Reklama

Urodzona w Jarocinie Elizabeth Schwarzkopf. Światowej sławy śpiewaczka, do dzisiaj budzi kontrowersje. Czy była nazistką?

Opublikowano: 9 grudnia 2020 15:16
Autor: Bartek Nawrocki

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Reklama

Urodzona w Jarocinie Elizabeth Schwarzkopf. Światowej sławy śpiewaczka, do dzisiaj budzi kontrowersje. Czy była nazistką?

 

Dzisiaj obchodzimy rocznicę urodzin Elizabeth Schwarzkopf. Światowej sławy śpiewaczka operowa przyszła na świat 9 grudnia 1915 roku. Oczywiście Polska nie istniała wówczas na mapach świata. Już po odzyskaniu niepodległości, a potem transformacji ustrojowej miasto nie chlubiło się postacią śpiewaczki. 

 

Do roku 2014. Zorganizowany wówczas koncert, poświęcony śpiewaczce Elizabeth Schwarzkopf w 99. roku jej urodzin, wywołał mnóstwo emocji i komentarzy, nie tylko w sieci. 

Wydarzenie pod nazwą „Elizabeth Schwarzkopf wraca do Jarocina” zostało zorganizowane przez Towarzystwo Muzyczne im. Alfonsa Kowalskiego w Jarocinie z Teatrem Muzycznym w Poznaniu w ramach współfinansowanego przez gminę Jarocin i powiat jarociński Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej.Początkowo miało się odbyć przy ulicy Wrocławskiej 7, ale z uwagi na warunki pogodowe ostatecznie przeniesiono je do kościoła św. Jerzego. Dawniej była to świątynia ewangelicka i to właście w niej została ochrzczona przyszła śpiewaczka. Dopiero na zakończenie wszyscy uczestnicy koncertu udali się pod kamienicę, w której przyszła na świat Elisabeth Schwarzkopf i tam został wykonany ostatni z utworów.

 

Tak pisaliśmy o sprawie przed laty:

To w Jarocinie zdarza się rzadko, zwłaszcza w odniesieniu do wydarzeń kulturalnych. Zapowiadany na niedzielę koncert ku czci urodzonej w mieście Elizabeth Schwarzkopf wywołuje komentarze. - Szkoda, że lokalni dziennikarze nie starali się przed koncertem dociec i napisać pełnej prawdy o E. Schwarzkopf. (…) taka informację powinni przekazać mieszkańcom Jarocina. Na półprawdach niczego nie zbudujemy, a ta sprawa jest wyjątkowa i mam trochę pretensje do mediów, że powielają informacje wygodne dla organizatorów tego żałosnego spektaklu - pisze na naszym portalu jeden z internautów.

 

O co chodzi? O przemilczany, co też zauważa wielu użytkowników, nawet przez polską Wikipedię fragment życiorysu śpiewaczki, której przyszło rozpoczynać karierę w hitlerowskich Niemczech.

 

Sprawę poruszono też przed kilku laty, podczas wizyty w Jarocinie Kirsten Liese, autorki książki o Elizabeth Schwarzkopf, która miała okazję rozmawiać ze śpiewaczką. Jak zaznaczyła dziennikarka, „zbierając materiały do książki w każdym niemal artykule prasowym na jej temat zauważana była ta skaza na życiorysie śpiewaczki: przynależność do NSDAP. Z tym problem mają nie tylko jarocinianie, Polacy, ale także dzisiejsi Niemcy. „Znałam jej wrażliwość i niechęć mówienia na ten temat. Nie wyobrażałam też sobie, żeby przy całym swoim światopoglądzie, mogła być faszystką z przekonania - tłumaczyła Kirsten Liese.

 

Badaczka uzasadniała, że debiut śpiewaczki przypadł na trudne lata w ogarniętych faszyzmem Niemczech: rok 1938. „Talent miała niekwestionowany, kariera stała otworem, brakowało jednego: przychylności władz. Sam minister propagandy i oświecenia narodowego Rzeszy, Józef Goebbels, zapowiadał, że zniszczy jej karierę, jeśli nie przystąpi do NSDAP. Zrobiła to w 1941 roku, głównie na prośbę ojca.”

