Reklama

Mieszkańcy i przedsiębiorcy pytają o przebudowę centrum Jarocina. Władze i wykonawca tłumaczą [WIDEO]

Opublikowano: 27 listopada 2019 11:16
Autor:

Mieszkańcy i przedsiębiorcy pytają o przebudowę centrum Jarocina. Władze i wykonawca tłumaczą [WIDEO] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Reklama

Jarocin. Co z parkowaniem samochodów w centrum miasta, jaki wpływ na stare kamienice będą miały głębokie wykopy i czy sklepy oraz zakłady usługowe przetrwają utrudnienia - takie między innymi pytania mieli uczestnicy zebrania, którego tematem była rozpoczynająca się w śródmieściu wymiana sieci.

 

Na spotkanie przyszło kilkadziesiąt osób - przede wszystkim mieszkańcy centrum miasta. To tam po nowym roku rozpoczynie się wielka wymiana sieci - od kanalizacyjnych i wodociągowych po ciepłownicze i gazowe.

 

 

Rozpoczyna się największa inwestycja w centrum Jarocina. Całe zadanie obejmie około 20 ulic, na których wymieniane będą praktycznie wszystkie sieci - od kanalizacyjnych i wodociągowych po ciepłownicze i gazowe. Zanim zostaną one rozkopane, wykonawca i władze miasta spotkały się z mieszkańcami [więcej na temat inwestycji czytaj TUTAJ].

 

 

Przedstawiony został harmonogram prac oraz ewentualne utrudnienia, które czekają mieszkańców i przyjezdnych. Inwestycja potrwa do połowy 2022 roku. Wymianie poddanych zostanie 6 kilometrów sieci kanalizacyjnej i 4 - wodociągowej.

 

 

[gdzie w tym roku staną świąteczne ozdoby i tradycyjna choinka - na ten temat czytaj TUTAJ]

 

 

Wykonawcą wyłonionym w przetargu jest konsorcjum firm w składzie: Przedsiębiorstwo Robót Drogowych „Drobud” S.A. oraz poznańska firma WUPRINŻ.

 

 

I to właśnie przedstawiciele wykonawcy oraz władz Jarocina z wiceburmistrzem Bartoszem Walczakiem, przedstawili harmonogram prac, wyjaśniali wątpliwości i odpowiadali na pytania uczestników zebrania.

 

 

 

- Na początku na każdej z uli zostanie zdjęta nawierzchnia asfaltowa. Następnie zostanie wybudowana kanalizacja deszczowa na głębokości od 3 do 5 metrów. W drugiej kolejności sieć kanalizacji sanitarnej i do niej zostaną przepięte wszystkie przyłącza z posesji, tak aby nie było przerwy w odbiorze ścieków - wyjaśniał Karol Siliński, dyrektor ds. inwestycji firmy Drobud.

 

 

W podobnym systemie będzie też budowana sieć wodociągowa.

 

 

[budowa kolejnego dla Jarocina łącznika przerwana - szczegóły TUTAJ]

 

 

- Należy się oczywiście liczyć z tym, że w związku z tymi pracami jakieś przerwy w działaniu sieci mogą się zdarzyć, ale będziemy się starali, żeby były one jak najkrótsze - zapewniał przedstawiciel wykonawcy.

 

 

Po zakończeniu prac instalacyjnych na plac budowy będą mogli wejść operatorzy innych sieci, takich jak gazowa, ciepłownicza czy światłowodowa i jeśli będzie taka potrzeba, położą albo wymienią swoje sieci. - Po tych działaniach przystąpimy do montażu nowego oświetlenia. Na koniec zostaną położone nowe nawierzchnie ulic, chodniki i posadzona zieleń - poinformował Karol Siliński.

 

 

Mieszkańcy pytali przede wszystkim: o parkowanie samochodów na terenie objętym inwestycją i o to, jaki wpływ na stare kamienice będą miały głębokie wykopy. Interesowało ich także to, czy sklepy i zakłady usługowe mają szansę przetrwać ograniczony dostęp do nich klientów w czasie robót?

 

 

- Będziemy się starali tak wyznaczyć tymczasowe miejsca parkowania, żeby były one usytuowane w jak najbliższej odległości od posesji. Ale nie czarujmy się, to nie będzie 50 metrów. Będziemy też rozmawiali z urzędem miasta, aby było wyjątkowo możliwość parkowania na rynku - poinformował dyrektor ds. inwestycji firmy Drobud.

 

 

[trzyletni Michałek potrzebuje pomocy - zobacz, jak jej udzielić TUTAJ]

 

 

Na pytanie czy były dokonywane ekspertyzy w jaki sposób roboty, które będą prowadzone w okolicy starych budynków i czym to może grozić, odpowiedział kierownik budowy z firmy WUPRINŻ.

 

 

- Projektant dysponował odwiertami geologicznymi. Do poszczególnych wykopów jest zaprojektowany sposób szalowania. Nasza firma 4 lata temu prowadziła podobne prace na starym rynku w Poznaniu. Tam też dobrany był odpowiedni sposób szalowania i większych szkód nie odnotowaliśmy - Mariusz Dziadkiewicz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (12)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 2 lata temu | ocena +1 / -0

  zenon

  Drobud wiadomo państwo w państwie Caly jarocin rozkopany nie mają pracowników a wygrywają przetargi rączaka raczkę myje monopol i korupcja

 • 2 lata temu | ocena +16 / -1

  Kasia

  red.Konieczna pisze o jakichś kilku ulach, o co chodzi, burmistrz planuje pasiekę na rynku?

 • 2 lata temu | ocena +11 / -1

  olamoze

  moze pomysla władze o szaletach jest 21 wiek a w jarocinie to w krzaczki

 • 2 lata temu | ocena +16 / -13

  Ewa

  Widzę i słyszę że państwo na scenie nie znają odpowiedzi na pytania. Spoglądają na siebie, próbują uzgadniać na szybko odpowiedź. Jak tak będzie wykonywana inwestycja, że będą się ciągle zastanawiać, to zapowiadam tragedię. Przyszli nieprzygotowani na spotkanie.

 • 2 lata temu | ocena +6 / -3

  Gosc

  Wie ktos moze, na jakich ulicach beda te wymiany?

 • 2 lata temu | ocena +11 / -10

  Lafeta

  Widzę na zdjęciu radnego Śledzianowskiego - jestem spokojna o tą inwestycję.....

 • 2 lata temu | ocena +40 / -7

  Helmut

  Panie Piotrowicz, a za kogo sie pan uwazasz że bys chciał żeby cos z Tobą specjalnie konsultowac i ustalac. Jak chcesz decydowac o losach naszego miasta to wystartuj w wyborach, bo w demokracji władza pochodzi w wyboru spoleczeństwa. Chyba żeś za bardzo w siebie uwierzył papierowy szlachetko, zajmij się pan lepiej tą swoją ledwo zipiącą gazetką

 • 2 lata temu | ocena +31 / -12

  Jarek

  Jeśli wszystko pójdzie ok, to za trzy lata centrum będzie się prezentować naprawde wspaniale, oby się wszystko udało!

 • 2 lata temu | ocena +31 / -11

  Bogdan

  Bardzo ciekawy film, polecam każdemu zainteresowanemu obejrzec go z uwagą, wiele rzeczy jest bardzo dokładnie wyjaśnione i rozwiewa wiele wątpliwości. Władzom jedynie nalezy zyczyć aby wszystko zostało zrealizowane zgodnie z planem.

 • 2 lata temu | ocena +38 / -28

  Kasia

  Jak p. Walczak mógł powiedzieć że najwyżej sklepy będą musiały się ptrzebranzowac! Ciekawe na kogo pan sie przebranzuje jak straci stanowisko