Opowie o biskupie w jego rodzinnej miejscowości. Dzisiaj wykład w Wilkowyi

Opublikowano:
Autor:

Opowie o biskupie w jego rodzinnej miejscowości. Dzisiaj wykład w Wilkowyi - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Ogólnopolskie uroczystości z okazji Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego odbyły się w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Jest on kontynuacją corocznego dziękczynienia księży - więźniów Dachau. Jednym z ocalonych był biskup Franciszek Jedwabski.

 

 

 

Postać tego wybitnego duchownego w rodzinnej miejscowości - Wilkowyi, w kościele św. Wojciecha, przedstawi w niedzielę 12 maja dr hab. Konrad Białecki - naczelnik oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Poznaniu. Początek o godz. 17.00.

 

 

Franciszek Jedwabski urodził się w 1895 r. Ukończył szkołę średnią w Gnieźnie. Służył w armii pruskiej przez cały okres I wojny światowej. Wziął udział w powstaniu wielkopolskim. Najprawdopodobniej był już wtedy klerykiem Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu. W 1922 r. otrzymał święcenia kapłańskie z rąk prymasa Edmunda Dalbora. Do 1927 r. pełnił posługę duszpasterską jako wikary w kilku wielkopolskich parafiach, a następnie został powołany na stanowisko notariusza Metropolitalnego Sądu Duchownego w Poznaniu i prokuratora Arcybiskupiego Seminarium Duchownego. W 1938 r. został kanclerzem kurii. Podczas okupacji więziony w Dachau. U schyłku wojny stanął na czele konspiracyjnego Komitetu Przyrzeczeń, czyli dobrowolnego składania ślubowania św. Józefowi w zamian za ocalenie. Przysięga związana była z obawą przed likwidacją przez Niemców obozu wraz z więźniami, co - jak się później okazało - zostało nakazane przez Himmlera, jednak nie doczekało się realizacji. Po wojnie wielokrotnie uczestniczył w spotkaniach dachauczyków i angażował się w działania mające na celu wypełnienie złożonych w obozie zobowiązań. Sakrę biskupią przyjął w 1947 r. Był objęty dyskretną obserwacją ze strony UB i wszechstronnie inwigilowany. Zmarł w 1975 r. w wieku 80 lat.

 

Organizatorami spotkania są IPN w Poznaniu, Muzeum Regionalne w Jarocinie oraz parafia św. Wojciecha w Wilkowyi.

 

Ustanowiony przez Episkopat w 2002 r. Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego jest kontynuacją corocznego dziękczynienia księży - więźniów Dachau. Ostatni z nich, ks. Leon Stępniak, zmarł w 2013 r. Dachau było głównym obozem dla duchownych katolickich, protestanckich i prawosławnych. Wśród ok. 3 tys. uwięzionych zakonników, diakonów, księży i biskupów katolickich blisko 1.800 pochodziło z Polski. Niemal połowa z nich została zamęczona w obozie, najwięcej z terenów diecezji poznańskiej (147), włocławskiej (144) i łódzkiej (112). Ogólnopolskie uroczystości z okazji Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego odbyły się 29 kwietnia w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE