Reklama

Jest reakcja władz Jarocina na film i informacje radnych opozycyjnych, dotyczący sprzedaży gruntu

Opublikowano: 3 września 2020 11:20
Autor:

Jest reakcja władz Jarocina na film i informacje radnych opozycyjnych, dotyczący sprzedaży gruntu - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Reklama

Jarocin. Jest reakcja władz Jarocina na film przygotowany przez radnych opozycji, a dotyczący sprzedaży ponad 41 ha znajdujących się w granicach miasta. "Opozycja nieudolnie próbuje ratować własny wizerunek" - czytamy w nadesłanym oświadczeniu. 

 

Wczoraj rano (środa, 2 września) radni jarocińskiej opozycji na konferencji prasowej zaprezentowali film z komentarzem i własną oceną działań burmistrza Adama Pawlickiego. Sprawa dotyczy sprzedaży ponad 41 ha gminnej ziemi. Jarociński magistrat niemal natychmiast odpowiedział na zarzuty opozycjonistów. Po południu komunikat trafił do mediów. 

 

Opozycja w Radzie Miejskiej Jarocina zwołała konferencję prasową. Radni: Tomasza Klauza, Jerzy Walczak, Dorota Czechak oraz Zbigniew Surdukowski zaprezentowali na niej film, który sami przygotowali. Jego tematem była historia związana z ponad 41 ha gminnej ziemi położonej między Jarocinem a Cielczą [szczegóły sprawy TUTAJ].

 

Zdaniem radnych burmistrz Adam Pawlicki, chcąc w imieniu gminy sprzedać grunt za 3,5 mln zł pod działalność rolniczą, naraża budżet samorządu na spore straty. Opozycja twierdzi także, że przygotowana przez miasto kampania promująca konsultacje społeczne dotyczące przeznaczenia ziemi, zawiera szereg nieprawdziwych informacji.

 

Niemal natychmiast po zakończeniu konferencji prasowej jarociński magistrat ustosunkował się do zaprezentowanego na niej materiału [relacja z konferencji prasowej oraz film nagrany przez radnych opozycji - znajdziesz TUTAJ] oraz do działań radnych opozycji [treść PONIŻEJ].

 

Wcześniej, w trakcie trwających konsultacji, własne wideo dotyczące tego terenu przygotowała gmina. Zarzucono w nim radnym opozycji, że ci chcą "przemysłu w centrum Jarocina" [ZOBACZ TUTAJ]

 

STANOWISKO URZĘDU MIEJSKIEGO W JAROCINIE

 

 

„Opozycja w radzie miejskiej nieudolnie próbuje ratować własny wizerunek, po raz kolejny przedstawiając w złym świetle działania Gminy Jarocin. W tym celu organizuje konferencję prasową, próbując odwrócić uwagę opinii publicznej od swojego pomysłu wprowadzenia przemysłu do centrum miasta. Czy jest to wynik negatywnego przyjęcia przez mieszkańców podczas zeszłotygodniowego spotkania w JOK Jarocin?

 

W ubiegłym tygodniu w ramach konsultacji społecznych w sprawie przeznaczenia blisko 42 ha gruntów w centrum Jarocina odbyło się spotkanie mieszkańcami. Władze Jarocina przedstawiły konsekwencje, jakie niesie za sobą zamiana gruntu rolnego na inwestycyjny. Opozycja, która forsowała zlokalizowanie tam przemysłu, nagle, w trakcie konsultacji, zmieniła zdanie. Teraz chcą teren przeznaczyć na działki budowlane. Czy niezdecydowanie radnych opozycji miało wpływ na to, że mieszkańcy podczas spotkania nie dopuścili ich do głosu? W ślad za tym oponenci zorganizowali konferencję prasową, podczas której próbowali odwrócić uwagę opinii publicznej od swojego pomysłu wprowadzenia przemysłu do centrum miasta.

