Reklama

Rządzą, kierują i decydują - kobiety na miarę XXI wieku

Opublikowano: 7 marca 2021 12:00
Autor: Anna Konieczna | Zdjęcie: B. Ciesielski

Rządzą, kierują i decydują - kobiety na miarę XXI wieku | foto B. Ciesielski

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Rządzą, kierują i decydują - kobiety na miarę XXI wieku. Mamy je wokół siebie - są odważne, aktywne, pewne siebie, z poczuciem własnej wartości. Ich rola na przestrzeni ostatnich kilu dekad zmieniła się diametralnie. Ale święto przy okazji którego zwracamy na nie szczególną uwagę - Dzień Kobiet - pozostaje od lat takie samo.

Reklama

Można mieć poważne wątpliwości, czy współczesnym kobietom wystarczy symboliczny goździk z okazji Dnia Kobiet. Panowie muszą się chyba trochę bardziej wysilić, żeby zasłużyć na uznanie ze strony płci pięknej.  Wokół nas jest coraz więcej takich aktywnych, pewnych siebie i odważnych kobiet, które zdają sobie sprawę z własnej wartości.Rządzą, kierują i decydują - kobiety na miarę XXI wieku. Jak łączą aktywność zawodową z życiem rodzinnym?  


Dwie z nich od ponad dwóch lat rządzą powiatem jarocińskim. Jesienią 2018 roku starostą została wybrana Lidia Czechak, która na swoją zastępczynię mianowała Katarzynę Szymkowiak.  Starosta jest doktorantką prawa, była dyrektorem poznańskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Ma 44 lata, jest mężatką i ma dwoje dzieci.Jak łączy sprawowanie stanowiska z życiem rodzinnym?- Przez tyle lat mojej pracy, która - tak w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, jak i w starostwie - była i jest bardzo absorbująca, moi synowie się w jakiś sposób do tego przyzwyczaili - przyznała tuż po wyborze na starostę Lidia Czechak. - Mamy już wypracowany model wzajemnych relacji, który na razie się sprawdza. Rodzina bardzo mnie motywuje i wspiera. Jeśli tylko jest potrzeba, jest hasło „wszystkie ręce na pokład” i działamy wspólnie - dodała.   

   

Rządzą, kierują i decydują - kobiety na miarę XXI wieku. „Tandem działa bez zarzutów”


Zastępcą starosty jest Katarzyna Szymkowiak, była radna Rady Miejskiej Jarocina, sołtyska Wilkowyi i kandydatka na burmistrza Jarocina w wyborach samorządowych w 2014 roku.Odpowiada w starostwie za inwestycje. Sama przyznaje, że wiele musiała się nauczyć. Ale teraz problemy powiatowych dróg ma w „jednym paluszku”. Zawsze podkreślała, że tandem z Lidią Czechak działa bez zarzutów.W 2020 roku Katarzyna Szymkowiak dała dowód wyjątkowego hartu ducha. Tuż po tym jak sama przeszła COVID-19, zdecydowała się pomóc załodze Domu Pomocy Społecznej w Kotlinie, które została zdziesiątkowana przez koronawirusa.Razem z 24 pracownikami pozostała na dziesięć dni zamknięta w DPS-ie z prawie setką pensjonariuszy, z których większość była chora na COVID-19. Jej postawa spotkała się z podziwem niemal wszystkich.  Rządzą, kierują i decydują - kobiety na miarę XXI wieku - u niej mąż gotuje


Ale przedsiębiorcze kobiety to nie tylko domena urzędowych gabinetów. Równie dobrze sprawdzają się w wojsku czy za kierownicą ważącej kilkadziesiąt ton ciężarówki.     Takim czterdziestotonowym TIR-em trasy do  Anglii, Francji, Austrii, Belgii czy Holandii przemierza Paulina Bargenda z Jarocina.- Czasem, jak podjeżdżałam pod rampę, wychodzili do mnie ludzie po dokumenty i dziwili się, gdy z kabiny wysiadała kobieta. W większości są to pozytywne reakcje. (…) Robię to, co chcę i lubię. U mnie mąż gotuje i sprząta. Więc ja mam ten męski zawód - śmieje się dziewczyna.

