REWITALIZACJA Jarocina. Rewolucja w śródmieściu

Opublikowano:
Autor:

REWITALIZACJA Jarocina. Rewolucja w śródmieściu - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Jarocin. Śródmieście zostanie naturalnie połączone z parkiem. Na rynku będzie fontanna i oaza zieleni. Projektanci przygotowali niezwykłą przebudowę ulicy Kościelnej z nowymi schodami i rekreacyjnym terenem zielonym. Centrum miasta całkowicie zmieni swe oblicze. Zanim to jednak nastąpi, czekają nas dwa lata rozkopów i remontów.

Od dwóch tygodni w śródmieściu trwają prace związane z projektem „Przebudowa systemu kanalizacji sanitarnej oraz sieci wodociągowej w centrum Jarocina”, który realizuje Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. w Jarocinie. Spółka pozyskała na to jedną z największych w historii miasta dotacji z Unii Europejskiej - ponad 136 mln złotych. Władze miasta chcą wykorzystać projekt i przy okazji zrewitalizować całą starówkę. Zostanie więc wymieniona nie tylko infrastruktura wodociągowo-kanalizacyjna, ale też zupełnie zmieni się wygląd starego miasta.

 

Musimy przetrwać utrudnienia, żeby było pięknie

Projektanci przygotowali już wizualizacje, które wyglądają imponująco. Na rynku będzie fontanna, wszędzie zasadzone zostaną nowe drzewa, wprowadzone różnorodne elementy małej architektury. Wszystko będzie w ciekawy sposób oświetlone. Niepraktyczne płyty chodnikowe zastąpi nowa, najlepszej jakości nawierzchnia dopasowana do koncepcji przebudowy śródmieścia. Ułatwi to poruszanie się po mieście osobom niepełnosprawnym, ludziom starszym oraz rodzicom z wózkami.

Zanim to jednak nastąpi, wszystkich nas czeka potężna rewolucja. Przez ponad dwa lata centrum będzie jednym wielkim placem budowy.

 

Dlaczego trzeba przeprowadzić gruntowny remont

Rury, którymi płynie woda i ścieki w centrum miasta, mają ponad sto lat. Trzeba je wymienić i to bardzo szybko. Projekt zakłada również oddzielenie kanalizacji sanitarnej od deszczowej. To sprawi, że w końcu piwnice w centrum przestaną być zalewane przy każdej ulewie, a woda z deszczu trafi tam, gdzie powinna - do zbiorników retencyjnych, a potem do rzeki, a nie oczyszczalni ścieków.

 

Wymienią wszystko, by potem nie kopać

Ulice w centrum miasta będą rozkopane, czasem na długo, bo rury będzie wymieniał nie tylko PWiK. - W związku z tym, że po naszej inwestycji ma być wszędzie położona nowa nawierzchnia, zwróciliśmy się też do innych firm o rozważenie przeprowadzenia wymiany i rozwinięcia swojej, infrastruktury. Udało się porozumieć i prace poprowadzą przy okazji naszej inwestycji również Veolia, Polska Spółka Gazownictwa, ZUK i JAR, który poprowadzi światłowód - mówi Remigiusz Nowojewski, prezes zarządu PWiK. Dodaje, że dzięki temu w przyszłości uniknie się innych remontów. - Teraz jest czas na kopanie. Wymieniamy wszystko co pod ziemią. Remont potrwa dłużej, ale dzięki temu nie będziemy za kilka lat rozkopywać nawierzchni i niszczyć tego, co teraz położymy. Nie możemy pozwolić na takie marnotrawstwo - mówi Adam Pawlicki, burmistrz Jarocina.

Na jakie utrudnienia trzeba się przygotować

Niestety, tak wielka inwestycja i gruntowne remonty będą się wiązały z wieloma utrudnieniami dla mieszkańców. Niektóre ulice będą całkowicie rozkopane. Lokatorzy kamienic będą czasowo mieli nie tylko problem z wjechaniem samochodem na swoje posesje, ale też czasem z wejściem do nich. Na pewno będą też problemy z dostawą wody. - Będziemy robić wszystko co w naszej mocy, by zminimalizować utrudnienia, ale niestety pewnych rzeczy nie przeskoczymy - mówi Remigiusz Nowojewski i prosi mieszkańców o wyrozumiałość. - Staraliśmy się przewidzieć wszelkie możliwe niespodzianki, które mogą nas spotkać. Mamy przygotowane plany awaryjne. Ta inwestycja jest naszym oczkiem w głowie. Będziemy pomagać mieszkańcom, jak tylko się da - dodaje.

 

Specjalne miejsca parkingowe, informacja o dostawach wody

PWiK już teraz przygotowuje cały system pomocy dla mieszkańców śródmieścia. - Przede wszystkim będziemy na bieżąco informować wszystkich o harmonogramie prac i związanych z tym utrudnieniach - mówi Remigiusz Nowojewski. Na stronie jarocinska.pl stworzono specjalny dział Rewitalizacja Jarocina, w którym na bieżąco będą przekazywane wszelkie informacje na temat możliwych utrudnień – w dostawie wody, zmiany organizacji ruchu. Każdy będzie mógł też zadzwonić do PWiK-u, gdzie uzyska kompleksową informację. Spółka stworzyła również w centrum miasta specjalny punkt informacyjny.

Do dyspozycji mieszkańców śródmieścia przygotowano darmowe miejsca postoju na parkingu przy ul św. Ducha. PWiK będzie również dostarczał mieszkańcom wodę, jeśli nastąpią chwilowe braki związane z wymianą rur.

 

662 dni prac i ani dnia dłużej

Inwestycja potrwa 662 dni. Nie oznacza to jednak, że przez dwa lat będą rozkopane wszystkie ulice w śródmieściu. Firmy, które będą realizować inwestycje - spółka DROBUD w kooperacji z WUPRINŻ S.A. - będą prowadziły prace stopniowo. - Wszystkie remonty będą skoordynowane z innymi podmiotami, aby trwały możliwie jak najkrócej. Spędziliśmy setki godzin nad przygotowaniem harmonogramów. Będziemy się starać zaczynać prace w jednym miejscu i prowadzić najkrócej, jak to tylko będzie możliwe. Postaramy się zakończyć remont na jednej ulicy, przed rozpoczęciem prac w innym miejscu - mówi Karol Siliński, dyrektor ds. inwestycji w spółce DROBUD S.A. Firma musi sprostać zadaniu i zakończyć prace w ciągu 662 dni. Inwestycja nie może trwać ani dnia dłużej, inaczej PWiK straci dotację z Unii Europejskiej.

Musimy zacisnąć zęby

Cała projekt łącznie z rewitalizacją starówki będzie kosztować ćwierć miliarda złotych. - Musimy zacisnąć zęby i przetrwać te trudne czasy remontów. Za każdym razem, gdy będzie nam ciężko zachęcam do popatrzenia na te piękne projekty. I pomyślenia sobie, że warto. Nasze śródmieście zmieni się nie do poznania. Będzie pięknie! - mówi burmistrz Jarocina.

Tekst partnera: Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. w Jarocinie

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE