reklama
reklama

Glan w Jarocinie - zobacz jak powstawał

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Glan w Jarocinie ma już dziesięć lat. Wielki pomnik powstał w 2011 roku i stał się symbolem miasta
reklama

Glan stał się symbolem Jarocina. Turyści z całej Polski przyjeżdżają tutaj i fotografują się przy nim. Oprócz tego wielki but został też ogłoszony najładniejszym znaczkiem turystycznym 2018 roku. Już za kilka dni będziemy świętowować 10 lat jego istnienia. Zobaczcie jak powstawał pomnik naszego miasta.

Kto stworzył Glana w Jarocinie

Glan powstał dzięki Fundacji “Ogród Marzeń”. To właśnie fundacja pozyskała pieniądze na jego stworzenie i zrealizowała cały projekt w 2011 roku. Natomiast pomysłodawczynią kultowego pomnika dla Jarocina, była artystka i animatorka kultury - Felicja Pawlicka,  która zmarła tragicznie w 2010 r. Pomysł, ku jej pamięci, zrealizowali znajomi oraz przyjaciele w ramach projektu „Znak Szczególny”.  Nie byłoby to jednak możliwe bez udziału jarocińskich firm, które wsparły finansowo i logistycznie przedsięwzięcie. Pomogli:  POLWOS, Przedsiębiorstwo Robót Drogowych DROBUD S.A., DALKIA Jarocin Sp. z o.o., BANK SPÓŁDZIELCZY w Jarocinie, "GAZETA JAROCIŃSKA". Fundacja otrzymała na realizację projektu dotację w wysokości 10 tys. zł z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Koordynatorem projektu Glan Fan była Beata Frąckowiak-Piotrowicz, która jest również prezesem fundacji:

 - Chciałam spełnić marzenie mojej przyjaciółki Felicji Pawlickiej, która miała niezwykły wkład w rozwój życia kulturalnego w Jarocinie. To ona wymyśliła, że w naszym mieście powinien stanąć wielki pomnik glana - symbolu wolności, symbolu jarocińskiego festiwalu. Niestety, w 2010 roku Felicja zginęła w wypadku samochodowym. Wspólnie z przyjaciółmi: Basią Bogatko, Halinką i Januszem Zwierzyckimi postanowiliśmy zrealizować jej marzenie. Udało się - opowiada Beata Frąckowiak-Piotrowicz

Rzeźbę glana zaprojektował Kuba Bogatko. To on wspólnie z Gosią Kruk stworzyli symboliczny pomnik, który jest słynny w całej Polsce

 Glan w Jarocinie powstał w 2011 roku

Kiedy stawiano Glana w 2011 roku, niewiele osób wierzyło, że może on stać się symbolem Jarocina

- Gdy stawialiśmy wielkiego czarnego buta stanął obok nas jakiś mężczyzna. Przyglądał się nam bacznie i w końcu zapytał: - Po co wy tu stawiacie tego trepa?” Odpowiedziałam mu, że to będzie symbol Jarocina i tak się stało - dodaje Beata Frąckowiak-Piotrowicz

Przez wiele lat Glan zmieniał się - zrobiono mu ubranko [ZOBACZ TUTAJ]

zakładano patriotyczne sznurówki [ZOBACZ TUTAJ]

a nawet mikołajkową czapkę [ZOBACZ TUTAJ]

Wielkie odsłonięcie glana odbyło się w pierwszy dzień festiwalu - 15 lipca 2011 roku. Przyjechali wtedy fani z całej Polski. Pletli długą sznurówkę ze sznurowadeł. Przez cały festiwal glan był oblegany, wszyscy na niego wchodzili, robili sobie zdjęcia. But waży ponad 200 kilogramów i ma ponad dwa metry długości. Wykonany został z żywic epoksydowych.

Film z ustawiania Glana:

Dziś możesz kupić  koszulki z glanem, kubki. Wszystko to w sklepie dziecimocy.pl, który prowadzi Fundacja Ogród Marzeń. Dochód ze sprzedaży przeznaczony jest na pomoc dzieciom chorym i niepełnosprawnym.

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama