Reklama

Ruszanie z piskiem opon, obelgi i krzyki. Dzisiaj przypada Dzień Grzeczności za Kierownicą

Opublikowano: 5 kwietnia 2021 08:00
Autor: Elżbieta Rzepczyk | Zdjęcie: Elżbieta Rzepczyk

Ruszanie z piskiem opon, obelgi i krzyki. Dzisiaj przypada Dzień Grzeczności za Kierownicą | foto Elżbieta Rzepczyk

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Wszystko wskazuje na to, że nie jesteśmy dla siebie uprzejmi w czasie jazdy.

Reklama

Ponad 80 proc. kierowców deklaruje, że przynajmniej raz w tygodniu zdarza im się obserwować agresywne zachowania na drogach, a ponad 30 proc. przyznaje, że im samym zdarzają się takie reakcje, wynika z badań Instytutu Transportu Samochodowego. Na szczęście można w prosty sposób zaradzić tym negatywnym statystykom.

 Na naszym portalu wielokrotnie informowaliśmy o agresywnych zachowaniu kierowców na drogach. Do sieci trafiają nagranie dokumentujące takie zachowanie. Niektórzy kierowcy nawet na ruchliwej drodze potrafią wysiąść z auta, podejść do innego pojazdu, uderzyć w szybę i itp.  


Czytaj: Audi z rejestracją z Wlkp. na Ukrainie. Kierowca wychodzi z saperką i... 


Dzisiaj przypada Dzień Grzeczności za Kierownicą to kampania o wieloletniej tradycji, zainicjowana we Francji, której celem jest zwrócenie uwagi na deficyt kulturalnych zachowań wśród wielu kierujących pojazdami. Przedsięwzięcie ma za zadanie uświadamiać kierowcom, by zachowywali się w sposób właściwy i przestrzegali zasad kodeksu drogowego.

 

- Z badań przeprowadzonych przez Instytut Transportu Samochodowego wynika, że ponad 80 proc. kierowców deklaruje, że przynajmniej raz w tygodniu zdarza im się obserwować agresywne zachowania na drogach tj. oślepianie światłami, niebezpieczne zmiany pasa ruchu lub wyprzedzanie, zajeżdżanie drogi, jazdę na zderzaku, nadużywanie klaksonu, ruszanie z piskiem opon, krzyki, obelgi itp. Jednocześnie tylko niewiele ponad 30 proc. badanych przyznaje, że im samym zdarzają się takie reakcje, przypomina Mikołaj Krupiński z Instytutu Transportu Samochodowego.Dlatego z okazji Dnia Grzeczności za Kierownicą warto pamiętać o kilku uniwersalnych zasadach, które przydadzą się nie tylko w tym dniu:

    • Bądź wyrozumiały, gdy ktoś na drodze popełni błąd. Może on przytrafić się również tobie. Warto szczególnie o tym pamiętać w przypadku osób uczących się jeździć i kierowców z innych miast,
    • Kieruj przewidywalnie - używaj kierunkowskazów, nie zmieniaj gwałtownie pasa ruchu, nie hamuj gwałtownie, nie zajeżdżaj drogi, zachowuj bezpieczny odstęp od innych pojazdów,
    • Bądź pomocny, gdy ktoś tej pomocy potrzebuje,
    • Parkuj poprawnie, zgodnie z przepisami - tak, by zajmować jedno miejsce,
    • Używaj lewego pasa ruchu (na drodze wielopasmowej używaj) tylko do wyprzedzania,

 

 

Nie zapominajmy, że szczególnie w pandemii rodzi się silna potrzeba otrzymywania, ale i dostarczania dobrych emocji, także na drodze. Im więcej symbiozy pomiędzy uczestnikami ruchu drogowego, tym lepiej dla wszystkich.- Pozytywne zachowania sprawiają, że dodatkowo jesteśmy bardziej kreatywni, łatwiej się uczymy, nawiązujemy lepsze relacje, mamy lepsze wyniki w pracy i czujemy się pewniej za kierownicą. Pozytywność motywuje nas do działania i wysiłku. Potwierdzają to analizy psychologiczne. A kiedy doświadczamy, np. złości, nasze  pole widzenia zawęża się i przeszkadza w doświadczaniu i eksplorowaniu nowych możliwości. Wówczas skupiamy się tylko ma rozwiązaniu sytuacji bądź jej przetrwaniu i rozładowaniu emocji, zauważa dr Ewa Odachowska, psycholog transportu z Instytutu Transportu Samochodowego.

 


Emocje pozytywne działają inaczej. Poszerzają zdolności umysłowe i świadomość. Dzięki nim budujemy lepsze relacje z otoczeniem. Także nasze reakcje za kierownicą są przewidywalne, stonowane i nastawione na empatię do pozostałych uczestników ruchu.- Pod wpływem pozytywnych emocji zachodzą korzystne dla zdrowia procesy fizjologiczne oraz zmiany w układzie immunologicznym, hormonalnym, w układzie krążenia oraz w zakresie odporności na stres. Dzięki nim jesteśmy zdrowsi, mądrzejsi, efektywniejsi i bardziej otwarci. Szukajmy zatem okazji, aby okazywać je częściej, a Dzień Grzeczności za Kierownicą może być tego dobrym początkiem, argumentuje dr Odachowska.

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (4)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • miesiąc temu | ocena +3 / -0

  aaa

  Dlaczego kierowca samochodu, robiąc zakupy w wiejskim sklepie, zostawia włączony silnik? I tak 10 - 20 minut słychać turkot "wozu"! Podjeżdża z taką prędkością, że ..... potem ostro hamuje i do tego głośne umcyk, umcyk. Plus dostawca lodów: trzaskający drzwiczkami samochodu, rzucający kartonami na ziemię ..... A zresztą - dlaczego wydaje się pozwolenie na otwarcie dużego sklepu w środku wsi? Może ten urzędnik chciałby pomieszkać obok? Pozdrawiam wszystkich kierowców, którzy przestrzegają przepisów.

 • miesiąc temu | ocena +7 / -3

  True

  W Jarocinie trzeba być naprawdę cierpliwym. Większość jarocinskiej kierowców zachowuje się tak jakby była przypadkiem na drodze. Jazda 35km/h mimo że jest 50. Bo ważniejsze są nekrologi przy kościołach i promocje w oknach sklepowych niż prawidłowa jazda i hamują ruch. 80% ludzi nawet nie widzi pasu wyjazdowego ze szpitala i czekają aż nikt nie pojedzie. Nie wspomnę o bezsensownym zatrzymywaniu się na rondzie kiedy nikt nie jedzie i nie zatrzymywaniu się przed pasami żeby przepuścić pieszego oraz niewiedzy będąc na parkingach marketowych że na nich obowiązuje zasada prawej ręki .

  • miesiąc temu | ocena +3 / -0

   bb

   Z jednym można się zgodzić, drogi śródparkingowe przy Kauflandzie są źle pomalowane, gdyż sugerują, że jesteśmy na głównej alei a poprzeczne są podporządkowane. Na Zachodzie by ułatwić jazdę na parkingach są napisy na jezdni i wszystko jest jasne, czytelne i zrozumiałe. Reguły prawej strony w Jarocinie nikt nie stosuje. Wszyscy wyjeżdżający z z bocznych alejek ustępują pierwszeństwa, choć de facto mają pierwszeństwo.

   • miesiąc temu | ocena +0 / -0

    Też kierowca

    Hmmm na parkingu to moze reguła prawej ręki? Poza tym zamiar zjazdu z ronda: po minieciu zjazdu poprzedzającego nasz zjazd może tak kierunkowskaz a nie "przecież zawsze tu skręcam"