Reklama

Dzisiaj sesja rady miejskiej [AKTUALIZACJE]

Opublikowano: 28 stycznia 2015 08:04
Autor: Bartek Nawrocki

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Reklama

O 9.00 rozpocznie się IV w tej kadencji sesja Rady Miejskiej w Jarocinie.

W programie posiedzenia 22 punkty, w tym uchwała dotycząca zamiaru likwidacji Jarocińskiego Ośrodka Kultury.

Wcześniej radni wysłuchają m.in. sprawozdania z Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego dla gminy Jarocin, który jest realizowany od 2012 roku.

 

[AKTUALIZACJA 09:08]

Sesja rozpoczęła się z kilkuminutowym opóźnieniem. Na sali jest 17 radnych, a także burmistrz i jego zastępcy. Burmistrz zgłosił dodatkowe punkty do porządku obrad. 

Rada przyjęła porządek obrad, a także protokoły z poprzednich sesji. 

[09:13]

Interpelacje radnych. Marek Tobolski wnosi o zainstalowanie progu zwalniającego na ul. M. C. Skłodowskiej w Jarocinie. - Nowy odcinek drogi jest wykorzystywany przez lubiących szybką jazdę - uzasadnia. 

Radny Jan Krakowiak interpeluje w sprawie wykonania szeregu inwestycji na jego osiedlu, między innymi przejścia dla pieszych przy Dino na ul. Wrocławskiej. 

Maciej Śledzianowski i Danuta Maćkowiak wnioskują o zainstalowanie lustra na skrzyżowaniu ul. Żerkowskiej i Św. Ducha w Jarocinie. Ma ono poprawić bezpieczeństwo. Radny ZJ domaga się również zabezpieczenia sceny amfiteatru w Jarocinie. Chce też, by zamontowano latarnię przy boisku na ul. Kasprzaka w Jarocinie. 

Radna Lechosława Dębska wnosi o likwidację zakola krzaków przy ul. Kasztanowej w Jarocinie, które jej zdaniem utrudniają ruch. – Im bardziej te krzaki są przycięte tym wyżej rosną - zauważa wiceprzewodnicząca. Prosi też o naprawę chodnika na osiedlu. 

Radny Romuald Gruchlaski wnosi o zainstalowanie ławeczek przy kaplicy znajdującej się przy jarocińskich cmentarzach. 

[09:23]

Sprawozdanie z działalności między sesjami składa przewodniczący Rajmund Banaszyński. Na sali harmider.  – Szanowni państwo proszę o nieprzeszkadzanie – przerywa przewodniczący. 

[09:29]

Burmistrz składa sprawozdanie.

[09:43]

- Koniczność restrukturyzacji w przedszkolach jest. W ostatnich latach zamiast zastopować rozrost administracji i kosztów, nic nie zrobiono. Żaden budżet nie jest w stanie tego wytrzymać. Rocznie jest gmina w stanie płacić rocznie maksymalnie 5 tys. zł na dziecko. Wydamy więcej na przedszkola, zabraknie nam na inwestycje - tłumaczy Adam Pawlicki pomysł na likwidację części publicznych placówek. - Zmiany powinny poprawić dostępność do przedszkoli i ewentualnie żłobków.

[09:51] 

Władze miasta informują o odwołaniu prezesa wodociągów. Adam Pawlicki wyjawił również radnym, że na terenach przemysłowych w Golinie (nie w strefie ale przy drodze krajowej nr 15 - red.) będzie budowany zakład w zakresie produkcji chemicznej. - Ruszył też bardzo duży front budowy budownictwa wielorodzinnego - mówi burmistrz. 

Adam Pawlicki spotkał się też z firmą realizującą rozbudowę Zakładu Gospodarki Odpadami. – Największą troską jest to, żeby ten zakład powstał na czas, czyli do października tego roku – mówi burmistrz. – Dobrze się składa, że zima nam sprzyja. 

Redukcja zatrudnienia w magistracie. - Kilku pracowników dostało wypowiedzenia w UM w związku z restrukturyzacją. W grudniu w UM pracowało 97 osób, uważam że optymalną liczbą jest 80 - mówi burmistrz Adam Pawlicki. – Wszędzie muszą być działania oszczędnościowe.

[09:59] 

Radna Lidia Czechak pyta o odwołanie prezesa PWiK. - Prezes Karolczak był dobrym prezesem, chciałabym wiedzieć, kim jest nowy prezes – pyta radna Lidia Czechak. 

- Prezes jest w tej chwili wprowadzany. Pan prezes przyjdzie na sesję i się przedstawi. Tamten prezes był dobry, a ten uważam, że będzie bardzo dobry – odpowiada Pawlicki. 

Radny Marek Tobolski pyta o losy apelu, który na poprzedniej sesji przyjęła rada miejska, a dotyczący wezwania burmistrza do wystąpienia na drogę sądową przeciwko swojemu poprzednikowi. 

Zwolnienia w urzędzie wywołują dyskusję. - Nie jestem przeciwny reorganizacji, bo zwolnić to jest bardzo łatwo. I co dalej z tymi ludźmi - zauważa przewodniczący Czesław Nowak, szef lokalnych struktur OPZZ.  

[10:07] 

Piotr Korduba z instytutu Historii Sztuki UAM w Poznaniu przedstawi teraz radnym wykład pt. „Jarocin – miasto idealne. Czy nadal?”

Radni cały czas słuchają wykładu. - Analiza pokazuje, że w Jarocinie cały czas jest wiele ciekawych miejsc i wiele do uratowania - kończy Korduba, który szczegółowo analizował miejską architekturę.
Naukowiec dostał oklaski od radnych i gości.

[12:06]
Radni wznowili posiedzenie po przerwie. Prezes ZGO Mariusz Małynicz prezentuje radzie informacje na temat bieżącej sytuacji w spółce i tego, co działo się w firmie za poprzedniego zarządu. O sprawie szeroko pisze aktualna "Gazeta Jarocińska". 

- Łącznie były prezes sobie przelał 129 tys. zł, do dnia dzisiejszego brakuje około 50 tys. zł – mówi prezes Małynicz. Mówi również o łamaniu ustawy o zamówieniach publicznych w zakresie usług zlecanych przez ZGO.

[12:23]

Radni zadają pytania prezesowi ZGO. O przelewy byłego prezesa pyta radna Lidia Czechak i zauważa, że kwoty podawane na komisji i sesji różnią się. - Cały czas podkreślam, że wartości, które mamy, dotyczą wstępnej analizy. Nie czepiajmy się liczb, prezes dokonał operacji, których nie powinien dokonać - mówi Małynicz.

[12:25]

Robert Kaźmierczak ujawnił radnym, że był przesłuchany w prokuraturze w związku doniesieniem, które w ubiegłym roku złożył na działalność byłego prezesa ZGO. – Nie byłem jednak przesłuchiwany w sprawie, którą w prokuraturze miał złożyć pan Mariusz Zadrożny - mówi wiceburmistrz. 

Radna Zdzisława Pilarczyk zastanawia się głośno, czy sprawa z byłym prezesem „nie rozejdzie się po kościach”. - Od początku uważałam i uważam, że dbać o interes Jarocina mogą ludzie z naszej gminy - mówi radna.

[12:36]

- Te informacje budzą dużo emocji w nas. Bulwersują. Ale ja się zastanawiam, jaki cel jest w tym wszystkim, wykazać nieprawidłowości czy jeszcze jakieś inne intencje przyświecają temu – mówi radny Ryszard Kołodziej. Jego zdaniem zbyt dużo czasu na radzie poświęca się na ujawnianie tego typu informacji. - To nie służy budowaniu dobrego imienia tej spółki. W opinii radnego, sprawą powinna zajmować się rada nadzorcza, a radnym powinno się przekazać informacje „zbadane i sprawdzone”.  – To, co się tutaj odbywa, to przekraczanie pewnych progów. Te informacje mogą okazać się za jakiś czas półprawdami - zauważa radny PSL.

Peeselowiec pyta, czy Małynicz nadal jest w sporze prawnym z firmą, którą zarządza. - Zaproponowałem ugodowe rozwiązanie. Wskazałem, że w najbliższym czasie przeleje wszystkie środki – zapewnia Małynicz. 

Wiceburmistrz Witosław Gibasiewicz mówi, że „nie podziela obaw radnego Kołodzieja”. - Chcemy przekazać rzetelną informację - twierdzi zastępca Adama Pawlickiego. - Robimy w tej chwili dokładny bilans, bo żeby móc oceniać nowego prezesa, trzeba poznać sytuację, jaka była do 10 grudnia.

[12:45]

Przewodniczący Rajmund Banaszyński pyta o 6 mln zł, które miały być na koncie spółki, kiedy z ZGO w 2013 roku odchodził Małynicz. - Czy te pieniądze wyparowały? – docieka. 

- Płynność jest najważniejsza - odpowiada Małynicz i nie wskazuje jednoznacznie, co się stało z milionami. 
Radny Tadeusz Kuberka pyta Małynicza o zagrożenia dla rozbudowy ZGO. – Moim celem w tym roku jest zakończenie w czas tej budowy – odpowiada prezes. Z kolei radny PSL-u Marcin Półrolniczak pyta, z jakimi firmami ZGO miało podpisywać fikcyjne umowy. Szef ZGO twierdzi, że nie wszystko może ujawnić. – Bywały sytuacje, że pracownicy twierdzili, że nigdy nie widzieli takiego a takiego podmiotu w spółce – tłumaczy szef spółki śmieciowej. – Jak ktoś jest inżynierem kontraktu to ja się pytam, dlaczego go nie ma na budowie.   

Radna Lidia Czechak pyta, czy wobec ostatniego zbliżenia do Środy Wlkp. (chodzi o wspólny szpital), ta gmina wywiąże się z zapowiadanego wcześniej wkładu do ZGO. (Środa rok temu zrezygnowała - przyp. red.). - Te rozmowy są dość obiecujące – przekonuje Witosław Gibasiewicz.

[12:50]

Radny Ireneusz Lamprecht proponuje, żeby sprawy z ZGO monitorowała komisja rozwoju Rady Miejskiej w Jarocinie. 

Wiceburmistrz Robert Kaźmierczak złożył propozycję zmiany porządku obrad.  Chce przyśpieszyć uchwałę dotyczącą zmiany statutu JOK-u. Radni przyjęli uchwałę jednogłośnie. 

Wywołano uchwałę o zamiarze likwidacji JOK-u. Na sali jest Magdalena Popłońska-Kowalska z Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej, która ma przedstawić radnym zasady tworzenia Jarocińskiego Centrum Aktywności Lokalnej. - Chyba lepiej byłoby, abyście państwo najpierw posłuchali, a potem głosowali – zauważa Robert Kaźmierczak.

[13:16] 

- To nie jest tak, że zmiana wszędzie się uda, nie wszędzie się udało. Zmiana musi nastąpić w głowie i sercu – mówi Popłońska-Kowalska i pokazuje jako przykład przeobrażenie, jakie przeszła Biblioteka Publiczna w Jarocinie. - Nie ważne jest, czy to będzie JOK, czy Dom Społecznościowy. Najważniejsze jest to, co będzie się tam działo. Chodzi o to, żeby taka instytucja nie ograniczała się do kultury. Chodzi o to, żeby w długofalowym procesie rozwijać społeczeństwo obywatelskie.

[13:35] 

- Musimy podjąć pracę z ludźmi, a nie dla ludzi. Wszystko, nie ważne w jakim zakresie, co jest dawane ludziom, jest niszczone, bo nie zostało z nimi wypracowane – zauważa Popłońska-Kowalska i podkreśla konieczność „budowania partnerstwa trzysektorowego”, które ma być podstawą wszystkich działań. 

Specjalistka twierdzi, że zanim spotkała się z radnymi, była w JOK-u. - Ciarki mnie po plecach przeszły. Tam jest pusto - zauważyła. - Tam jest fantastyczne miejsce dla młodzieży, tylko zamknięte za kratami. Prelegentka mówi o konieczności szkoleń i warsztatów konsultacyjnych. – Zmiana społeczna z wtorku na środę nam się nie uda – twierdzi. Szkolenia miałaby prowadzić fundacja 750-lecia Jarocina.

[13:40]

- Jestem jak najbardziej za tym, żeby w tym JOK-u coś się działo, tylko ja nie jestem przekonana, czy my musimy zlikwidować tę instytucję, aby tam biło kulturalne serce Jarocina. Może pani mnie przekona – mówi radna Lidia Czechak. – Czy można na bazie tego, co jest, budować to partnerstwo?