 

Destrukcyjne działania opozycji narażają gminę Jarocin na straty finansowe, które tylko w tej sprawie, już teraz wynoszą ponad 3,5 mln zł, a mogą być znacznie większe. Poza wymiernymi startami finansowymi są także niepowetowane straty wizerunkowe. Taka sytuacja ma miejsce nie po raz pierwszy. Jeden z liderów opozycji – Jerzy Walczak działania na szkodę gminy i gminnych spółek prowadzi już od prawie dekady. Szkodliwość tych czynów potwierdzają wyroki sądowe, które nakazują Jerzemu Walczakowi oraz Jarocińskiemu Ruchowi Samorządowemu, którego jest prezesem, prostowanie nieprawdziwych informacji o działalności jarocińskiego samorządu. Jerzy Walczak wielokrotnie rozpowszechniał informacje o negatywnym wydźwięku, które godzą w dobre imię samorządu.

 

Konsultacje w sprawie przeznaczenia blisko 42 ha gruntów już się zakończyły. Ze wstępnej analizy wynika, że zdecydowana większość społeczności, objętej konsultacjami, neguje pomysł opozycji o wprowadzeniu przemysłu do centrum miasta. Opinia mieszkańców potwierdza słuszność decyzji Rady Miejskiej w Jarocinie, która, biorąc pod uwagę ogromne koszty dozbrojenia terenu, zdecydowała o sprzedaży gruntu jako gruntu rolnego. Rezygnacja z inwestowania w ten teren, okazała się korzystniejszym dla samorządu rozwiązaniem, mimo zaawansowanych, prac projektowych związanych z budową drogi niezbędnej w przypadku terenu inwestycyjnego. Burmistrz Jarocina nie zgadza się na rozpowszechnienie nieprawdziwych informacji o działalności gminy i zapowiada podjęcie odpowiednich kroków prawnych.

 

Włodarz apeluje też do opozycji, że jeśli nie mają pomysłów, jak pracować dla dobra mieszkańców, to chociaż niech nie przeszkadzają w kontynuowaniu rozwoju gminy.”

 

 

 

Nowy - 35. numer Gazety Jarocińskiej w 2020 roku dostępny już w sprzedaży. Przeczytasz w nim wiele ważnych i ciekawych materiałów oraz wywiadów. 

Z nami zawsze będziesz na bieżąco! Nie masz czasu na wyjście do sklepu? Wolisz czytać na tablecie, smartonie lub komputerze? Nasza Gazeta dostępna również on-line - ZOBACZ TUTAJ - E-wydanie Gazety Jarocińskiej.

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (84)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • rok temu | ocena +0 / -0

  Wes Creven

  Kakałko 70 % pociekło - A na Synaju co było PO SIÓDME?

 • rok temu | ocena +11 / -3

  DARIUSZ KYCIA

  Bogusława Podyma-Adam Pawlicki-Michał Manowski -Andrzej Siliński-KANBUD,-DROBUD

 • rok temu | ocena +8 / -4

  Wes Creven

  Viral się rozprzestrzenia - i już tego nie zatrzymacie Bartusie-milusie, za chwilę zaroi się od skazanych

 • rok temu | ocena +12 / -8

  Burmistrz chroni mieszkańców opozycja reaguje donosami

  Burmistrz broni mieszkańców przed chorymi pomysłami opozycji by stawiać fabryki po sąsiedzku z osiedlami mieszkaniowymi, opzycja w rewanżu śle donosy

 • rok temu | ocena +15 / -6

  Inwestycje w Jarocinie irytują opozycje

  Świetne pomysły burmistrza i ich konsekwentna realizacja są nie na rękę opozycji, która basila medialne ataki na burmistrza, bo wiedzą że nie zrealizują swego celu czyli przejęcia władzy za wszelką cenę

 • rok temu | ocena +18 / -6

  Rozsądne działabia Burmistrza kontra opozycyjny chaos

  Współczuje Burmistrzowi takiej totalnej opzycji nastawionej wyłącznie na przeszkadzsnie i psucie. Gmina przez ich działania straciła ponad 300 tys zł a oni mają z tego ubaw!

 • rok temu | ocena +15 / -6

  Opozycja porzez manipulacje chce przejąc władzę

  Tym ludziom chodzi tylko o jedno, przejęcie władzy by poobsadzać wszystkie ważne stanowiska swoimi znajomkami. Już to przećwiczyli w powiecie

 • rok temu | ocena +35 / -13

  Głupi i głupszy

  Dochodzę do wniosku, że jarocińska opozycja to jest jakiś konglomerat ciężkiego debilizmu. Oto jak wygląda cały ciąg zdarzeń: gmina ogłasza przetarg ma zbycie gruntów rolnych, wg prawa mogą go kupic tylko rolnicy zamieszkujący i prowadzący gospodarstwo w naszej gminie -> opozycja uznaje że doszło do naruszenia prawa bo cena jest za niska (mimo że gmina sprzedaje wszystkie nieruchomości po otrzymaniu wyceny zewnętrznego rzeczoznawcy) radni ci uznali że skoro kiedyś te grunty zostały wpisane jako potencjalny grunt z przeznaczeniem na przemysł/usługi to jest to teren inwestycyjny (uwaga radny Surdukowski jest podobno prawnikiem). Mimo że grunt jest ziemią rolną i trzeba by go odrolnić i przygotować pod ewentualne potrzeby inwestorów co kosztowałoby z grubsza około 40 mln, więcej niż roczne wydatki gminy na przedszkola i szkoły i zajęłoby kilka lat, opozycja brnie w swoje fantasmagorie na temat przetargu. Wzywa CBA -> CBA wydaje opibie że przetarg powinien być unieważniony -> oferent składa sprawę do sądu aby uznano przetarg za ważny -> sąd uznaje że gmina przeprowadziła procedurę zgodnie z prawem (CBA oraz opozycja się mylili) -> gmina musi ponieść koszty sądowe bo w wyniku działań opozycji musiała unieważnić prawidłowy przetarg. Oto mniej więcej jak się kształtuje ta sprawa. A opozycyjne dekle jeszcze się beszczelnie cieszą że gmina dzięki ich działaniom straciła pieniądze.

 • rok temu | ocena +32 / -13

  Jerzy kłamca

  Dlaczego sądy dają tak niskie kary dla takiej opozycji , ktora działa na szkodę gminy? To jest zastanawiające. Kara za dzialanie na szkodę gminy powinna być bardzo bolesna, aby nie dochodzilo do recydywy jak w Jarocinie z Walczzakiem

 • rok temu | ocena +22 / -31

  Maciej

  Najbardziej bawi mnie to "CENTRUM MIASTA" pod lasem.

 • rok temu | ocena +36 / -35

  nn

  Biznes plan" Rolnika" w przeliczeniu na 1 metr 2 kupno od gminy 8 zł + 14 zł (za wyłączenie z produkcji rolnej poniżej klasy trzeciej, której na tym terenie jest bezwzględna większość) = 22 zł Hmmmm grunty budowlane kosztują w Jarocinie min. 140 zł. za metr 2 Z tego wynika prosty rachunek: 140 zł gruntu budowlanego minus 22 zł. kosztów = 118 zł brutto zysku. Nadal zastanawiam się dlaczego( świetny burmistrz) na to nie wpadł?

 • rok temu | ocena +26 / -32

  nn

  Jak odrolnić działkę w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania Jeśli działka nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania – wówczas należy starać się o uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu (WZ). Wniosek o odrolnienie działki i stosowne dokumenty należy złożyć do urzędu gminy lub miasta, właściwego pod względem lokalizacji nieruchomości. We wniosku o odrolnienie działki powinny zostać zawarte dane identyfikacyjne wnioskodawcy (imię, nazwisko, adres), dane dotyczące planowanej inwestycji (tj. przeznaczenie terenu, planowane położenie obiektu) oraz charakterystykę inwestycji (m. in. zapotrzebowanie na media, sposób odprowadzania ścieków, unieszkodliwiania odpadów oraz planowany sposób ogrzewania). Wydanie decyzji o warunkach zabudowy wiąże się z dokonaniem jednorazowej opłaty skarbowej w kwocie 107 złotych. Istotna jest informacja, że wniosek o odrolnienie działki może złożyć nie tylko właściciel nieruchomości, ale także np. użytkownik wieczys

 • rok temu | ocena +16 / -29

  jarock

  Baaardzo dziwna sprawa. Dlaczego Burmistrz upiera się , że na tej działce może być tylko przemysł ??? Kto poniesie koszty za bardzo zaawansowane projekty budowy drogi do terenów inwestycyjnych ??? Może Ktoś z internautów odpowie merytorycznie na moje pytania bo po ilości komentarzy mogę sądzić , że jest wielu fachowców w tym temacie.

 • rok temu | ocena +27 / -29

  nn

  Hmmm. Czytam totalną nawalankę jednych na drugich. Nie mam ochoty wdawać się w tą pyskówkę, ale ciśnie mi sie jedno pytanie.... Co powie A.P. jarociniakom ,kiedy po kupieniu przez tzw rolnika 42 hektarów ten zjawi się w urzędzie z wnioskiem o odrolnienie tej nieruchomości? Stan prawny na dzień dzisiejszy jest taki ,że do odrolnienia gruntu który znajduje się w granicach miasta wystarczy złożyć przez właściciela wniosku! Dzisiaj takim właścicielem jest gmina która może taki wniosek złożyć w starostwie i ten grunt zostanie odrolniony! No i burmistrz przestanie beczeć ,że ten grunt może sprzedać tylko rolnikowi za 3,5 miliona , tylko sprzeda po cenach rynkowych tym którzy mają pomysł na to miejsce. Proste? Tylko dlaczego na to burmistrz nie wpadł? A może właśnie wpadł ??? ;)

 • rok temu | ocena +27 / -14

  Dlaczego opozycja nienawidzi jarociniaków?

  Obserwując poczynania opozycji mam wrażenie że oni poprostu nienawidzą nas, zwykłych mieszkańców, próbują nam wmówić że jesteśmy jakimiś nieudacznikami, że nasza gmina to gożej niż kraina trzeciego świata, gdzie króluje bieda, bezrobocie i brak perspektyw! Próbuje się nam wmawiać że nasze miasto przypomina jakąś riune. To są chorzy z nienawiści, którym chodzi tylko o przejęcie władzy.

 • rok temu | ocena +30 / -9

  Opozycja znów atakuje gminę i jej mieszkańców

  Te działania to skandal, czy opzycja chce zdestabilizować sytuację w gmibie. Ci ludzie już szykowali pucz pod przykrywką referendum, ale wtedy ludzie spostrzegli o co im chodzi. Nie dajmy się im omotać i nie wierzymy w cokolwiek głoszą, chodzi im tylko by zaszkodzić burmistrzowi.

 • rok temu | ocena +29 / -8

  Agresja opozycyjnych bojówkarzy

  Przecież to co robi tzw opozycja na tym forum to powinno przerażać każdego normalnego człowieka, hejt, szykany i zwyczajny festiwal kłamstw i pomówień? Czyje interesy oni reprezentują?

 • rok temu | ocena +30 / -7

  Opzycja antyJarocińska

  Przecież ci ludzie to jest zbiotowisko które tylko chce się dopchać do władzy. Poszukajcie sobie ich programów sprzed dwóch lat - jakieś frazesy i pustosłowie o dialogu i zaufaniu. Z jim oni rozmawiają przez te dwa lata? Jedyne co robią to wylewają wiadra pomyj na tym forum, bo chcieli by dorwać się do władzy dla samego jej sprawowania a nie by coś zrobić dla mieszkanców. Kaśka Szymkowiaczka wielka liderka tego środowiska w niecały tydzień po wyborach przesiadła się na ciepły i dobrze płatny stołek w starostwie. Inni też by tak chcieli

 • rok temu | ocena +10 / -21

  XyxZ

  Szkoda że ktoś liczy koszta uzbrojenia działki w Jarocinie a na wsi w Golinie ciągnie uzbrojenie. Hmmm a kto zgadnie da jakich pól i kogo? I tu już są koszta nie ważne?

