Reklama

Jarocinacy mądrzejsi niż władza

Opublikowano: 5 czerwca 2014 20:04
Autor: Bartek Nawrocki

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Reklama

„Mieszkańcy Jarocina okazali się mądrzejsi niż władza” - pisze Gazeta Wyborcza.

 

Duży Format, magazyn Gazety Wyborczej publikuje tekst Filipa Springera o referendum, które 25 maja odbyło się w Krakowie. Autor zauważa pewne podobieństwa do głosowania w Jarocinie w sprawie ruchu na rynku i docenia decyzję jarocianków.

„Ale jest jeszcze jedna nić łącząca tamtą niedzielę ze średniowieczem. Prowadzi ona do Jarocina. Tam bowiem władza postanowiła zapytać w referendum, czy mieszkańcy nie chcą, aby ich rynek został otwarty dla samochodów i zamieniony w parking. Pytanie to jako żywo przywodzi na myśl inne, równie aktualne (w średniowieczu) kwestie. Wśród tych najbardziej ważkich należy wymienić palenie czarownic na stosach, kształt Ziemi i istnienie czeluści ognistej na jej skraju oraz skuteczność leczenia ran ciętych chlebem zagniecionym z pajęczyną - pisze Springer. - Podobnie jak w Krakowie mieszkańcy Jarocina okazali się mądrzejsi niż władza. Powiedzieli, że powrotu do średniowiecza nie chcą, rynek ma pozostać rynkiem, w żadnym wypadku parkingiem.

Całość tutaj.

(red.)

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (12)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 7 lat temu | ocena +5 / -1

  wiesław

  Ten co pisał ten artykuł, to chyba nie wiedział, że obecny burmistrz Jarocina należy do PO. Chyba nie dostanie wypowiedzenia z pracy z tego powodu? :oops:

 • 7 lat temu | ocena +1 / -1

  nieleczący komplexów

  [quote name="Pyrka"][quote name="lasso"][/quote]ale w polityce wyborczej jest duża bezwładność decyzji wyborców . Dlaczego ?[/quote]Dlatego, że ludzie nie wierzą już wszelakiej maści złodziejom, oszustom, kombinatorom i wszelakiej maści oszołomom partyjnym nie zawsze narodowości polskiej, a podszywającej sie pod nią. Dlatego, że przez te 25 lat zrobili nas we własnym kraju niewolników, żebraków i nędzarzy. Dlatego, że spuścizna po PRL-u nie została rozliczona jak się należy poprzez dekomunizację sędziów, lustrację SB, Milicji na pewno nie obywatelskiej, ZOMOwców, zdezubekizowana UBoli i ich rodzin. Majątki PRL-owskich mafiosów nie zostały zajęte i uwłaszczone dla społeczeństwa. Dlatego, że została rozwalona gospodarka, przemysł, służba zdrowia, edukacja i szkolnictwo wyższe, budownictwo. Dlatego, że z kraju wypchnęli dużo młodych ludzi za pracą i lepszym życiem w liczbie aż 3mln. Dlatego, że przybyło aż 0,5 mln. urzędasów, żeby mogli kasować wypłaty za nic, Dlatego...

 • 7 lat temu | ocena +0 / -4

  Pyrka

  [quote name="lasso"]wybrany przez wiekszość mieszkańców i dla tej wiekszości powinien pracować i liczyć się z jej zdaniem ,bo to właśnie ta większość może lub nie wybrać go na następną kadencje[/quote]ale w polityce wyborczej jest duża bezwładność decyzji wyborców . Dlaczego ?

 • 7 lat temu | ocena +7 / -9

  lasso

  w tym wszystkim chodzi o to kto powinien rządzić ,grupka oszołomów która sobie wymyśli olimpiadę lub w naszym przypadku ruch na rynku nie licząc się z kosztami ani mieszkańcami czy prezydent czy burmistrz który został wybrany przez wiekszość mieszkańców i dla tej wiekszości powinien pracować i liczyć się z jej zdaniem ,bo to właśnie ta większość może lub nie wybrać go na następną kadencje

 • 7 lat temu | ocena +13 / -13

  szkodnik

  Znowu mops działa na zewnątrz na niekorzyść naszego kochanego miasta. A gazeta idzie za tym:(

 • 7 lat temu | ocena +13 / -10

  Grzegorz

  ta "poznańska" wyborcza i ci dziennikarze.... :-) <br /><br />http://kultura.poznan.pl/mim/kultura/news/aktualnosci,c,20/dziennikarz-w-urzedzie,59716.html

 • 7 lat temu | ocena +20 / -23

  logika

  "Pomyślałem, że ta średniowieczna alegoria jest bardzo adekwatna". Panie Springer proszę sobie poczytać, co to jest alegoria, no i jeszcze trochę o średniowieczu, bo pana umysł przeniknęły słynne mroki średniowiecza, a po tym tekście naczelny powinien z pańskie du... zrobić jesień średniowiecza - za głupotę i brak wiedzy

 • 7 lat temu | ocena +11 / -14

  mały strateg

  Autor słusznie zauważył że mieszkańcy nie chcą powrotu do średniowiecza...hm, w średniowieczu na rynku był tylko parking dla busów, osobówki parkowały na Bogusławiu

 • 7 lat temu | ocena +25 / -19

  mały strateg

  Znowu mops źle coś podał dziennikarzowi? Kto chciał zamienić rynek w parking? Jak ten mały potrafi wszystko zmanipulować! Chyba że chciał ośmieszyć Wyborczą i zaplusować w PISie?

 • 7 lat temu | ocena +21 / -6

  Anatol Fejgin

  [quote]Prowadzi ona do Jarocina. Tam bowiem władza postanowiła zapytać w referendum[/quote]Nie zgodzę się z panem red. Springerem, że władza chciała tego referendum w Jarocinie. Jak wiemy dzięki radnym miejskim ZIEMI JAROCIŃSKIEJ, w szczególności ROBERTOWI KAŹMIERCZAKOWI, do tego podstawowego prawa demokratycznego jakim jest referendum doszło. Natomiast w Krakowie ludzie odrzucili w referendum pomysł Krakowa jako areny Igrzysk Olimpijskich-Kraków anno domini 2022r. dlatego, że zauważyli w porę jak są dojeni przez wszelkiej maści komitety założycielskie tamże i wyprowadzające na poczet tejże Olimpiady niemałe sumy, pomimo, że stolica Małopolski nie została jeszcze wybrana na to "święto zimowe sportu". Redaktor Springer kluczy w artykule, niby będąc w tym "sporze" z lokalnymi społecznościami, a w rzeczywistości staje po stronie neoliberałów lewackich, tak władz Jarocina, tak władz Krakowa, szczególnie po stronie prezydenta Jacka Majchrowskiego!

 • 7 lat temu | ocena +12 / -19

  logika

  "Tam bowiem władza postanowiła zapytać w referendum, czy mieszkańcy nie chcą, aby ich rynek został otwarty dla samochodów i zamieniony w parking". To w końcu o co było to pytanie? W referendum pytano zupełnie o coś innego!

 • 7 lat temu | ocena +31 / -9

  lipo

  Wola władzy a zdanie mieszkańców to dwie rózne sprawy 8)