Reklama

Pieniądze dla jarocińskiego szpitala prosto od premiera

Opublikowano: 6 maja 2019 15:17
Autor:

Pieniądze dla jarocińskiego szpitala prosto od premiera - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Reklama

Pieniądze dla jarocińskiego szpitala prosto z Warszawy od premiera Mateusza Morawieckiego przywiozła do Jarocina sekretarz stanu w ministerstwie rozwoju Andżelika Możdżanowska. Na co zostaną przeznaczone?

 

 

Sytuacja finansowa jarocińskiego szpitala nie jest łatwa. Rok 2018 zakończył się ponad 4-milionową stratą. Poza tym lecznica się rozbudowuje i potrzebne są pieniądze na wyposażenie nowej części.

 

 

Jako pierwszy do przenosin do nowego obiektu został wyznaczony oddział wewnętrzny, ponieważ przyjmuje najwięcej pacjentów. Następnie będzie się przeprowadzała ginekologia i położnictwo - pacjentki będą mogły liczyć na dwuosobowe pokoje z łazienkami i nową salę cesarskich cięć. Jako kolejne przeniesione zostaną: oddział noworodkowy, pracownia endoskopii i laboratorium

 

 

[o tegorocznych egzaminach maturalnych - szczegóły TUTAJ]

 

Na wyposażenie nowych pomieszczeń - oprócz sprzętu, który zostanie przeniesiony z dotychczasowych oddziałów - potrzeba kilku milionów.

 

 

Dla lecznicy bardzo ważne jest dobre funkcjonowanie oddziału ginekologiczno-położniczego, ponieważ jest on źródłem niemałych dochodów. Narodowy Fundusz Zdrowia płaci bowiem za porody bez limitu. Oznacza to, że im więcej ich będzie, tym więcej pieniędzy dostanie szpital.

 

 

Jednym z pomysłów poprzedniego prezesa Leszka Mazurka było wydzierżawienie części nowego sprzętu. Jego następca ma łatwiejsze zadanie.

 

 

[kolejny łącznik dla Jarocina, bedą wywłaszczenia - wiecej czytaj TUTAJ]

 

 

Nowy prezes Henryk Szymczak należy do Prawa i Sprawiedliwości - podobnie, jak starościna Lidia Czechak. Ich starania przyniosły rezultaty.

 

 

Poinformowano o tym na konferencji prasowej, która odbyła się w Starostwie Powiatowym w Jarocinie. Uczestniczyła w niej sekretarz stanu w ministerstwie rozwoju Andżelika Możdżanowska.

 

 

I to ona poinformowała, że Szpital Powiatowy w Jarocinie otrzyma dofinansowanie z rezerwy premiera.

 

 

- Mamy pozytywna opinie od pana wojewody i z ministerstwa zdrowia, dlatego myślę, że wszystko jest tylko kwestia czasu - stwierdziła sekretarz stanu.

 

 

Pieniądze mają być przeznaczone na wyposażenie oddziału ginekologicznego i położniczo-noworodkowego.

 

 

Całkowita wartość planowanego do zakupu sprzętu to ponad 3,3 miliona złotych. Powiat jarociński wnioskował o kwotę wsparcia 2,6 mln zł (80%). Wkład własny powiatu stanowi 664 tysięcy złotych.

 

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. Również w sieci. Redakcja

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (112)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 2 lata temu | ocena +2 / -0

  Martuzalski może jakiś artykulik w DezInformatorze Powiatowym?

  Martuzalski twierdziłeś że w grudniu 2018 będziesz przeprowadzał pacjentów do nowej części szpitala. A teraz PIS się chwali że dopiero kombinuje jak tu załatwić 3 miliony na wyposażenie aby było to możliwe. O co z Panem chodzi Panie Martuzalski? Jest maj 2019. Co ty bredziłeś? Nie miałeś wiedzy, że nie ma pieniędzy w szpitalu na wyposażenie? A może chciałeś oklamać wyborców? A może znowu jak z tym wybrykiem na fejsie co wyzwałeś gościa od kmiotka, plebsu miałeś znowu pomroczność? Myślę że są to ważne pytania na które szczególnie Twoi wyborcy chcieliby poznać odpowiedzi. Na które nigdy nie usłyszeli odpowiedzi. No i wytłumaczysz co ci chodziło po głowie jak tworzyłeś w sierpniu 2018 ARTYKUŁ SZPITAL WYCHODZI NA PROSTĄ? Podczas gdy przez 15 miesięcy przyniósł ponad 6 milionów strat?

 • 2 lata temu | ocena +6 / -0

  Geniusz Szczepanik

  Szkoda że nie wzięły rzecznika. Może by się wypowiedział czy ta trzecia też w jego opinii to fajny "towarek".

 • 2 lata temu | ocena +7 / -0

  Henryk jakieś propozycje podwyżek?

  Pamiętajmy, że dodatkowe pieniądze dopiero trafiły do dyrektorów lecznic, oni je dopiero otrzymali. Dopiero przeliczyliśmy ryczałt dla dyrektorów. Teraz wiemy, ile który szpital dostał. Myślę, że to jest dobry czas na rozmowy z dyrektorami. Myślę o fizjoterapeutach, technikach, diagnostach, żeby porozmawiali z dyrektorami szpitali - mówi Łukasz Szumowski w rozmowie z dziennikarzem RMF FM https://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-minister-zdrowia-o-protescie-fizjoterapeutow-to-czas-na-rozm,nId,2981419

 • 2 lata temu | ocena +9 / -0

  to prawda?

  godzina pracy lekarza anestezjologa w szpitalu powiatowym wyceniana jest na 130-150 zł. Bez zapewnienia ciągłości pracy anestezjologa, przez 24 godziny na dobę, szpital nie może funkcjonować.

 • 2 lata temu | ocena +16 / -1

  Ola

  ludzie przejrzyjcie na oczy i zacznijcie mysleć, takie pieprzenie czemu wcześniej nikt nie wnioskował do premiera, halo, halo ciemniacy! a co by było z wniosku do premiera z PIS o dotację a wniosek podpisałby prezes szpita z Platformy O., wroga PIS!? przecież to wszystko to jest ustawka polityczna, a co wy myslicie że jakiś Morawiecki z PISu czy Możdzanowska zdrajczyniz PSLu teraz PIS nagle pokochali pacjentów w Jarocińskim szpitalu ? gdyby starostwem rzadzili z PO i w szpitalu z PO nie było by żadnych pieniędzy! przecież ten PISowski rząd nie ma serca ani empatii dla ludzi to czysta polityka bo wybory idą, to kiełbasa wyborcza, tak jak w kazdej gminie czy sołectwie, widać co wyprawiają , pierwsi w ławkach w kościele, pierwsi do Ewangelii i pierwsi żeby skrzywdzić człowieka

 • 2 lata temu | ocena +13 / -1

  Dr.Kamil

  nawet w Jarocinie piss wciska ciemnote

 • 2 lata temu | ocena +17 / -0

  Tak się nie robi Panie Martuzalski!

  Jak ponad 4 miliony straty? Przecież miesiąc przed wyborami czytałem, że szpital wychodzi na prostą i nie musi generować strat? Pan Martuzalski tak twierdził w tej gazecie wydawanej przez powiat. Okłamal mnie?

 • 2 lata temu | ocena +17 / -1

  plik

  Dlaczego Szpital nie wnioskował o takie dofinansowanie wcześniej? Dlaczego?

 • 2 lata temu | ocena +19 / -1

  Czy PIS zadba o biednych? Czy znowu pieniądze pójdą dla lekarzy jak za czasów prezesa z PO?

  Prezesie Szpitala z PIS. Czy dałeś podwyżki rehabilitantkom, diagnostom laboratoryjnym, pracownikom administracji, apteki i diagnostyki obrazowej? Dostałeś na ten rok 1.200.000 z NFZ m.in. na podwyżki. "Minister zdrowia, odnosząc się do akcji fizjoterapeutów, powiedział mediom, że nie ma możliwości prawnej, aby przekazać "znaczone" pieniądze dla nieuregulowanych odrębnie grup, w tym dla fizjoterapeutów, na takich zasadach jak np. dla pielęgniarek. Podkreślił, że szpitale otrzymały podwyżki ryczałtu i dyrektorzy placówek mogą zastanowić się nad przekazaniem część środków na podwyżki dla pracowników."

 • 2 lata temu | ocena +14 / -25

  Czerwone Spodenki

  Kelner samotny i smutny siedzi w pokoju. Dziś nie ma jego pryncypała. I jakże tu uczynić mu akt łaski i szacunku? O czcigodny pryncypale! Wracaj do swego Kelnerka Hejterka i zrób mu dzień.

 • 2 lata temu | ocena +34 / -1

  Rączka rączkę myje

  1,5 miliona poszło z powiatu na bieżącą działalność szpitala, żeby Mazurek mógł sobie przeliczyć emeryturę na wyższą. Czechak ty odpowiadasz politycznie za szpital. W ten sposób spłacałaś długi za bycie kierownikiem w arimie za czasów rządów PO i PSL w Państwie Polskim?

 • 2 lata temu | ocena +15 / -34

  !

  Hejterzy z czarnej ziemi paznokcie obgryzają z zazdrości. Powiat daje sobie znakomicie radę bez was nieudacznicy. Przypomnijcie jakich mieliście starostów. Jeden co jeszcze mleko pod nosem miał a drugi gazer.

 • 2 lata temu | ocena +29 / -2

  Szef uwierający zwoje mózgowe

  Stanisław "szef na jajach" Gonada może skomentuje 4.600.000 strat w szpitalu w 2018 roku za czasów Martuzalskiego nadzorcy i szefa lokalnej Platformy Obywatelskiej Leszka Mazurka?

 • 2 lata temu | ocena +32 / -0

  Trtg

  Możdzanowska a załatwisz kasę na podwyżki dla pracowników szpitala?

 • 2 lata temu | ocena +31 / -1

  Pytanie do prezesa szpitala z PiS i starosty z PIS

  Henryku Szymczak dostałeś 100.000 miesięcznie z NFZ, ze spłatą od początku roku na podwyżki dla rehabilitantek i laborantek, pracowników administracji, apteki i diagnostyki obrazowej. Minister stwierdził że nie będzie już znaczonych pieniędzy na podwyżki tak jak w przypadku pielęgniarek, położnych i ratowników. Podwyżki mają być sfinansowane ze wzrostu ryczałtu czyli w przypadku szpitala w Jarocinie z tych powyższych 100.000. Poinformowałeś już o tym fakcie pracowników szpitala? Przygotowujesz już aneksy?

 • 2 lata temu | ocena +33 / -5

  Ola

  OBIECANKI CACANKI A GŁUPIM RADOŚĆ!!!!!!!!! Kiedyś K. Szymkowiakowa mówiła o jednym z samorzadowców że nikt ci tyle nie da co ten naobiecuje, ale to było dawno, i jezeli prawda co kiedyś mówiła K. Szymkowiakowa to dzisiaj w obiecaniu wielu bije rekordy. Myślę, że taki tekord bije własnie p. Możdżanowska a przy okazji bo powtarzają do publiki jej dawna koleżanka z PSLu własnie Szymkowiakowa i L. Czechak, to są rekordy obiecanek, i tyle ile te panie w tym momencie obiecują nie da ludziom nikt, i jak to mówią w Jezioranach: taka jest prawda niestety

 • 2 lata temu | ocena +31 / -0

  Specjalista ds murów. Mury w kinie. Mury w szpitalu. I od zakopywania rowów co twierdził jak obejmował urząd burmistrza

  Martuzalski jak tam przenoszenie pacjentów w grudniu 2018 do nowych oddziałów szpitalnych? Tak twierdziłeś w październiku 2018. Znowu kłamałeś?

 • 2 lata temu | ocena +29 / -0

  Fakty nie mity

  Jedyny fakt z tego newsa to informacja, że szpital w roku 2018 przyniósł ponad 4 miliony strat. Właściwie powinno być prawie 5 milionów strat. W końcu strata za 2018 wyniosła 4.600.000 za prezesa Mazurka szefa lokalnej Platformy Obywatelskiej i członka zarządu powiatu Martuzalskiego odpowiedzialnego za szpital członka Platformy Obywatelskiej. No i info że premier coś chce dać na wyposażenie. Ale nie wiadomo ile.

 • 2 lata temu | ocena +13 / -31

  O Kelnerze, co zapisywał się do PISu

  Biedny Kelner Hejter. Znowu w życiu mu nie wyszło... Co teraz? WIOSNA? Predyspozycje są?

 • 2 lata temu | ocena +42 / -2

  dajcie spokój nie opowiadajcie bzdur bo żadnych pieniędzy jeszcze nie ma!!!!!!!

  Dzisiaj robią szum, opowiadaja cuda niewidy, znowu foto i usmiechy do kamery, a to rtylko zbijanie kapitału politycznego przez Możdżanowską, za kilkanascie dni są wybory do euro, a ta pani potrzebuje głosy więc mówi ze już przywiozła pieniadze a tak naprawdę jeszcze tych pieniędzy niema!!! i to jest fakt, jeszcze nic ta pani nie przywiozła!!!! po wyborach okaże się ze moze pieniadze są ale jakaś część albo wcale!! I tak to się skończy, przecież ta pani mówiła kiedyś że pis kłamiał, kłamie i kłamał będzie, więc może okazać się ze ta pani minister ma rację.

 • 2 lata temu | ocena +34 / -0

  Szymczak dostałeś 1.200.000. Przygotowałeś podwyżki dla rehabilitantek?

  "Maj bez fizjoterapeutów". Kolejna grupa zawodowa domaga się podwyżek. https://www.money.pl/gospodarka/maj-bez-fizjoterapeutow-kolejna-grupa-zawodowa-domaga-sie-podwyzek-6378178134148737a.html

 • 2 lata temu | ocena +35 / -2

  Uważają ludzi za matołów?

  Rzucą ochłap z podatku VAT który szpital zapłacił w związku z tą inwestycją i jeszcze ich za to wielb i głosuj na zdrajcę z PSL.

 • 2 lata temu | ocena +35 / -0

  nik

  Nigdy nie będziemy krajem wysoko rozwiniętym gospodarczo jeżeli o tym czy np taki szpital w Jarocinie będzie funkcjonował dzięki układom znajomościom i koligacjom (patrz "ogromna pomoc finansowa od premiera z PIS) Szpital powinien działać dzięki wiedzy kompetencji i umiejętnościom zarządzających i kierujących tą placówką O dogonieniu zachodu za 20 lat o czym wspomniał prezes PIS w takich okolicznościach możemy uznać jako BAJKA

 • 2 lata temu | ocena +25 / -1

  MALINA ZE W$I

  konieczna mogła bys sie trochhe wysilic i jak juz piszesz o mącicielu malinie szymczaku ze nalezy do pis to napisz do wszystkiego czego on nalezy - unia kulczykowa skarbnik gjeneralny

 • 2 lata temu | ocena +24 / -2

  Odjechał kompletnie

  Martuzalski twierdziłeś w października, że w grudniu 2018 będziesz przeprowadzał z Mazurkiem pacjentów do nowego skrzydła. Jak chciałeś to zrobić jak nie zabezpieczyłeś pieniędzy na wyposażenie. Nie miałeś tej wiedzy? Czy miałeś i kłamałeś? Jest maj 2019, a nowy prezes mówi o potrzebnych ponad 3 milionach na wyposażenie.

 • 2 lata temu | ocena +26 / -1

  prawda o PI$

  Ludzie zacznijcie myśleć. 26 wybory PE TA ANDZELA MA 2 MIEJSCE NA LIŚCIE PIS WCZEŚNIEJ PLUŁA NA PIS BODO PSL NALEZAŁA POMYSLCIE TAKŻE JAK TRAKTUJE PIS WAS WIELKOPOLAN 1 NA LISCIE WARSZAWIAK Z CHOSZCZNA 2 ANDZELA Z PSL 3 LICHOCKA Z WARSZAWY KTÓRAJUZ PO WYBORACH NA POSŁĄ MIAŁĄ SIE PRZEPROWADZAĆ ALE Z JEJ OBIETNIC WYBORCZYCH NAWET TO NIE WYSZŁO 4 NA LISCIE DOPIERO Z POZNANIA ALE TO MIEJSCE NIE BIORACE

 • 2 lata temu | ocena +29 / -1

  MATOŁY teraz zrozumiały mechanizmy wyborcze?