 

 

Rządzą, kierują i decydują - kobiety na miarę XXI wieku nie są tylko żonami swoich mężów


Niektóre panie mogłyby powiedzieć, że mają wysoko postawionego męża i stabilizację finansową, więc mogłyby tylko „leżeć i pachnieć”. Nic z tych rzeczy. Większość żon mężów ze znanym nazwiskiem buduje swoją ścieżkę zawodowego spełnienia.


Przykładem takiej kobiety jest chociażby Dorota Surma, żona burmistrza Żerkowa.- Od 15 lat pracuję w Stowarzyszeniu Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich, które ma swoje siedziby w Poznaniu i w Lesznie. Dojeżdżam więc do pracy raz tu, a raz tu - zdradza. - Obecnie pełnię funkcję dyrektora finansowego. Jestem również członkiem zarządu stowarzyszenia. Piszemy duże projekty unijne o bardzo wysokim budżecie, tworzymy inicjatywy na rzecz rozwoju liderów lokalnych i społeczeństwa obywatelskiego. Natomiast moje dzieci uważają, że ich mama robi festyny i pikniki - śmieje się Dorota Surma.


Poza tym od 5 lat jest prezesem fundacji „Zerknij Tu”, które realizuje wiele inicjatyw społecznych na terenie gminy Żerków.    Rządzą, kierują i decydują - kobiety na miarę XXI wieku dla pasji nie boją się ryzykować


Paulina Nowakowska z Jarocina mówi o sobie, że jest introwertyczką. Nie boi się ryzyka. Lubi samotne podróże po egzotycznych krajach nawet tak odległych, jak Tajlandia. Pasjonuje się pszczelarstwem. Swoją pasiekę prowadzi wspólnie z ojcem, który zmobilizował ją do spełnienia marzeń.Inna jarocinianka - Magdalena Czajka jest behawiorystką i sama przyznaje, że nie wiem, skąd jej się to wzięło.- Od samego początku lubiłam zwierzęta. W domu też zawsze jakieś były. Najpierw była papuga, znaleziona przez tatę. Została złapana i przyniesiona do domu, a później były też psy - wymienia.I wspomina swój pobyt w Australii.- Na zakończenie studiów mieliśmy program stażowy, na który udało mi się dostać. Po wielu poszukiwaniach znalazłam ośrodek rehabilitacji dzikich zwierząt w Australii. To było spełnienie marzenia mojego życia - przyznaje Magdalena Czajka. - Przez dwa miesiące opiekowałam się bardzo różnymi egzotycznymi gatunkami, ale największe wrażenie zrobiły na mnie małe kangurki. Mają swój urok - uważa.Okazuje się, że wiele kobiet już od najmłodszych lat wie, czego chce i dążą do wyznaczonego celu często z dużym poświęceniem.Takim przykładem jest chociażby Olivia Wieczorek z Goliny. Co prawda to dopiero nastoletnia kobieta, ale od najmłodszych lat lubiła śpiewać i występować na scenie i z determinacją godną podziwu realizowała swoją pasję.   

 

Nietypowe zajęcie ma kolejna kobieta z Jarocina - Renata Wojtkowiak, która jest terapeutką twarzy. I jak sama mówi, nigdy nie jest za późno na odkrycie i realizację własnych pasji. W wieku 47 lat uzyskała jako jedna z piętnastu osób w Polsce ceryfikat z terapii Zoga Face Integration.Rządzą, kierują i decydują - kobiety na miarę XXI wieku - często są siłaczkami, choć same tak o sobie nie myślą


Bezdyskusyjnymi kobietami - bohaterkami ostatnich miesięcy są lekarki i pielęgniarki ze szpitalnych oddziałów COVID-owych.Jedną z nich jest Kinga Śmigielska ze Szpitala Powiatowego w Jarocinie. Tu oddział COVID-owy funkcjonował przez trzy miesiące. To jednak wystarczyło, żeby dla personelu było to niezapomniane doświadczenie.- Praca była ciężka, ale bardzo ciekawa i satysfakcjonująca. Zespół, do którego dołączyłam - pełen profesjonalizm. Zapewniam wszystkich a szczególnie tych, którzy kpią z pandemii, że COVID jest bardzo ciężką chorobą! Dlatego należy przestrzegać wszystkich ustalonych zasad - przestrzegała Kinga Śmigielska w mediach społecznościowych.  

 

Innną pielęgniarką, która bohatersko walczyła - tym razem po drugiej stronie, jako pacjentka poznańskiego szpitala jednoimiennego przy ulicy Szwajcarskiej - jako pierwsza chora na COVID-19 z naszego terenu - jest pani Monika (imię zostało zmienione) z Jarocina.

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (10)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • miesiąc temu | ocena +0 / -0

  matrix2

  'leżeć i pachnieć'... a cóż w tym niby złego ? i bukiety układać pachnące... ale przecież to niespecjalnie wartościowe jest i nie "na miarę 21 wieku"...

 • miesiąc temu | ocena +0 / -0

  gminnik

  Kobiety mają ogromny wpływ na nasze życie. Od kiedy zaczęły szturmować stołki w zarządach firm i administracji, zwiększyła się częstotliwość światowych kryzysów finansowych. Przypadek?

 • miesiąc temu | ocena +0 / -7

  Mieszkaniec powiatu jarocińskiego

  Wspaniała pani starosta i wicestarosta , bardzo dobrze działają na rzecz naszego powiatu.

 • miesiąc temu | ocena +8 / -0

  Mieszkaniec Jarocina

  Jest o kim pisać, zwłaszcza jak wbijają na salę poporodową i robią sobie selfie z niemowlakiem dla lansu bo są ważniejsze niż rodzina i ojciec dziecka bo tamci mogą poczekać a ona nie. Ktoś inny dostał by taka karę do zapłaty że by się w kapcie nie zmieścił a inny jakoś tylko lub aż artykuł dostanie. Prawo jest śmieszne. Dlaczego policja jej mandatu nie dała a inny za brak maseczki lub za coś innego śmiesznego od razu ma mandat. Jak widać nawet Jarocin jest podzielony na lepszych i gorszych.

  • miesiąc temu | ocena +0 / -1

   Mieszkaniec Jarocina

   Przecież rodzice dziecka wydali oświadczenie, że sami poprosili Czechakową o zdjęcie.

 • miesiąc temu | ocena +7 / -0

  Ggf

  Plec nie ma najmniejszego znaczenia glupi artykul

 • miesiąc temu | ocena +3 / -1

  matrix

  (...) które zdają sobie sprawę z własnej wartości - ależ to system wdrukował ludziom w głowy takie myślenie. zarówno kobieta jak i mężczyzna stanowią wartość z powodu swojego człowieczeństwa...

 • miesiąc temu | ocena +12 / -0

  to kontynuacja oryginału jarocińskiej sprzed lat czy już tylko podróbka ?

  nie ma co czytać w jarocińskiej, portal leży i może jeszcze dyszy, ale słabo :-) Nie życzę powodzenia, bo potrzeba nowej jakości .

  • miesiąc temu | ocena +10 / -1

   Józef

   Masz rację. Innych kobiet nie ma w Jarocinie??? Mam dość oglądania tych... Wszędzie te łby. Jeszcze w lodówce ich brakuje. A przy drogach, parkingach, ścieżkach rowerowych w powiecie syf na syfie! Przykład w Słupi i ścieżka Zakrzew - Golina

 • miesiąc temu | ocena +16 / -1

  ***** ***

  Artykuł sponsorowany?