 

O sprawie przypominają też organizatorzy jutrzejszego koncertu. - Cień na jej biografię rzuca członkostwo w organizacji nazistowskiej przed i w trakcie II wojny światowej, a także sympatyzowanie z nazistami. Do dziś biografowie Schwartkopf toczą spór, na ile jej zaangażowanie polityczne było prawdziwe, a na ile jedynie koniunkturalnym zachowaniem, które miało pomóc młodej śpiewaczce w karierze - czytamy w komunikacie wystosowanym przy okazji koncertu."

 

 

Śpiewaczka w Polsce gościła tylko dwukrotnie. W 1977 koncertowała w Warszawie i w Poznaniu. Kilka godzin spędziła wtedy również w swoim rodzinnym mieście. Do Polski przyjechała raz jeszcze w 1978 roku. 6 września dała recital w Filharmonii Wrocławskiej w ramach festiwalu "Wratislavia Cantans".

 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (41)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 3 miesiące temu | ocena +5 / -10

  jarock

  Cenię poglądy Pana Andrzeja G. prezentowane na łamach "Gazety Jarocińskiej " ale w sprawie E. Schwarzkopf mam inne zdanie. Uważam , że ze względu na miejsce urodzenia powinniśmy o niej pamiętać organizując różne wydarzenia. Nie można zmienić historii i nie można zapominać o Jej ciemnej stronie życia ale należy oddzielić tą sferę od sztuki.Moim zdaniem trudno oceniać jednoznacznie ludzi, którzy żyli w totalitarnych systemach.

 • 3 miesiące temu | ocena +19 / -1

  AG.dlaczego Gazeta przypomina rocznice śmierci faszystki? członka NSDAP?

  Wojna pochłonęła prawie 73 mln ludzi!! w tym około 6 mln Polaków! Zginęło prawie 2 tys. jarociniaków, czesto mordowanych, torturowanych i ścinanych na gilotynie! Upokorzenia, głód i poniewierka dorosłych i dzieci. Wszystko w imię nazistowskiej ideologii. Decyzją Rady Miejskiej w Jarocinie, rok 2014 obchodzony był jako "Rok Wypędzonych 1939r." Dzisiaj Gazeta też przypomina dramat osób wypędzonych a jednocześnie przypomina że jest rocznica urodzenia faszystki? to nie porozumieniSprawcą wszystkich nieszczęść i mordów były hitlerowskie Niemcy kierowane przez nazistowskich zbrodniarzy którym z uśmiechem na ustach służyła E. Schwarzkop sypiając ze zbrodniarzami Polaków. Koncert na jej cześć w Jarocinie odbieram jako działanie prowokacyjne obrażąjące patriotyczne uczucia wielu Jarociniaków - także i moje. Oczekuje od organizatorów wyjaśnień i przeprosin. Ten koncert to zakłamywanie historii, gra uczuciami i stawianie znaku równości miedzy zbrodniarzami,służalczymi artystami, a ich ofiarami.

 • 3 miesiące temu | ocena +18 / -1

  AG.

  Jakiś czas temu wiceburmistrz Kaźmierczak organizował czy współorganizował uroczystości na cześć faszystki i członka zbrodniczej hitlerowskiej organizacji NSDAP E. Schwarzkopf. W tej sprawie powinno być wszczęte śledztwo z urzędu czy te koncerty i inne działania prumujace tą kobiete nie były elementem promujacym nazizm i czy nie jest to forma pochwały dla hitlerowskich zbrodni, należy sprawdzić czy te uroczystości nie były finansowane z publicznych pieniędzy!

 • 3 miesiące temu | ocena +14 / -0

  AG.

  i po co znowu Gazeta publikuje wypowiedzi, jakichś osób, ktore z wyrachowania starają się przedstawić tę kobiete w pozytywnym swietle? Tej kobiety nie można oceniać pozytywnie, bo po prostu się nie da! te wszystkie opowiastki, ze na prośbę ojca, że nie była zadeklarowana faszystkąetc, etc,to kompletne bzdury! To, że była wybitną artystką nie może w żaden sposób usprawiedliwiać, czy łagodzić zepsucia moralnego E. Schwarzkopf. pieknie wykonywane arie nie mogą usprawiedliwiać służenia najgorszym zbrodniarzom świata. Jeżeli ktoś próbuje w ten sposób patrzeć i pisać o Schwarzkopf to oznacza że sam jest zepsuty moralnie i pluje na ofiary hitlerowskiego faszyzmu, nieludzkich zbrodni i cerpień w nazistows obozach Jeżeli ktoś się bierze za ten temat to niech dokładne poczyta dokumenty i pogłębi lekturę opracowań brytyjskich czy amerykańs dziennikarzy na temat tej faszystki. Pisałem już o tym w Gazecie J.Była członkiem nie tylko NSDAP, sypiała ze zbrodniarzami Polaków, dla kariery

 • 7 lat temu | ocena +9 / -4

  my-kumbinatory

  NIE byla nazistka ALE pracowala dla nich i miala z nimi "bliskie kontakty zawodowe wspierajace ich". Teraz wspolczesnosc w Jarocinie : NIE byli przestepcami ani skazanymi oszustami ALE pracowali dla przestepcy-oszusta i "mieli z nim bliskie kontakty wspierające go". Widzicie podobienstwo odpowiedzialnosci ? "Belki w swoim oku" nie widzicie ?

 • 7 lat temu | ocena +9 / -4

  kefis

  Nie była faszystką z przekonania ale była z wyrachowania...

 • 7 lat temu | ocena +7 / -12

  ja

  [quote name="seneka"]Jednak bedzie wniosek do Prokuratury o zbadanie czy koncert na cześć nazistki E.Schwarzkopf nie był elementem propagujacym nazizm[/quote]<br />No to kaźmierczak dostanie po łapach, doigrał się. Tak trzeba, dość bredni w Jarocinie

 • 7 lat temu | ocena +12 / -6

  seneka

  Jednak bedzie wniosek do Prokuratury o zbadanie czy koncert na cześć nazistki E.Schwarzkopf nie był elementem propagujacym nazizm

 • 7 lat temu | ocena +5 / -3

  druty i śmierć

  [quote name="jasiu"]dzisiaj w wolnym Jarocinie na polskiej ziemi w polskim kościele zbudowanym przez Niemców przy publiczności polsko -niemieckiej bez ekscesów odbył się recital ku pamięci Elizabeth( było ok!)<br />... dalej poszedłem do parku a tam na scenie ludzie od Stiepana Bandery i przy ich muzie Jarociniany dylali ( było spoko i ok!)...<br /><br />a mówią, że w u Nas się nic nie dzieje u tu nad Lipinką po jej przeciwnych brzegach Europejczycy się bawią z nami i co WY na to? (kiedyś nie do pomyślenia)[/quote]<br />Jaki ty jesteś tępy i biedny człowiek. Ty w ogóle coś czytasz?

 • 7 lat temu | ocena +5 / -8

  jasiu

  dzisiaj w wolnym Jarocinie na polskiej ziemi w polskim kościele zbudowanym przez Niemców przy publiczności polsko -niemieckiej bez ekscesów odbył się recital ku pamięci Elizabeth( było ok!)<br />... dalej poszedłem do parku a tam na scenie ludzie od Stiepana Bandery i przy ich muzie Jarociniany dylali ( było spoko i ok!)...<br /><br />a mówią, że w u Nas się nic nie dzieje u tu nad Lipinką po jej przeciwnych brzegach Europejczycy się bawią z nami i co WY na to? (kiedyś nie do pomyślenia)

 • 7 lat temu | ocena +5 / -4

  jędrek

  [quote name="my-kumbinatory"]"Jarocin" ma problemy z ocena historii (również tej najnowszej) , przez to jest niewiarygodny i boryka się z brakiem zaufania.[/quote]<br />Bardzo celna uwaga!

