Reklama

KORONAWIRUS. Najnowsze informacje. Sytuacja na naszym terenie i w kraju

Opublikowano: 14 marca 2020 01:00
Autor: Reklama

KORONAWIRUS. Najnowsze informacje. Sytuacja na naszym terenie i w kraju - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Reklama

NAJNOWSZE INFORMACJ - ZOBACZ TUTAJ KLIK 

 

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła, że mamy do czynienia z pandemią koronawirusa. Niestety, rośnie też liczba chorych w Polsce. Najnowsze dane dotyczą 111 przypadków. Trzy osoby zmarły. 

 

Na naszym terenie nie stwierdzono przypadku zarażenia wirusem. 

 

 

WAŻNE!!! Osoby z podejrzeniem koronawirusa nie powinny zgłaszać się do szpitala lub przychodni

- to najważniejsza w tej chwili wskazówka dla wszystkich mieszkańców w związku z zagrożeniem wystąpienia koronawirusa na naszym terenie.

Pacjenci, którzy podejrzewają infekcję koronawirusem i w ostatnich 14 dniach byli w miejscu, gdzie występuje koronawirus, mają gorączkę, kaszel, duszności i problemy z oddychaniem, powinni bezzwłocznie powiadomić telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną - nr tel. 509/615-090.

W przypadku nasilonych objawów należy zadzwonić pod numer alarmowy 112 lub zgłosić się bezpośrednio na oddział zakaźny. Nr tel. dla dorosłych: (62) 757-91-94, w przypadku dzieci: 504/907-994, (61) 859-03-36 oraz 539/524-935.  

 

Ważny komunikat - szczególnie dla osób starszych. - Apeluję, żeby korzystać z mszy św. w radio, w telewizji, przyjmujmy duchową Komunię Świętą - powiedział w TVN24 Łukasz Szumowski, minister zdrowia.

MASZ INFORMACJE? DAJ ZNAĆ. TELEFON DYŻURNY 500/191-014 


 

NIEDZIELA, godzina 11:00

 

Dziś w nocy wywieziony został z Jarocina pacjent podejrzany o infekcję koronawirusem. Trafił na oddział zakaźny do jednej z wyznaczonych placówek.

 

            - Potencjalnie mógł mieć kontakt z kimś chorym - mówi Włodzimierz Budzyński, dyrektor ds. medycznych w jarocińskim szpitalu.

 

 

Ważny apel do wszystkich mieszkańców: - Jeżeli masz duszności, temperaturę, katar, kaszel, a przy okazji - bóle w klatce piersiowej (to nie zawsze musi być zawał) w pierwszej kolejności podaj te pierwsze. To bardzo ważne! Nie wprowadzaj w błąd służb medycznych, bo to może mieć bardzo poważne konsekwencje!

           

Jeśli masz niepokojące objawy, NAJPIERW ZADZWOŃ!!!! Skontaktuj się telefonicznie ze służbami, by się skonsultować.

 

Nie jedź bez potrzeby na SOR czy na Wieczorynkę - zwiększasz ryzyko zachorowania dla siebie i dla innych.

 

NIEDZIELA, godzina 09:45

 

Do 111 wzrosła liczba potwierdzonych zakażeń koronawirusem (w tym 3 śmiertelne) w Polsce.

 

NIEDZIELA, godzina 08:30


Trwa akcja LOT do Domu

            W ramach operacji #LOTdoDomu rząd polski i Polskie Linie Lotnicze LOT organizują specjalne loty czarterowe w różne regiony świata, aby umożliwić powrót do domu naszym rodakom oraz uprawnionym do tego cudzoziemcom (są to: małżonkowie obywateli polskich, dzieci obywateli polskich, osoby posiadające Kartę Polaka, a także osoby posiadające prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę).

            Wszystkie informacje na www. lotdodomu.pl

 

NIEDZIELA, godzina 08:10

 

Od dziś zamknięte zostały granice naszego kraju dla cudzoziemców. Na razie - na 10 dni.

Wszyscy obywatele Polski znajdujący się teraz poza granicami mogą wrócić do kraju. Poddani będą obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie domowej.

Zawieszone zostały międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe. Transport cargo działa.

 

NIEDZIELA, godzina 05:44

 

 

Wczoraj w godzinach popołudniowych i wieczorem na nasz teren wróciło sporo osób z zagranicy. Na filmie przesłanym nam przez Czytelnika widać duży - jak na sobotę - ruch w rejonie niemieckiej granicy.

 

Duża grupa mieszkańców zdecydowała się na przyjazd do Polski po informacji o czasowym przywróceniu granic (ta zmiana zaczęła obowiązywać dzisiaj w nocy). 

 

NIEDZIELA, godzina 00:22

Najważniejsza informacja na tę chwilę jest taka, że na naszym terenie nie stwierdzono żadnego przypadku zachorowania na koronawirusa. W tej chwili na kwarantannie domowej przebywa 14 osób.

 

- 5 osób skierowane zostało przez Sanepid do szpitala, 4 osoby przebywają w Kaliszu, wróciły z zagranicznej wycieczki i źle się czują. Jedną osobę przewieziono do szpitala w Poznaniu - informuje starosta Lidia Czechak.

 

Według danych Powiatowego Sztabu Kryzysowego 43 osoby objęte Nadzorem, które wróciły na nasz teren z zagranicy nie ma objawów.

Nieoficjalnie wiadomo, że stan jednej z pacjentek jest poważny. 

 

Sobota, 22.44

 

Do 104 wzrosła liczba potwierdzonych zakażeń koronawirusem (w tym 3 śmiertelne).

 

SOBOTA, godzina 19:50


Drugi namiot stanął przed jarocińskim szpitalem.


"Drugi namiot jest miejscem gdzie właściwie nikt nie powinien trafić, bo powinien być w domu lub zadzwonić do sanepidu - służy cofnięciu podejrzanego o infekcje pacjenta sprzed drzwi Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, żeby nie zainfekować pacjentów i personelu SOR -u poinformował szpital za pośrednictwem mediów społecznościowych [ZOBACZ TUTAJ]

 

 

Sobota, 19.30

W Polsce zmarła 3 osoba zakażona koronawirusem.

10 nowych przypadków. Zakażone są obecnie 103 osoby.

 

Sobota, 18.07

Ważne dla kuracjuszy - UZDROWISKA ZAWIESZAJĄ DZIAŁALNOŚĆ.

Pacjenci, którzy mają skierowanie do sanatorium na turnus rozpoczynający się po 14 marca, mają pozostać w domach.

Jeżeli posiadasz potwierdzone przez oddział wojewódzki NFZ, skierowanie na leczenie uzdrowiskowe, które ma rozpocząć się po 14 marca 2020 roku - NIE JEDŹ, ZOSTAŃ W DOMU.

Skierowanie do sanatorium będzie mogło być zrealizowane w późniejszym terminie.

Szczegółowych informacji udziela oddział wojewódzki NFZ w Poznaniu.

 

Sobota, 17.17

 

Dziś potwierdzony został kolejny przypadek zarażenia koronawirusem u mieszkanki powiatu poznańskiego. Kobieta w średnim wieku przebywała w kwarantannie. Dziś trafiła do szpitala w Poznaniu po dodatnim wyniku badań próbek w laboratorium.


Stan zdrowia pacjentki jest określany jako dobry. To 7 osoba zarażona koronawirusem w Wielkopolsce, 1 osoba zmarła. Obecnie 6 osób - mieszkańców Wielkopolski - przebywa w szpitalu bądź kwarantannie.

 

Sobota, 16.20


Obecnie na terenie województwa wielkopolskiego z powodu podejrzenia COVID-19:


Objętych nadzorem epidemiologicznym jest 999 osób.

Hospitalizowane są 34 osoby.

Poddanych kwarantannie jest 265 osób.

To dane z gabinetu wojewody wielkopolskiego.

 

Sobota, 14.30

 

Do 93 wzrosła liczba potwierdzonych zakażeń koronawirusem (w tym 2 śmiertelne). Dziś 25 nowych przypadków.

 

Sobota, 10.15

 

APEL DO POLAKÓW: ZOSTAŃCIE W DOMACH!

 

Sobota, 10.00

Do 84 wzrosła liczba potwierdzonych zakażeń koronawirusem (w tym 2 śmiertelne). Dziś 16 nowych przypadków. Dane cały czas się zmieniają.

Do mapy zakażeń doszły kolejne 2 województwa. Koronawirus jest już w 14 województwach na terenie Polski.

 

Premier:

 

- Od tego, jak się zachowamy, zależy nasz los i naszych najbliższych.

 

Wszyscy Polacy wracający do kraju muszą odbyć domową kwarantannę.

 

Uruchomiona została infolinia MSZ w sprawie przekraczania granic

+48, 22 523-88-80


 

Sobota, 9.00

Do 81 wzrosła liczba potwierdzonych zakażeń koronawirusem (w tym 2 śmiertelne). Dziś 13 nowych przypadków.

 

 

Piątek, 23.00

 

Zmarła druga ofiara koronawirusa. To 73-letni mężczyzna, który przebywał w szpitalu we Wrocławiu. Pacjent był w ciężkim stanie, miał choroby współistniejace. 

 

 

 

Piątek 19.50

Polska zdecydowała się tymczasowe przywrócenie granic, na razie na 10 dni - poinformował właśnie premier Mateusz Morawiecki.

- Od północy centra handlowe w całym kraju zostają zamknięte. Jedynymi otwartymi punktami będą oddziały banków, apteki, pralnie i sklepy spożywcze - poinformował Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.

- Zawieszone zostają działalności wszystkich dyskotek, klubów, barów, pub'ów i restauracji - ich właściciele - o ile mają taką możliwość - będą mogli prowadzić sprzedaż "na wynos"

- Wprowadzone zostaje ograniczenie zgromadzeń do 50 osób.

- Wszyscy wracający z zagranicy będą poddani 14-dniowej kwarantannie. Obywatele innych krajów z zakazem wjazdu do Polski.

 

 

Piątek 18.10

"Na obecnym etapie rozwoju epidemii koronawirusa żadne miejsce na świecie nie jest wolne od ryzyka zakażenia" - alarmuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych, prosząc Polaków, by unikali jakichkolwiek podróży zagranicznych.

 

Piątek 17.35

Do 68 wzrosła liczba potwierdzonych zakażeń koronawirusem (w tym jeden śmiertelny).

 

Piątek 16:23

Strażacy rozstawili namiot przed szpitalem. Wprowadzono zmiany w przyjęciach na „Wieczorynkę” Szczegóły TUTAJ. 

 

Piątek 15.50

ZARZĄD POWIATU JAROCIŃSKIEGO pod przewodnictwem starosty Lidii Czechak wydał komunikat następującej treści:

W obliczu obecnej sytuacji związanej z koronawirusem, dbając o bezpieczeństwo zdrowotne Państwa oraz pracowników, a także ze względu na zapewnienie ciągłości pracy Starostwa Powiatowego w Jarocinie oraz jednostek podległych zalecamy ograniczenie osobistych wizyt w tych instytucjach do minimum. Rekomendujemy kontakt telefoniczny, mailowy, pocztowy lub przez ePUAP. Jednocześnie informujemy, że czas oraz zakres pracy Starostwa Powiatowego w Jarocinie nie uległ zmianie.

 

Piątek 15.10

URZĄD SKARBOWY W JAROCINIE zdecydował o czasowym - do 27 marca ograniczeniu dostępu do placówki. W tym czasie można korzystać z elektronicznych form rozliczeń i zdalnego kontaktu. Można korzystać z e-usług oraz kontaktu poprzez e-PUAP i infolinie. Twój e-PIT i e-Deklaracje dostępne na podatki.gov.pl pozwalają na rozliczanie podatków bez wizyty w urzędzie skarbowym. Będzie można to zrobić na 2 sposoby on-line - poprzez Twój e-PIT, e-Deklaracje, e-PUAP. Z kolei w urzędzie można wrzucić deklaracje, pisma i inne dokumenty do wystawionych urn (tym przypadku bez potwierdzenia wpływu do urzędu).

Kontakt telefoniczny do urzędu skarbowego:

PIT – nr telefonu 62 505 60 10, 62 505 60 20

VAT – nr telefonu 62 505 60 33

CIT – nr telefonu 62 505 60 20

spadki/darowizny – nr telefonu 62 505 60 34

rejestracja podatników – nr telefonu 62 505 60 47

egzekucja administracyjna – nr telefonu 62 505 60 43, 62 505 60 48

rachunkowość podatkowa  – nr telefonu 62 505 60 23,
komórka wierzycielska – nr telefonu 62 505 60 51

Adres e-mail urzędu skarbowego: [email protected]

Informacje podatkowe oraz usługę Twój e-PIT można znaleźć na www.podatki.gov.pl

 

Piątek 14.40

Zarząd spółki ZGO NOVA w Jarocinie zwraca się z prośbą do mieszkańców, aby w miarę możliwości jak najwięcej spraw załatwiać zdalnie, za pośrednictwem poczty elektronicznej pod adresem [email protected] i telefonicznie pod nr telefonu 519-317-852 oraz (62) 594-26-72. Punkt Obsługi Klienta spółki mieści się przy ul. T. Kościuszki 15B w Jarocinie (budynek przy urzędzie miejskim). Wszelkie niezbędne informacje dotyczące funkcjonowania ZGO NOVA będą sukcesywnie umieszczane na stronie internetowej: www.zgo-nova.pl oraz w mediach społecznościowych . Prosimy o zachowanie profilaktyki oraz rozważenie czy pilność sprawy, którą chcą Państwo załatwić wymaga bezpośredniej wizyty w siedzibie spółki.

 

Piątek 13.27

Do 64 wzrosła liczba potwierdzonych zakażeń koronawirusem (w tym jeden śmiertelny).

Piątek 13.10

Jarocińska KASA ROLNICZEGO UBEZPIECZENIA SPOŁECZNEGO prosi o maksymalne ograniczenie osobistych wizyt w placówce. Petenci mogą korzystać z systemu informatycznego e-KRUS, z profilu zaufanego e-PUAP, z kontaktu telefonicznego (62) 747-28-31, poczty elektronicznej lub innego dostępnego kanału komunikacji na odległość. Jeżeli zaistnieje potrzeba bezpośredniego kontaktu z pracownikami KRUS-u, należy wcześniej skonsultować wizytę telefonicznie.

