Reklama

STRAJK NAUCZYCIELI W szkołach na terenie całej Ziemi Jarocińskiej rozpoczął się dziś strajk.

Opublikowano: 8 kwietnia 2019 01:00
Autor: Anna Kopras Fijolek

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Reklama

Jeszcze w niedzielę wieczorem wydawało się, że może dojść do porozumienia między rządem a związkowcami. Po kilku godzinach rozmów okazało się jednak, że do tego nie doszło.

 

Propozycje rządu zaakceptowała tylko "Solidarność". Pozostałe dwa związki odrzuciły je. W związku z brakiem porozumienia prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego, Sławomir Broniarz ogłosił, że z dniem dzisiejszym rozpoczyna się strajk. - Propozycje rządowe są nie do przyjęcia. Nieadekwatne do oczekiwań strony związkowej - stwierdził.

 

Pracownicy oświaty od początku domagali się podwyżki wynagrodzenia o 1.000 złotych ze spłatą od 1 stycznia. Związek Nauczycielstwa Polskiego zapowiedział strajk generalny. W szkołach - również na terenie powiatu jarocińskiego i gminy Nowe Miasto nad Wartą - lekcje i wszystkie zajęcia mają zostać zawieszone aż do odwołania.

 

Jarocińskie ZNP w lutym weszły w spór zbiorowy z dyrektorami szkół. Później odbyło się referendum, w którym uczestniczyli nauczyciele i pracownicy administracji z publicznych placówek oświatowych podległych gminie Jarocin. Wynik głosowania był w granicach od 53% do ponad 90% za strajkiem.

 

Konsekwencją była uchwała, którą podjął jarociński zarząd ZNP o przystąpieniu do strajku. - Wysyłaliśmy pisma z powiadomieniem do dyrektorów szkół - wyjaśniała Hanna Czerniak. W wyniku rozmów na szczeblu rządowym ZNP obniżył swoje żądania do podwyżki wynagrodzeń o 30% od 1 stycznia tego roku. Zaproponował również uwolnienie dodatku stażowego ponad ustawowy limit określony na 20%.

 

30% podwyżki to dla nauczyciela stażysty kwota na poziomie 720 - 730 złotych miesięczne, a dla nauczyciela dyplomowanego - 990 złotych.

 

Termin strajku zbiegnie się z zaplanowanymi egzaminami: 10,11 i 12 kwietnia ma się odbyć egzamin gimnazjalny, a 15, 16 i 17 kwietnia - egzamin ósmoklasistów. Matury mają rozpocząć się 6 maja.

 

Wiceburmistrz Robert Kaźmierczak spotkał się z dyrektorami wszystkich szkół publicznych. - Najważniejsze jest zabezpieczenie egzaminów. Żaden z dyrektorów nie zgłaszał, że tych egzaminów nie jest w stanie przeprowadzić. Każdy walczy o to, ze powołać komisje egzaminacyjne - stwierdza zastępca burmistrza.

 

Żeby skompletować składy komisji egzaminacyjnych szefowie placówek będą się posiłkowali nauczycielami z zewnątrz - głównie ze szkół niepublicznych.

 

Mogą to zrobić na podstawie rozporządzenia, które w ostatnim czasie wydała minister edukacji, a które mówi, że: „Każda osoba posiadająca kwalifikacje pedagogiczne może być członkiem zespołu egzaminacyjnego i nadzorującego podczas tegorocznych egzaminów”

 

Rozporządzenie zwiększa też liczbę uczniów przypadających na nauczyciela wchodzącego w skład zespołu nadzorującego - z 20 do 25 w przypadku egzaminu gimnazjalnego lub egzaminu ósmoklasisty.

 

Co w poniedziałek mają zrobić rodzice - czy posłać swoje dzieci do szkoły, czy nie? - Zajęcia w szkołach a także w Przedszkolu Publicznym „Bajeczka” przy Zespole Szkół nr 4 w Jarocinie zostaną zawieszone - informuje wiceburmistrz Kaźmierczak.

 

W KTÓRYCH SZKOŁACH OGŁOSZONO STRAJK?

GMINA JAROCIN

Zespół Szkół nr 5 w Jarocinie

Zespół Szkół nr 4 w Jarocinie (w tym Przedszkole Publiczne „Bajeczka”)

Szkoła Podstawowa nr 2 w Jarocinie

Szkoła Podstawowa nr 3 w Jarocinie

Zespół Szkół Mieszków

Zespół Szkół w Witaszycach

Szkoła Podstawowa w Golinie

Szkoła Podstawowa w Cielczy

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Jarocinie

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jarocinie

Liceum Ogólnokształcące w Jarocinie

 Zespół Szkół Przyrodniczo-Biznesowych w Tarcach

 

GMINA ŻERKÓW

Do strajku na terenie gminy Żerków przystąpiły dwie szkoły: w Komorzu Przybysławskim i w Żerkowie.

Według zapewnień dyrektorki SP w Komorzu Przybysławskim zajęcia dydaktyczne będą odbywać się normalnie. Tutaj do strajku przyłączy się tylko 56% nauczycieli, reszta zgłosiła swoją gotowość do pracy. Natomiast w SP w Żerkowie planowane zajęcia nie odbędą się. W placówce działać będzie świetlica w godzinach od 6:30 do 16:00. Dzieci, których rodzice nie mogą im zapewnić opieki, mogą skorzystać z zajęć opiekuńczo-wychowawczych prowadzonych przez nauczycieli nie biorących udziału w strajku.

 

GMINA JARACZEWO

Strajk we wszystkich szkołach.

- Zostaną zawieszone zajęcia dydaktyczno-wychowawcze. Te dzieci, które przyjdą do szkół, będą miały zapewnioną opiekę - wyjaśnia Jerzy Jakubowski, dyrektor Gminnego Zespołu Administracyjno-Ekonomicznego Szkół w Jaraczewie.

 

GMINA KOTLIN

Strajk we wszystkich szkołach.

Do protestu nie włączyli się tylko pracownicy Przedszkola Publicznego w Kotlinie.

 

GMINA NOWE MIASTO NAD WARTĄ

Strajk we wszystkich szkołach na terenie gminy.

 

ZOBACZ TEŻ

 

AKTUALIZACJA godz. 7.00

 

W gminie Jarocin na czas strajku szkołom w opiece nad uczniami pomagały będą placówki kulturalne: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin, Muzeum Regionalne w Jarocinie, Spichlerz Polskiego Rocka i kino Echo.

 

W jarocińskim aquaparku bez zmian - prowadzone będą zajęcia dla dzieci, które korzystają z programu nauki pływania - Umiem pływać dla klas I-III szkół podstawowych. W godzinach zgodnych z harmonogramem programu, jaki obowiązuje w szkołach, rodzice mogą przywieźć dzieci na basen. Instruktorzy nauki pływania będą prowadzili zajęcia zgodnie z planem.

 

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin – Biblioteka Główna ul. Park 3 oraz każda filia biblioteki - w godzinach otwarcia od 8.00 do 18.00 rodzice z dziećmi mogą skorzystać z oferty biblioteki  (gry i zabawy komputerowe, czytanie książek itp. przebywanie w bibliotece jest pod nadzorem pracowników biblioteki.

 

Muzeum Regionalne w Jarocinie,  ul. Rynek Ratusz - w tej instytucji przygotowana jest ekspozycja stała "Z przeszłości Ziemi Jarocińskiej" w Ratuszu wraz z wystawą czasową poświęconą lokalnemu artyście Marianowi Poznańskiemu. Ekspozycję można oglądać od poniedziałku do piątku od godz. 8.00 do 16.00 (środy do 18.00). Bilet ulgowy 1 zł, normalny 2 zł. Ponadto grupy zorganizowane mogą skorzystać z oferty lekcji muzealnych
w ratuszu, po wcześniejszym umówieniu.

 

Spichlerz Polskiego Rocka - przygotowana jest ekspozycja stała multimedialna poświęcona historii polskiej muzyki rockowej z uwzględnieniem jarocińskich festiwali, ekspozycja czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 18.00. Bilet ulgowy 5 zł, normalny 7 zł.

Grupy zorganizowane mogą skorzystać z oferty lekcji muzealnych w spichlerzu, po wcześniejszym umówieniu.

 

Kino "Echo" w Jarocinie, ul. Gołębia 1 - jest czynne. Dziś będą dołożone seanse, ponadto  w kolejnych dniach planowane są seanse edukacyjne. Decyzją zarządu i kierownictwa kina, oraz dzięki wyrozumiałości dystrybutorów i rozumiejąc trudną sytuację rodziców, których dzieci w wyniku ewentualnego strajku pozostają w szkołach bez opieki, zdecydowano się na udzielenie rabatu dla dzieci i opiekunów (np. dziadek itp.): cena 10 zł /dziecko , 15 zł/opiekun

Co w repertuarze jarocińskiego kina?

8 kwietnia, poniedziałek

9:00 Robaczki z Zaginionej Dżungli

11:00 Robaczki z Zaginionej Dżungli

 

9 kwietnia, wtorek

9:00 Robaczki z Zaginionej Dżungli

11:00 Przygody Nelly

13:30 Przygody Nelly

 

10 kwietnia, środa

9:00 Robaczki z Zaginionej Dżungli

12:00 Robaczki z Zaginionej Dżungli

 

11 kwietnia, czwartek

9:00 Robaczki z Zaginionej Dżungli

11:00 Robaczki z Zaginionej Dżungli

 

12 kwietnia, piątek

9:00 Robaczki z Zaginionej Dżungli

 

Od 15-19 kwietnia (kino na razie nie ma  sprecyzowanego planu) mogą zostać dołożone seanse o 9:00 i 11:00 jeśli ewentualny strajk będzie w tym czasie kontynuowany.

AKTUALIZACJA - godz. 7.30

Do strajku przystąpił także Zespół Szkół Specjalnych w Jarocinie.

 

AKTUALIZACJA - godz. 8.50

Gmina Jaraczewo

  -  Nauczyciele we wszystkich szkołach gminy Jaraczewo przystąpili do akcji strajkowej. Pracownicy administracji i obsługi wspierają nauczycieli. Dla nich sam udział w akcji oznacza straty finansowe – poinformował portal Marek Blaszka, szef jaraczewskiego ZNP. Z informacji pozyskanych o godzinie 7.20 do szkoły w Jaraczewie nie przyszedł żaden uczeń.  

                 Lider związkowcy zapowiedział, że więcej informacji odnośnie strajku poda o godzinie 10.00  

Gmina Kotlin

 W gminie Kotlin do protestu włączyli się nauczyciele  ze szkół w Woli Książęcej i Sławoszewie.  Pedagodzy ze szkoły w Magnuszewicach, którzy opowiedzieli się za strajkiem, ostatecznie nie przystąpili do protestu.