- Jest czas na podjęcie decyzji, czy to ma być likwidowane, czy nie. Może będzie tak, że nie będzie trzeba likwidować, bo to się wzbudzi. Dajmy sobie czas przez pół roku – odpowiada Popłońska-Kowalska i podkreśla, że gmina Jarocin jest „megabogata w organizacje pozarządowe”.

[13:51]

Radna Katarzyna Szymkowiak pyta, co dalej z pracownikami JOK-u. - Nie mamy na ten temat żadnych informacji – mówi Katarzyna Szymkowiak. Wiceburmistrz odpowiada, że wiadomość o tym, że Justyna Zawieja będzie zarządzała JOK-iem, przekazał na poprzedniej sesji. – Część pracowników JOK-u wydaje się być zainteresowana tą nową formą współpracy, było spotkanie – tłumaczy wiceburmistrz. – Nic na siłę, jeśli ktoś nie będzie chciał w tym uczestniczyć.

[14:18]

Trwa dyskusja na temat CAL-u. Radna Lechosława Dębska pyta o ewentualne sposoby finansowania szkoleń. – My musimy dawać pieniądze na szkolenie, bo nauka kosztuje – odpowiada wiceburmistrz Robert Kaźmierczak. 
- Przeszedłem trochę tych kulturalnych rzeczy na własnym doświadczeniu, rozmawiałem z pracownikami JOK-u, ze stowarzyszeniami i kilku pracowników chce tych zmian - mówi radny Maciej Śledzianowski i podkreśla ograniczenia, które dzisiaj są w JOK-u. – Może faktycznie warto coś zmienić, żeby zrobić coś dobrego. 

Dyskusję stara się podsumować Lidia Czechak. – Jeżeli pani Justyna ma coś w tym JOK-u zrobić, to po ostatnich zmianach w budżecie będzie mogła niewiele – zauważa radna PiS-u. – Nie wymagajmy od managera, że zacznie się tam coś dziać, zabierając jej jednocześnie 200 tys. zł. Skoro burmistrz daje jeszcze szansę JOK-owi, czy będą na to pieniądze? Może z nadwyżki budżetowej? 

- Powietrze ze mnie zeszło. Proszę zgrać sobie wystąpienie pani Magdy, odsłuchać i wtedy wrócimy do dyskusji – odpowiada Kaźmierczak. Radni nie są zadowoleni z takiej odpowiedzi.

– Czy organizacje pozarządowe mają zagwarantowane na 1 stycznia w budżecie milion albo dwa miliony złotych? Proszę przeczytać uzasadnienie do uchwały, którą macie państwo podejmować – dopowiada wiceburmistrz. - Wpakowaliśmy w JOK sporo pieniędzy, żeby było wygodniej, lepiej. Nie infrastruktura i nie etaty robią kulturę. 
 

- Jesteśmy w przełomowym momencie i trochę nie rozumiem pytania pani radnej, bo to jakby nie rozumiała, o czym mówimy - konstatuje Pawlicki. – My jesteśmy na rozdrożu i dochodzimy wspólnie do wniosku, że chcemy robić kulturę poprzez stowarzyszenia, bo to jest bardziej efektywne. Nie możemy dać 3 mln zł JOK-owi i 3 mln zł stowarzyszeniom. JOK ma być bazą. Odchodzimy od wydawania pieniędzy na JOK. To ludzie decydują, co chcą robić, a my ich wspieramy albo nie. 

- Chyba się nie zrozumieliśmy. Trudno wymagać od instytucji, która ma 500 tys. zł, żeby działała tak dobrze jak instytucja, która ma 3 mln zł – wyjaśnia Czechak.

[14:30] 

Dyskusja trwa. - Chodzi o przeminę kulturową, nie kulturalną. W Jarocinie ludzie nie chcą wychodzić z domu, nie czują zapotrzebowania, a nam chodzi o zaangażowanie mieszkańców, myślę, że jeśli spełnimy te kryteria, to nam się uda – zauważa radna Zdzisława Pilarczyk. 

Wiceprzewodnicząca Katarzyna Szymkowiak pyta o 20 animatorów. - Jak będzie wyglądała ta selekcja - docieka. - Ja pierwsza jestem chętna na szkolenia. 

Zaproszona Popłońska-Kowalska zapewnia, że będą to rozmowy indywidualne i dobrze by było, gdyby z każdej organizacji pozarządowej zgłosiła się jedna osoba.  

Przemysław Masłowski zgłosił wniosek o zamknięcie dyskusji, gdyż dzisiaj temat CAL ma być omawiany na specjalnym spotkaniu w JOK-u. - Ja jako radny chce mieć wiedzę w momencie podejmowania uchwały, nawet jeśli ona jest intencyjna. Wszystkie wątpliwości muszą być rozwiane – zauważa radny Półrolniczak. 
- Jesteśmy jak najbardziej za tym. Uważamy, że w JOK-u, źle się dzieje. 

13 radnych głosowało za przyjęciem uchwały o zamiarze likwidacji JOK-u. 4 wstrzymało się od głosu.


[14:55]

Trwa przerwa w sesji. W jej trakcie doszło do kłótni między wiceburmistrzem Robertem Kaźmierczakiem a wiceprzewodniczącą rady Katarzyną Szymkowiak. Ta ostatnie zarzuciła władzom kłamstwo dotyczące ilości dzieci w Zespole Szkół w Wilkowyi. Wideo z tego niebawem na naszym portalu. 

Radni wrócili na salę. Zajmą się teraz siecią przedszkoli. 

[14:58]

Dyrektor Bożena Kubacka prezentuje radnym informację o wydatkach na poszczególne placówki.

[15:15]

Wiceburmistrz informuje, że gmina przekazała związkom zawodowym uchwały o zamiarze likwidacji części przedszkoli i Zespołu Szkół w Wilkowyi. - Pod koniec lutego burmistrz zdecyduje, które uchwały trafią pod obrady - tłumaczy. - Celem zmiany jest zapewnienie dodatkowych zajęć dla dzieci niepełnosprawnych w ramach godzin przedszkola. Chcielibyśmy, aby od 1 września uruchomić kilkanaście miejsc w żłobku. Chcemy, żeby przed uchwałą o likwidacji jakiejś placówki mieć pewność, że inny podmiot poprowadzi ją od nowego roku szkolnego. 

Zdaniem Kaźmierczaka, cześć dyrektorów publicznych przedszkoli, może rodziców wprowadzać w błąd, co do zamiarów gminy. – Przedstawione informacje są nieprawdziwe – twierdzi wiceburmistrz i mówi, że do wszystkich rodziców trafił list otwarty burmistrza.

[15:23] 

- Uchwały o zamiarze likwidacji trafią na sesję w lutym. Dziś nie powiem, czy to jest jedna uchwała. Maksymalnie może ich być 8  - mówi wiceburmistrz Kaźmierczak.

Wiceburmistrz zauważa, że w sąsiedniej Środzie Wlkp. przedszkola prowadzi specjalnie w tym celu powołana spółka. To daje możliwość podmiotowi rezygnacji z Karty Nauczyciela, a co za tym idzie - z kosztów. Dodaje jednak, że wolałby, żeby przedszkola  prowadziły organizacje pozarządowe.

[15:33]

Średnia płaca nauczyciela dyplomowanego w gminie Jarocin wynosi ponad 5 tys. zł brutto. - Takie same stawki są w przedszkolach – wylicza Kaźmierczak. Uważa, że przedszkola za złotówkę, to populistyczny zabieg rządu. - Ludzie i tak za nie płacą. Gmina dopłaca 1,5 miliona do przedszkoli. 

Radny Marcin Półrolniczak pyta, jak długo trwa rejestracja podmiotu, który mógłby prowadzić przedszkole. – Około 2 tygodni – odpowiada dyrektor Kubacka.

[15:53]

Dyskusja trwa. 

- To nie jest tak, że 100 proc. nauczycieli, to są nauczyciele wybitni, których rodzice chcą widzieć w przedszkolu – mówi Kaźmierczak i zauważa, że nowe organy prowadzące będą mogły same dobierać kadrę. Radny Półrolniczak prosi, by gmina przekazywała pełną informację rodzicom na temat planów dotyczących przedszkoli. – Rodzice nie mogą dostawać przekazu zniekształconego przez dyrektora placówki – zauważa. 
Radny Romuald Gruchalski zastanawia się głośno, czy nie byłoby lepiej, gdyby wszystkie przedszkola wzięło „jedno silne stowarzyszenie”? - Wolę, żeby była konkurencja - odpowiada wiceburmistrz Kaźmierczak. 

