Reklama

Ponad 3 mln zł z unijnej kasy na remonty zabytkowych kościołów

Opublikowano: 19 października 2019 05:16
Autor: Lidia Sokowicz

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Reklama

Ponad 3 miliony dotacji otrzymały kościoły, parafie i związki wyznaniowe w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 oraz 2014-2020 z terenu powiatu jarocińskiego.

 

 

Najwięcej środków udało się uzyskać Stowarzyszeniu „Nasza Wspólnota”, która składa wnioski w imieniu golińskiej parafii. Na odnowę kościoła i jego otoczenia otrzymali dwie dotacje w wysokości 258.721 zł i 500.000 zł. W czym tkwi tajemnica ich sukcesu? - Praca, praca, i bardzo dobra współpraca wszystkich mieszkańców oraz kreatywność i dużo dobrej woli. Proboszcz ma wspaniałą cechę: umie inspirować i łączyć w działaniu i wspierać tam, gdzie sytuacja tego wymaga. W Golinie w zasadzie nie ma polityki, więc wszyscy współpracują, nawet jeżeli poglądy mają inne. Najważniejsze jest dobro wspólne i przyszłość. To z jednej strony rozwój, a z drugiej szacunek do historii i tradycji oraz troska o dorobek poprzednich pokoleń - wyjaśnia Hieronim Grygiel, skarbnik Stowarzyszenia „Nasza Wspólnota”.

 

Wniosek żerkowskiej parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika dotyczył remontu kaplicy cmentarnej. Na ten cel udało się pozyskać najpierw 124.559 zł, a później 117.178 zł. Na remont dachu i elewacji kościoła Wszystkich Świętych w Kretkowie dotacja wyniosła 218.782 zł, a dla świątyni w Lubini Małej - 163.325 zł. Pozyskaniem aż 0,5 mln zł na odnowę zabytkowego kompleksu sakralnego może pochwalić się parafia Świętej Trójcy w Noskowie.

 

Większość składanych wniosków dotyczyła właśnie renowacji kościołów - głównie odnowienia elewacji czy położenia nowych dachów. Mieszkowska parafia św. Wawrzyńca w Mieszkowie otrzymała wsparcie z Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu w wysokości 207.517,17 zł, Siedlemin - 376.429 zł, a Potarzyca - 267.070,74 zł. Wyjątek stanowi parafia Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Witaszycach, która starała się o środki na budowę parkingu przy ulicy Podlesie i Szkolnej. Przekazane wsparcie unijne wyniosło 457.573,02 zł. Drugi z wniosków, który uzyskał pozytywną ocenę, a co za tym idzie również finanse w wysokości 24.192 zł, dotyczył organizacji wydarzeń sportowych w Witaszycach.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (2)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • 2 lata temu | ocena +1 / -3

    hty

    Na szpital nie ma a na kościoły jest? Chore państwo moim zdaniem