Reklama

Rzecznik Praw Pacjenta i prokuratura zajmuje się obecnością starostów na oddziale noworodkiem

Opublikowano: 11 lutego 2021 13:00
Autor: | Zdjęcie: Materiał jarocinska.pl

Rzecznik Praw Pacjenta i prokuratura zajmuje się obecnością starostów na oddziale noworodkiem - Zdjęcie główne

Rzecznik praw pacjenta w sprawie zdjęć starosty z noworodkiem | foto Materiał jarocinska.pl

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Jest postanowienie Rzecznik Praw Pacjenta w sprawie obecności starosty Lidii Czechak i jej zastępczyni Katarzyny Szymkowiak na oddziale noworodkowym jarocińskiego szpitala. To jednak nie koniec postępowań rzecznika wobec jarocińskiego szpitala.

Reklama

 

Przypomnijmy, że na początku roku w mediach społecznościowych zamieszczone zostały zdjęcia, które dokumentowały obecność starosty Lidii Czechak oraz jej zastępczyni Katarzyny Szymkowiak na oddziale noworodkowym jarocińskiego szpitala. Obie panie witały tam pierwszego mieszkańca powiatu urodzonego w nowym roku.  

 

Wydarzenie wywołało rzadko spotykaną falę oburzenia i krytyki pod adresem władz powiatu, która przetoczyła się przez media społecznościowe i nie tylko.

 

W komentarzach podnoszony był nie tylko fakt zakazu odwiedzin w szpitalach, ale i zawieszenie porodów rodzinnych.  

 

Lidia Czechak i Katarzyna Szymkowiak tłumaczyły przyczyny swojego postępowania i w specjalnym oświadczeniu przeprosiły osoby, które poczuły się urażone.

 

Rzecznik praw pacjenta w sprawie zdjęć starosty z noworodkiem stwierdził:

 

- naruszenie praw pacjenta Agnieszki Sz. (matki dziecka - przyp. red.) do obecności osoby bliskiej,

- świadczeń zdrowotnych,

- godności przy udzielaniu świadczeń przez Szpital Powiatowy w Jarocinie.

 

Rzecznik praw pacjenta w sprawie zdjęć starosty z noworodkiem

 

W komunikacie czytamy:

„Z jednej strony w szpitalu zostały wstrzymane porody rodzinne, a tym samym ograniczone prawa pacjenta do obecności podczas udzielania świadczeń zdrowotnych z uwagi na bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów a z drugiej strony, do szpitala, do sali w której przebywała pacjentka ze swoim nowonarodzonym dzieckiem zostają wprowadzone osoby obce dla pacjentki - Pani Starosta Powiatu w Jarocinie i jej zastępca. Obie Panie mogły zobaczyć noworodka, porozmawiać z matką dziecka będąc osobą obcą w stosunku do pacjentki. Ojciec dziecka został pozbawiony takiej możliwości z uwagi na brak porodów rodzinnych oraz zakazu odwiedzin. Nie można przyjąć argumentacji szpitala, że ojciec dziecka nie mógł mieć kontaktu z noworodkiem, z uwagi na zagrożenie epidemiologiczne i wstrzymanie z tego powodu porodów rodzinnych. Jeżeli do szpitala mogą wchodzić osoby obce w stosunku do pacjentów, wchodzić do ich sal, oglądać noworodki, to bez wątpienia przyjęcie argumentacji, że porody rodzinne zostały wstrzymanie z uwagi na zagrożenie epidemiologiczne nie znajduje uzasadnienia. Można także stwierdzić, że skoro osoby obce mogły mieć kontakt z matką dziecka i noworodkiem, tym samym mogło dojść do zagrożenia epidemiologicznego, co w ocenie Rzecznika Praw Pacjenta wpisuje się w naruszenie praw pacjenta do świadczeń zdrowotnych udzielonych z należytą starannością."

 

65 procent nauczycieli zapisało się na szczepienia. Kiedy uczniowie wrócą do szkół?

 

Rzecznik praw pacjenta w sprawie zdjęć starosty z noworodkiem wniósł o:

 

- pouczenie podległego personelu w zakresie przepisów ustawy o prawach Pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, w szczególności regulujących prawo pacjenta do obecności osoby bliskiej podczas udzielania świadczeń zdrowotnych,

- wdrożenie odpowiednich procedur, które zapewnią pacjentom skuteczną realizację prawa pacjenta do obecności osoby bliskiej podczas udzielania świadczeń zdrowotnych w podmiocie leczniczym.

 

Sprawą odwiedzin starosty Lidii Czechak i jej zastępczyni Katarzyny Szymkowiak na oddziale noworodkowym jarocińskiego szpitala zajęła się także - po anonimowym doniesieniu - Prokuratura Rejonowa w Jarocinie. Czynności na jej zlecenie prowadzi jarocińska policja. 

 

Dodatkowo Rzecznik Praw Pacjenta poinformował, że przeanalizował sytuację porodów rodzinnych w Szpitalu Powiatowym w Jarocinie.

 

KORONAWIRUS RAPORT. Najnowsze informacje.

 

Po zapoznaniu się z uzyskanymi informacjami postanowił wszcząć z urzędu kolejne postępowanie.

 

Tym, razem „w sprawie stosowania praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów, w postaci bezprawnych, zorganizowanych działań lub zaniechań mających na celu pozbawienie lub ograniczenie prawa pacjentów do obecności osoby bliskiej. W przypadku potwierdzenia tych informacji i stwierdzenia naruszenia zbiorowych praw pacjenta placówka ma niezwłocznie podjąć działania naprawcze i wykonać zalecenia rzecznika.”

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (17)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 6 miesięcy temu | ocena +2 / -3

  uważam pis za zło, a ze złem należy walczyć

  starościna Czechakowa i wicestarościna Szymkowiakowa zostały pouczone! to na pewno wstyd bo pewnie świadczy o ich niekompetencji! ale myślę, że pouczenia powinny być też w różnych innych aspektach ich działań, a w ogóle to cały ten pis powinien zostać zdelegalizowany jako niezdolny do właściwego wykonywania obowiązków wobec społeczeństwa a przez to szkodzący Polsce i cofający nasz kraj na manowce cywilizacji. Ja też mogę nazwać się królem ale to niczego nie zmieni, można się nazwać prawem i sprawiedliwością i co z tego? co z tego wynika? wielki nic

  • 6 miesięcy temu | ocena +1 / -1

   Za zbyt szybko otwarte koperty !

   Czy Porozumienie i jego członek Skazany są Dobrymi ???

 • 6 miesięcy temu | ocena +2 / -6

  Ly Da

  Tylko to potrafi, narobić wstydu i strat. Nie dość, że szpital tonie w długach to jeszcze swoim nieodpowiedzialnym zachowaniem może spowodować kolejne kilkaset tysięcy straty.

 • 6 miesięcy temu | ocena +6 / -4

  Za zbyt szybko otwarte koperty!

  No to lokalny PIS i PSL ukarane, teraz lokalne Porozumienie ukarać, czyli Skazanego :-)))

  • 6 miesięcy temu | ocena +6 / -1

   Za zbyt szybko otwarte koperty!

   Czy teraz Kelner będzie następnym Skazanym za ... ???

  • 6 miesięcy temu | ocena +5 / -3

   Pijacki bełt

   Przestań chlać tumidajski łachudro

 • 6 miesięcy temu | ocena +17 / -2

  joe

  Wymieńcie tego prezesa który w nosie ma pacjentów , czy szpital w Jarocinie może służyć mieszkańcom - jak długo jeszcze będą musieli korzystać z ościennych szpitali w których pacjent jest pacjentem .

 • 6 miesięcy temu | ocena +5 / -4

  Pełna informacja

  Warto dodać, że interweniował Poseł Jakub Kulesza - Konfederacja!

 • 6 miesięcy temu | ocena +16 / -0

  Ja

  Hahahaha hahahaha no niezle jaja. Wyprostowal jaśniepaństwowładze szpitala koncertowo! A jacy bili hardzi, starosta może wlazic bo utrzymuje szpital, ha ha! Teraz wyskoczy z połowy bańki, mam nadzieję że w własnej kieszeni. nareszcie do czegoś przydał się ten rzecznik :-) Od razu mi się nastrój poprawił.

 • 6 miesięcy temu | ocena +12 / -1

  uważam pis za zło, a ze złem należy walczyć

  powinien być wniosek o usunięcie tych kobiet ze stanowisk, przewiduję recydywę w innym wykonaniu

  • 6 miesięcy temu | ocena +16 / -0

   Ja

   Proszę porzucić wszelkie nadzieje. Starosta "utrzymuje" szpital (tak przynajmniej tłumaczył prezes czy inny kierownik) tylko wtedy, gdy chce wleźć na oddział się zareklamować i selfie nastrzelać. Ale gdy przyjdzie do płacenia za błędy szpitala, to już wtedy utrzymują podatnicy. I podatnicy karę zapłacą. A nie Pani iks igrek we własnej osobie z własnej kieszeni.

 • 6 miesięcy temu | ocena +14 / -0

  007

  Rozumiem, że karę panie zapłacą z własnej kieszeni??

 • 6 miesięcy temu | ocena +8 / -4

  ***** ***

  ***** ***

 • 6 miesięcy temu | ocena +20 / -2

  Xd3

  Dla starościny kara powinna być a nie jakieś pouczenia.

 • 6 miesięcy temu | ocena +24 / -4

  Siwy

  No i gitara ktoś w końcu się wzioł za ten BURDEL PiSowski panie powinny być ukarane bo to były osoby obce i ich tam nie powinno być i tyle one wiedzą otym że ich tam nie powinno byc. Kara musi być

  • 6 miesięcy temu | ocena +5 / -0

   Lola

   Wreszcie ktoś się zabrał za to,panoszą się wszędzie ,myślą że mogą wszystko bo są górą a do tego im dużo brakuje.Ukarać oby dwie

   • 6 miesięcy temu | ocena +5 / -0

    Bolo

    Ukarać je...!!!pokazać gdzie ich miejsce..