 W Kotlinie część nauczycieli strajkuje. Pozostali prowadzą zajęcia. - Lekcje mają tylko klasy ósme i trzecie gimnazjum. To są uczniowie przed egzaminami i ci, co nie strajkują mają z nimi lekcje - mówi Edyta Orpel, dyrektor SP w Kotlinie.

 

             Niektórzy pedagodzy są zniesmaczeni faktem, że liderka kotlińskich związkowców nie przystąpiła do strajku. - Solidaryzuję się z osobami strajkującymi, popieram żądania. Doprowadziłam sprawy do takiego mementu, żeby każdy mógł strajkować. Dla mnie jest to trudna sytuacja. Jeżeli ktoś powie, że jest to nieetycznie, że nie przyłączyłam się, to powiem tak: Uważam, że termin strajku w czasie egzaminów jest złym terminem. Widzę to po moich uczniach, którzy pytają się, czy będą mieli egzamin. Dodatkowo dzisiaj (poniedziałek)  o godzinie 7.30 spotkałam się z ósmoklasistami, żeby ich przygotować do testu. Jutro też zamierzam się z nimi spotkać. Jeżeli ktoś ocenia, że źle robię, to trudno - mówi przewodnicząca ZNP w gminie Kotlin, na co dzień nauczycielka języka polskiego.

               

 

AKTUALIZACJA - godz. 9.20

 

 

Gmina Żerków

W gminie Żerków do strajku przystąpiły tylko dwie szkoły - w Żerkowie i Komorzu Przybysławskim.

W pozostałych placówkach - jak informowaliśmy wcześniej - nauczyciele nie wyrazili zgody na przystąpienie do strajku.

W Żerkowie od 6.30 do 16.30 jest czynna świetlica, gdzie odbywają się dodatkowe zajęcia opiekuńcze.

W Komorzu Przybysławskim zajęcia dydaktyczne odbywają się normalnie. Do strajku przystąpiło tylko 56 % nauczycieli. Pozostali będą pracować.

Gmina Kotlin

W gminie Kotlin do protestu włączyli się nauczyciele  ze szkół w Woli Książęcej i Sławoszewie.  Pedagodzy ze szkoły w Magnuszewicach, którzy opowiedzieli się za strajkiem, ostatecznie nie przystąpili do protestu.

 - W Kotlinie część nauczycieli strajkuje. Pozostali prowadzą zajęcia - poinformowała portal Jolanta Styś, przewodnicząca kotlińskiego koła ZNP.

JAROCIN

 

Zajęcia we wszytskich szkołach publicznych gminy Jarocin zostały zawieszone do odwołania.

 

 

Zespół Szkół nr 5 w Jarocinie

Do szkoły przyjechało jedno dziecko. Kiedy okazało się, że jest w szkole jako jedyne, mama je odebrała.

 

 

Szkoła Podstawowa nr 2 w Jarocinie

Jest dwoje dzieci, w tym rodzice jednego zdecydowali się je odebrać.

 

 

Zespół Szkół nr 4 w Jarocinie (w tym przedszkole)

W szkole są rekolekcje. Do przedszkola nie przyszło żadne dziecko.

 

 

Szkoła Podstawowa nr 3 w Jarocinie

W szkole są rekolekcje.

 

 

Zespół Szkół Mieszków (w tym przedszkole)

Dzieci pojechały na wycieczkę.

 

 

Zespół Szkół w Witaszycach (w tym przedszkole)

Przyjechało jedno dziecko. Kiedy okazało się, że jest w szkole jako jedyne, mama je odebrała.

 

 

Szkoła Podstawowa w Golinie

W szkole nie ma uczniów.

 

 

Szkoła Podstawowa w Cielczy

W szkole nie ma uczniów.

 

 

Jako jedyni z niepublicznych placówek na terenie gminy Jarocin strajkują nauczyciele z Niepublicznej Szkoły Podstawowej im T. Kościuszki w Jarocinie. - Do strajku przystąpili nauczyciele, którzy uczą w naszej szkole, ale są zatrudnieni w publicznych placówkach - wyjaśnia dyrektor Hanna Masłowska. Strajkuje około 70% kadry nauczycielskiej. - W klasach I - III odbywają się normalne lekcje. Natomiast w pozostałych - od IV do VIII i klasy gimnazjalne - mają zajęcia opiekuńcze - dodaje.       

 

 

Mimo strajku autobusy Trans Pegaz, które dowożą dzieci do szkół kursują normalnie. Dojeżdżają nimi uczniowie z placówek niepublicznych. 

 

 

Na dzisiaj - 8 kwietnia, na godz. 16.00, zaplanowane jest spotkanie wszystkich dyrektorów placówek publicznych gminy Jarocin z wiceburmistrzem Robertem Kaźmierczakiem, który odpowiada za sprawy oświatowe. - Chcemy dokładnie przeanalizować, jaki, kto ma braki, jeśli chodzi o składy komisji egzaminacyjnych, żeby je pouzupełniać, tak żeby wszędzie egzaminy odbyły się normalnie i były zabezpieczone, bo w tej chwili to jest najważniejsze - podkreśla wiceburmistrz Kaźmierczak.     

 

 

POWIAT

Sytuacja w szkołach powiatowych jest dynamiczna. Dyrektorzy o godz. 8.00 otrzymali listę pracowników szkoły, którzy przystąpili do strajku. Kolejni nauczyciele, którzy przychodzą na różne godziny lekcyjne, wpisują się na tę listę. Dlatego dyrektorzy mówią, że sytuacja zmienia się z godziny na godzinę.

 

 

Jak się będzie sytuacja rozwijała w następnych dniach strajku, nie wiadomo. W ostateczności szefowie szkół średnich mogą - w porozumieniu z organem prowadzących - odwołać zajęcia.   

 

 

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Jarocinie

95% nauczycieli przystąpiło do strajku. Do szkoły przyszło około 100 uczniów.Na auli szkolnej prowadzone są zajęcia opiekuńcze przez nauczycieli, którzy zgłosili gotowość do pracy. Jest ich pięcioro razem z dyrektorem szkoły Markiem Sobczakiem. Zajęcia odbywają się od godz. 8.00 do 15.00.     

 

 

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jarocinie

Ośmiu nauczycieli razem z dyrektorem Witoldem Bierłą prowadzi zajęcia opiekuńcze z około 200 uczniami, którzy przyszli do szkoły (na 1.130). 

 

 

Zespół Szkół Przyrodniczo-Biznesowych w Tarcach

Czterech nauczycieli, którzy nie strajkują w szkole w Tarcach i dyrektor Sławomir Wilak prowadzą zajęcia opiekuńcze z około 40 uczniami, którzy przyjechali do szkoły.

 

 

Liceum Ogólnokształcące w Jarocinie

W liceum do strajku przystąpiło około 95% nauczycieli. Do szkoły przyszło około 50 - 60 uczniów. Dyrektor Marek Tyrakowski zapewnia, że wszyscy mają zorganizowane zajęcia dydaktyczne. Prowadzi je 5 nauczycieli, którzy nie strajkują w szkole.  

 

 

- Wszystko jest pod kontrolą. Muszę jednak przyznać, że bardzo się bałem tego dzisiejszego dnia, bo taka dezorganizacja nikomu nie służy. Zobaczymy, jak to będzie wyglądało w następnych dniach i ja, się będą zachowywać uczniowie. Nikogo nie jestem w stanie zmusić, żeby przychodził do szkoły, ale nie jestem też w stanie zabronić, żeby do tej szkoły nie przychodził. Dlatego robimy wszystko, żeby zajęcia się odbywały w tych warunkach, jakie są - stwierdza dyrektor Marek Tyrakowski.

 

AKTUALIZACJA - godz. 10.45

W gminie Jaraczewo strajkuje też "Solidarność".

 

- Oczywiście, że strajkujemy. Podpisaliśmy porozumienie ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego i nie wycofujemy się z tego. To, że lider - Proksa - zadecydował w ten, a nie inny sposób, to jest tylko jego sprawa. "Solidarność" nie jest po to, żeby bronić rządu. "Solidarność" musi zawsze bronić pracowników. (...) To jest najważniejsza rzecz - podkreśla Zbigniew Wawrzyńczak, szef "Solidarności" w gminie Jaraczewo.

AKTUALIZACJA - godz. 14.20

W gminie Nowe Miasto do strajku przystąpiły wszystkie szkoły.

Dzieciom, które przyszły na zajęcia, opiekę zapewnili nauczyciele, którzy nie przystąpili do akcji protestacyjnej.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (132)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 2 lata temu | ocena +3 / -1

  Ewa

  W głowach im się miesza. Zwolnić tych co strajkują dyscyplinarnie i wtedy im się oczy otworzą.

 • 2 lata temu | ocena +5 / -3

  znawca

  Będzie rządził Schetyna, będą wszystkie szkoły niepubliczne i dostaniecie może 1600 zł zamiast 8100 zł

 • 2 lata temu | ocena +8 / -5

  po

  Najwięcej nauczyciele zarabiają w Polsce 8100 zł, tyle co pensja posła. A oni jeszcze strajkują. W żadnym kraju nauczyciele nie maja pensji poselskiej.

 • 2 lata temu | ocena +12 / -14

  NO TAK

  Jestem wyborcą PIS -wyborcą PIS ale nie fanatykiem w przeciwieństwie do wielu dlatego w nadchodzących wyborach wezmę pod uwagę fakt jak to partia pis upokorzyła swoją propagandą nauczycieli ,a także nastawiała społeczeństwo przeciwko nim.

 • 2 lata temu | ocena +22 / -11

  Wkurzona dzisiejszymi nauczycielami

  Mnie zastanawia jedno tak zle jest nauczycielom tak malo zarabiają a całe kliki rodzinne od pokoleń siedzą w szkołach. Logicznie myśląc jeśli patrzysz na rodziców udręczonych żmudna i zle opłacana praca w szkolnictwie to czemu sam zostajesz nauczycielem? A może jednak kusi pewna posadka praca po 4 godz dziennie gdy inni pracują po 8 lub 10 liczne przywileje nagrody i długie wakacje. Nauczyciele zejdźcie na ziemie ludzie zarabiają po 12-13 zł na godz pracują po 200 godzin mc i niejednokrotnie są po studiach.Rodzice przychodzą do domu po całym dniu pracy i zamiast pogadać sobie z dzieciakami wspólnie odpocząć siedzą z dzieciakami nad zadaniami domowymi i lekcjami bo dzieciak przychodzi ze szkoły i nic nie umie i cała masa pierdol do szkoły do ogarnięcia bo pani nauczycielka jedna z druga coś każe przynieść bo przecież jak się kończy prace po 4 godz to się mierzy innych swoją miara.

 • 2 lata temu | ocena +7 / -3

  ciekawy

  Pani dyrektor w Żerkowie leży na sercu dobro dzieci. Swoich dzieci.

 • 2 lata temu | ocena +5 / -10

  Kaśka

  Nie wszyscy mogą strajkować. Przekształcone szkoły muszą siedzieć cicho, choć tam nauczyciele pracują ponad normę, bez karty nauczyciela i za grosze !!! Jako rodzic popieram nauczycieli z WILKOWYI !!!!

 • 2 lata temu | ocena +8 / -3

  ciekawy

  Czy księża odprawią mszę św polową w szkole wzorem tych którzy tak ochoczo wspierali strajkujących w latach osiemdziesiątych?

 • 2 lata temu | ocena +19 / -7

  Patryk

  Szkoda dzieci bo oni są tylko pokrzywdzeni brawa dla nauczycieli gdzie lekcje się odbywają tak jak w potarzycy siedleminie i nie tylko tam , rozumiem nauczycieli ale pamiętajcie zbliżają się egzaminy i to one potrzebują waszej pomocy a nie strajku

 • 2 lata temu | ocena +10 / -4

  bel-fer

  ETATY: - nauczyciele przedmiotów zawodowych w technikach - popytaj dyrektorów gościu - ciągle potrzeba, - nauczyciele informatyki ...wystarczy popytać a nie głupoty pisać

 • 2 lata temu | ocena +15 / -11

  PYTEK pyta poniżej, gdzie są wolne etaty w szkołach ? Nie ma ich, do jasnej cho...ry, choć podobno taka "nędzna płaca" !!! Bez wielkich znajomości roboty w szkole nie uświadczysz !!!

  To w końcu taka nędza czy taka ściema, że o te etaty nauczycielskie taka bitwa !!!

 • 2 lata temu | ocena +24 / -17

  jarock

  Niech komunistyczny relikt ZNP dalej prowadzi tych naszych tzw. "nauczycieli"... na manowce. Pieniądze ponad wszystko !!! Nawet nie można ich zwolnić ... a sami nie chcą. Szkoła dla uczniów czy pracowników ???

 • 2 lata temu | ocena +27 / -28

  Rodzic

  Strajk?OK.Macie prawo nauczyciele.Tylko kosztem dzieci ktorych bierzecie za zakladnikow podczas egzaminow...Ten STRAJK jest POlityczny.Prezes ZNP to stary komuch czynny POlityk ...Mam pytanie co z materialem ktory od dnia dzisiejszego nie jest realizowany.Co szanowni pedagodzy zamierzaja dawac dzieciom dodatkowe zajecia domowe .Dodatkowe dni w szkole w Soboty i Niedziele?

 • 2 lata temu | ocena +27 / -15

  yyyyyyy

  A kiedy będą odrabiane te przepadające godziny lekcyjne ? teraz już było trudno wyrobić z materiałem.....

 • 2 lata temu | ocena +17 / -16

  qweq

  "Ale faktem jest też to, że choć mamy niż demograficzny, a samorządy zamykają szkoły, to nauczycieli przybywa. W ciągu ostatnich pięciu lat zlikwidowano około 3 tys. placówek, liczba uczniów zmalała o milion, a w tym samym czasie powstało 11 tys. nowych etatów w szkołach. Pytanie – czy stać nas na to? Subwencja oświatowa, którą głównie pochłaniają nauczycielskie pensje, wciąż rośnie. Na oświatę w 2010 r. budżet państwa wydał 35 mld zł. Kilkanaście kolejnych miliardów dołożyły samorządy. Roczne wydatki na edukację kosztują już grubo ponad 50 mld zł." https://serwisy.gazetaprawna.pl/edukacja/artykuly/597573,badania-nie-klamia-nasi-nauczyciele-przy-tablicy-pracuja-najkrocej-w-europie.html

 • 2 lata temu | ocena +21 / -8

  ankabez

  Szkoda, że nikt nie pomyśli o nauczycielach z niepublicznych placówek - gdzie obowiązuje zatrudnienie na Kodeks Pracy bez Karty Nauczyciela. Niecałe 2000 netto bez dodatków i premii!

 • 2 lata temu | ocena +23 / -11

  pytek

  Która szkoła ma wolny wakat nauczycielski?????????? Jak tak jest źle?? to która szkoła szuka pracowników???? bo jakoś nie słyszałem?

 • 2 lata temu | ocena +25 / -10

  Xxx

  A czy podwyższki dla nauczycieli zmienią w wielu przypadkach jakość nauczania?Czy nie będę musiała wysyłać dzieci na korepetycje? Czy miernotą należą się podwyżki?

 • 2 lata temu | ocena +13 / -18

  radyjko

  Ja wszystko rozumiem muszą być wszystkie zawody . Nauczyciel mechanik murarz dekarz rolnik itd.. . Drodzy nauczyciele gdyby nie było mechanika to byście nie mieli czym jeździć do pracy musi być murarz bo inaczej byście nie mieli domu musi być dekarz bo kto by wam dach robił a rolnik to chyba od niego wszystko wychodzi gdyby nie oni to wy szanowni nauczyciele nie mieliście by kotlecika na niedzielny obiadek ani ziemniaczków i innych smacznych rzeczy .. ( a co do zagrywki z 500 + na krowę to tylko do wyborów ) troche przesadzili z 1000 zł podwyżki dziękuje za uwagę i pozdrawiam

 • 2 lata temu | ocena +31 / -20

  Wiola

  Nauczyciel zejdźcie z piedestału i przestańcie rodziców pouczać byśmy podczas strajku wreszcie się swoimi dziećmi zajeli. Mamy prawo być źli na chaos jaki nam zgotowaliście, bo musimy ponosić z tego tytułu wszelakie wyrzeczenia. Nauczyciel to zawód. Wszyscy jesteśmy zależnie od usług innych profesji. Nauczyciel i inni nie mieliby jedzenia ubrań gdyby nie rolnicy, krawcy itd. My rodzice zarabiamy dla własnych rodzin korzystając z usług opiekunek, nauczycieli którzy też za to otrzymują zapłatę. Ot taka zależność poboczna bez patosu i misji tych zawodów. Dlatego wszczyscy wzajemnie się szanujmy bez posądzania pracujących rodziców o niechęć do zajęcia się własnymi dziećmi. Każdy dba o byt swojej rodziny. Nauczyciele rodzice mało znają ten problem, bo gdy szkoły i przedszkola zamknięte to nie mają problemu z opieką dla swych dzieci bo sami mają wolne.

 • 2 lata temu | ocena +18 / -15

  Dykcio1

  A co z korepetycjami? Czy strajkuja tez wtedy nauczyciele?

 • 2 lata temu | ocena +25 / -14

  Ktoś

  Wszystko rozumiem. Każdy ma prawo wyrazić swoje niezadowolenie z pracy. Jak chcą to niech sobie strajkują. Tylko nie kosztem dzieci i młodzieży. W SP4 w Jarocinie Pani z-ca dyrektora powiedziała, że będzie to trzeba odrobić w wakacje. Jakaś kpina. Po tą są wakacje, żeby odpocząć od szkoły. Poza tym, wszyscy mają jakieś plany wakacyjne. Nie pozwolę swojemu dziecku chodzić do szkoły w wakacje. A może by tak nauczyciele pojechali w wakacje na 2 miesiące paraliżować Warszawę?

 • 2 lata temu | ocena +22 / -26

  Nauczyciel dyplomowany - 60 zł na godzinę ( na rączkę ), za tydzień pracy 1080 zł ! Kurna jaka krzywda !!!

  Tyle w temacie !

 • 2 lata temu | ocena +40 / -23

  Rodzic

  Brawo nauczyciele! Tak trzymać! Po raz pierwszy od dawna potrafiliście się zjednoczyć! Pokazujecie wszystkim jak należy walczyć o swoją godność!

 • 2 lata temu | ocena +12 / -10

  :)

  Przynajmniej osoby z 3 gimnazjum mają dwa dni wytchnienia przed egzaminem, a nie siedzenie od 8 do 16 w szkole w poniedziałek I wtorek

 • 2 lata temu | ocena +22 / -16

  Oszukany mieszkaniec

  Ja mam tylko nadzieje, że nauczyciele, którzy strajkują znajdują się w szkole a nie porzucili swoje stanowisko pracy i pojechali np. do galerii handlowej.

 • 2 lata temu | ocena +19 / -14

  obserwator

  etat w liceum ,nauka przedmiotu w 4 klasach szkoły podstawowej {4 godz.tyg w każdej kl.},najwyższe stanowisko w tejże podstawówce i nauczyciel daje radę .a tu raban bo rząd chce dołożyć godzin w ramach etatu.Więc jak to jest? Nauczyciele są przepracowani w zależności od sytuacji ?!

 • 2 lata temu | ocena +37 / -32

  Rodzic

  Ten strajk to kpina! Mam nadzieję że w stosunku do strajkujących zostaną wyciągnięte poważne konsekwencje.

 • 2 lata temu | ocena +36 / -42

  Remigiusz

  Wielkie brawa dla nauczycieli za solidarność i wreszcie porządny ogólnopolski strajk. Już nie wierzę, że łamistrajki obsłużą egzaminy. Z tego co słyszę to w środę pójdą do lekarza. No chyba, że premier tak jak zapowiedział dziś lub jutro przedłoży dobre propozycje. Strajk pokazał jeszcze coś bardzo ważnego. Pokazał kto jest kim w szkole, kto porządnym człowiekiem a kto faryzeuszem.

 • 2 lata temu | ocena +33 / -16

  Xxxxx

  Polityka Pis rozdawnictwo za nic przed wyborami500+,13 emerytura a w przyszłosci świnie i krowy to powoduje że inni też chcą podwyżek i wcale to niejest dziwne.Rząd się chwali ze ma kase.A wystarczyło może obniżyć podatki ,tańsza energia paliwo tak aby zmniejszyły sję koszty życia.Czuje ze aktulna polityka może tylko skłucić społeczeństwo.

 • 2 lata temu | ocena +33 / -46

  na bogato

  w d...e się poprzewracało tym nauczycielom .kto to widział aby zarabiać ok 4 tyś miesięcznie bo i takie przypadki osobiście znam w gminie.albo te 13-stki kto to widział żeby dyrektor szkoły dostała ponad 6 tyś dodatku.śmiech na sali .Wszystkie święta 2 tyg feri wakacje śmiech na sali

 • 2 lata temu | ocena +28 / -31

  Ja

  Nauczyciele wzieli za zakladnikow nasze dzieci. SP4 i przedszkole bajeczka nawet nie prowadza zajęć swietlicowych.

 • 2 lata temu | ocena +29 / -18

  Bajeczka

  To ogromny skandal że w przedszkolu bajeczka nie ma możliwości organzacyjnych do zapewnienia dzieciom opieki.

 • 2 lata temu | ocena +20 / -10

  jolka

  A co z pracownikami Pomocy Społecznej, ośrodków wsparcia dla osób niepełnosprawnych- szczególnie pensje tej grupy zawodowej wołają o tzw. pomstwę do nieba, a są to tez osoby z wyższym wykształceniem, studiami podyplomowymi, wieloma kursami, szkoleniami, zajmuja się osobami niepełnosprawnymi, chorymi- takie przedłużenie szkoły specjalnej a ich pensje po 20 latach pracy są często takie same jak nauczyciela stażysty i żadnych przywilejów- szkodliwego, 40 godz. pracy tyg., i 26 dni urlopu. i co nauczyciele na to?????

 • 2 lata temu | ocena +32 / -9

  Uczniowie kl.vb

  Bardzo dziękujemy za doskonały termin protestu.Jest wspaniała pogoda i gramy w piłkę z kolegami .Popieramy protest i myślami jesteśmy z wami drodzy nauczyciele.

 • 2 lata temu | ocena +25 / -27

  taki ddd

  Podziekujmy Panu Burmistrzowi za niepubliczne przedszkola i niepubliczną szkołę podstawową w Wilkowyi. Przynajmniej tam nasze dzieci mają opiekę.

 • 2 lata temu | ocena +13 / -0

  mama

  W Mieszkowie tylko jedna klasa pojechała na wycieczkę-reszta nie przyszła do szkoły

 • 2 lata temu | ocena +21 / -12

  Aaaa

  Proszę wytłumaczyć mi nonsens jarocińskich szkół. SP nr 4 nie potrafi zapewnić opieki dla młodszych dzieci choć wiele ich nie ma, bo starsze tej opieki świetlicowej nie potrzebują. Za to dziś w zsp nr 2 młodzież spędzony została do sali, sprawdzono im obecność i film mieli oglądać. Dla pełnoletnich była opieka i sprawdzana frekwencja a dla młodszych dzieci nic! Porażka!

 • 2 lata temu | ocena +21 / -25

  Lol

  Pracowac mało dostawać dużo gdzie porownanie porownac pracę budowlanca lub opiekunek to nauczyciele za połowę godzin pracy jaką mają pensję i co 45min przerwa a te zawody zaper i przerwy. 30min gdzie porownanie

 • 2 lata temu | ocena +22 / -23

  Wiktor

  Wychodzi na to ze szkoły niepubliczne się lepsze dla uczniów i rodziców.

 • 2 lata temu | ocena +35 / -34

  Jedyna prawda

  Nauczyciele strajkuja kosztem naszych dzieci. Dali się wykiwac czerwonemu broniarzowi. Jest to strajk polityczny na zlecenie ludzi którzy nie mogą się pogodzić z przegrana. Trzeba raz na zawsze pogonić PO i innych komuchow!

 • 2 lata temu | ocena +35 / -14

  alex

  MILIARD DWIEŚCIE SZEŚCDZIESIĄT MILIONÓW NA TVP, to jest 3,5 mln DZIENNIE na bzdety typu korona królów, sylwestry z Zenkiem itp a na dzieci nie ma, na ich wykształcenie i jakość ich nauczania. Nauczyciele niemianowani zarabiają około 1700zł na rękę. I nie porównujcie ich do kasjerek!! Porównujcie do prawników - podobny czas edukacji, podobna odpowiedzialność. Nauczyciele mogą iść na kasy, ale kasjerki nie przyjdą uczyć naszych dzieci. Dość wolontariatu w szkołach, żeby poprawić jakość nauczania należy zapewnić godne zarobki, żeby przyciągnąć wartościowych nauczycieli i zastąpić nimi tych, którzy uczą, bo nie mają innego pomysłu na siebie.

 • 2 lata temu | ocena +24 / -21

  Xxdd

  Nauczyciele a co z dziecmi kiedy odrobia zaległości kosztem waszych intryg cierpią dzieci

 • 2 lata temu | ocena +30 / -18

  zal

  Pisowskie trole znowu w akcji. Tak samo jak z rodzicami niepelnosprawnych - tylko pogarda, wyzwiska, deprecjonowanie ich ciężkiej pracy, poświęcenia. Podważanie ich praw, kompetencji. Sugerowanie, że lenie, cwaniaki i kombinatorzy. Ta sama retoryka- ile oni dostają za wpis? Grosza? Tak tanio się sprzedają, niżej upaść już się nie da.

 • 2 lata temu | ocena +30 / -22

  v

  Nauczycielskie miernoty w trakcie strajku biorą się do roboty.

 • 2 lata temu | ocena +45 / -21

  RAH

  Wywalcie katechetów ze szkół to będziecie mieli na podwyżki.

 • 2 lata temu | ocena +19 / -31

  specj

  Rząd proponuje pensje poselskie za 24 godzinny tydzień pracy, a ZNP strajkuje

 • 2 lata temu | ocena +35 / -33

  Ira

  ZNP i Karta nauczyciela to relikt komunistyczny!!! Zrobic ponowny nabor nauczycieli do szkol! zatrudnic mlodych nauczycieli z pomyslami i checiami a nie jak teraz pozatrudniani po ukladach i znajomosci.

 • 2 lata temu | ocena +20 / -16

  Wit

  Nie no zaraz padnę. Gmina włączyła się do opieki nad dziećmi? Za pieniądze i z rodzicami? Nawet świetlice nie działają w Jarocinie w Szkołach. Nie mam już szacunku dla pseudo nauczycieli.

 • 2 lata temu | ocena +19 / -23

  Janek

  Dobrze że w gminie Jarocin są niepubliczne szkoły bo inaczej jakby było to ktozrobiłby egzaminy. Szkoły normalne nie strajkują

 • 2 lata temu | ocena +29 / -22

  Arak

  Wykorzystywac dzieci w celach negocjacyjnych to skandal. To nie jest cywylizowany sposób walki o podwyżki

 • 2 lata temu | ocena +13 / -2

  XYZ

  Od wczoraj to juz u was trzeci artykuł o strajku itp. Czy jarocinska nie ma już co pisać? Tylko co chwile wałkować jeden ten sam temat. Gdybyście chociaż coś nowego pisali to co innego a tak?

 • 2 lata temu | ocena +41 / -25

  Pytajacy

  4 miesiące wakacji, wszystkie weekendy wolne ,dwadzieścia parę godzin w pracy, ciężkiej pracy!!! Zadawanie uczniom materiału do domu że rodzić jeden z drugim kolejne 3 godziny gania z dzieckiem po korepetycjach lub sam przysiaduje przy 3 stronach ćwiczeń zadanych do domu, a w szkole zapisany temat... Powariowaliscie wszyscy juz do reszty?czy my np z roczników 70-85 siedzieliśmy i odrabialiśmy lekcje w taki sposób jak to teraz się odbywa??? W domu uczyliśmy się!!! Na sprawdziany, kartkówki,testy czasem wierszy lub tego co człowiek musi znać aby nie zginąć we współczesnym świecie!ale nie aby przesiadywać z dzieckiem i tlumaczyc wszystko za Was, pokrzywdzonych przez Państwo, czemu 10 lat temu nie strajkowaliscie??? Tak dobrzE bylo? Nawet jeśli coś wywalczycie czy to coś zmieni co jest napisane powyżej? Myślę że nie!!!

 • 2 lata temu | ocena +31 / -23

  rodzic

  Drodzy nauczyciele! Jako rodzice uczymy dzieci szacunku do innych i sztuki kompromisu. A Wy jaki przykład dajecie? To co robicie jest wyrazem braku szacunku dla dzieci, bo jako rodzice wciąż słyszymy, że jesteście niewyrobieni z materiałem, więc ciekawe czyim kosztem to nadrobicie, a już szczególnie co mają powiedzieć dzieci, które za chwilę piszą egzaminy. A gdzie macie szacunek dla rodzica, który musi kombinować co zrobić z dzieckiem, które powinno być w szkole i to nie wiadomo do kiedy. Podpowiedzi typu 2 dni opieki czy urlop na żądanie może sprawdzą się na posadzie państwowej, ale u prywatnego przedsiębiorcy to już nie przejdzie.

 • 2 lata temu | ocena +18 / -12

  Szkolaaa

  Wszystko ok chcą strajku niech strajkują,byleby po tym całym strajku nienokazalonsie że dzieci muszą szybko nadrabiać zaległości i może.jeszcze pół wakacji odwolanych dopiero wtedy będzie akcja jak się rodzice wkur..ą...!!!!

 • 2 lata temu | ocena +21 / -26

  xXx

  Drodzy eksperci. Patrzac (rodzice) na to co wypisujecie w komentarzach gdziekolwiek to co drugi z Was uczy dziecko w domu bo nauczyciele tego nie robią abco trzeci zna ten zawód od podszewki :) cóż wam powiedzieć... łącze się w bólu :D Ps. Działać nauczyciele!

 • 2 lata temu | ocena +11 / -9

  Ja

  Nie wiem czy jakaś grupa zawodowa wywalczyła podwyżki na poziomie 30 procent od zaraz a stanowisko mają bardzo elastyczne przy nauczycielu dyplomowanym zeszli z tysiąca o całe 10 zł a ten młody nauczyciel to gorszy że ma dostać te siedemset kilka złotych?

 • 2 lata temu | ocena +13 / -1

  Uczeń

  W spichlerzu można liczyć na jakieś piwko?

 • 2 lata temu | ocena +21 / -20

  xXx

  Rodzice... Spędzać czas z dziećmi bo po komentarzach wypisywanych przez was widać, że każdy nz Was w domu tylko dzieci uczy a co drugi zna ten zawód od podszewki bo pewnie był nauczycielem w poprzednim życiu :p idziec gdzieś z nimi wasze dzieci nie gryzą :D hahahahahahahahhaahhahaha Ps. Brawo nauczyciele tak trzymać :)

 • 2 lata temu | ocena +1 / -4

  Prezes

  Jestem pierwszy

 • 2 lata temu | ocena +27 / -18

  Anty

  Znam 4 nauczycieli osobiscie. Zaden biedny nie jest, jak mowia sami nie przemeczaja sie w szkolach ale podwyzke chetnie przytula... 3 bylo za strajkiem, jeden nie... o co tu chodzi?