Reklama

Renowacja ruin kościoła za 1,3 miliona złotych

Opublikowano: 11 sierpnia 2020 10:11
Autor:

Renowacja ruin kościoła za 1,3 miliona złotych - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Reklama

Hydroizolacja fundamentów, założenie opaski kamiennej, która pozwoli na eliminację zawilgocenia powodowanego przez deszcz, wymiana cegieł i uzupełnienie ubytków ścian to tylko niektóre prace, które w ciągu najbliższych tygodni zostaną wykonane w ruinach kościoła Świętego Ducha.

 

 

Murowana świątynia szpitalna powstała prawdopodobnie w 1516 roku, o czym świadczy data znaleziona na jednej z cegieł. Od czasu pożaru w 1833 roku znajdowała się w ruinie. Przez dziesięciolecia wnętrze zarastało chwastami i zapełniało się śmieciami. Starania o przywrócenie tego miejsca do życia podjął ksiądz prałat Dariusz Matusiak, który we wrześniu 1997 roku został proboszczem parafii św. Marcina. Zanim jednak doszło do remontów, najpierw wnętrze świątyni zostało uporządkowane i raz w roku odprawiana była suma odpustowa z okazji święta Zesłania Ducha Świętego. Po przeprowadzeniu prac, od grudnia 2016 roku odbywają się tam również co roku Pasterki. Ruiny stały się też miejscem, w którym odprawiane były msze św. festiwalowe w intencji zmarłych muzyków. Zaczęły służyć nie tylko celom religijnym. Stały się miejscem spotkań autorskich m.in. z ojcem Leonem Knabitem, a także koncertów. W ruinach wystąpili Orkiestra Kameralna Polskiego Radia „Amadeus”, Poznański Chór Chłopięcy, a Józef Skrzek zagrał tutaj w ramach Festiwalu Siedem Aniołów.

 

Zanim jednak wykonano dach i posadzkę miejsce to zostało poddane szczegółowym badaniom archeologicznym. Wykopaliska potwierdziły, że pochówków dokonywano zarówno we wnętrzu kościoła, jak i w jego otoczeniu. Szacuje się, że poza murami pochowano ok. 445 mieszkańców Jarocina. Wydobyte szczątki zostały poddane badaniom antropologicznym, a następnie pochowano je na cmentarzu komunalnym w specjalnie oznaczonej kwaterze [CZYTAJ TUTAJ]

Od samego początku było wiadomo, że aby uratować ruiny przed zniszczeniem, konieczne jest przeprowadzenie dalszych kosztownych prac konserwatorskich i zabezpieczających mury. Rozpoczną się już wkrótce. Będzie to możliwe dzięki projektowi przygotowanemu przez Muzeum Regionalne w Jarocinie, na którego realizację udało się pozyskać 7,5 mln zł dotacji unijnej. Budżet obejmuje nie tylko renowację ruin, ale również prace adaptacyjne w pałacu Radolińskich oraz wybudowanie nowego amfiteatru.

 

Inwestycja związana z konserwacją, renowacją i adaptacją na cele kulturalne ruin kościoła św. Ducha wyniesie blisko 1,3 mln zł, z czego dofinansowanie wyniesie ponad 600 tys. zł.

 

W ramach prac w ruinach zostaną wykonane:

- hydroizolacja fundamentów i ścian fundamentowych po stronie zewnętrznej,

- opaski z kostki kamiennej wokół murów zewnętrznych w celu eliminacji zawilgacania ścian odbitą wodą opadową,

- remont murów z wymianą zniszczonych cegieł, uzupełnieniem ubytków cegieł, wymianą współczesnych o innych wymiarach cegieł na cegły „zabytkowe” o zbliżonych wymiarach do autentycznych pochodzących z odzysku lub wykonanych na zamówienie,

- wzmocnienie pęknięć konstrukcyjnych

- likwidacja zapraw „skorodowanych” i współczesnych

- oczyszczenie murów z zanieczyszczeń - środowiskowych, mikroorganizmów i zieleni,

- oczyszczenie murów z zanieczyszczeń chemicznych

- zabezpieczenie korony murów, parapetów i daszków

- chemiczne zabezpieczenie murów.

 

O PLANACH I POMYSŁACH NOWEGO DYREKTORA MUZEUM REGIONALNEGO W JAROCINIE [CZYTAJ TUTAJ]

 

Nowy - 32. numer Gazety Jarocińskiej w 2020 roku dostępny już w sprzedaży.

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. Również w sieci.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (10)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • rok temu | ocena +1 / -0

  Biskup

  .....skoro kościół to szef tego gangu powinien remontować "za swoje".co tydzień zbierają co łaska

 • rok temu | ocena +0 / -0

  Zdegustowany

  1,3mln - no nieźle. Już ktoś powinien pisać do NIK, czy gdzie tam jeszcze, o sprawdzenie tej naprawdę dziwnie drogiej inwestycji. Ten obiekt co chwilę generuje wielkie koszty a wygląda ciągle tak samo. Taka fajna skarbona. O zabytki trzeba dbać, jasne, ale... tu coś brzydko pachnie.

 • rok temu | ocena +2 / -0

  Anka

  Mam dylemat czytając ten artykuł ,rozumiem zabytek, ale czy nie ma ważniejszych potrzeb.A z drugiej strony za te pieniądze można by wybudować pół bloku albo któryś kilometr chodnika .

 • rok temu | ocena +2 / -1

  giaur

  A na ul. żniwnej jak nie było chodnika tak nie ma. Jak widać są ważniejsze zadania .

 • rok temu | ocena +3 / -2

  firma budowlana

  To jest cena 10 razy zawyżona. Ten remont można spokojnie zrobić za 130 tys. zł. A nie 1mln. 300 zł. To jest poważny przekręt. Oczywiście zrobi to firma wiadomo jaka :(

 • rok temu | ocena +4 / -1

  pja

  A kto będzie robił ? Drobud.

 • rok temu | ocena +0 / -0

  Obudź się

  Surma ucz się, masz chyba najwiecej zabytków w powiecie, a nic nie ratujesz!?

 • rok temu | ocena +1 / -3

  andrzej

  Remont kościoła naszej historii jest doskonałym pomysłem !