Reklama

WYBORY 2020. Zasady głosowania i rygoru sanitarnego

Opublikowano: 10 lipca 2020 09:40
Autor: Anna Konieczna

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Reklama

W najbliższą niedzielę - 12 lipca, wybierzemy Prezydenta RP. Kandydatów jest dwóch - Andrzej Duda, urzędujący Prezydent RP (PiS) i Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy (KO). Jak głosować i jaki rygor sanitarny obowiązuje w związku z zagrożeniem epidemiologicznym?

 

Pamiętajmy! Od północy z piątku na sobotę do zamknięcia lokali wyborczych - w niedzielę o godz. 21.00, obowiązuje cisza wyborcza. To oznacza, że zakazana jest jakakolwiek forma agitacji politycznej. Cisza wyborcza dotyczy także internetu.

 

Lokale wyborcze będą czynne od 7.00do 21.00. Na terenie powiatu jarocińskiego i gminy Nowe Miasto głosować będzie można w 42 obwodach wyborczych [dokładne adresy lokali wyborczych na naszym terenie znajdziesz PONIŻEJ].

 

[jak wygladała I tura wyborów prezydenckich - szczegóły znajdziesz TUTAJ]

 

Idąc na wybory pamiętajmy, by zabrać dokument tożsamości - dowód osobisty, prawo jazdy lub paszport. Dobrze też mieć własny długopis.

 

Osoby powyżej 75. roku życia lub niepełnosprawne (w stopniu umiarkowanym lub znacznym) mogą głosować przez pełnomocnika. Osoby niewidome lub niedowidzące będą mogły głosować z wykorzystaniem nakładki brajlowskiej.

 

Głosować można także korespondencyjnie, ale taki zamiar trzeba było wcześniej zgłosić. Wyborca dostawał wówczas pakiet, zawierający między innymi kartę do głosowania. Zwrotny pakiet - z kartą do głosowania i oświadczeniem - można odesłać pocztą albo wrzucić osobiście do urny wyborczej [szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz TUTAJ].

 

[jak głosowali wyborcy na terenie Ziemi Jarocińskiej w I turze wyborów - więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ]

 

Jaki rygor sanitarny obowiązuje w lokalach wyborczych w związku z zagrożeniem epidemiologicznym?

- w lokalu wyborczym przebywać powinno jednocześnie nie więcej niż 1 osoba na 4 metry kwadratowe, z wyłączeniem członków komisji wyborczej, mężów zaufania i obserwatorów społecznych,

- członkowie komisji muszą być wyposażeni w specjalne środki ochrony osobistej, między innymi jednorazowe rękawiczki - każdy otrzyma tyle rękawic, aby mógł je zmieniać co godzinę - oraz przyłbice lub półmaski i płyn do dezynfekcji,

- pomiędzy stanowiskami powinno być zachowane 1,5 m odstępu, a każde z nich powinno być otoczone barierą z tworzywa sztucznego o wysokości co najmniej 1 m ponad strefę oddychania,

- w trakcie głosowania kilkukrotnie przeprowadzona zostanie dezynfekcja klamek, urn wyborczych, stołów, urządzeń higieniczno-sanitarnych, uchwytów, włączników światła oraz pozostałych powierzchni, na kontakt z którymi narażeni są wyborcy.

- lokale mają być wietrzone przez 10 minut, nie rzadziej jednak niż co godzinę,

- w lokalach musi znajdować się odrębne pomieszczenie na pakiety zwrotne z głosowania korespondencyjnego, będą one musiały odczekać co najmniej dobę, zanim komisja zacznie je przeliczać,

- wyborcy przy wejściu do lokalu mają mieć do dyspozycji płyn dezynfekcyjny,

- każdy głosujący powinien posiadać zasłonę na usta i nos, którą zdejmie tylko w chwili weryfikacji tożsamości przez członka komisji wyborczej.

 

Jak głosować w lokalu wyborczym i oddać ważny głos?

Na każdej karcie umieszczona będzie informacja o sposobie głosowania oraz warunkach ważności głosu. Wyborca oddaje głos na jednego z kandydatów, którego nazwisko znajduje się na karcie do głosowania, stawiając w kratce obok jego nazwiska znak „x”.

