynosi tylko szpital w Jarocinie. Nikt noe wierzy w te Pisowskie kłamstwa, bo ludzie mają oczy i widzą co się dzieje

 • 2 lata temu | ocena +12 / -0

  Polen

  Same oszusty na każdym kroku

 • 2 lata temu | ocena +12 / -0

  PO i nie ma pytań

  Nie dziwi prawie 5 milionów straty w 2018 w szpitalu jeśli się wie, że za szpital odpowiadał duet z Platformy Obywatelskiej w osobach Martuzalski i Mazurek.

 • 2 lata temu | ocena +16 / -1

  Cała prawda na taśmach o PO

  Stasio chciał zabłysnąć... Ale Neumanna z PO nie przebił

 • 2 lata temu | ocena +5 / -15

  Ggg

  Od 4 lat w Polsce rządzi PIS a za najgorszą sytuację finansową w slużbie zsrowia od 2007 (poprzednie rządy Pis) jest winny, Marruzalski i Mazurek.A może Tusk

 • 2 lata temu | ocena +24 / -2

  POgrążyć szpital, doprowadzić do upadłości i sprzedać 49% udziałów za bezcen?

  Mazurek prezes szef lokalnej Platformy Obywatelskiej chciał wydzierżawić sprzęt co byłoby gwoździem do trumny szpitala, bo całość raty dzierżawy byłaby kosztem dla szpitala. Tak samo jak pogrążył finanse szpitala dzierzawiąc tomograf za 900.000. Które szpital będzie spłacał przez 3 lata. A nowy 16-rzedowy tomograf kosztuje ok 1 milion. A tak po 3 latach po wydaniu 900.000 szpital zostanie bez tomografu. I Panie Martuzalski Pan go nadzorował w tym czasie, swojego szefa politycznego.

 • 2 lata temu | ocena +5 / -24

  KLA

  Jarociniaków mieszkający w Kaliszu. Czytam te bzdury które tutaj wypisujecie. Albo jak to młodzi mówią hejtujecie. Z tego co tutaj czytam to szpital miał stratę na ok 4 mln. i to ma być wina poprzednio zarządzających.? Tak? No to pewnie oni też zarządzał w ponad 90% szpitali w Polsce, no bo tyle szpitali ma wielomilonowe straty za ubiegły rok. Dobrego dnia życzę siewcom hejtu.

 • 2 lata temu | ocena +23 / -3

  Był rządził, zadłużył, mury stoją puste i jeszcze się mądrzy...

  Gdyby PiS podsumował dwuletnie rządy Platformy Obywatelskiej w szpitalu w osobach Mazurka i Martuzalskiego, to byśmy teraz prawdopodobnie nie byli narażeni na wymądrzania jednego Pana. Pani Lidio. Kto ma miękkie serce, ten musi mieć twardą du....

 • 2 lata temu | ocena +7 / -21

  Wiktor

  Głosuje na PiS ale nie na lokalnych działaczy , którzy walczą o mandat poselski między sobą i są na per ty ze Stasiem. PO które razem z PSL i SLD robią wszystko żeby odsunąć PiS od władzy.Jak tak mogli postąpić.

 • 2 lata temu | ocena +4 / -16

  kto najlepsszy ? to oczywiste

  Najlepsi kandydaci do odbudowy społecznej i gospodarczej jarocina to ludzie, z którymi walczyła lokalna władza. Co do kraju: z tymi z którymi walczyły wladze PRL i ich pociotki, ci są najlepsi do budowania silnego kraju. Zawsze najlepsi są niezależni, bezkompromisowi, spoza układów. Uczciwi. Tacy nie mają poparcia mediów, bo nie są w żadnej grupie interesów, ba są niebezpieczni dla wszystkich grup interesów.

 • 2 lata temu | ocena +27 / -1

  Zadanie platfusów przerosło i zostali odwołani lub niepowołani

  8 milionów strat w szpitalu za rządów Mazurka szefa lokalnej PO. I nie mam więcej pytań. A reszta to bicie piany kandydata na posła

 • 2 lata temu | ocena +27 / -4

  Zenek

  Martuzalski, Neuman, dziękuję dobranoc.

 • 2 lata temu | ocena +30 / -6

  jarock

  Pan Martuzalski to taki jarociński Wałęsa... nikt rozsadny nie powinien traktować poważnie tego co mówi.

 • 2 lata temu | ocena +30 / -4

  Ostatnia niedziela Stanleya. Wg Małgosi

  Dwa lata miał Martuzalski i Mazurek na znalezienie finansowania wyposażenia. Efektów brak. Kasy brak. Mury za 9 milionów stoją i straszą. Prezes musi płacić odsetki od kredytu. Zobowiązań po terminie 3 miliony. Nieźle was POnton urządził. Panie Stanisławie lepiej niech pan nie przeszkadza. I bez wymądzania się. Lidia to załatwi.... Ty miałeś dwa lata i nawet wniosku nie napisałeś. A co dopiero mówić o pozyskaniu pieniędzy na wyposażenie. Kończ Waść wstydu oszczędź. Szczególnie rodzinie.

 • 2 lata temu | ocena +0 / -0

  obiecanki...

  https://www.facebook.com/LegiaLive/photos/a.138152042456/10157507129617457/?type=3&theater https://www.youtube.com/watch?v=S7b_JWBTBTk

 • 2 lata temu | ocena +38 / -4

  Król okazał się nagi

  Staszko nerwowość wynikającą z nadchodzącej niedzielnej porażki? Czemu rozpocząłeś inwestycje nie mając zaprwnionego finansowania na wyposażenie? Co zrobiłeś przez dwa lata, żeby zapewnić to finansowanie?

 • 2 lata temu | ocena +39 / -7

  Cała prawda

  Pozbawiła go koryta i teraz fika

 • 2 lata temu | ocena +13 / -21

  kat

  PIS i PO jedno i to samo DNO

 • 2 lata temu | ocena +26 / -14

  PO I PiS siebie warci

  Jeden drugiego warty, opowieści i obietnice i nic poza tym. Szpital jest w czarnej dziurze dzięki polityko najpierw PO a teraz PIS , którzy ciągną go ku upadłości. Najwięcej zasług w tym zakresie ma prezes szpitala szefo PO w Jarocinie niejaki Mazurek. Został prezesem dzięki Janowi Szczerbaniowi i innym z PiS.

 • 2 lata temu | ocena +11 / -13

  Szpitalnik

  Ciekawe czy kasa pójdzie do szpitala w Kaliszu? Koniec końcem PO do senatu przeciw Wojtyle, wystawiła przewodniczącego Rady Miasta Kalisza. Dyrektorem kaliskiego szpitala jest kaliski radny z PO. A szpital mocno zadłużony.

 • 2 lata temu | ocena +32 / -0

  Niedawno rodząca

  Pod artykułem o przecięciu wstęgi pisałam o tym, żeby póki co doprowadzić do porządku to, co jest w tej chwili. Może ktoś w wyścigu o obiecanie gruszek na wierzbie za ponad dwa mln wyciągnie z kieszeni dwie stówy i ogarnie tę toaletę poródówkową do stanu używalności. W tej chwili ciężko się tam załatwić kobietom, bo brakuje kilku podstawowych rzeczy. Szczególne pozdrowienia dla "aksamitnego" szarego papieru - ale to najmniejszy problem, bo kto już rodził to wie, że najlepiej mieć ze sobą swój. Powtórzę: nowa deska do WC, uchwyt na prysznic, mała półka na przybory higieniczne i wieszak na ręcznik. Powodzenia politycy:). Kto pierwszy, ten lepszy;p

 • 2 lata temu | ocena +21 / -14

  Ggg

  Kasa idzie na 500 i już j e j brakuje.Pacjencie lecz się sam najlepiej u Jezierskiego.W 2018 roku umarlo w PL najwięcej ludzi po II wojnie światowej .Ludzie kur.. my nawet apteki dost€pnej cały czas nie mamy a wy szpitala chcecie z prawdziwego zdarzenia.buaha po wyborach powiatowe szpitale pójdą do likwidacji bo są zajechane długami na maksa.

 • 2 lata temu | ocena +39 / -3

  Jakieś haki?

  Martuzalski: "A swoją drogą mogła Pani siedzieć cicho i nie prowokować mnie do ujawnienia niewygodnych dla was faktów." Panie Martuzalski zabrzmiało to jak GROŹBA ALBO SZANTAŻ. Faktycznie na ostro.

 • 2 lata temu | ocena +41 / -5

  Miałeś swoje 5 minut. Trzeba było się wykazać, a nie teraz się mądrzyć

  A kogo to zasługa że stoją mury i straszą od 8 miesięcy? Kto rozpoczął inwestycję nie zapewniając środków na wyposażenie? Panie Martuzalski za Pana czasów rozpoczęto inwestycje. Miał Pan dwa lata aby zdobyć dofinansowanie na wyposażenie. Nic Pan nie pozyskał. Efekt? Mury za 10 milionów z kredytu i obligacji. Roczny koszt odsetek dla szpitala 350.000 zł. I jeszcze szpital na granicy upadłości

 • 2 lata temu | ocena +31 / -4

  Stachy coms pl

  A te 5 baniek z których zadłużył szpital oddał już ? No nie dziwota ze kasa się teraz nie zgadza.

 • 2 lata temu | ocena +40 / -3

  Michu

  Stanley proszę cię, zamilcz

 • 2 lata temu | ocena +20 / -16

  nie dla KO i PIS

  sami zobaczcie na kogo chcecie głosowac, jeden i drugi wart siebie !!! Nie sa wiarygodni, a wy ich bronicie po co i tak zagraja do własnej bramki a was oleja!!!

 • 2 lata temu | ocena +21 / -13

  Andrzej

  O tej porze ceny tucznika zawsze spadały donoszą Wieści Rolnicze i to jest ważna wiadomość. Poseł z Jarocina nam jest nie potrzebny, mandat posła to nie mandat radnego!!!!!!!!!!!!!!! Jeżeli mamy sprawy do załatwienia w gminie lub w powiecie to niech się do roboty wezmą burmistrzowie, starostowie, radni miejscy i powiatowi!!!!!!!!!!!!! Nie mamy zamiaru głosować na nieudolnych, zadufanych w sobie, mścitych i partyjnych ludzi z gminu, którzy niczego jeszcze nie zrobili dla społeczności lokalnej, a później będą tylko patrzeć jak sobie nabić kasę i rodzinie i ustawić rodzinę. To nie porozumienie z myśleniem, ze Jarocin musi mieć swojego posła!!! widać kompletne nie zrozumienie sprawy. To prowincjonalne i prymitywne myślenie tak jak Polska miała swojego Papieża, głupie ogródkowe myślenie. Kandydaci z Jarocina powinni wszyscy zrezygnować, PARLAMENT TO ZA WYSOKIE PROGI NA ICH NOGI, co pokazali w codziennym dotychczasowym swoim życiu. Więcej POKORY i więcej pracy"szanowni" kandydaci!!!!!!!

 • 2 lata temu | ocena +32 / -3

  Cały Stachu

  Martuzalski krytykował poprzedników że ogłosili przetarg na rozbudowę szpitala, nie zapewniwszy finansowania. Pamiętacie sformułowanie "Brakuje 13 milionów". Dobrali 3 miliony kredytu na konto szpitala do 6 milionów zapewnionych z obligacji i postawili mury które straszą od 8 miesięcy. Generują koszty chociażby odsetek od kredytu i obligacji. I nie służą pacjentom, bo nie ma wyposażenia. I do kogo teraz pretensje? To pan rozpoczął inwestycję nie zapewniając środków na wyposażenie. A teraz pretensje do Lidki Czechak?

 • 2 lata temu | ocena +32 / -2

  PO fachowcy od VAT

  Mazurek złożył wniosek o pieniądze na modernizację starego skrzydła szpitala, bo miał projekty po poprzedniku przygotowane do Urzędu Marszałkowskiego rządzonego przez PO i PSL w 2018 roku. Chwalił się tym w kampanii wyborczej samorządowej. Niestety pieniądze nie zostały przyznane. Nie załapał się w liście rankingowej wniosków do dofinansowania. Więc Panie Martuzalski jest Pan ostatnią osobą która może krytykować brak pozyskania środków unijnych.