  Inwestycja kosztowała 9,5 miliona brutto. Na tyle powiat zaciągnął obligacji i kredyt. Netto to 7,7 mln. Gdyby szpital mógł uzyskać zwrot VAT jak ma to miejsce w spółkach gminnych to inwestycja kosztowałaby 7,7 mln. Ale nie może, bo usługi medyczne są zwolnione z VAT. Czyli najpierw szpital musiał zapłacić 1,7 mln VATu, a teraz tercet partyjny PSL i PiS przyjeżdża z dobrą nowiną jak prawidłowo zagłosujecie może wam ten 1,7 mln podatku oddamy. Choć pewności nie ma, bo nawet symbolicznego czeku nie ma.

 • 2 lata temu | ocena +24 / -1

  Ile tych pieniędzy? Wiadomo? Proste pytanie.

  Dadzą milion, może półtora. A szumu narobili jakby PiS sfinansował całą rozbudowę za 10 mln. Czemu od razu nie przywiozła symbolicznego czeku z wartością dotacji wypisaną na nim? Albo kiełbasa wyborcza, albo ta wartość dofinansowania nie rzuci na kolana. ALE KAŻDA SUMA NAWET MILION TO BĘDZIE SUKCES. Martuzalski z Mazurkiem nawet u Marszałka województwa gdzie rządzi PO z PSL złotówki darmowej na szpital nie potrafił załatwić. W tym czasie w gminie rządzonej przez Adama Pawlickiego chociażby 12 mln na parki udało się pozyskać.

 • 2 lata temu | ocena +26 / -5

  Won z Jarocina

  Obrzydliwy PiS wybory się zbliżają to kasę nam przywożą to jest tak obrzydliwe ze brak słów

 • 2 lata temu | ocena +25 / -0

  Botoks

  Kto tego arbuzika tak naciągnął?

 • 2 lata temu | ocena +27 / -0

  Szczepanik

  Przy takich towarach trudno nie być pieskiem i nie szczekać.

 • 2 lata temu | ocena +32 / -1

  Yukom

  Wreszcie szydło wyszło z worka. Dwie Panie z PSL i kolaborantka.

 • 2 lata temu | ocena +19 / -12

  Mieszkaniec powiatu

  Gratulacje! Super wiadomość!

 • 2 lata temu | ocena +30 / -3

  gminnik

  Premier nie mógł DAĆ bo premier nikomu nie rozdaje swojej kasy. Ludzie zrzucili się w podatkach i cześć tej kasy trafi do szpitala w ramach REDYSTRYBUCJI. "Od premiera" to tani chwyt dla ekonomicznych ignorantów.

 • 2 lata temu | ocena +35 / -2

  dajcie spokój nie opowiadajcie bzdur bo żadnych pieniędzy jeszcze nie ma!!!!!!!

  Dzisiaj robią szum, opowiadaja cuda niewidy, znowu foto i usmiechy do kamery, a to rtylko zbijanie kapitału politycznego przez Możdżanowską, za kilkanascie dni są wybory do euro, a ta pani potrzebuje głosy więc mówi ze już przywiozła pieniadze a tak naprawdę jeszcze tych pieniędzy niema!!! i to jest fakt, jeszcze nic ta pani nie przywiozła!!!! po wyborach okaże się ze moze pieniadze są ale jakaś część albo wcale!! I tak to się skończy, przecież ta pani mówiła kiedyś że pis kłamiał, kłamie i kłamał będzie, więc może okazać się ze ta pani minister ma rację.

 • 2 lata temu | ocena +30 / -5

  Czytajcie ze zrozumieniem

  2,6 miliona? Jakoś nie widzę tych pieniędzy na stronie powiatu. Na tyle liczą. Ile będzie, zobaczymy. Na razie są to wirtualne pieniądze. Rzeczywiste pieniądze są na razie w gminie rzadzonej przez Pana Burmistrza Adama Pawlickiego. 12 milionów na parki, 128 mln na os. Kopernika, Śródmieście, stację uzdatniania wody w Stefanowie, oczyszczalnie ścieków. 2 mln na boiska. A tych 2,6 mln co się podniecacie, to czytajcie ze zrozumieniem to tylko redaktor gazety sugeruje. Nie ma tych pieniędzy w tej kwocie w wypowiedziach Czechach czy Móżdzanowskiej. Ale miejmy nadzieję, że będą. Czego życzymy powyższym Paniom, a przede wszystkim mieszkańcom powiatu jarocińskiego.

 • 2 lata temu | ocena +26 / -3

  Jaka jest różnica miedzy czarodziejką a czarownicą ? odpowiedz 20 lat

  ooooooooooo co za nowy ima$z kolare koloru kolorowego

 • 2 lata temu | ocena +11 / -21

  Alleluja i do przodu !

  Jakby nadal rządził Kelner ze Skazanym za ...., to by załatwili festiwal disco-polo :-))))

 • 2 lata temu | ocena +21 / -2

  Cześć i hfała bochaterowi !

  Mirek jedyny najwiekszy akt Twojej odwagi odnajduję, gdy mając obiecane stanowisko starosty po Bartoszu na jego konwencji wyborczej w JOK waliłeś w czeszaczkę jak w bemben, big bemben jakaa to ona pusta. Brawo Mirku nie wstydzisz sie prawdy Mops to zgrał i jej wysłał - to dopiero konfident !!

 • 2 lata temu | ocena +7 / -22

  qaz

  Brawo. PIS róbcie swoje i nie słuchajcie zawistnych malkontentów. Teraz plują na Was, a jeszcze niedawno niektórzy chcieli na Waszych plecach intratne posady zdobyć. Pognać batem takich figurantów.

 • 2 lata temu | ocena +8 / -24

  !

  No i super. Niedorajda kelner nic nie załatwił dla szpitala. Karierowicz na sznurku opalonego.

 • 2 lata temu | ocena +26 / -4

  UFO gonady

  Gdyby dalej rządził Martuzalski z Mazurkiem to stałyby mury. Martuzalski twierdził w październiku 2018 że w grudniu 2018 będą przeprowadzać pacjentów. Buhaha. Jest maj a tu info, że dopiero załatwiają pieniądze na dofinansowanie. Martuzalski za co ty brałeś pieniądze? Pojęcia o rzeczywistości nie miałeś? Odleciałeś kompletnie?

 • 2 lata temu | ocena +22 / -5

  PoO fachowcy od VAT u

  Martuzalski z Mazurkiem nawet nie potrafili załatwić dofinansowania na modernizację starego skrzydła w Urzędzie Marszałkowskim gdzie rządzi PO z PSL. Dobrze ze ich odwołano. Patrz Martuzalski jak się załatwia darmowe pieniądze. Ty tylko potrafiłeś zadłużyć szpital na 3 miliony kredytu do oddania na mury. Gratulacje dla Lidki Czechak.

 • 2 lata temu | ocena +8 / -18

  Michu

  No i co że szpital dostanie jak się nic nie poprawi? To jest jak wskrzeszanie zmarłego i tak nic nie pomoże

 • 2 lata temu | ocena +21 / -10

  kat

  No ale kto to powiedział? - "PIS kłamał kłamie i będzie kłamał" Aha informacja dla tych co nie znają ekonomii. Te pieniądze to nasze pieniądze z podatków

 • 2 lata temu | ocena +9 / -17

  Qwer

  Lepiej dawać kasę na szpitale które nie mają długów. Bo dawanie kasy zadłużonym tak im nie pomoże.

 • 2 lata temu | ocena +13 / -22

  i jak teraz wyglądasz kelner

  kelner się załamał jak to przeczytał, tyle się chłop napisał i wszystko w łeb wzięło, kto podnosi rękę kelner na powiat ten podnosi na Polskę, zapamiętaj to sobie!