Reklama

Są chętni na ponad 40 hektarów gminnej ziemi [AKTUALIZACJA]

Opublikowano: 28 maja 2019 14:19
Autor:

Są chętni na ponad 40 hektarów gminnej ziemi [AKTUALIZACJA] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Reklama

W Urzędzie Miejskim w Jarocinie otwarto oferty w przetargu na sprzedaż ponad 40 hektarów gminnej ziemi położonej na granicy Jarocina i Cielczy. Nie wiadomo jednak czy postępowanie nie zostanie unieważnione.

 

 

O przetargu na sprzedaż gminnego gruntu zrobiło się głośno, kiedy radni miejskiej opozycji napisali list otarty do burmistrza Adama Pawlickiego z apelem, żeby wycofał się z decyzji o zbyciu ziemi.

 

 

Napisali w nim między innymi:

 

 

„(…) Sprzedaż tego bardzo atrakcyjnego terenu za cenę wywoławczą 8 złotych za metr kwadratowy przy jednoczesnym ograniczeniu potencjalnych nabywców do osób prowadzących co najmniej 5 lat działalność rolniczą na terenie gminy Jarocin - wydaje się być nieracjonalna i bardzo szkodliwa dla interesu naszego samorządu”. Radni sugerują, że jest to niegospodarność, a wyznaczona cena wywoławcza jest „przerażająco niska”.

 

 

Pod listem podpisało się ośmioro radnych: Dorota Czechak, Anna Regulska, Anna Iwicka, Tomasz Klauza, Zbigniew Surdukowski, Jerzy Walczak, Marcin Półrolniczak i Arkadiusz Piętka [o nadzwyczajnym posiedzeniu rady miejskiej zwołanym przez radnych opozycji w sprawei sprzedaży gminnego gruntu - czytaj TUTAJ].

 

 

[nowe rozwiązania komunikcyjne w centrum Jarocina - szczegóły TUTAJ]

 

 

Adam Pawlicki zareagował natychmiast i zaskoczył wszystkich. Otóż zgłosił do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez autorów listu [więcej na ten temat czytaj TUTAJ].

 

 

Miałoby ono polegać na tym, że skoro - jak twierdzą oni w liście - Adam Pawlicki wystawił gminną ziemi na sprzedaż za rażąco niską cenę, to dopuścił się niegospodarności na mieniu publicznym - mając taką wiedzę, radni powinni zgłosić ten fakt niezwłocznie do prokuratury, a że tego nie zrobili mogli dopuścić się przestępstwa.

 

 

Włodarz gminy uważa, że zgłoszenie do prokuratury było jego obowiązkiem.

 

 

[czy grozi nam powódź - sytuacja jest cały czas monitorowana - więcej czytaj TUTAJ]

 

 

- Tak samo, jak obowiązkiem tych radnych było to zrobić, skoro mają wiedzę i dowody na niegospodarność, której się rzekomo dopuściłem - wyjaśniał Pawlicki. - W liście nie pokazali, na czym ta niegospodarność polega. Niech teraz prokuratura zbada sprawę i może wtedy przedstawią dowody. Nie można bezkarnie nazywać kogoś złodziejem i nie uzasadnić, na czym to złodziejstwo polega - argumentował. I zaznaczył: - Ja nie mam sobie nic do zarzucenia i niczego się nie boję.

 

 

Nie mniej zaskakująca jest jednak także decyzja o zbyciu gruntu. Choćby dlatego, że jeszcze jakiś czas temu Adam Pawlicki wiązał z tym terenem duże nadzieje na pozyskanie kolejnych przedsiębiorców, którzy będą chcieli umiejscowić tam swoją działalność i zaoferować miejsca pracy dla jarociniaków.

 

 

[rodzina z ulicy Żerkowskiej w Jarocinie straciła dach nad głową w pożarze - zobacz, jak możesz jej pomóc - szczegóły TUTAJ]

 

 

Poza tym, po tym jak w strefie ekonomicznej w Golinie został sprzedany grunt pod budowę nowej ubojni drobiu, burmistrz Adam Pawlicki wiele razy podkreślał, że możliwości gminy w kwestii pozyskiwania inwestorów kończą się, ponieważ nie ma już gruntów, które można by im zaproponować, a nieruchomość między Jarocinem a Cielczą jest zresztą umieszczona w ofercie gminy Jarocin skierowanej do potencjalnych inwestorów.

 

 

Adam Pawlicki odpiera zarzuty o niegospodarność i podaje, że gmina kupiła grunt 12 lat temu za 31 tys. zł.

 

- Teraz uprawniony rzeczoznawca majątkowy dokonał wyceny na 80 tys. zł i taka jest cena wywoławcza w przetargu. A jakie oferty będą, kto, ile da, to się okaże. Liczymy na to, że ostatecznie ten teren zostanie sprzedany za więcej - zaznacza.

 

 

 

[rozpoczęły się koncerty eliminacyjne Jarocińskich Rytmów Młodych - czytaj szczegóły TUTAJ]

 

 

Dlaczego chce sprzedać teren planowany pod inwestycje? - Nie chcę tam robić przemysłu, bo teren ten jest w bezpośrednim sąsiedztwie osiedla Bogusław i nowego osiedla Ogrody, gdzie właśnie sprzedajemy działki. Poza tym, to jest grunt rolny i żeby zmienić jego status na przemysłowy, trzeba by zainwestować w drogę, bo nie ma dojazdu, co wiązałoby się z wywłaszczeniami. Innym problemem jest kilka linii energetycznych, które tam przechodzą. Nie widzę sensu inwestowania tam 5 - a może więcej - milionów złotych gminnych pieniędzy. Stąd decyzja o sprzedaży - tłumaczy Pawlicki.

 

 

Burmistrz nie wycofał się z decyzji o sprzedaży. W wyznaczonym terminie oferty kupna ziemi złożyło dwóch rolników.

 

 

- Przetarg nie został rozstrzygnięty. Trwa ocena formalno-prawna. Dopiero po jej zakończeniu burmistrz zdecyduje, czy rozstrzygnąć postępowanie, czy je unieważnić - wyjaśnia wiceburmistrz Bartosz Walczak.

 

 

 

[AKTUALIZACJA 29 maja, godz. 1.00]

 

Przetarg na sprzedaż ponad 40 hektarów gminnej ziemi został unieważniony. Urząd póki co nie podaje szczegółów.

 

 

- Kiedy prawnicy dostarczą nam pełne uzasadnienie, będziemy mogli na ten temat rozmawiać. Wiem tylko, że oferty miały jakieś błędy formalne - informuje Sebastian Walczak, dyrektor wydziału rozwoju w Urzędzie Miejskim w Jarocinie.

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. Również w sieci. Redakcja

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (10)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 2 lata temu | ocena +0 / -0

  wes craven

  A prokurator nawet się ze sprawą nie zapoznał. Widzę, że Burmistrz został z tym prokuratorem jak Himilsbach z angielskim......chyba, że.......!!!!???? cdn.....więcej na www.jarocindlawas.info

 • 2 lata temu | ocena +10 / -0

  2905

  A to rolnicy chcą kupić czy podstawione słupy ?

 • 2 lata temu | ocena +4 / -0

  Inwestor

  80 tys za dzialke kupie?

 • 2 lata temu | ocena +7 / -1

  MTi

  Tak się zastanawiam czy czasem jakaś firma nie chciałaby tam postawić super wypasionego osiedla bo w Jarocinie takie rzeczy się mogą zdarzyć... Są koledzy, sąsiedzi, układowcy i układanki, których nikt nie widział no bo co, przecież oni urodzili się z walizką pieniędzy. Lada moment, a nóż CBA albo ABW z noskiem wkroczy i poszpera trochę w papierach i co wtedy? Jarocińska znów miałaby o czym pisać. "...mieli psy, broń, kominiarki, wkroczyli w jednym celu...."

 • 2 lata temu | ocena +8 / -4

  jarock

  Jestem zwolennikiem burmistrza Pawlickiego ale w tej sprawie utożsamiam się z opozycja.

 • 2 lata temu | ocena +7 / -0

  Prawda:)

  Na łacznik o ile się nie mylę poszło ponad 40 milionów a byłyby to lepiej wydane pieniądze!!!

 • 2 lata temu | ocena +12 / -2

  Agent Tomek z ABC

  Ledwo co otwarte oferty a już Kelner coś wspomina o unieważnieniu. Nie poszło tak gładko jak w przypadku działek przy S-11 W Witaszycach??? Za dużo chętnych co ???

 • 2 lata temu | ocena +9 / -0

  Chętny

  Droga gazeto proszę o sprecyzowanie ceny wywoławczej ,czy ta cena jest za 1ha 80000zl czy za całość, bo w waszym artykule wychodzi jak by było za całą działkę