reklama
reklama

Kolejne oszustwa w Jarocinie i okolicy. Przestępcy wyczyścili konta z pieniędzy

Opublikowano:
Autor:

Kolejne oszustwa w Jarocinie i okolicy. Przestępcy wyczyścili konta z pieniędzy - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Nie pomagają ciągłe apele policji, aby zachować szczególną ostrożność przy korzystaniu z platform sprzedażowych. Po raz kolejny jarocińska policja przyjęła zgłoszenia od osób, którym wyczyszczono konto z pieniędzy.
reklama

Jarocińska policja poinfortmowała o kolejnych oszustwach. 22-letnia mieszkanka Jarocina wystawiła na sprzedaż akcesoria dla przyszłych mam.

Oszustwo na kod QR  

 Odezwała się osoba zainteresowana zakupem urządzenia. 

 - Aby transakcja przebiegła szybciej, kupujący wysłał sprzedającej do zeskanowania kod QR, prowadzący do strony, na której po wybraniu swojego banku i zalogowaniu na konto, miał do razu odebrać pieniądze. W tym czasie ktoś zadzwonił, podszył się pod przedstawiciela platformy sprzedażowej i prosił, aby sprzedająca wykonała dwa przelewy Blikiem, a po transakcji pieniądze zostaną jej zwrócone – opisuje asp. sztab. Agnieszka Zaworska, oficer prasowy KPP w Jarocinie.

Niestety 22-latka przelała pieniądze. Z jej konta zginęło 5 tys. zł. Urwał się kontakt z kupującym i przedstawicielem platformy sprzedażowej. 

Wystawił rower do sprzedaży, stracił pieniądze z konta
  

Z kolei mieszkaniec gminy Żerków wystawił do sprzedaży rower. Przez jeden z komunikator skontaktował się z nim potencjalny kupujący. Mężczyźni prowadzili korespondencje. Zainteresowany kupnem poprosił o dane do logowania i kod Blik. 33-latek udostępnił dane i w ten sposób z konta mężczyzny zginęło 6 tys. zł.

Policja ostrzega przed oszustwami na kod QR             

Kody szybkiej odpowiedzi, znane jako QR to kwadratowe obrazy z szeregiem czarno-białych wzorów, które widzimy w internecie, gazetach, broszurach czy na plakatach. Pozwalają na zapisanie dużej ilości danych na małej powierzchni. Należy pamiętać, że ich cechą charakterystyczną kodów jest to, że nie widać, co się za nimi kryje i na jakie strony faktycznie nas przekierują. Za pomocą kodów QR można w łatwy sposób zamaskować niebezpieczne linki.Quishing to oszustwo, w którym cyberprzestępca tworzy spreparowany kod QR (rzekomo prowadzący np. do e-płatności lub odbioru nagrody), którego zeskanowanie przekierowuje ofiarę do fałszywej witryny (np. banku) lub pozwala na pobranie złośliwego oprogramowania.
Żeby nie wpaść w (cyber)pułapkę podchodź z ostrożnością do kodów QR. Korzystaj z nich rozsądnie, skanuj tylko te pochodzące od zaufanych podmiotów, by nie narazić się na kłopoty. 

Zachowaj czujność w sieci 


Co radzi policja? Przede wszystkim - zachować czujność i rozsądnie korzystać z internetu:
•    Pilnujmy swoich haseł dostępowych i pamiętajmy, aby wprowadzone hasła nie były możliwe do odszyfrowania przez osoby nieupoważnione. Dla bezpieczeństwa co kilka miesięcy zmieniajmy je.
•    Pamiętajmy o wylogowywaniu się z aplikacji za każdym razem po zakończeniu jej użytkowania.
•    Nie otwierajmy maili od nieznanych nam nadawców, a co najważniejsze zawartych w nich załączników.
•    Oszuści często podszywają się pod witryny banków lub popularnych portali aukcyjnych i społecznościowych. Pamiętajmy, aby nie wpisywać w przypadku wystąpienia wątpliwości swojego loginu oraz hasła.

Jak działają przestępcy, jak wybierają swoje ofiary i jak nie dać się zwieść? O tym rozmawiamy z mł. asp. Andrzejem Karpińskim z wydziału prewencji wielkopolskiej policji. [ZOBACZ TUTAJ].

 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama