Reklama

Jesteś przedsiębiorcą - sprawdź swój numer mikrorachunku

Opublikowano: 10 listopada 2019 13:59
Autor:

Jesteś przedsiębiorcą - sprawdź swój numer mikrorachunku - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Reklama

Od 1 stycznia 2020 roku podatki: PIT, CIT i VAT zapłacisz wyłącznie za pomocą indywidualnego rachunku podatkowego, czyli mikrorachunku. Swój numer tego rachunku możesz sprawdzić już teraz w generatorze dostępnym na stronie podatki.gov.pl lub w dowolnym urzędzie skarbowym. Wystarczy, że podasz swój numer PESEL lub NIP.

 

 

Indywidualny rachunek podatkowy, tak zwany mikrorachunek podatkowy, to nowe uproszczenie przygotowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową.

 

 

Dzięki niemu od 1 stycznia 2020 roku każdy podatnik będzie mieć swój jeden, stały i indywidualny rachunek, który będzie służyć do wpłat podatków PIT, CIT i VAT.

 

 

[od nowego roku wzrośnie podatek od nieruchomości - szczegóły TUTAJ]

 

 

Numer nadawany jest każdemu podatnikowi i płatnikowi automatycznie - to znaczy, że nie wymaga składania żadnych wniosków do urzędu skarbowego.

 

 

Numer mikrorachunku w szybki i prosty sposób można sprawdzić już dzisiaj na stronie podatki.gov.pl. Otrzymasz go również w dowolnym urzędzie skarbowym. Wystarczy, że podasz swój PESEL - gdy jesteś osobą fizyczną lub NIP - w przypadku organizacji.

 

 

[zerowy PIT dla młodych - więcej na ten temat czytaj TUTAJ]

 

 

Generator działa całodobowo, dzięki temu swój numer można sprawdzić w każdym czasie i miejscu, na przykład korzystając z telefonu albo tabletu. Wygenerowanie i prowadzenie mikrorachunku jest bezpłatne.

 

 

Ministerstwo finansów ostrzega i apeluje, aby nie korzystać z żadnych innych stron internetowych niż podatki.gov.pl lub na przykład numerów rachunków otrzymanych e-mailem lub SMS-em. Mogą być one próbą wyłudzenia.

 

 

Każdy mikrorachunek, oprócz indywidualnego identyfikatora podatkowego, musi zawierać cyfry 1010 0071 222.

 

 

Dotychczasowe rachunki urzędów skarbowych do wpłat PIT, CIT i VAT pozostaną aktywne do 31 grudnia 2019 roku.

 

 

Dzięki mikrorachunkowi podatkowemu:

• w wygodny, prosty i szybki sposób zapłacisz PIT, CIT i VAT na jeden, stały i indywidualny mikrorachunek podatkowy - nie będziesz już wybierać oddzielnych rachunków,

• szybko sprawdzisz numer mikrorachunku w każdym miejscu i czasie,

• jeśli przeprowadzisz się lub zmienisz siedzibę firmy, dalej będziesz posługiwać się tym samym mikrorachunkiem,

• nie będziesz już szukać obowiązujących numerów rachunków urzędów skarbowych i ograniczysz liczbę omyłkowych przelewów na niewłaściwe konto.

Poza tym szybciej otrzymasz potrzebne ci zaświadczenia, na przykład o niezaleganiu w podatkach.

 

 

Więcej informacji na temat mikrorachunku podatkowego znajdziesz na stronie podatki.gov.pl. Obejrzyj także krótki filmik instruktarzowy TUTAJ.

 

 

 

 

 

 

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. Również w sieci.  

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.