 • 7 lat temu | ocena +4 / -6

  my-kumbinatory

  Po naszymu piszunc: wybrali kilka lot tymu skazanygu za paragrafy z dzialu oszustwa gospodarcze winc co za roznico że tero bydzie glosno o jakims nazizmie w Jarocinie. Czy to oszusci, czy nazisci, czy zdrajcy Ojczyzny (okradajuncy Ojczyzne) ?

 • 7 lat temu | ocena +9 / -3

  my-kumbinatory

  "Jarocin" ma problemy z ocena historii (również tej najnowszej) , przez to jest niewiarygodny i boryka się z brakiem zaufania.

 • 7 lat temu | ocena +11 / -6

  nie dla faszystów

  [quote name="władza"]jaka władza taki protest:)<br />sorry ale szukani kontrowersji na siłę, żeby ludzie na siebie napuszczać- żenujące[/quote]<br />Faszyzm to kontrowersja dla ciebie? Może zorganizujmy wystawę prac Hitlera? Malował nie gorzej od Budzyńskiego. W wolnej Polsce nie ma miejsca dla nazistowskich porąbanców, niech mops zabiera się z tą śpiewaczką na maltę

 • 7 lat temu | ocena +4 / -10

  władza

  jaka władza taki protest:)<br />sorry ale szukani kontrowersji na siłę, żeby ludzie na siebie napuszczać- żenujące

 • 7 lat temu | ocena +12 / -4

  benas

  [quote name="jasiu"]nie oceniam historii i nie mów do mnie bredzisz<br />wg Ciebie zorganizowanie tego koncertu to pochwała dla nazistów ?<br />Odpowiedz sobie sam.[/quote]<br /><br />Promowanie nazistowskiej gwiazdy jest po prostu żenujące, a wybielanie - że nie była faszystką z przekonania jeszcze bardziej pogrąża tą Panią - była faszystką dla osiągnięcie określonego celu to już szczyt bezczelności....

 • 7 lat temu | ocena +5 / -5

  jasiu

  nie oceniam historii i nie mów do mnie bredzisz<br />wg Ciebie zorganizowanie tego koncertu to pochwała dla nazistów ?<br />Odpowiedz sobie sam.

 • 7 lat temu | ocena +9 / -7

  jędrek

  [quote name="jasiu"]...a gdyby na to wydarzenie spojrzeć w kategoriach wydarzenia artystycznego a nie wspomnień wojennych i nacjonalistycznych poglądów oraz oceny tej pani choć nikt z nas jej znał <br />Jak widzę wśród wielu tu piszących cokolwiek by u nas nie organizować to i tak ten sam wynik ŹLE![/quote]<br />Co ty bredzisz? widać,ze niczego nie pojmujesz. Tych spraw nie da się oddzielić. Hitler był malarzem, też potrafiłbyś sie zachwycać tymco nabazgrał? Kupiłbyś i powiesiłmobraz Hitlera w domu z którego nikt nie wrócił, nie przeżył wojny bo zostali zamordowani przez nazistów? Masz dobrze po kolei w głowie? Kup sobie więc nagrania Schwarzkopf i słuchaj w domu wyobrazajac sobie, że kiedy ona śpiewała dla nazistów uśmiechając się do nich i sypiając z nimi, to np.w obozach wrzucano ludzi do pieca a dzieci psom. Trzeba być nienormalny zeby akceptować takie zachowania

 • 7 lat temu | ocena +7 / -7

  nazi lans

  [quote name="muraś"]Ta Pani to książkowy przykład tego o czym śpiewak K.Staszewski kilkadziesiąt lat później - wszyscy artyści to prostytutki...a tutaj mamy przykład najgorszego skurwienia niestety....<br />Kto jest organizatorem tego "święta"???[/quote]<br />Kazimierczak cały czas lansuje tę faszystkę, widocznie lubi propagowanie faszystowskich artystek

 • 7 lat temu | ocena +5 / -12

  jasiu

  ...a gdyby na to wydarzenie spojrzeć w kategoriach wydarzenia artystycznego a nie wspomnień wojennych i nacjonalistycznych poglądów oraz oceny tej pani choć nikt z nas jej znał <br />Jak widzę wśród wielu tu piszących cokolwiek by u nas nie organizować to i tak ten sam wynik ŹLE!

 • 7 lat temu | ocena +13 / -4

  jędrek

  Ta niemiecka pisarka Kirsten Liese, która to była w Jarocinie ze swoją książką o Schwarzkopf, jest absolutnie niewiarygodna a tekst książki podany tendencyjnie!!! Sama przyznała w 2010r. w jarocinie, że się nie ośmieliła zapytać Schwarzkopf o jej przynależność do NSDAP i z tym związane sprawy.Co to ma być? Ta cała pani K.Liese wcisnęła jarociniakom kupę bzdur, wywołała sensacje a tzw. "szacowne grono" jarocińskie z otwartymi gębami zachwyca się jakąś zwykłą niemrą która propagowała nazistowską ideologię i i zbrodniarzy! Po 1919r. kiedy Polska odzyskała niepodległość rodzinie Schwarzkopf nie podobało się mieszkać w wolnym polskim Jarocinie i wyjechali do Niemiec. Dzisiaj propaguje się Schwarzkopf, że wraca do swojego rodzinnego miasta, rodzinnej kamienicy. Obłuda i Hańba dla Jarocina.

 • 7 lat temu | ocena +12 / -6

  hans1234

  Proponuję bojkot nałoznicy ssmanow, wielka z niej artystka, że musiała współpracować z nazistami żeby być sławna? To za życia może jej pomogło, ale nie powinna być wzorem dla młodzieŻy, prawdziwy talent sam się broni, q nie pprostytuuje się z władzą, żeby ktoś go zauważył, to już forma biznesu,sponsoringu, ale cóż Poznań z tego słynie i taka duża niemiecka firma jest w Poznaniu,Volkswagen?sponsorem. wydarzenia? Ps to tak jakby wielkia poetka zrobić z kochanke <br />MarcinKowalskiego

 • 7 lat temu | ocena +8 / -12

  jasiu

  [quote name="ciepły biskup"]katolickie bojówki - siewcy nienawiści w imię Jezusa zablokowały sztukę w Poznaniu! Skandal, żyjemy w kraju wyznaniowym, wstyd za Polskę![/quote]<br />POPIERAM TE SŁOWA !!!!!

 • 7 lat temu | ocena +8 / -15

  ciepły biskup

  katolickie bojówki - siewcy nienawiści w imię Jezusa zablokowały sztukę w Poznaniu! Skandal, żyjemy w kraju wyznaniowym, wstyd za Polskę!

 • 7 lat temu | ocena +8 / -5

  .

  [quote name="pytam"][quote name="Trolek"][quote name="muraś"][/quote]<br /><br />[/quote]<br />Na tablice powstańców wielkopolskich gmina dała ZERO!!! trzeba było sprzedawać cegiełki, ale dla upamietnienia nałożnicy esesmanów to kasa się znalazła?[/quote]... Bo była zniemczoną żydówką, a koszernych jest bardzo dużo we władzach polskich, także we władzach Jarocina, tak w gminie, tak i, w powiecie.<br /><br />Powstańców Wielkopolskich, ONI mają w d. :P

 • 7 lat temu | ocena +12 / -7

  pytam

  [quote name="Trolek"][quote name="muraś"]Ta Pani to książkowy przykład tego o czym śpiewak K.Staszewski kilkadziesiąt lat później - wszyscy artyści to prostytutki...a tutaj mamy przykład najgorszego skurwienia niestety....<br />Kto jest organizatorem tego "święta"???[/quote]<br /><br />Koncert organizują Towarzystwo Muzyczne im. Alfonsa Kowalskiego w Jarocinie z Teatrem Muzycznym w Poznaniu w ramach współfinansowanego przez gminę Jarocin i powiat jarociński Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej.[/quote]<br />ale żeby pamietać i zadbać o mejsca pamieci na terenie ziemi jarocińskiej to jakoś trudno znaleźć pieniądze w kasie gminy. Na tablice powstańców wielkopolskich gmina dała ZERO!!! trzeba było sprzedawać cegiełki, ale dla upamietnienia nałożnicy esesmanów to kasa się znalazła?

 • 7 lat temu | ocena +6 / -4

  muraś

  [quote name="Trolek"][quote name="muraś"]Ta Pani to książkowy przykład tego o czym śpiewak K.Staszewski kilkadziesiąt lat później - wszyscy artyści to prostytutki...a tutaj mamy przykład najgorszego skurwienia niestety....<br />Kto jest organizatorem tego "święta"???[/quote]<br /><br />Koncert organizują Towarzystwo Muzyczne im. Alfonsa Kowalskiego w Jarocinie z Teatrem Muzycznym w Poznaniu w ramach współfinansowanego przez gminę Jarocin i powiat jarociński Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej.[/quote]<br /><br />dzieki za info

 • 7 lat temu | ocena +5 / -5

  Trolek

  [quote name="muraś"]Ta Pani to książkowy przykład tego o czym śpiewak K.Staszewski kilkadziesiąt lat później - wszyscy artyści to prostytutki...a tutaj mamy przykład najgorszego skurwienia niestety....<br />Kto jest organizatorem tego "święta"???[/quote]<br /><br />Koncert organizują Towarzystwo Muzyczne im. Alfonsa Kowalskiego w Jarocinie z Teatrem Muzycznym w Poznaniu w ramach współfinansowanego przez gminę Jarocin i powiat jarociński Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej.

 • 7 lat temu | ocena +18 / -5

  muraś

  Ta Pani to książkowy przykład tego o czym śpiewak K.Staszewski kilkadziesiąt lat później - wszyscy artyści to prostytutki...a tutaj mamy przykład najgorszego skurwienia niestety....<br />Kto jest organizatorem tego "święta"???

 • 7 lat temu | ocena +23 / -6

  Andrzej Gogulski

  W tym roku obchodzimy 75 roznicę wybuchu II wojny światowej którą wywołały nazistowskie Niemcy. Wojna pochłonęła prawie 73 mln ludzi!! w tym około 6 mln Polaków! Zginęło prawie 2 tys. jarociniaków, czesto mordowanych, torturowanych i ścinanych na gilotynie! Upokorzenia, głód i poniewierka dorosłych i dzieci. Wszystko w imię nazistowskiej ideologii. Decyzją Rady Miejskiej w Jarocinie, rok 2014 obchodzony jest jako "Rok Wypędzonych 1939r." Sprawcą wszystkich nieszczęść i mordów były hitlerowskie Niemcy kierowane przez nazistowskich zbrodniarzy którym z uśmiechem na ustach służyła E. Schwarzkop sypiając z wrogami Polski i Polaków. Koncert na jej cześć w Jarocinie odbieram jako działanie prowokacyjne obrażąjące patriotyczne uczucia wielu Jarociniaków - także i moje. Oczekuje od organizatorów wyjaśnień i przeprosin. Ten koncert to zakłamywanie historii, gra uczuciami i stawianie znaku równości miedzy zbrodniarzami,służalczymi artystami, a ich ofiarami.

 • 7 lat temu | ocena +19 / -4

  dlaczego

  Ta informacje gazeta zaopatrzyła zdaniem które nie jest obiektywne, nie jest prawdziwe, ale jednak Gazeta zacytowała własnie to zdanie. Dlaczego. Wybrany tytuł narzuca czytelnikowi na wstepie jak powinien oceniać ten temat. Szanowna Gazeto to nie jest w porzadku

 • 7 lat temu | ocena +16 / -2

  dużo czosnku wokół

  A skąd niejaka Kirsten Liese wiedziała, że minister propagandy III Rzeszy Joshep Goebbels (żyd!!!) zmusił Elizabeth Schwarzkopf do wstąpienia do NARODOWO-SOCJALISTYCZNEJ PARTII WIELKICH NIEMIEC!!! i jeżeli tego nieuczyni, to zniszczy jej karierę?!? czy są na to niezbite dowody (argumenty), czy posiłkujemy się tylko wikipedią, gdzie każdy może pisać bzdury, jakie ślina przyjdzie mu na myśl?!?