Reklama

Ważna zmiana dla pracujących emerytów i rencistów

Opublikowano: 12 września 2020 16:48
Autor: Anna Konieczna

Ważna zmiana dla pracujących emerytów i rencistów - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Reklama

ZUS określił nowe progi dochodowe dla aktywnych zawodowo emerytów i rencistów. Ile możemy zarobić, aby nam nie obniżono lub zawieszono świadczenia?

 

Na emeryturze i rencie możemy być w dalszym ciągu aktywni zawodowo. Musimy jednak pilnować, aby osiągane dochody nie spowodowały obniżenia lub zawieszenia świadczenia wypłacanego przez ZUS. Limity zarobków zmieniają się bowiem co 3 miesiące. Ostatnia taka zmiana nastąpił 1 września.

 

Bez ograniczeń mogą zarobkować osoby, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny, pobierają z ZUS-u renty dla inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych i których niezdolność do pracy pozostaje w związku ze służbą wojskową oraz renty rodzinne przysługujące po osobach uprawnionych do tych świadczeń.

 

[uwaga - oszuści znów wykorzystują seniorów - więcej szczegółów na ten temat znajdziesz TUTAJ]

 

Według nowych uregulowań zmniejszeniu podlega emerytura lub renta, gdy uzyskany przychód jest większy niż 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w kraju. Od 1 września wynosi ono 3.517,20 zł.

 

Z kolei do zawieszenia świadczenia dochodzi wówczas, gdy przychód przekroczy górną kwotę graniczną, to znaczy 130% przeciętnego wynagrodzenia. Od 1 września to 6.531,90 zł.

 

[wraca dodatkowy zasiłek opiekuńczy - więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ]

 

Gdy przekroczony zostaje próg 70% przeciętnego wynagrodzenia, świadczenie emerytalne lub rentowe umniejsza się o kwotę przekroczenia. Maksymalnie zaś, gdy kwota przekroczenia jest wyższa niż kwota maksymalnego zmniejszenia, o kwotę:

620,37 zł dla emerytury i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy,

465,31 zł dla renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy,

527,35 zł dla renty rodzinnej, do której uprawniona jest jedna osoba.

 

Wszystkie kwoty będą obowiązywać do 30 listopada.

 

 

Z nami zawsze będziesz na bieżąco! Nie masz czasu na wyjście do sklepu? Wolisz czytać na tablecie, smartonie lub komputerze? Nasza Gazeta dostępna również on-line - ZOBACZ TUTAJ - E-wydanie Gazety Jarocińskiej.

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (2)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • 9 miesięcy temu | ocena +3 / -2

    jan

    emeryt rencista powinien siedzieć w domu a nie zabierać robotę młodszym