 

Piątek 13.00

 

Obecnie na terenie powiatu jarocińskiego kwarantannie poddawana jest 1 osoba. Pod nadzorem epidemiologicznym jest 16 osób.

 

Piątek 12.40

 

O ograniczenie do niezbędnego minimum wizyt apeluje POWIATOWY LEKARZ WETERYNARII w Jarocinie. Wskazany jest kontakt drogą elektroniczną pod adresem [email protected] lub telefonicznie pod numerem: (62) 747-30-11. W przypadku konieczności bezpośredniej wizyty inspektor prosi o zgłoszenie się bezpośrednio do sekretariatu.

 

Piątek 12.00

Strażacy z PSP rozstawią dziś namioty przed poznańskimi szpitalami. Będą to tymczasowe izby przyjęć do kwalifikacji pacjentów wymagających hospitalizacji.

Pozwoli to na sprawniejsze działanie i nieblokowanie oddziału zakaźnego.

 

Piątek 11.40
 
Komendant Powiatowy Policji w Jarocinie zawiesza czasowo (do odwołania) bezpośrednie przyjęcia interesantów w sprawie skarg i wniosków.
Skargi i wnioski można przesyłać mailowo na adres: [email protected]
lub poczta tradycyjną na adres: Komenda Powiatowa Policji w Jarocinie ul. Bohaterów Jarocina 15
63-200 Jarocin

 

Piątek 11.30

POWIATOWY URZĄD RACY W JAROCINIE do odwołania zawiesza możliwość osobistej rejestracji - będzie się ona mogła odbywać tylko w wyjątkowych sytuacjach po uprzednim telefonicznym skontaktowaniu się z pracownikiem urzędu. Wprowadzone został także inne istotne zmiany - pełna treść specjalnego komunikatu w tej sprawie oraz wykaz danych kontaktowych do Powiatowego Urzędu Pracy w Jarocinie - TUTAJ.

 

Od poniedziałku - 16 marca do odwołania zamknięty zostaje jarociński AQUAPARK.  

 

Wszystkie zajęcia w CENTRUM INTEGRACJI SPOŁECZNEJ w Jarocinie zostały odwołane a placówka zamknięta do odwołania.

 

 

Piątek 10.55

Do 61 wzrosła liczba potwierdzonych zakażeń koronawirusem (w tym jeden śmiertelny).Piątek 10.20

 

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin i JOK Jarocin oraz Dzienny Dom Senior+ w Jarocinie zawiesiły swoją działalność dla użytkowników - do odwołania. Zaplanowane na ten czas zajęcia i imprezy, są odwołane. Terminy zwrotu książek będą przedłużane.

 

Piątek 10.15

Od dziś, tj. 13 marca zawieszona zostaje kwalifikacja wojskowa na terenie województwa wielkopolskiego. Wezwania na komisję lekarską są nieważne.

 

Piątek 10.00

 

Do wszystkich rzemieślników zrzeszonych w Cechu Rzemiosł Różnych w Jarocinie trafił właśnie komunikat

W związku z rozprzestrzenianiem się na terytorium Polski koronawirusa SARS-CoV-2, wywołującego chorobę COVID-19, mając na uwadze bezpieczeństwo młodzieży, zaleca się pracodawcom zwolnienie pracowników młodocianych, w tym uczniów będących młodocianymi pracownikami, zatrudnionych w celu przygotowania zawodowego, z obowiązku świadczenia pracy w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem koronawirusa.


Piątek 9.00

W całej Polsce 7 kolejnych przypadków koronawirusa. Łącznie 58 potwierdzonych zakażeń (w tym jeden śmiertelny).


Piątek 8.10

 

WAŻNE - dla młodocianych pracowników

Wytyczne z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej

W związku z rozprzestrzenianiem się na terytorium Polski koronawirusa SARS-CoV-2, wywołującego chorobę COVID-19, mając na uwadze bezpieczeństwo młodzieży, zaleca się pracodawcom zwolnienie pracowników młodocianych, w tym uczniów będących młodocianymi pracownikami, zatrudnionych w celu przygotowania zawodowego, z obowiązku świadczenia pracy w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem koronawirusa.

 

Piątek 7.50

Rząd, po raz kolejny, apeluje do pracodawców w całej Polsce, by umożliwić pracownikom - jeśli to możliwe - wykonywanie pracy zdalnie.

Apeluje również, by starsze osoby unikały większych skupisk ludzi.

Premier: - Najlepszym rozwiązaniem dla naszych dzieci jest niewychodzenie z domu.

 

Czwartek 19.30

Pasażerowie autokaru przebywający na zbiorowej kwarantannie w MCT w Żerkowie będą z niej zwolnieni.