 • rok temu | ocena +11 / -17

  Ireneusz

  Kelner już po 20.00 i żadnego nowego hejtu? To Ty otworzyłeś te koperty z ofertami? Będzie oświadczenie? Pani Konieczna, Pani zapyta czy to on otwierał. Dziękuję Pani Redaktor.

 • rok temu | ocena +6 / -12

  jarock

  Baaardzo dziwna sprawa. Dlaczego Burmistrz upiera się , że na tej działce może być tylko przemysł ??? Kto poniesie koszty za bardzo zaawansowane projekty budowy drogi do terenów inwestycyjnych ???

 • rok temu | ocena +24 / -16

  Patoopozycja

  Środowiska pseudopozycji znów się zaangażowały w brutalną walkę by oczerniać Burmistrza

 • rok temu | ocena +15 / -7

  Tomaszek

  Jurij, trzeba spojrzeć prawdzie w oczy, przegraliśmy to

 • rok temu | ocena +11 / -15

  Lepiej niż totolotek

  warto kupić ten grunt nawet za większe pieniądze... kupić ten grunt to jak wygrać w totka.

 • rok temu | ocena +18 / -13

  ale wtedy będzie za późno

  Ciekawe jak tam się rozwinie nowe osiedle i za ile i kiedy "rolnik" sprzeda grunt pod inwestycje deweloperskie xD Zazwyczaj burmistrz robił wszystko, żeby zasilić budżet Jarocina, a teraz broni jak lwica młodych transakcji na której gmina nie zarobi tyle, ile by mogła. Nikt też nie porusza tematu otwartych kopert przed przetargiem, jakby się to nie wydarzyło... Poza tym mamy i ubojnie i ZGO i ten "przemysł" jakoś nikomu nie przeszkadza, a działki sąsiadujące (sic!) z oczyszczalnią nagle są premium terenem w centrum miasta. Prawdy się dowiemy jak rolnik sprzeda grunty ;)

 • rok temu | ocena +15 / -13

  (Nie) Skazany za ...

  Ziemia będzie sprzedana rolnikowi. Jak na 41 ha rozleje gnojówke to przynajmniej wyrówna się poziom smrodu w mieście.

 • rok temu | ocena +18 / -27

  Mirek

  Po pierwsze nie centrum miasta, a po drugie nie ma mowy o przemyśle tylko o budownictwie mieszkaniowym. Skończcie z tą propagandą rodem z TVPis

 • rok temu | ocena +16 / -25

  Buka

  Panie burmistrzu pozwać ich za kolejne kolportowanie fałszu i podkopywanie dobrego imienia gminy. Zapłacą jeszcze za pare wyroków to może do nich dotrze że na kłastwie to daleko nie zajadą

 • rok temu | ocena +12 / -17

  Morgi

  Widać, że najlepszą obroną jest atak.

 • rok temu | ocena +20 / -19

  Piotr

  kto otworzył koperty?

 • rok temu | ocena +20 / -5

  ala

  ale wyglada na to ze radna Czechak jest bardzo aktywna

 • rok temu | ocena +13 / -15

  Łukasz

  Jaka jest rynkową wartość gruntu 3 miliony czy 60 ?

 • rok temu | ocena +13 / -14

  Ojciec chrzestny

  Miejmy nadzieję że ten teren zostanie sprzedany za większe pieniądze niż śmieszne 3,5mln zł. Przetarg powinien być maksymalnie rozpowszechniony w całym kraju.

 • rok temu | ocena +6 / -19

  Rex

  Ta opozycja nic nie wnosi. Zajmuje się produkowaniem pseudoafer i pisaniem donosów. Najlepszym podsumowaniem ich działalności jest historia przegranych procesów radnego Walczaka

 • rok temu | ocena +13 / -10

  Golina

  A ja gratuluje naszemu radnemu, panu Marcinowi, że się odciął od tych osobników

 • rok temu | ocena +16 / -12

  Klausen

  Obiecałeś wyborcom dialog i zaufanie a jest donisicielstwo i marnotrastwo publicznych środków. Oto ile warte są twoje obietnice

 • rok temu | ocena +13 / -9

  opozycjo myśl trochę

  Gdyby JTBS nie ruszył z budową mieszkań np. na Siedlemińskiej to myślicie że reszta deweloperów by tam budowała? Nie budowała by. Dzięki inwestycji JTBS są tam wszystkie media. Opozycja myśli że w szczerym polu deweloper będzie budował. Otóż nie będzie. Nie zrobi uzbrojenia. Nie zlikwiduje kolizji. Nie zbuduje drogi. Bo to są za wysokie koszty. Chyba że to miasto ma teraz budować osiedla. Opozycjo gdzie jest na to kasa? Wskaż ją.

 • rok temu | ocena +13 / -10

  Jarociniak

  To ma być centrum miasta? Moim zdaniem obrzeża a nie centrum. Ale pewnie lepiej nic nie robić po co nam przemysł w Jarocinie i tak wszyscy pracują poza Jarocinem i codziennie muszą dojeżdżać do pracy. Burmistrz tylko markety nam załatwił i centrum smrodu w goli ie i witaszyczkach. W tym mieście nie ma przemysłu ani pracy. Tylko u prywaciarzy za najniższa krajowa.

 • rok temu | ocena +13 / -12

  dretyl

  To oświadczenie magistratu mija się z prawdą. Manipulacja na każdym kroku. Przytoczę choćby jedno zdanie. "W ubiegłym tygodniu w ramach konsultacji społecznych w sprawie przeznaczenia blisko 42 ha gruntów w centrum Jarocina odbyło się spotkanie mieszkańcami." Zebranie było z działkowiczami, o czym podkreślano na zebraniu aby utrudnić dojście do głosu radnym opozycji przybyłym na zebranie.

 • rok temu | ocena +12 / -10

  Rtv

  Nikt nie wierzy w te bajki opozycji o deweloperce. Przez dwa lata krytykują JTBS za budowę mieszkań czynszowych a teraz by chcieli żeby gmina zajmowała się deweloperką? Kogą chcą oszukać?

 • rok temu | ocena +18 / -8

  Ofka

  Opozycja za wszelką cenę chce przejąć władzę. Nie cofnie się przed rzadną niegodziwością by to osiągnąć.

 • rok temu | ocena +16 / -6

  Sss

  Bardzo dobre oświadczenie. Czym się zajmuje opozycja poza donosami? Jakie ma sukcesy? Niech się zajmą szpitalem który jest bliski upadku jak im zależy na samorządzie

 • rok temu | ocena +16 / -8

  Arab

  Niech opozycja nie kłamie i nie odwraca uwagi od istoty rzeczy. Tu się próbuje opowiadac cos o przetargu a tylną furtką chciało się wpuścić przemysł do centrum. W czyjim to interesie?

 • rok temu | ocena +17 / -6

  Orbita

  Opozycja w Jarocinie zajmuje się tylko szkodzeniem. Przez dwa lata od wyborów jaką podjeli inicjatywe na rzecz mieszkańców?

 • rok temu | ocena +6 / -14

  Nie pytaj

  Dramat, ludzie tak glupi jak cały naród. Strefa przemysłowa i nowe miejsca pracy na nie a potem chodzą i opowiadają, że kiedyś to było, że obrabiarki, fabryka mebli, szwalnia i w ogóle miasto żyło. Według Adama to jedyne contam może powstać to jakaś fabryka chemikaliów radioaktywnych, ktora może zabić cała populavje Jarocina. W tym miescie nie będzie już lepiej. Pora sie z tym pogodzić...

 • rok temu | ocena +16 / -12

  Alpaka

  Bardzo dobrze Panie Burmistrzu. Należy się stanowczo przeciwstawić kłamstwom tworzonym przez opzycję.

 • rok temu | ocena +5 / -17

  (Nie) Skazany za ...

  Szczury opozycyjne nie przeszkadzać mi w ROZWOJU!