- Bardzo mnie to cieszy, że dzisiaj padły takie słowa, że wszystkie dzieci będziemy traktować jednakowo w przedszkolach publicznych i niepublicznych – mówi radny Andrzej Skrzypczak. - Uważam, że jeżeli będzie uchwała o likwidacji, to ja jako radny chciałbym wiedzieć przed głosowaniem, jaka kwota będzie dla przedszkoli niepublicznych. Jeśli będzie mniejsza niż 5 tys. zł rocznie, to chcę, by była uchwała określająca, jaka to będzie kwota. Wszystkie organizacje muszą mieć informacje, jakie kwoty mogą dostać w ciągu roku. 

Dyskusja na temat przedszkoli zakończona.

[16:09]

Radni jednogłośnie przyjęli uchwałę i upoważnili  Adama Pawlickiego do reprezentowania gminy w Stowarzyszeniu Lider Zielonej Wielkopolski. 

Przegłosowano też uchwałę dotyczącą kryteriów naboru do przedszkoli publicznych. - Tylko punkt dotyczący pracy obojga rodziców jest oceniany wyżej niż pozostałe - tłumaczy dyrektor Bożena Kubacka. 
Przyjęto też uchwałę dotyczącą udzielenia przez gminę pomocy finansowej dla powiatu na PCPR.

[17:30]

Radni jednogłośnie przyjęli cztery kolejne uchwały przewidziane w dzisiejszym porządku obrad. Przegłosowano również zmiany w budżecie. Wolne głosy i wnioski.

[17:49]

Koniec sesji.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (89)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 6 lat temu | ocena +0 / -0

  po co Nam Radny?

  czy był który kol wiek Nasz Rajca na spotkaniu w JOK-u ? Ręce w górę proszę na tak - nie widzę! Na nie - niestety cała Rada!

 • 6 lat temu | ocena +3 / -1

  Mistrz i Małgorzata

  To prawda, likwidacja nie tylko dotknie nauczycieli - dotknie przede wszystkim Was rodziców i Wasze dzieci. Nie liczcie na zmotywowanych do pracy nauczycieli i to nie ze względu na brak Karty Nauczyciela a przede wszystkim ze względu na to, że nasi nauczyciele (myślę o przedszkolach) oddali wiele lat swojej pracy tym placówkom - remonty, festyny, bale dochodowe, zbieranie a w zasadzie żebranie pieniędzy na wszystko, by miały nasze dzieci nie licząc ich sobotnio - niedzielnego doskonalenia, podyplomowych studiów a teraz .... stoją pod ścianą, bo okazuje się, że nie miało to sensu - teraz właśnie według władzy ma być lepiej, mądrzej - "gówno" prawda - nic już nie zmotywuje naszych nauczycieli do pracy na rzecz naszych placówek i naszych dzieci i to jest przykre a nauczycielom się nie dziwię i bardzo im współczuję - OBYŚ CUDZE DZIECI UCZYŁ BURMISTRZU bo zdaje się, że jesteś z tych, którzy myślą "Jam częścią tej siły, która wiecznie zła pragnąc, wiecznie czyni dobro"

 • 6 lat temu | ocena +6 / -0

  NIE DAJMY SIĘ

  2.LUTEGO, GODZ.16.00 W JAROCIŃSKIM OŚRODKU KULTURY SPOTKANIE Z BURMISTRZEM W SPRAWIE LIKWIDACJI PLACÓWEK OŚWIATOWYCH. NIE WAŻNE CZY JESTEŚ RODZICEM Z JARZĘBINKI, MARCINKA, STOKROTKI CZY WILKOWYI. NIE WAŻNE CZY MASZ DZIECI, CZY NIE. JEŚLI ICH DOBRO LEŻY CI NA SERCU, JEŚLI NIE ZGADZASZ SIĘ Z TYM, CO PLANUJĄ OBECNE WŁADZE- PRZYJDŹ!!!