 

[oficjalne wyniki I tury wyborów prezydenckich - zobacz TUTAJ]

 

Za nieważny uznaje się głos:

- oddany na karcie do głosowania, na której wyborca umieścił znak „×” przy więcej niż jednym nazwisku kandydata, - oddany na karcie do głosowania, na której wyborca nie umieścił znaku „×” przy żadnym z nazwisk kandydatów.

Komitety poszczególnych kandydatów na prezydenta zgłosiły łącznie 352 osoby do pracy przy wyborach na naszym terenie. Zarobią one od 350 do 500 złotych.

 

KANDYDACI

Andrzej Duda - lat 47, wykształcenie wyższe prawnicze, prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, zamieszkały w Krakowie, nie należy do partii politycznej.

Rafał Trzaskowski - lat 48, wykształcenie wyższe politologiczne, wykonujący zawód pracownika samorządowego, miejsce pracy: Urząd m.st. Warszawy, zamieszkały w Warszawie, członek Platformy Obywatelskiej RP.

 

ZOBACZ, GDZIE MOŻNA GŁOSOWAĆ [ADRESY OBWODOWYCH KOMISJI WYBORCZYCH]

GMINA JARACZEWO [ZOBACZ TUTAJ]

 

GMINA KOTLIN [ZOBACZ TUTAJ]

 

GMINA ŻERKÓW [ZOBACZ TUTAJ]

 

GMINA NOWE MIASTO nad WARTĄ [ZOBACZ TUTAJ]

 

GMINA JAROCIN [ZOBACZ TUTAJ]

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (11)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 10 miesięcy temu | ocena +1 / -0

  mieszkańcy POLSKI

  WSZYSTKIE MIASTA i WSIE WYBIERAJĄ SWOJEGO PREZYDENTA s TO ANDRZEJ DUDA ANDRZEJ DUDA

 • 10 miesięcy temu | ocena +1 / -0

  Kotlin

  GŁOSUJ NA ANDRZEJA DUDĘ - mądry wybór. POPIERAM

 • 10 miesięcy temu | ocena +0 / -1

  Elwira

  Cześć! Na imię mam Elwira, mam 23 lata. Chcę znaleźć mężczyznę do miłych spotkań i kontaktu w nudne dni. Z przyjemnością odpowiem wszystkim samotnym bo sama czuję się samotna, napisz do mnie na stronie randkowej gdzie spokojnie moglibyśmy pogadać, również na stronie znajdziesz moje odważne fotki mój profil to : http://milepanie.pl/elwirka

 • 10 miesięcy temu | ocena +4 / -2

  KOTLIN

  Wszysty tłumnie na ANDZREJA DUDĘ ,!!!!!!! TYLKO ANDRZEJ DUDA zapewni nam spokój społeczny i stabilizację dalszego życia w Polsce !!! Ci którzy śą jeszcze niezdecydowani to radzę dobrze przemyśleć sobie KIEDY WAM SIĘ LEPIEJ ŻYŁO czy za tamtych czasów czy za DUDĘ ? MYŚLĘ ŻE ZA PREZYDENTA ANDRZEJA DUDĘ , !!!!!!!!!!!!!!

 • 10 miesięcy temu | ocena +3 / -2

  JAROCIN 2

  Mieszkańcy Jarocina i Powiatu głosują na ANDRZEjA DUDĘ !!!!!!!!!!!!! Kiedy żyło sie WAM spokojniej i lepiej ? przed rokiem 2015 czy za czasów Prezydenta Andzreja Dudy ? ZA CZASÓW PREZYDENTA ANDRZEJA DUDY -stabilizacja, spokój 500+:,na dzieci, podwyżka emerytur, 13 emeruytura , zwiększone socjale, mieszkania dla rodzin 500+ troska o rodzinę.. zwiększone bezpieczeństwo Polski, wolność wyznania katolickiego !!! iwiele innych aspektów o którycjh trudno tutaj pisać. Walka o sprawiedliwość społeczną, nie dzielenie ludzi na lepszych i gorszych na wykształconych i niższy sort ! ( co inne z HOMO-HOMO , bo to są ludznie co mają swój śwat ale chcą narzucić innym swój wpływ i się pokazują . na ulicach żeby czymś zainponować ALE BEZ WARTOŚCI MORALNYCH. Wytatuażowani, w ymalowani , porozbierani , dziwnie się zachowujący , bez ..............sami wiecie czego. )

 • 10 miesięcy temu | ocena +4 / -2

  JAROCIN

  Jarociniacy głosują na Andrzeja Dude