reklama
reklama

W Jarocinie odsłonięto tablicę pamięci poświęconą członkom organizacji "Skrusz Kajdany"

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Na budynku Liceum Ogólnokształcącego w Jarocinie została odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona czterem członkom organizacji antykomunistycznej "Skrusz Kajdany". Trzech z nich było uczniami ówczesnego gimnazjum.
reklama

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz wojewódzkich i centralnych, powiatowych i gminnych. Były też poczty sztandarowe szkoły i Organizacji Harcerskiej "Rodło". Uroczystość uświetnił chór liceum pod dyrekcją dr Agnieszki Sobczak. Calość poprzedziła msza św. w kościele Chrystusa Króla w Jarocinie. Ksiądz kanonik Rafał Sobieraj, który ją sprawował poświęcił również tablicę po jej odsłonięciu. Zostały złożone kwiaty również w imieniu premiera Mateusza Morawieckiego. Nie zabrakło też przedstawicielei służb mundurowych oraz przedstawicieli oddziałów Instytutu Pamięci Narodowej z Łodzi i Poznania. To właśnie łódzki IPN wyszedł z inicjatywą upamiętniania organizacji młodzieżowych walczących z systemem komunistycznym.

W Jarocinie odsłonięto tablicę pamięci poświęconą członkom organizacji "Skrusz Kajdany"

 

W skali kraju zrzeszały około 11 tysięcy chłopaków. Niektórzy z nich działalność konspiracyjną przypłacili śmiercią lub długim pobytem w więzieniu. Procesy miały charakter pokazowy, a wyroki były nieadekwatne do postawionych im zarzutów. Zanim jednak go ogłoszono każdy z członków organizacji, w tym również "Skrusz Kajdany" musiał przetrzymać długie i okrutne tortury w trakcie wielogodzinnych przesłuchań. O tym, jak były straszne najlepiej świadczy to, że historyk i pracownik instytutu - jarociniak - dr Tomasz Cieślak nie chciał o nich mówić w trakcie wykładu poświęconego okolicznościom powstania organizacji antykomunistycznej "Skrusz Kajdany" i przebiegowi ich działalności. Przypomniał postacie Ignacego Fatygi ps. „Pantera” (lat 20), Kazimierza Borkiewicza ps. „Kozera” (lat 19), Mieczysława Hoffmana ps. „Gerwazy” (lat 18) oraz Zdzisława Gulińskiego ps. „Protazy” (lat 15). Trzech najmłodszych uczyło się w gimnazjum państwowym, które znajdowało się w budynku obecnego liceum. Prelekcja odbyła się w drugiej części uroczystości, którą zorganizowano już w szkolnej auli. Tam też głos zabrali zaproszeni goście. Odczytano list od prezesa Rady Ministrów. Piątkowa uroczystość była też szczególnym wydarzeniem dla rodzin uczestników antysowieckiego oporu .

W Jarocinie odsłonięto tablicę pamięci poświęconą członkom organizacji "Skrusz Kajdany"

 

Na koniec można było zwiedzić wystawę poświęconą młodzieżowym organizacjom antykomunistycznym udostępnioną przez IPN oraz salę tradycji liceum ogólnokształcącego, gdzie udostępnione zostały również materiały poświęcone członkom jarocińskiej organizacji "Skrusz Kajdany".

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama