Reklama

Samochody bez prawa jazdy? Zobacz co mówią przepisy

Opublikowano: 1 grudnia 2020 10:09
Autor: Artykuł partnera

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Reklama

Jeszcze kilka lat temu brak posiadania prawa jazdy w kategorii B całkowicie przekreślał możliwość poruszania się samochodem osobowym w roli kierowcy. Warto sobie przypomnieć, że wraz z nowelizacją Ustawy o Kierujących Pojazdami z 19 stycznia 2013 roku pojawiły się nowe możliwości dla młodych kierowców. Co się zmieniło, czym są mini-samochody i dla kogo są przeznaczone? W poniższym artykule znajdziesz wszystko co musisz o tym wiedzieć.

Mini-samochody: czym są i kto może je prowadzić?

Zdobywające coraz większą popularność mikro-samochody swoim wyglądem oraz konstrukcją przypominają dobrze znane “osobówki”. Jaka jest zatem różnica? Najważniejsze cechy, które odróżniają te dwie kategorie pojazdów to masa, maksymalna prędkość oraz rodzaj posiadanej homologacji, o czym powiemy więcej za chwilę.

Czterokołowiec lekki - czym się charakteryzuje

Zgodnie z nowelizacją ustawy z 2013 roku, czterokołowiec lekki to pojazd o masie własnej nie przekraczającej 350 kg, oraz konstrukcji ograniczającej maksymalną prędkość jazdy do 45 km/h. Przy zakupie samochodu z tej grupy pojazdów należy dokładnie upewnić się, czy jego parametry zgadzają się z wymogami ustawy aby zaoszczędzić sobie nieprzyjemnych i kosztownych niespodzianek. Decydując się na zakup używanego mikrosamochodu warto również zabezpieczyć się sprawdzając jego numer VIN. Prowadzenie pojazdu bez odpowiednich uprawnień lub wymaganych dokumentów wiąże się bowiem z poważnymi konsekwencjami.

Co to jest homologacja?

Zgodnie z definicją Instytutu Transportu Samochodowego “homologacja to proces, w wyniku którego nowy typ pojazdu zostaje dopuszczony do ruchu. Władza homologacyjna na podstawie pozytywnych wyników badań uprawnionej jednostki technicznej, wydaje świadectwo homologacji typu pojazdu, uprawniające do jego rejestracji. Świadectwo to jest potwierdzeniem spełnienia wymagań technicznych określonych w odpowiednich aktach prawnych.”

Jak widzicie świadectwo homologacji jest bardzo ważnym dokumentem udzielającym nam niezbędnych informacji na temat pojazdu. Zatem najbardziej niezawodną metodą na znalezienie odpowiedniego mikro-samochodu, oprócz zapoznania się z jego wagą oraz prędkością maksymalną, jest sprawdzenie numeru homologacji. Ze względu na rodzaj pojazdu wyróżniane są dwa rodzaje oznaczeń:

  • Typ L6e: homologacja unijna dla czterokołowców lekkich (ta nas interesuje)

  • Typ L7e: homologacja unijna dla czterokołowców

Jazda czterokołowcem lekkim możliwa z kategorią AM

Dobra wiadomość jest taka, że na te samochody nie potrzeba prawa jazdy kategorii B, a więc jest to ciekawe i bezpieczne rozwiązanie dla osób rozpoczynających swoją przygodę w ruchu drogowym. Przepisy mówią jednak o tym, że nawet do prowadzenia mikrosamochodu potrzebne są odpowiednie uprawnienia.

Właśnie dlatego wprowadzenie prawa jazdy AM dało młodym kierowcom większe możliwości rozpoczęcia swojej przygody z motoryzacją, bowiem o takie uprawnienia można ubiegać już 3 miesiące przed ukończeniem 14 roku życia. W porównaniu do karty motorowerowej minimalny wiek potrzebny do aplikacji podniesiono o rok. Aby zdać egzamin należy odbyć teoretyczny i praktyczny kurs szkoleniowy, każdy z nich w wymiarze około 10 godzin. Po szkoleniu należy zdać najpierw egzamin wewnętrzny, a na końcu egzamin państwowy.

Nowa kategoria AM, która zastąpiła zniesioną w 2013 roku kartę motorowerową, uprawnia uczestnika ruchu do kierowania pojazdami:

  • Motorower – dwukołowy lub trójkołowy pojazd, o pojemności skokowej silnika spalinowego nie przekraczającej 50 cm3, lub 4kW w przypadku silnika elektrycznego

  • Czterokołowiec lekki – pojazd, którego łączna masa nie przekracza 350 kg, o konstrukcji ograniczającej maksymalną prędkość do 45 km/h

 

Dlaczego warto zdecydować się na mini-samochód?

Kolejne pokolenia młodych ludzi coraz wcześniej stają się niezależne, a technologia postępuje w szybszym niż kiedykolwiek tempie. Warto zatem skorzystać z możliwości praktycznej nauki poruszania się w ruchu drogowym już od 14 roku życia. Tu właśnie wkraczają mikrosamochody oferujące bezpieczny transport w kontrolowanych warunkach. Dzięki ograniczeniu maksymalnej prędkości oraz niskiej wadze, posiadanie swojego pierwszego mini-auta stało się proste, a jego utrzymanie tańsze niż kiedykolwiek. Również koszt wyrobienia prawa jazdy kategorii AM jest o wiele mniejszy, niż klasyczne uprawnienia z kategorii B. Warto zatem zdecydować się na cenną próbę odpowiedzialności oraz niezależności u nastolatków poprzez zakup pierwszego własnego mikrosamochodu.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.