Reklama

W oczyszczalni będzie odzyskiwany azot, fosfor i biogaz. Inwestycje za 250 mln zł

Opublikowano: 21 stycznia 2018 15:11
Autor:

W oczyszczalni będzie odzyskiwany azot, fosfor i biogaz. Inwestycje za 250 mln zł - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Reklama

Jarocin. Gmina Jarocin. Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Jarocinie. Oczyszczalnia ścieków.

Jarociński samorząd i spółka PWiK ujawniają cele projektu [ZOBACZ TUTAJ] „Gospodarka wodno-ściekowa w Gminie Jarocin”, który jest realizowany przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Głównym z jest kompleksowa adaptacja infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej do zmian klimatu.

„To nic innego, jak oszczędne gospodarowanie deficytowym zasobem, jakim jest woda oraz odpowiednie wykorzystanie energii zgromadzonej w osadach ściekowych. Stąd m.in. w ramach realizowanego projektu, PWiK zaplanował budowę nowoczesnej oczyszczalni ścieków, w której z osadów pościekowych odzyskiwany będzie azot i fosfor, a także biogaz do produkcji energii elektrycznej i cieplnej” - czytamy w informacji przygotowanej przez firmę pijarowską działającą na zlecenie Urzędu Miejskiego w Jarocinie. „Ważnym zadaniem realizowanym w ramach projektu jest będąca w budowie Stacja Uzdatniania Wody w Stefanowie, która powstanie jeszcze w tym roku. Poza tym projekt, opiewający łącznie na ponad 250 mln zł, zakłada budowę 17 km nowych sieci kanalizacji sanitarnej, 17 km nowych sieci kanalizacji deszczowej, 20 km nowych sieci wodociągowych, renowację i przebudowę najstarszego kanału przesyłowego do oczyszczalni o długości 2,5 km oraz wdrożenie inteligentnego systemu zarządzania obiektami wodociągowo-kanalizacyjnymi”.

Nowe kilometry sieci wodociągowej

PWiK zapowiada, że w ciągu dwóch wspomnianych lat wydłużona została sieć wodociągowa w Jarocinie, m.in. w Al. Niepodległości oraz ulicach: Siedlemińskiej, Sadowej, Granicznej, Wiejskiej, Wiśniowej, Osiedlu Ługi i Bogusław II. Prace prowadzono także na ul. Roszarniczej w Witaszycach.

- Ogromnie wyczekiwaną inwestycją była budowa sieci wodociągowej do budynków mieszkalnych w Ciświcy, gdyż mieszkańcy dotychczas korzystali z wody ze studni kopanych - informuje Elżbieta Kostka, wiceprezes PWiK, cytowana w informacji rozesłanej do mediów. Wydłużono także sieci na potrzeby przedsiębiorców w Golinie, Zakrzewie, Roszkowie, a także do nowych budynków powstających przy ul. Siedlemińskiej i Leszczycach w Jarocinie.

Przedsiębiorstwo zapewnia, że dbając o ciągłość dostawy wody analizuje stan techniczny sieci. Stąd w latach 2016-2017 wykonano modernizację sieci wraz z przyłączami w ulicach: Węglowej, M.C. Skłodowskiej, Piaskowej, Świerczewskiego, Świętokrzyskiej i Prośnianej w Jarocinie.

„W latach 2016-2017 wybudowano lub zmodernizowano ponad 15 km sieci wodociągowej wraz z przyłączami. By wyeliminować awaryjność sieci, co powoduje zmniejszenie strat wody, spółka sukcesywnie wymienia sieć wodociągową z rur azbesto – cementowych. W 2016-2017 roku wymieniono sieć w Jarocinie w ulicach: Kwiatowej, Podchorążych, Malinowskiego i Bohaterów Jarocina oraz w Roszkowie w ul. Osiedlowej i w centralnej części miejscowości oraz do przepompowni. W ciągu dwóch lat łącznie wymieniono blisko 5 km sieci wodociągowych wraz z przyłączami. Na terenie Gminy Jarocin pozostało do wymiany zaledwie około 7 km sieci wykonanej z azbesto-cementu” – czytamy w informacji.

95% gminy skanalizowane

PWiK przypomina, że w ciągu ostatnich dwóch lat spółka wybudowała lub zmodernizowała blisko 30 km sieci kanalizacji sanitarnej z przyłączami, co umożliwiło podłączenie do zbiorczego odbioru ścieków sanitarnych około 900 osobom. Dziś teren Gminy Jarocin jest skanalizowany w ponad 95 procentach. „W latach 2016-2017 udało się wybudować lub zmodernizować sieć kanalizacji deszczowej wykonując prace budowlane równolegle z modernizacją dróg w Jarocinie, m.in. w ulicach: Opłotki, Węglowej, M.C. Skłodowskiej, Piaskowej, Świerczewskiego, Kasztanowej, Kazimierza Wielkiego, Noteckiej, Os. Konstytucji 3 Maja. Inwestycje wykonywane były również na terenach wiejskich: w Cielczy (prace objęły ulicę Szkolną, Harcerską, Maratońską, Sportową oraz Wąską), Zakrzewie, Prusach, Mieszkowie (ul. Osiecka i Rynek), Zielonym Zakątku w Roszkowie oraz Witaszycach (ul. Ogrodowa, Rolna, Sadowa, Olszynowa, Polna, Łąkowa i Kwiatowa), a także na Osiedlu przy ul. Wojska Polskiego w Golinie. Zrealizowano również inwestycję związaną z usprawnieniem odpływu wód deszczowych z Osiedla 1000-lecia w Jarocinie. Łącznie wybudowano lub zmodernizowano ponad 16 km sieci kanalizacji deszczowej – wymieniają autorzy opracowania.