 

ZOBACZ TEŻ - PASAŻEROWIE AUTOBUSU Z NIEMIEC JADĄ NA KWARANTANNĘ DO ŻERKOWA

 

Czwartek 18.45

 

Informacja dla pacjentów przychodni "Jar-medic" w Jarocinie - uruchomione zostały dodatkowe numery telefonów!!!

W związku z zagrożeniem epidemią wszystkim pacjentom zaleca się ograniczenie wizyt do absolutnego minimum.

Pacjentom, również bez cech infekcji, udzielane będą TELEPORADY.

Tylko w sytuacjach NIEZBĘDNYCH pacjent zostanie umówiony na konkretną godzinę. W razie niezbędnej konieczności prosimy o przybycie do przychodni dokładnie na umówioną godzinę.

Przychodnia przypomina, że leki można zamówić telefonicznie w rejestracji, a KOD z numerem PESEL pacjenta uprawnia do odbioru leków w aptece.

Przychodnia zwraca się z apelem, by nie lekceważyć obecnej sytuacji - każda wizyta w placówce medycznej zwiększa ryzyko zakażenia.

ZGŁASZANIE TELEPORADY

Poniedziałek - piątek w godzinach 8.00-18.00

nr tel. (62)747-80-90, (62) 747-80-92

oraz 605/131-225 lub 605/130-433 (te dodatkowe numery telefonów są tymczasowe, na czas trwania trudnej sytuacji).

 

Czwartek 16.40

Od jutra - 13 marca do 25 marca w głównej siedzibie Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Cielczy nie będzie prowadzona bezpośrednia obsługa klientów. Wszelką korespondencję można składać na biurze podawczym, które mieści się w centrum Jarocina (ul. Kościuszki 15B - budynek obok urzędu miejskiego). Można także korzystać z kontaktu drogą elektroniczną - mail: [email protected] lub telefonicznie - numery dostępne są TUTAJ http://pwikjarocin.pl/kontakt/ Wszelkie informacje dotyczące funkcjonowania spółki będą sukcesywnie umieszczane na stronie internetowej pwikjarocin.pl oraz na profilu w mediach społecznościowych.

 

Czwartek 16.20

Urząd Miejski w Jarocinie ogranicza swoje funkcjonowanie - szczegóły ZMIAN i dane kontaktowe do magistratu - znajdziesz TUTAJ.

 

Czwartek 15.15

 

W związku z coraz poważniejszym zagrożeniem epidemiologicznym Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa w Jarocinie wydała komunikat do wszystkich swoich członków [szczzegóły TUTAJ].

 

 

 

Czwartek 14.40

 

Do walki z koronawirusem włączają się Wojska Obrony Terytorialnej. Wchodzą w tryb przeciwkryzysowy. Wszyscy żołnierze WOT mają być przygotowani na to, że istnieje szansa, że zostaną nagle wezwani - mają stawiać się w jednostkach w mniej niż 12 godzin. Natomiast ci, którzy mają dodatkowe kompetencje - 6 godzin.

 

Czwartek 13.59

Od kilku dni w Jarocinie mówi się o tym, że jeden z nauczycieli Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Jarocinie objęty jest kwarantanną. Służby nie potwierdzają tej informacji. Udało nam się skontaktować z pedagogiem. Jak się okazuje, był w Austrii na krótko przed wybuchem epidemii, na terenie gdzie do tej pory nie stwierdzono zakażeń.

- O pobycie w tym rejonie informowałem Sanepid, ponieważ nie miałem żadnych objawów, po konsultacji z pracodawcą i sanepidem, uznano, że nie muszę przechodzić kwarantanny - opowiada nauczyciel. - Jednak aby uniknąć niepotrzebnej paniki i zachować się odpowiedzialnie pracuję zdalnie z domu. Otrzymałem zadania, które realizuję na bieżąco. Zapewniam, że nie mam żadnych objawów chorobowych, a informacje fejkowe przekazywane poprzez media społecznościowe szkodzą nie tyle mnie, co powodują niepotrzebną w tym momencie panikę. Polecam, by moim wzorem być odpowiedzialnym i unikać zbiorowisk – w obecnej sytuacji każdy jest zagrożony.

 

Czwartek 13.35

Minister zdrowia Łukasz Szumowski: w Polsce zostaje wprowadzony stan zagrożenia epidemicznego. To oznacza, że resort będzie mógł wprowadzić czasowy zakaz przemieszczania się osób lub zakaz obrotu niektórych produktów.

 

Czwartek 13.30

Powstrzymanie rozwoju koronawirusa zależy od każdego z nas. Pamiętaj, żeby zachować higienę. Myj ręce. Pozostań w domu. Ogranicz kontakty towarzyskie. Zatroszcz się o dzieci i osoby starsze.

 

Czwartek 13.15

Zalecenia dla przedsiębiorców w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa

(Zalecenia Ministerstwa Rozwoju  przygotowane we współpracy z Głównym Inspektorem Sanitarnym)

Zachować bezpieczną odległość od rozmówcy (1-1,5 metra).

Promować w miarę możliwości kontakt z klientami za pomocą urządzeń teleinformatycznych.

Promować dokonywanie płatności bezgotówkowych.

Promować regularne i dokładne mycie rąk wodą z mydłem lub ich dezynfekcję środkiem na bazie alkoholu (min. 60%).

Upewnić się, że pracownicy oraz klienci mają dostęp do miejsc, w których mogą myć ręce mydłem i wodą.

Umieścić dozowniki z mydłem lub innym płynem odkażającym w widocznych miejscach i upewnić się, że dozowniki te są regularnie napełniane.

Wywiesić w widocznym miejscu informacje, jak skutecznie myć ręce.

Upowszechniać wśród pracowników wiedzę z zakresu BHP.

Zwrócić szczególną uwagę na rekomendacje, aby NIE dotykać dłońmi okolic twarzy zwłaszcza ust, nosa i oczu.

Przestrzegać higieny kaszlu i oddychania. Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce, używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60%).

Nie obawiać się zwracać uwagi współpracownikowi i klientom, aby nie kasłał i nie kichał w naszym kierunku.

Zapewnić, aby pomieszczenia były czyste i higieniczne:

powierzchnie dotykowe takie jak: biurka, stoły, klamki, włączniki światła, poręcze i inne przedmioty (np. telefony, klawiatury, terminale płatnicze), a także wyposażenia magazynów oraz urządzenia do przemieszczania wewnętrznego towarów muszą być regularnie wycierane środkiem dezynfekującym lub przecierane wodą z detergentem;

wszystkie obszary często używane, takie jak toalety, pomieszczenia wspólne, powinny być regularnie i starannie sprzątane z użyciem wody z detergentem.

Przypominamy, że zgodnie z art. 3 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, w celu przeciwdziałania COVID 19 pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie, przez czas oznaczony, pracy określonej w umowie o pracę, poza miejscem jej stałego wykonywania (praca zdalna).

NIE zaleca się noszenia maseczek ochronnych przez osoby zdrowe!
Maseczki ochronne powinny nosić osoby chore, osoby opiekujące się chorymi oraz personel medyczny pracujący z pacjentami podejrzewanymi o zakażenie koronawirusem.

Ważne!
Działa infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia 800 190 590, gdzie można uzyskać informacje dotyczące postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

 

Czwartek 13.00

Komunikat KRUS Jarocin. W obliczu obecnej sytuacji związanej z koronawirusem, dbając o bezpieczeństwo zdrowotne pracowników i interesantów, prosimy o ograniczenie wizyt w Placówce Terenowej KRUS w Jarocinie do absolutnego minimum. Apelujemy również o kontakty z placówką za pośrednictwem telefonu, poczty elektronicznej, internetu (np. eKRUS, ePUAP).

 

Czwartek 12.50

Burmistrz Jaraczewa Dariusz Strugała zaapelował do mieszkańców gminy o ograniczenie wizyt w Urzędzie Miasta i Gminy oraz w podległych jednostkach organizacyjnych.  


 - Sprawy, które nie wymagają osobistej obecności prosimy załatwiać drogą elektroniczną lub kontaktować się telefonicznie - mówi Dariusz Strugała.   

 - Jednocześnie informuje, że na terenie gminy Jaraczewo nie stwierdzono przypadku zarażenia koronawirusem, a podejmowane działania mają charakter zapobiegawczy - zaznacza bumistrz.   

 

 

Czwartek, 12.30

Zakład Usług Komunalnych Sp. z o.o. w Jarocinie z uwagi na rosnące zagrożenie koronawirusem, informuje, iż od 13 do 31 marca targowisko miejskie w Jarocinie przy ul. Kasztanowej będzie nieczynne. Decyzja została podjęta przede wszystkim w trosce o osoby starsze, które w znaczącym stopniu robią tam zakupy, a należą do tzw. grupy zwiększonego ryzyka. Handel w budynku Hali Targowej odbywać będzie się bez zmian. Jednocześnie ZUK zaleca stosowanie się do ogólnych wytycznych Ministra Zdrowia, czyli częstego mycia rąk, unikania zgromadzeń, utrzymywania odległości minimum 1, 5 m.

 

Czwartek, 12.24 

Dzisiaj rano do Poznania przyjechał autokar, w którym była osoba u której podejrzewa się zarażenie wirusem. W autobusie podróżowało 28 osób. Jak poinformowano na konferencji prasowej prezydenta Poznania - pasażerowie autokaru zostaną skierowani na kwarantannę do Żerkowa. Ma być ona przeprowadzona zgodnie z decyzją wojewody w Mickiewiczowskim Centrum Turystycznym WIĘCEJ CZYTAJ TUTAJ 

 

Czwartek, 12.15

 

ZMARŁA PACJENTKA zarażona koronawirusem. Kobieta była hospitalizowana w Poznaniu.

 

WAŻNE  - Zapis o objęciu zasiłkiem rodziców dzieci starszych niż 8 lat znajdzie się w specustawie, którą przygotowujemy i będzie zaprezentowana w przyszłym tygodniu - informuje minister Jadwiga Emilewicz.

 

Czwartek, 11.40

Konferencja Ministerstwa Rozwoju. Szefostwo resortu rekomenduje pracę zdalną, a konferencje mają się odbywać np. za pośrednictwem systemów teleinformatycznych.

- Prośba do pracodawców, aby maksymalnie wdrożyć zdalną pracę. Od dzisiaj ponad 50 procent pracowników Kancelarii Premiera pracuje zdalnie - mówi Michał Dworczyk, szef KPRM.

Ministrowie dodają również, że „nie ma potrzeby ani nawet rozmowy na temat zamykania miast”.  

 

Czwartek, 10.20

 

Premier apeluje: Najlepszym rozwiązaniem dla dzieci jest niewychodzenie z domu.

 

 

Czwartek, 10.11

Niestety, potwierdzono kolejny przypadek zarażenia koronawirusem u osoby przebywającej w kwarantannie w Wielkopolsce.

- Jest to mężczyzna z bezpośredniego kontaktu z osobą już hospitalizowaną. Pacjent został dziś przetransportowany na oddział zakaźny poznańskiego szpitala i znajduje się obecnie pod opieką lekarzy. Jego stan lekarze określają jako dobry - informuje Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Ogółem w Wielkopolsce zarażonych koronawirusem są 3 osoby.

 

Czwartek, 09.35

Burmistrz Jarocina Adam Pawlicki wraca z delegacji w Norwegii. Zadeklarował, że podda się dobrowolnej kwarantannie [ZOBACZ TUTAJ]

 

Czwartek, 09.11

Pod adresem pacjent.gov.pl znajdziecie potrzebny pakiet informacji o wirusie 

 

Zamknięte szkoły, przedszkola, żłobki, kluby dziecięce - WAŻNE INFORMACJE dla rodziców - ZOBACZ TUTAJ

WAŻNE 

 

W jarocińskim Ratuszu odbyło się posiedzenie Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Zebrał się on w związku z zagrożeniem epidemiologicznym. Na konferencji podano informacje ważne dla wszystkich mieszkańców gminy Jarocin. Przedstawiony został także stan przygotowań na wypadek ataku koronawirusa [ZOBACZ TUTAJ]

 

APEL POLICJI

Chcesz coś zgłosić? NIE MUSISZ przychodzić na komendę [ZOBACZ TUTAJ]

 

- Jak chronić się przed zarażeniem koronawirusem [ZOBACZ TUTAJ]

 

- Czy noszenie maseczki jest wskazane i gdzie ją najlepiej kupić [ZOBACZ TUTAJ] 

 

- Mieszkańcy nie obawiają się nowego wirusa SONDA - [ZOBACZ TUTAJ]

 

PAMIĘTAJ!!!

Pacjenci z podejrzeniem koronawirusa nie powinni zgłaszać się do szpitala lub przychodni

- to najważniejsza w tej chwili wskazówka dla wszystkich mieszkańców w związku z zagrożeniem wystąpienia koronawirusa na naszym terenie.

            Pacjenci, którzy podejrzewają infekcję koronawirusem i w ostatnich 14 dniach byli w miejscu, gdzie występuje koronawirus, mają gorączkę, kaszel, duszności i problemy z oddychaniem, powinni bezzwłocznie powiadomić telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną - nr tel. 509/615-090. W przypadku nasilonych objawów należy zadzwonić pod numer alarmowy 112 lub zgłosić się bezpośrednio na oddział zakaźny. Nr tel. dla dorosłych: (62) 757-91-94, w przypadku dzieci: 504/907-994, (61) 859-03-36 oraz 539/524-935.  

 

Ważny komunikat - szczególnie dla osób starszych. - Apeluję, żeby korzystać z mszy św. w radio, w telewizji, przyjmujmy duchową Komunię Świętą - powiedział w TVN24 Łukasz Szumowski, minister zdrowia.

 

 

 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (32)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • rok temu | ocena +0 / -0

  xxx

  czy gmina da 500 plus i zapomogi małym firmom które nie mogą juz swiadczyc usług z powodu wirusa???? przecież to my najmniejsi oddajemy najwiecej podatków na te wszystkie zapomogi i 500 plus. Pytam ,bo wybieram sie po taki zasiłek do gminy ...................

 • rok temu | ocena +0 / -1

  Panika

  Na 38 mln ludzi. 60 zakażonych no masakra w ciągu tygodnia... Na grypę sama wczoraj aby zachorowała 50 tys...

 • rok temu | ocena +3 / -0

  oko

  a basen jeszcze otwary tam jest skupisko zamykać!

 • rok temu | ocena +2 / -1

  Marcin

  Wróciłem z zakupów przed chwilą i jakaś panika na mieście, że niby mają zamknąć miasto. Coś ktoś wie czy to tylko kolejny fake news?

 • rok temu | ocena +0 / -0

  jacekpl

  Z świata https://tygodnik.tvp.pl/47095360/korea-poludniowa-broni-sie-przed-koronawirusem?source=47094848

 • rok temu | ocena +1 / -0

  R11L

  Zapraszamy od 13ej NA ŻYWO 2020.03.13 https://www.youtube.com/watch?v=2SGlo2Dzj-E

 • rok temu | ocena +3 / -0

  wuj

  Dobrze ze nasz burmistrz sie kwarantannuje będzie miał przynajmniej kto podnosić kraj ze zgliszczy

 • rok temu | ocena +1 / -0

  szkoda słów

  Wracając do kwarantanny w Żerkowie, nie można komentować pod tym postem, bo ktoś móglby urazić burmistrza, więc napiszę tu. Chcieli zarobić na MCT trudno, ale pisanie informacji na prywatnym profilu to naprawdę słabe. Traktownie mieszkańców jak dzieciaków, którym nie należy się słowo wyjaśnienia jest dziecinne. Zachowanie takie nie przystoi osobie sprawującej ten urząd. Gdzie informatyk, dział promocji, sekretarz?

 • rok temu | ocena +2 / -0

  Paweł

  Kiedy sanepid zamknie piwiarnie na wodnej???!! Zero higieny w kiblach, na stołach. Kufle zmywane ręcznie. Kilkadziesiąt osób dziennie. Wylęgarnia zarazy.

 • rok temu | ocena +5 / -1

  bbb

  RODZICU! Czas wolny od zajęć szkolnych to nie czas bieganiny po ulicach, boiskach itp. Bądźmy odpowiedzialni, zostawmy wszyscy nasze dzieciaczki w domach. One spokojnie towarzysko zaspokoją swoje potrzeby przez media społecznościowe. Apeluję o rozwagę! Uchronimy w ten sposób dzieci, najbliższych, znajomych i siebie samych

 • rok temu | ocena +6 / -0

  Nick

  Szkoły pozamykane a dzieci zamiast siedzieć w domu przy książkach to robią spotkania pod biedronką a późnej się dziwimy że społeczeństwo z pokolenia na pokolenie coraz głupsze

 • rok temu | ocena +2 / -2

  Anonim

  W Jarocinie od kilku dni jest już rodzina objęta domowa kwarantanna...na wszelki wypadek...

 • rok temu | ocena +7 / -1

  Do Sztabu kryzysowego!

  PYTAM DLACZEGO W JAROCINIE NIE SĄ ZAMYKANE KAFEJKI,RESTAURACJE, ITP... SKORO ZALECA SIĘ POZOSTAWANIE W DOMU?

 • rok temu | ocena +3 / -4

  Ania

  Gdzie sa wladze Zerkowa narazajac mieszkancow na chorobe.Kasyno w Jarocinie mialo byc takim miejscem a nie Żerkow.

 • rok temu | ocena +4 / -3

  Ania

  Lepiej zamknąć kościoły bo po niedzieli to dopiero będzie

 • rok temu | ocena +3 / -3

  Anonim

  Czy wy ludzie na głowy poupadaliscie co to Żerków jakieś odludzie żeby tu kwarantannę robić... Od razu na zakaźny a nie... Tu jest mnóstwo starszych ludi i dzieci chcecie to roznieść... Chore a burmistrz jest nie odpowiedzialny że się na to zgadza.... A

 • rok temu | ocena +2 / -0

  Pikpok

  Do Kina na 36 miejsc jada dziala juz to kino w Zerkowie ?

 • rok temu | ocena +2 / -6

  Eryk

  Cholera ludzie czy wy jesteście poważni? Przywozicie ich do Żerkowa gdzie nikt nie jest tym gownem zarażony w jarocinie robicie 200 miejsc na kwarantanne tam też nikt nie jest jeszcze zarażony.Zastanówcie się świąt schodzi na psy

 • rok temu | ocena +2 / -0

  Ups

  Korona jedzie do zerkowa uwaaaaagaaa

 • rok temu | ocena +0 / -6

  korektor

  póki co jest wyrażeniem mowy potocznej i nie powinno być stosowane w tekście.

 • rok temu | ocena +5 / -5

  zwolniony polityk. politolog i poliglota

  Gdzie ja teraz robotę znajdę???