Reklama

Jarocin przygotowuje się na wypadek ataku koronawirusa [WIDEO]

Opublikowano: 11 marca 2020 19:33
Autor:

Jarocin przygotowuje się na wypadek ataku koronawirusa [WIDEO] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Reklama

W jarocińskim Ratuszu odbyła się konferencja prasowa tuż po zakończeniu posiedzenia Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Zebrał się on w związku z zagrożeniem epidemiologicznym. Na konferencji podano informacje ważne dla wszystkich mieszkańców gminy Jarocin. Przedstawiony został także stan przygotowań na wypadek ataku koronawirusa.

 

 

Sytuacja w oświacie

Sytuację w szkołach i placówkach oświatowych przedstawił wiceburmistrz Robert Kaźmierczak.

 

 

- Jutro i pojutrze – 12 i 13 marca, szkoły – co prawda w ograniczonym zakresie, ale będą jeszcze funkcjonowały, tak żeby rodzice mogli sobie zorganizować opiekę nad dziećmi. Od poniedziałku - 16 marca zajęcia zostają całkowicie odwołane.

 

 

[bezwzględny zakaz odwiedzin w jarocińśkim szpitalu - więcej informacji TUTAJ]

 

 

W tym czasie nauczyciele będą w dyspozycji dyrektorów szkół. Natomiast pracownicy administracyjni będą pracowali normalnie.

 

 

- Mamy wyraźne wskazanie, aby nie traktować tych dwóch tygodni, jako przerwy wakacyjnej. Tym bardziej, że za kilka tygodni ośmioklasistów czeka egzamin kończący szkołę podstawową. Dlatego nauczyciele w tym czasie powinni przeprowadzać zajęcia dydaktyczne na przykład drogą elektroniczną. Ministerstwo udostępniło wiele materiałów dydaktycznych na platformie e-podręcznik. Jest też coś takiego, jak e-dziennik. Wszystko to są narzędzia, które mogą służyć do prowadzenia zajęć na odległość.

 

 

 

Zdaniem wiceburmistrza Kaźmierczaka zawieszenie zajęć zostanie prawdopodobnie przedłużone do Świąt Wielkanocnych.

 

 

- Rodziców zapewniamy, że na bieżąco będą mogli kontaktować się ze szkołami, bo pracownicy administracji w nich będą.

 

 

Wiceburmistrz Kaźmierczak poinformował także o odwołaniu wszystkich imprez kulturalnych oraz zajęć w Domu Senior Wigor, które odbywały się w JOK-u.

 

 

Z kolei wiceburmistrz Bartosz Walczak przekazał, że burmistrz Adam Pawlicki rekomenduje dyrektorom szkół – jeśli sytuacja się nie poprawi, aby przedłużyć zawieszenie zajęć w placówkach oświatowych gminy Jarocin nawet do końca kwietnia.

 

 

[o posiedzneiu sztabu kryzysowego w jarocińskim starostwie - czytaj TUTAJ]

 

 

Autobusy pojadą jak w wakacje

W związku z zamknięciem szkół autobusy Jarocińskich Linii Autobusowych będą od poniedziałku - 16 marca kursowały według wakacyjnego rozkładu jazdy. Będzie on póki co obowiązywał do 27 marca.

 

 

Na profilu JLA w mediach społecznościowych zamieszczony został komunikat, w którym podano dane kontaktowe w razie pytań i wątpliwości pasażerów komunikacji miejskiej.

 

Kwarantanna w Kasynie

Wiceburmistrz Bartosz Walczak poinformował, że do urzędu miejskiego przesłane zostało pismo z Regionalnej Izby Obrachunkowej, która powiadomiła, że gmina może skorzystać z rezerwy celowej na zarządzanie kryzysowe. Wynosi ona w gminie Jarocin blisko 860 tysięcy złotych.

 

 

Gminne Centrum Zarządzania Kryzysowego wytypowała miejsca, które mogą zostać przeznaczone do kwarantanny.

 

 

- Mamy wstępne ustalenia z wojewodą, że gdyby była taka potrzeba, takim miejscem będzie hotel Kasyno - poinformował Józef Hoffman, koordynator Gminnego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Jarocinie. - Cały czas też zbieramy informacje z innych hoteli i schronisk, iloma miejscami do lokowania ludzi w razie czego dysponujemy. Dokonujemy przeglądu sprzętu i liczenia, iloma łóżkami i materacami dysponujemy.

 

 

Odwołane zajęcia na basenie

Podczas konferencji podana została informacja, że od jutra - 12 marca, zawieszone zostają zajęcia grupowe dla dzieci i młodzieży w aquaparku.

 

 

[w gminie Kotlin też zebrał się sztab kryzysowy - wiecej szczegółów TUTAJ]

 

 

- Na razie nie mamy zaleceń sanepidu, żeby zamykać pływalnię, dlatego na ten moment jest ona otwarta dla klientów indywidualnych - podał wiceburmistrz Walczak.

 

 

 

Zastępca burmistrza apeluje

 

- Apelujemy do przewodniczących osiedli i sołtysów, do stowarzyszeń i organizacji, aby nie organizować spotkań, zebrań oraz wszelkich zgromadzeń, a te, które zostały już zaplanowane odwołać, tak, żeby maksymalnie minimalizować ryzyko związane z koronawirusem.

 

 

 

Kolejny apel skierowany był do mieszkańców gminy, aby rozejrzeli się w swoim miejscu zamieszkania i pomogli osobom starszym z największej grupy ryzyka, które nie powinny wychodzić na zewnątrz, w załatwianiu spraw, takich jak chociażby zakupy, czy pójście do apteki.

 

 

[zamknięte szkoły i poważne ograniczenia w związku z koronawirusem - czytaj więcej TUTAJ]

 

 

Zmiany dotyczące seniorów

Ograniczenia w związku z zagrożeniem epidemiologicznym wprowadza także Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Jarocinie.

 

 

- Dotyczy to posiłków wydawanych na stołówce dla około 120 osób. Od jutra - 12 marca bądź od piątku - 13 marca, przechodzimy na naczynia jednorazowe. Poza tym nie będzie możliwości spożycia tego posiłku u nas, będzie można go tylko pobrać. Podobne ograniczenia będą w budynku przy ulicy Zacisznej (mieszkania chronione przyp. red.), gdzie dodatkowo wprowadzony zostało ograniczenie zajęć i odwiedzin - wyjaśniał Igor Armon, dyrektor jarocińskiego MGOPS-u.

 

 

 

Kolejny apel - tym razem do mieszkańców

 

W czasie konferencji wiceburmistrz Bartosz Walczak za pośrednictwem mediów zaapelował do mieszkańców o unikanie większych skupisk i ograniczenie do niezbędnego minimum aktywności - także tej związanej z załatwianiem spraw urzędowych.

 

- Jeśli ktoś ma jakieś pytanie czy wątpliwość można zadzwonić czy wysłać maila. Na pewno nie pozostanie on bez odpowiedzi. Wszystkie dane kontaktowe urzędu są na naszych stronach internetowych - stwierdził zastępca burmistrza.

 

 

O bieżącej sytuacji związanej z zagrożeniem koronawirusem, gdzie się udać z pdejrzanymi objawami, jakie zmiany nas czekają - wszystko to w kompleksowej informacji, którą na bieżąco dla Was aktualizujemy - szczgóły TUTAJ.  

 

 

 

 

 

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (41)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • rok temu | ocena +5 / -4

  mieszkaniec Ż

  kwarantanna w Żerkowie??? To jest odpychanie przez ludzi "władzy" problemu zdala od siebie od dużych miast gdzie właśnie to szpitale można przekształcić w obiekty kwaranatnny anie mały hotelik!. W Żerkowie też mieszkają ludzie! Nie chcemy zwożenia tu takich przypadków!!!

 • rok temu | ocena +0 / -0

  junior

  aktualna mapa Polski i świata i statystyki na żywo: https://mapakoronawirusa.pl

 • rok temu | ocena +0 / -0

  junior

  aktualna mapa Polski i świata i statystyki na żywo: mapakoronawirusa.pl

 • rok temu | ocena +3 / -2

  Senior

  Gala operetkowa „Wielka sława to żart” w Jarocinie odwołany następny termin to 27 maja 2020 informacja pochodzi od organizatora, może JOK też potwierdzi tę informację.

 • rok temu | ocena +6 / -2

  sasiad

  to znaczy że burmistrz od dzisiaj nocuje w kasynie

 • rok temu | ocena +14 / -1

  Żerków

  Pan Józef z zarządzania kryzysowego bardzo kompetentny merytoryczny i pomocny innym. Jak zawsze i to godne pochwały.

 • rok temu | ocena +0 / -0

  jacekpl

  jak walczy KRz wirusem http://www.koreatimes.co.kr/www/nation/2020/03/119_285626.html?utm_source=dable https://hlsplay.com/e/jAbxelXzY9t2 https://hlsplay.com/e/vpig6hvSXjtQ

 • rok temu | ocena +1 / -5

  Qwerty

  Targowisko w piątek i wtorek też zamknięte. Gdzie ja pyry kupie.

 • rok temu | ocena +8 / -3

  07

  BRAWO RZĄD-W TEJ SYTUACJI SZKOŁY POWINNY BYĆ ZAMKNIĘTE.TEATRY ,KINA BASENY,RESTAURACJE,DUŻE GALERIE HANDLOWE RÓWNIEŻ POZAMYKAĆ.KOŚCIOŁY KATOLICKIE OTWARTE BEZ MSZY.MSZA W RADIO I TV.INNE OBIEKTY ZWIĄZANE Z INNYMI RELIGIAMI BEZ ZGROMADZEŃ.PRACUJA TYLKO INSTYTUCJE TAKIE JAK APTEKI ,SKLEPY Z ART.PIERWSZEJ POTRZEBY SPOŻYWCZE ITP.WSZELKIE IMPREZY ODWOŁANE .DODATKOWO HIGIENA I PRZESTRZEGANIE WSZELKICH ZASAD BRAK EGOIZMU.TO WSZYSTKO ZALEŻY OD NAS JEŻELI NIE CHCEMY TEGO CO JEST WE WŁOSZECH.

 • rok temu | ocena +19 / -6

  kto to wie

  a włodarz nad wlodarzami ciągle za granicę jeździ... nie przywlókł już czego albo nie przywlecze?... co z tego, że zapewnia, że będzie siedział w domu... nie wierzę... poza tym było wiadomo jaka jest sytuacja... trzeba było zrezygnować z wyjazdow...

 • rok temu | ocena +7 / -7

  Tedy

  Brawo to jest organizacja

 • rok temu | ocena +19 / -6

  Xyz

  Wszystkie imprezy spotkania odwołane szkoły przedszkola zamknięte. A co z kościółem dlaczego tutaj nikt nie powie żeby zamknąć kościół tylko nawołują i zwiększają ilość mszy bo trzeba się modlić debilizm jakiś panuje w tej polityce.

 • rok temu | ocena +11 / -5

  Jarocin

  A administracja ma ten sam kontakt co nauczyciele kto te prawa ustala chore dyskryminacja ludzi i dzielenie w takich sytuacja na lepszych i gorszych... Co za podejście do życia i sytuacji z nią zseazanej dramat żenujące to wszystko

 • rok temu | ocena +1 / -3

  Ty

  Tylko Ty masz zaufanie

 • rok temu | ocena +13 / -12

  Jarek

  Jedynym na zdjęciu , który ma jakieś pojęcie o tym jak postępować w sytuacjach kryzysowych to Jozef Hoffmann. Mam pełne zaufanie do Niego. Będzie dobrze!!! Pozdrawiam!

 • rok temu | ocena +6 / -13

  gdzie to ?

  To bylo na prowincji w jarocinie czy w stolicy w centrum prasowym PAP ?

 • rok temu | ocena +19 / -1

  Chińska mamba

  Jak ludzie nie będą ostrożni to nikt nie pomoże, ani premier ani wojewoda

 • rok temu | ocena +6 / -18

  Ok

  No i oczywiście nauczyciele wolne a obsługa do pracy

 • rok temu | ocena +4 / -3

  Jarocin

  Ciekawi mnie czy w Jarocinie w końcu ktoś ma tą kwarantannę czy nie? Jarocińska napisała, że jedna osoba na burmistrz w krótkim czasie że w Jarocinie i w powicie nie ma podejrzenia ani zdiagnozowanego to jak to w końcu jest?

 • rok temu | ocena +21 / -3

  Olo

  Ja to bym chciał wiedzieć jak wygląda sytuacja szpitala, czy mają odpowiednie zapasy leków i środków higienicznych oraz lekarzy specjalistów od chorób zakaźnych czy w razie czego szukać pomocy w innych placówkach

 • rok temu | ocena +14 / -0

  Hiacynt

  Przede wszystkim to ludzoe muszą logocznie się zachowywać i nie narażać siebie i innych na niepotrzebny kontakt z osobami potencjalnie zarażonymi. Nie można przeżucać na gmine czy rząd obowiązku zachowania zdrowego rozsądku

 • rok temu | ocena +15 / -12

  Pasażer

  Dlaczego jak w większości miast kierowcy autobusów nie przestali sprzedać biletów? Mogą zostać zarazeni i przez dobre parę dni poprze bilon zarażać!

 • rok temu | ocena +1 / -5

  jacekpl

  Mapka z siedliskiem https://korona.ws/

 • rok temu | ocena +2 / -2

  Maniek

  A jak wygląda sprawa w spółdzielniach mieszkaniowych czy też będą reagowali czy mieszkańcy radzcie sobie sami