Reklama

Tak świętowano 25-lecie samorządu w Jarocinie

Opublikowano: 28 maja 2015 09:58
Autor: Redakcja

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Reklama

O tym, że władza jest dana nie po to, żeby czerpać korzyści dla siebie, ale po, by służyć społeczeństwu, przypomniał samorządowcom ksiądz Łukasz Ograbek podczas mszy św. sprawowanej z okazji 25-lecia samorządności. - Jesteśmy stworzeni do wielkości, ale takiej, której nie można kupić za pieniądze czy dzięki dobrym uczynkom ani załatwić po znajomości. Można ją osiągnąć tylko dzięki służbie pełnionej z miłością - mówił w kazaniu wikariusz parafii św. Marcina.

Później w ratuszu odbyła się uroczysta sesja, którą poprowadzili dwaj przewodniczący rad miejskich: obecnej - Rajmund Banaszyński oraz pierwszej - Bogdan Udzik. - Nie byłoby samorządności bez "Solidarności" - podkreślił burmistrz Adam Pawlicki i wręczył bukiet kwiatów Lidii Staśkiewicz, która była aktywną działaczką związku w trakcie przemian w latach 1989-90 oraz brała udział w tworzeniu samorządu lokalnego przed 25 laty.

Burmistrz mówił, że samorząd nie może ograniczać się jedynie do urzędu miejskiego, a za jego kształt odpowiedzialni są również sami mieszkańcy. Wydarzenia z 27 maja 1990 roku wspominał pierwszy burmistrz Marek Przymusiński. Z powodu urlopu zabrakło Pawła Jachowskiego, ale zebrani mogli obejrzeć jego wystąpienie nagrane na taśmie przez AKF JAR. O trudnościach związanych głównie z reformą oświaty wspominał burmistrz trzeciej kadencji Marian Michalak. Wymieniał, że w tym czasie wybudowano oczyszczalnię ścieków, utworzono JTBS oraz wyremontowano Skarbczyk. Wspomniał o tym, że obecne władze wróciły do pomysłu płatnej strefy parkowania, która została stworzona w czasie, gdy rządził gminą.

Mimo wcześniejszych deklaracji na uroczystości nie pojawił się burmistrz Stanisław Martuzalski. Zgodnie z jego życzeniem list do zebranych odczytała radna Katarzyna Szymkowiak. Z kolei Burmistrz Pawlicki nie tylko wspominał swoje początki w samorządzie, ale mówił też o ogromnym przedsięwzięciu, jakim jest renowacja jarocińskiego parku miejskiego. Dodał też, że zmieniająca się rzeczywistość wymaga podejmowania trudnych decyzji o przekształceniach w straży miejskiej i oświacie.

Na koniec w holu jarocińskiego ratusza odsłonięto tablice z nazwiskami samorządowców, którzy kierowali gminą Jarocin w czasie minionego ćwierćwiecza.

Uroczystą sesję poprzedziło zwykłe posiedzenie rady. Było naprawdę gorąco. Zobacz TUTAJ.

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (33)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 6 lat temu | ocena +8 / -0

  antyopalony

  Co wy swiętujecie 25-lat patologi i złodziejstwa,jaka mu mamy demokracje,ciagle te same złodzieje przy korycie.

 • 6 lat temu | ocena +14 / -2

  anonim owa

  Jak można popierać skazanego ,będąc ojcem sędziego?Już nic mnie nie dziwi.

 • 6 lat temu | ocena +18 / -2

  hańba

  Czy sędzia Bogdan U prowadził sprawę opalonego?

 • 6 lat temu | ocena +22 / -4

  hańba

  to kuriozalna sytuacja w Jarocinie. Ludzim zwykłym często wstyd, żze dostanamandat za głupstwo, a Pawlicki skazany za przestepstwo karne, bryluje na salonach bez cienia zazenowania, wstydu. LUdzie, którzy wydawałoby sie powinni być dla jarociniaków autorytetami bija mu pokłony, co to jest? co to za miasto? Jedyne co można w to świeto powiedzieć: BRAWO MAREK PRZYMUSIŃSKI, MICHALAK, BRAWO JACHOWSKI, brawo Kołodziej i tutaj koniec

 • 6 lat temu | ocena +31 / -6

  hańba

  To smutny dzień dla samorządności, zasłużonych gości wita...skazany prawomocnie burmistrz...kpina, żenada, wielkie słowa które nic nie znaczą

 • 6 lat temu | ocena +33 / -8

  Agnieszka

  Burmistrz Pawlicki nie tylko wspominał swoje początki w samorządzie, ale czy wspomniał swój żałosny koniec jak został skazany? Czy powiedział że jako jedyny burmistrz Jarocina jeszcze przez ponad rok pobierał miesięcznie ponad 11 tysięcy pensji?Czy opowiedział swoją żałosną historię z książki"Skazany za..."?

 • 6 lat temu | ocena +30 / -13

  J.W.

  Myślę, że koniecznie należy zacytować ostatnią część wczorajszego wystąpienia burmistrza pierwszej kadencji - Marka Przymusińskiego: "Jarocińskiemu samorządowi, a przede wszystkim jarocińskiemu społeczeństwu życzę wielu osiągnięć w budowie samorządnego, sprawiedliwego, wolnego od patologii i korupcji społeczeństwa obywatelskiego. Będzie to możliwe, gdy władza traktowała będzie społeczeństwo podmiotowo, a nie przedmiotowo oraz gdy demokrację będzie rozumiała jako rządy większości z poszanowaniem mniejszości.

 • 6 lat temu | ocena +19 / -16

  Wieśmak

  Nie ma co im przyklaskiwać, to sama POstkomuna liberalna i żydostwo chazarskie-orthodoxyjne -najgorszy odłam żydów. Dogadali się najpierw przy OKRĄGŁYM - PATRZ, CZY CZYTAJ KAŃCIASTYM STOLE, NASTĘPNIE W MAGDALENCE POD WARSZAWĄ, SPRZEDAJĄC NAS TAKIM JAK TU WIDZICIE NA ZDJĘCIACH. STYROPIANOWEJ-ŻYDOWSKIEJ SOLIDARNOŚCI I LEWACTWU. Te ich pseudo rządy LEWACKIE nic dla nas jarocinian i Polaków dobrego nie wniosły. Jak już to ogromną BIDĘ Z NĘDZĄ w każdej dziedzinie życia społeczno-gospodarczo-politycznego. Oni mają co "ŚWIĘTOWAĆ", bo żyją w swoim wyimaginowanym [niedostępnym dla obcych] zamkniętym BIZANCJUM. A jak to się nazwywa każdy z nas wie: M*A*F*I*A.

 • 6 lat temu | ocena +35 / -8

  dziadek

  Do tego Piotrek Piotrowicz - znowu jakieś zleconko się szykuje z jarocińskiego samorządu?

 • 6 lat temu | ocena +34 / -10

  dziadek

  No Pawlicki to z pewnością nie jest w naszym samorządzie dla korzyści:) Do tego na sali mała grupka leśnych dziadków i sprzedajny Marian Michalak. Tak krytykował Pawlickiego a jak dostał radę nadzorczą w spółce gminnej ZUK to go pokochała. Człowiek bez honoru.

 • 6 lat temu | ocena +31 / -7

  amrian

  KUBUŚ FATALISTA (P.P.) i jego PAN (A.P.) a może odwrotnie. Jarocińska parodia demokracji. NIE O TAKE POLSKIE MY WALCZYLI. HAŃBA!!!

 • 6 lat temu | ocena +15 / -25

  niespelnione ambicje

  A gdzie jest ten wybitny bilbordowy samorzadowiec kojarzony nieslusznie z obwodnica ? Podobno miał sie zapierac ze z samorzadu wykopać sie nie da ? Gdyby byl lojalny wobec szefa to jezdzil by nadal Skoda Oktawia a tak ... rzezbi ZUS :(

 • 6 lat temu | ocena +33 / -14

  hańba

  " Nie dogryźli kości, nie dopili wina, resztek jedzenia szuka pies pod stołem" tak to Targowica, tablica z nazwiskiem Adama Pawlickiego i napisem oto ten co sprzeniewierzył się idei wolności i został skazany jako jedyny w historii burmistrz Jarocina, zawiśnie w ratuszu niebawem.