Rok 2018 otwiera kolejny etap inwestycji

PWiK podaje, że w Jarocinie budowana jest kanalizacja deszczowa w ulicach: Zajęczej, Lisiej, Żurawiej, Kruczej, Wilczej, Sarniej oraz na Osiedlu Bogusław II, w Siedleminie przy ul. Głównej. Wydłużeniu ulega także sieć kanalizacji sanitarnej przy ul. Wrocławskiej w Jarocinie. Równolegle trwa rozbudowa z przebudową sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej w ul. Leśnej w Annapolu oraz w ulicach: Żerkowskiej, Zajęczej, Św. Ducha, Bachorzewskiej w Jarocinie. Budowana jest także sieć wodociągowa w kierunku zakładu ZGO oraz przyłącza wodociągowe i kanalizacji sanitarnej na terenie Parowozowni w Jarocinie. „Przewidywany koszt realizacji tych inwestycji to kwota 8,12 mln zł, z czego kwota 6,26 mln została pozyskana z preferencyjnych pożyczek z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu - czytamy w informacji. - Z uwagi na to, żeby produkowana woda miała jak najlepszą jakość oraz na konieczność dostosowania się do norm polskich i dyrektyw Unii Europejskiej, trwają także prace modernizacyjne ujęć i stacji uzdatniania wody w Kątach, Witaszycach, Wilkowyi i Potarzycy. Ich koszt oszacowano na 460 tys. zł.

Nie koniec na tym…

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji deklaruje w obecnym roku dalsze inwestycje w infrastrukturę wodociągową, kanalizację sanitarną oraz deszczowej na łączną kwotę ponad 20 mln zł.

„W ramach tej kwoty planowana jest m.in. budowa sieci wod-kan w Jarocinie (w ulicach: Mazurskiej, Małopolskiej, Śląskiej, Zagonowej, Przemysłowej, Siedlemińskiej, od ul. Św. Ducha do ul. Do Zdroju (park), Żniwnej) oraz Golinie przy ul. Polnej, Roszkówku, Siedleminie, Mieszkowie, Cząszczewie, Witaszycach (na osiedlu przy Cmentarzu i na ul. Piaskowej) – czytamy w informacji. - W planach PWiK-u jest także dokończenie modernizacji Stacji Uzdatniania Wody w Wilkowyi, Potarzycy i Witaszycach. Inwestycje będą kosztowały 1,4 mln zł.

Pozyskanie przez Gminę Jarocin inwestora dla strefy ekonomicznej w Golinie pociąga za sobą kolejne działania: PWiK zamierza wybudować niezbędną, dostosowaną do dużych potrzeb, infrastrukturę wodno-kanalizacyjną do strefy w Golinie wraz z modernizacją Stacji Uzdatniania Wody w Potarzycy. Jednocześnie spółka planuje także budowę sieci gazowej do terenów przemysłowych w Golinie.

Spółka chce też Jednym kontynuować realizowany od lat sukcesywny montaż systemu zdalnego odczytu u odbiorców usług PWiK. „Zdalny odczyt liczników to nowoczesne i praktyczne rozwiązanie, pozwalające na automatyczne pobieranie danych z liczników. Dzięki temu proces rozliczania mieszkańców i analizy dostarczonych danych stanie się dużo szybszy i łatwiejszy” - czytamy w informacji.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (9)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 2 lata temu | ocena +0 / -0

  Zegar bije

  Jak Rozwój Skazanego za . . je...e z powodu zadłużenia gminy (czytaj mieszkancow) to nie chce być w skórze Skazanego i członków z ZJ

 • 4 lata temu | ocena +13 / -2

  Niespodzianka

  A przetarg wygrał... ;) takie rzeczy tylko w Jarocinie.

 • 4 lata temu | ocena +13 / -2

  susel.

  Ciekawe ile długu ma PWik

 • 4 lata temu | ocena +26 / -1

  Sitwa rzadzi w gminie Jarocin

  To Mariola Andrzej i Adam zacierają rączki znowu parę złotych wpadnie :-)

 • 4 lata temu | ocena +23 / -5

  dociekliwy

  Mamy koniec 2 dekady XXI wieku! Posiadanie kanalizacji i wody w gospodarstwie domowym nie jest raczej wielkim osiągnięciem samorządowym. Trochę wstyd z tymi 15% niepodłączonych.