Reklama

Nie zapłacisz 20 zł mandatu, zajmą ci konto

Opublikowano: 7 kwietnia 2015 07:00
Autor: Elżbieta Rzepczyk

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Reklama

2.242 mieszkańców powiatu jarocińskiego nie zapłaciło na czas mandatu. Należności ściga Urząd Skarbowy w Jarocinie.

- Czy jest takie prawo, że za 20 zł można zablokować konto? - denerwuje się mieszkanka Kotlina. W lipcu ubiegłego roku w Pleszewie nieprawidłowo przechodziła przez jezdnię. - Przebiegłam przez ulicę i zatrzymała mnie policja. Dostałam 20 zł mandatu i nie zapłaciłam, bo mówię, co tam 20 zł. Otrzymałam pismo z Urzędu Skarbowego w Jarocinie, że mam zablokowane konto i że mają mi nie wypłacać żadnych pieniędzy.

Czy jest takie prawo, że za 20 zł można zablokować konto? - pyta zdenerwowana mieszkanka Kotlina, dodając, że teraz ma jeszcze dodatkowo zapłacić 14 zł.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jarocinie mówi, że każdy nałożony mandat należy zapłacić, a jak się tego nie uczyni, to wierzycielowi, czyli w tym przypadku wojewodzie przysługuje możliwość wystąpienia na drogę postępowania egzekucyjnego. - Jeśli mandat nie zostanie zapłacony, to wtedy wojewoda, który zajmuje się poborem tych należności, wystawia tytuł wykonawczy i zleca organowi egzekucyjnemu - naczelnikowi urzędu skarbowego - wykonanie w trybie egzekucji administracyjnej. Jednym ze środków egzekucyjnych jest zajęcie wierzytelności z rachunku bankowego - wyjaśnia Karol Ginter.

Podkreśla, że w przypadku mandatów urzędnicy wojewody nie mają obowiązku wysyłać upomnień. W formularzu mandatowym jest pouczenie o konsekwencjach, jeśli w określonym czasie wskazana kwota nie zostanie wpłacona na rachunek bankowy.

Naczelnik skarbówki zaznacza, że fiskus rozpoczyna dochodzenie należności od sposobów, które są jak najmniej uciążliwe dla zobowiązanego. Wskazuje, że jeśli ktoś kwestionuje zasadność wykonywania przez urząd czynności egzekucyjnych, to przysługują mu zarzuty w sprawie prowadzenia egzekucji. Do Urzędu Skarbowego w Jarocinie trafia bardzo dużo tytułów egzekucyjnych w sprawie niezapłaconych mandatów. - Ukarani często bagatelizują obowiązek zapłaty grzywny. Zazwyczaj też mają pretensje, kiedy uprawniony organ za dwa, trzy miesiące dochodzi należności - podsumowuje naczelnik.

2.242 tytułów wykonawczych odnośnie niezapłaconych mandatów wpłynęło w ubiegłym roku do Urzędu Skarbowego w Jarocinie od wszystkich wojewodów. Średnia kwota przypadająca na jeden tytuł wykonawczy wynosi 160 zł.
 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (7)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 6 lat temu | ocena +2 / -0

  xxx

  to poszli jej strasznie na rękę z tymi 20 zł a ta jeszcze olała ich ... ja jak dostałem 100 to byłem wdzięczny, że nie 300. podziękowałem i siano przelałem

 • 6 lat temu | ocena +6 / -0

  Janek

  Prawda jest taka,że tylko ludzie z problemami finansowymi wiedzą, że jedyne bezpieczne miejsce dla pieniędzy to skarpeta. Do konta bankowego może się dobrać sporo instytucji, a bank w żaden sposób nie powiadomi o tym klienta, tylko blokuje konto i do widzenia. US, ZUS, komornicy sądowi - to instytucje, które mogą odszukać wasze konta w banku za pomocą systemu OGNIVO i zająć je. Mało tego, mają prawo jeszcze do uzyskania informacji nt. wysokości salda na koncie. Więc przedstawianie banków jako najbezpieczniejszego miejsca dla waszych pieniędzy to wielka ściema. Szczególnie fajnie jak się jest na drugim końcu Polski, np. na stacji benzynowej i przy płaceniu za pełen bak paliwa karta nie przechodzi. Dzwonisz do banku i mówią, Ci że masz egzekucję na koncie. Nikt Ci na to konto kasy nie prześle, bo od razu jest zablokowana. Nie wspominam już o środkach do życia. Dlatego całą wypłatę 10go radzę wyciągać z konta w gotówce. Choćby ze względu na pomyłki komornicze (zbieżność imion i nazwisk)

 • 6 lat temu | ocena +2 / -1

  Amigos

  A co mają zrobić? Kwiatki wysłać i bombonierkę? Oczywiście, że zająć konto.

 • 6 lat temu | ocena +1 / -0

  amber gold w wbk

  Dawno temu zdarzało się,że blokowali konto,ale już tego nie robią.Wyobraźmy sobie,że mamy stówę zaległego mandatu,a kilkaset tysięcy na koncie oraz zlecenia stałe np.opłaty i inne zobowiązania na kilka tysięcy,które muszą być opłacone w terminie,ale z powodu tej głupiej stówy nie "wychodzą".Do tego zdziwienie w sklepie czy pod bankomatem.Zbyt dużo było takich sytuacji i rodziły się afery.Jak to w polaczkowie-ustawodawca najpierw robi potem myśli.W Wbk od ok.trzech lat daną kwotę mamy zamrożoną tzn.w saldzie jest,ale stan rachunku już jest o nią pomniejszony.Możemy całość wypłacić w banku lub tylko stan rachunku w bankomacie.Niczego nie blokują.Oczywiście bank nie może bez naszej zgody (jeżeli mamy poniżej 10tys.na koncie) oddać naszej kasy skarbówce.Czekamy około 3 miesięcy i kasa znika lub dajemy zgodę i bank im przelewa wcześniej.A jak mamy puste konto to komornik przychodzi.