Reklama

OC dla Hyundaia za 347 zł! Kto znalazł tak tanie ubezpieczenie?

Opublikowano: 3 listopada 2020 09:48
Autor:

OC dla Hyundaia za 347 zł! Kto znalazł tak tanie ubezpieczenie? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Reklama

Ubezpieczenie samochodu to obowiązek każdego właściciela auta. Niektórzy znajdują polisy za 300 czy 400 zł. Z kolei inni muszą zapłacić ponad 1000 zł. Jak na tym tle wyglądają kierowcy Hyundai? Jakie czynniki decydują o wysokości składki ubezpieczeniowej? I dlaczego OC jest obowiązkowe?

 

Średnia cena ubezpieczenia OC w sierpniu 2020 roku, które kierowcy znajdowali na Mubi, wyniosła 827 zł. Czy właściciele Hyundai mogli liczyć na tańsze ubezpieczenie? Ile kosztuje wykupienie pakietu OC + AC? Na stronie https://mubi.pl/poradniki/ubezpieczenie-hyundai/ znajdziesz dane na temat cen takich pakietów ubezpieczeń dla samochodów tego koreańskiego producenta.

Jak tanie może być ubezpieczenie Hyundaia?

Dzięki danym z porównywarki Mubi przyjrzeliśmy się ceną OC samochodów Hyundai. Średnia cena ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej dla wszystkich marek wyniosła 827 zł. Natomiast Hyundaia można było ubezpieczyć w sierpniu za 735 zł, czyli prawie 100 zł taniej!

Czy przez cały rok 2020 cena OC dla tej marki była na takim poziomie? Nie, jeszcze w styczniu i lutym można było ubezpieczyć Hyundaia taniej, bo odpowiednio za 662 zł i 675 zł. Dopiero od marca wysokość składki wzrosła powyżej 700 zł. 

Jednak na tle popularnych marek Hyundaie wypadają bardzo dobrze pod względem cen ubezpieczenia OC. Wprawdzie na Toyoty czy Kię można znaleźć tańsze polisy – 722 zł i 677 zł – ale już Fiaty, Fordy czy Mazdy są droższe – 764 zł, 800 zł i 849 zł. 

Podane wyżej dane są średnimi dla kierowców konkretnych marek. Jedna niektórym kierowcom udało się znaleźć ubezpieczenie OC w zdecydowanie niższej cenie. Rekordzistą w przypadku Hyundaia okazał się 30-letni właściciel Getza, którego składkę wyceniono na 347 zł! A to nie jedyny kierowcy, który znalazł OC za mniej niż 400 zł!

  • 348 zł – 44-letni mężczyzna, Hyundai Getz,
  • 350 zł – 60-letni mężczyzna, Hyundai Atos,
  • 350 zł – 61-letni mężczyzna, Hyundai Elantra,
  • 356 zł – 65-letni mężczyzna, Hyundai Getz,
  • 358 zł – 58-letni mężczyzna, Hyundai i10,
  • 359 zł – 60-letni mężczyzna, Hyundai Getz.

Powyższe dane skłaniają do refleksji. Dlaczego tak dużo jest na liście najtańszych do ubezpieczenia Hyundai Getz? Czy to, że tylu dojrzałych kierowców znalazło bardzo tanią polisę OC to przypadek? 

Dlaczego niektórzy płacą za OC 347 zł, a inni 1000 zł?

Zastanawiałeś się kiedyś, co wpływa na cenę ubezpieczenia OC? Oczywiście zapewne wszyscy kierowcy wiedzą, że niebagatelną rolę odgrywa historia ubezpieczenia. Liczy się więc, ile lat dana osoba ubezpiecza samochód lub samochody i czy wypracowała w tym czasie zniżki ubezpieczeniowe. Co ma jeszcze znaczenie?

Zastanówmy się nad sytuacją firm ubezpieczeniowych. Z jednej strony muszą one jak najtrafniej oszacować szanse wystąpienia szkody, a z drugiej zaoferować konkurencyjne ceny polis. Na jakiej podstawie to robią? Ubezpieczyciele biorą pod uwagę na przykład wiek kierowcy. Statystyki wypadków wskazują, że to Ci najmłodsi są częściej sprawcami wypadków. Z drugiej strony w dużych miastach wojewódzkich łatwiej o stłuczkę ze względu na większy ruch pieszy i koło. Stąd średnie ceny OC są tam wyższe – tłumaczy Tomasz Sowa redaktor w mubi.pl.

Oczywiście to nie wszystkie czynniki wpływające na ceny OC. W przypadku Hyundaia zauważyliśmy, że wiele spośród najtańszych polis znaleziono na konkretny model, czyli Getza. To nie zbieg okoliczności! Modele te zazwyczaj mają niewielkie silniki. Dla ubezpieczycieli ma to znaczenie. Przyjmują oni założenie, które potwierdzają statystyki, że im większy silnik, tym większe prędkości, potencjalnie większe szanse na wypadek i poważniejsze szkody. Wniosek: Hyundaie Getz mają małe silniki, więc łatwiej znaleźć na nie tańsze OC!

Warto wspomnieć, że dla firm ubezpieczeniowych ważny jest także sposób użytkowania samochodu. Zwracają oni uwagę na prosty fakt – czy autem będą wożone małe dzieci. Jeśli tak, to szansa na tańsze ubezpieczenie OC rośnie. Dlaczego? Rodzice jeżdżą ostrożniej i wolniej w trosce o swoje pociechy!

Po co to OC?

No dobrze, wiemy, że ubezpieczenie OC jest obowiązkowe. Tylko dlaczego tak jest? Czy rozsądne jest, że tak narzekamy, kiedy musimy wykupić polisę? Warto zwrócić uwagę, że ubezpieczenie OC chroni obie strony uczestniczące w wypadku – sprawcę i poszkodowanego. Ten pierwszy zabezpiecza się finansowo przed wypłatą odszkodowania z własnej kieszeni, a ten drugi dostaje odszkodowanie za powstałe szkody. 

Zastanawiasz się może, jak uzyskać odszkodowanie za wypadek drogowy? Oczywiście trzeba zgłosić szkodę. Nawet jeśli sprawca nie będzie miał OC, to dostaniesz odszkodowanie, a w ramach regresu ubezpieczeniowego Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny będzie żądał zwrotu pieniędzy od winnego kolizji drogowej. 

Z ubezpieczenia OC sprawcy zostaną opłacone koszty opieki medycznej, rehabilitacji, zakupu leków, dojazdów do szpitala czy opieki. Możesz także ubiegać się o pokrycie strat wynikających z niemożliwości wykonywania swojej pracy, a także kosztów kursów pozwalających na podjęcie nowego zatrudnienia.

Ubezpieczenie OC ma zawsze ten sam zakres. Dlatego warto szukać najtańszych polis. Oczywiście najlepiej robić to szybko i wygodnie. Czyli gdzie? W porównywarce ubezpieczeń bez wychodzenia z domu!

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.