Reklama

Dzisiaj wybierzemy lokalne władze. ZOBACZ, JAK i GDZIE można oddać głos

Opublikowano: 21 października 2018 05:00
Autor:

Dzisiaj wybierzemy lokalne władze. ZOBACZ, JAK i GDZIE można oddać głos - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Reklama

Wybory samorządowe. Wybory samorządowe w Jarocinie. Wybory samorządowe w Jaraczewie. Wybory samorządowe w Kotlinie. Wybory samorządowe w Żerkowie. Wybory samorządowe w Nowym Mieście nad Wartą. Wybory do rad powiatu. Wybory do sejmików samorządowych.
 

WYBORY 2018 - RELACJA NA BIEŻĄCO - ZOBACZ TUTAJ KLIK

W niedzielę 21 października w wyborach samorządowych każdy odda 4 głosy: na burmistrza lub wójta, na radnego gminnego, na radnego powiatowego i na radnego sejmiku województwa. Lokale wyborcze mają zostać otwarte o godz. 7.00. Głosowanie trwa do 21.00. Jeśli nie wiesz, do którego lokalu się udać - [ZOBACZ TUTAJ]  


Na czas wyborów i obowiązującej przed głosowaniem ciszy wyborczej na naszym portalu zostaną wyłączone komentarze. 

Jak oddać ważny głos - zobacz w naszym przewodniku [TUTAJ].Mieszkańcy gminy Jarocin podczas głosowania na burmistrza będą mieli do wyboru 4 kandydatów - zwycięży jeden („x” stawiamy przy jednym nazwisku). Jeśli żaden z nich nie osiągnie wyniku ponad 50% głosów - 4 listopada będą nas czekać wybory w II turze. Podobna sytuacja może nastąpić w gminach Jaraczewo (3 kandydatów na burmistrza), Żerków (2 kandydatów na burmistrza) i Nowe Miasto nad Wartą (2 kandydatów na wójta). W przypadku gminy Kotlin, jeśli jedyny kandydat nie dostanie ponad 50% głosów na „tak”, nowego włodarza wybierze nowa rada. 

 

Jeśli chodzi o radnych gminnych - w Jarocinie wybierzemy 21 spośród 132 kandydatów. Głosujemy na jedną listę kandydatów, stawiając znak „x” w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego kandydata z tej listy, przez co wskazujemy jego pierwszeństwo do mandatu. Od liczby głosów na daną listę kandydatów będzie zależało, kto zasiądzie w radzie - niekoniecznie będzie to kandydat, który osiągnie najlepszy wynik. Podobna sytuacja ma się w przypadku głosowania na radnego powiatowego (znak "x" przy jednym kandydacie z określonej listy).

W powiecie jarocińskim wybierzemy łącznie 19 rajców (6 w okręgu nr 1, 6 w okręgu nr 2, 3 w okręgu nr 3 i 4 w okręgu nr 4), w średzkim - 17 (3 w okręgu nr 2, czyli w gminie Nowe Miasto nad Wartą). 

 

ZOBACZ nasz specjalny dodatek na wybory 2018 TUTAJ

 

Wróćmy do gmin. W pozostałych gminach: Jaraczewo, Kotlin, Żerków i Nowe Miasto nad Wartą - wybierzemy po 15 radnych, głosując na jednego określonego kandydata, stawiając przy jego nazwisku znak „x”. W gminie Jaraczewo o tę funkcję ubiega się 40 kandydatów, w gminie Kotlin - 30, w gminie Żerków - 35, a w Nowym Mieście - 29. W tej ostatniej gminie aż w 6 okręgach są „pewniacy” - po jednym kandydacie na jeden mandat! 

 

Do sejmiku województwa wielkopolskiego z okręgu nr 5, do którego należy powiat jarociński, przejdzie 7 osób, z okręgu nr 3, do którego należy m.in. gmina Nowe Miasto nad Wartą - 6. Ale znak „x” stawiamy tylko przy jednym nazwisku! 

 

Pełna lista kandydatów, zasięg okręgów i obwodów, gdzie znajdują się lokale wyborcze - wszystko znajdziesz [TUTAJ]


ZOBACZ nasz specjalny dodatek na wybory 2018 TUTAJ

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.