 • 6 lat temu | ocena +9 / -2

  anatol 2

  Chcę tylko zwrócić uwagę, że likwidacja przedszkoli bardziej dotknie rodziców niż nauczycieli. Nauczyciela i tak trzeba będzie zatrudnić, (może na nieco gorszych warunkach) ale to rodzice będą mieli problem, przede wszystkim finansowy. Posłanie dziecka do prywatnego przedszkola spowoduje wzrost kosztów dla rodziców ( choć są na forum osoby, które kłamią, że w społecznym jest taniej - łatwo to zweryfikować, wystarczy telefon do jednego i drugiego przedszkola z pytaniem o koszty). Nie wspominam o dzieciach niepełnosprawnych- tu rodzice dopiero zabulą kasę za rehabilitację, która w państwowych przedszkolach jest za darmo. Dlatego rodzice- nie dajcie się! Pokażcie tym matołkom, ze nie podobają się wam pomysły niedouczonej władzuni i nie dajcie się skłócić z nauczycielami. Walczycie o dobro swoich dzieci a nie o stołki dla nauczycieli. Ci sobie radę dadzą. Powodzenia

 • 6 lat temu | ocena +9 / -0

  zdumiona

  Listy otwarte do rodziców przedszkoli jarocińskich a rodzice z Wilkowyi to czarne owce?Czy to może jasny przekaz gdzie władza ma tych ludzi?

 • 6 lat temu | ocena +18 / -0

  przedszkolandia

  Tak się zastawiałem - dlaczego nie zostało poddane do likwidacji przedszkole w Witaszycach - mała placówka w porównaniu do naszych jarocińskich i już wiem - w przedszkolu w Witaszycach pracuje matka naszego starosty WIEDZIELIŚCIE ?

 • 6 lat temu | ocena +20 / -2

  Radolinski

  SAMORZĄD JAROCINA TO NIE PRYWATNA FIRMA!!!!! A JAROCINIACY TO NIE MOTŁOCH KTÓRYM MOŻNA STEROWAĆ (CHOĆ PO OSTATNICH WYBORACH MOŻNA MIEĆ WĄTPLIWOŚCI) DZIŚ PRZEDSZKOLA,JOK - JUTRO PEWIK ,JLA, TBS..... CZY JEST NA TO ZGODA JAROCINAKÓW!!!!!

 • 6 lat temu | ocena +18 / -1

  JARZĘBINKA

  Uwaga rodzice obecnych i przyszłych jarzębinkowych przedszkolaków.Wszystkich zatroskanych o losy naszego przedszkola zapraszamy na spotkanie jutro (piątek 30.01) o godz. 17 w JOK-u

 • 6 lat temu | ocena +27 / -1

  jarociniak

  panie każmierczak po tym co przeczytałem ma facebook twierdzę ze najlepiej dla pana BĘDZIE PODAĆ SIĘ DO DYMISJI

 • 6 lat temu | ocena +17 / -0

  lika

  Co mamy za radnych najgorszy wybór ,brak inteligencji ,kreatywnosci siedza patrza na swojego wodza ,bo nie można i ,.podpaść.Należy zrobić referendum i tę bandę zlikwidować do tego doprowadzą rodzice dzieci przedszkolnych.wszyscy są zbulwersowani takim posunieńciem i słusznie

 • 6 lat temu | ocena +22 / -2

  kolejorz

  Dzisiaj kilka msc po wyborach trudno znaleźć kogoś kto przyznałby się do głosowania na Pawlickiego, Kaźmierczaka czy tego trzeciego gostka, wstyd, żenada to najłagodniejsze określenia ludzi którzy niszczą nasze miasto ignorując głos mieszkańców. Poczekamy i będziemy organizować struktury do referendum.

 • 6 lat temu | ocena +14 / -0

  jozef

  wszyscy po zmianie wladzy i ,,upadku komunizmu' obiecywali ze bedzie tu jak w AMERYCE ,ale dlaczego nie powiedzieli ze maja na mysli SLAMSY I BRONX nasze dzieci maja umiec tylko czytac i pisc i doliczyc do10 ewentualnie calowac wladze w du.....

 • 6 lat temu | ocena +23 / -0

  Aldebaran

  Ale że radna Pilarczyk jest przeciw Gibasiewiczowi... no bo skoro to z naszej gminy ludzie zadbają o interes Jarocina...

 • 6 lat temu | ocena +33 / -0

  alka

  Panie Gruchalski jestem zaskoczona .że nie zabrał pan głosu w obronie przekształceń przedszkoli i osób tam pracujących ,Ale poco przeciez ma się już emeryturkę .i nic nie zagraża ,Bardzo niemoralnie ,bo był pan też nauczycielem ,ma pan syna i synową nauczycielkę ,ale pracują w publicznych szkołach i płacone mają z karty nauczyciela.,a pan zajmuje się ławeczkami przy kaplicy ,śmiechu warte ,

 • 6 lat temu | ocena +34 / -1

  Dorota

  Z inicjatywą przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania Burmistrza na wniosek mieszkańców ma prawo wystąpić: • grupa 5 osób posiadających prawo wybierania rady danej gminy, • statutowa struktura terenowa partii politycznej działającej w gminie, • organizacja społeczna posiadająca osobowość prawną, której statutowym terenem działania jest co najmniej obszar danej gminy. O powstaniu takiej inicjatywy należy powiadomić Burmistrza oraz komisarza wyborczego. Inicjator referendum powinien też podać do wiadomości mieszkańców gminy, na swój koszt, w sposób zwyczajowo w niej przyjęty, informację na temat tego, czego ma dotyczyć referendum oraz o przyczynach uzasadniających odwołanie wójta. W ciągu 60 dni od powiadomienia Burmistrza należy zebrać podpisy mieszkańców popierających tą inicjatywę. Aby referendum mogło zostać zorganizowane, inicjatywę musi poprzeć co najmniej 10% osób uprawnionych do głosowania…. I to wszystko można zrobić po upływie 10 miesięcy kadencji. Jarociniacy można????

 • 6 lat temu | ocena +24 / -2

  WOLONOŚĆ

  a propos przez Nas wybranych Radnych czyli naszych przedstawicieli wybranych w wyborach demokratycznych w celu sprawowania przez Nas wyborców władzy za ich pośrednictwem PYTANIE KTO WAS WYBRAŁ Adam P. czy my Wyborcy ? Czy wiecie już Kogo macie reprezentować, czy spojrzycie nam w oczy na ulicy. zebraniu? OBUDŹCIE SIĘ ! chyba, że jest tak jak w piosence KULTU i spotkała Was AMNEZJA!? (jak żyliście kulturą lokalną i byliście na koncertach Kultu w Jarocinie to powinniście znać ten tekst lub polecam : http://www.tekstowo.pl/piosenka,kult,amnezja.html)

 • 6 lat temu | ocena +30 / -4

  przedszkolak

  na najbliższym spotkaniu pokazemy nasze odcinki z wypłat panie burmistrzu a pan nam swoje jakie 5000 złotych pracuję ponad 20 lat jako nauczyciel i nie dorobiłem sie niczego szczególnego i tyram w 3 szkołach skończ pan z fałszem i kłamstwami

 • 6 lat temu | ocena +25 / -3

  haler

  ta maćkowiakowa, co niby dostała tak dużo głosów, niejaki skrzypczak, i im podobni siedzą, siedzą, siedzą i zapomnieli po co tam są! O wystraszonych radnych od martuzalskiego czy ci od kończynki to już inna bajka. I to ma być rada miejska w miescie Jarocinie?! tu lustro, tam płytka, tam gałązka za duża, ludzi wywalajana pysk ale po co sie odzywać pewnie tak trzeba, co tam ludzie...

 • 6 lat temu | ocena +30 / -2

  KażK

  Mocne wejście ekipy Pawlickiego i Kaźmierczaka. Sądziłem, że ze spokojem będą robili to co w poprzednich kadencjach, czyli głownie dla miasta,a jak się da to coś nam skapnie. A tutaj zapowiada się totalny szaber, bez żadnych zahamowań, bez jakiegoś poczucia misji jaką mają spełniać sprawując władzę w mieniu ludzi.

 • 6 lat temu | ocena +30 / -4

  kasa

  jestem za rozwojem i efektywnym zarządzaniem, popieram wszelkie cięcia, zatem zaczynamy od wiceburmistrzów

 • 6 lat temu | ocena +25 / -2

  WOLONOŚĆ

  GJ Panie BN dzięki za rzetelne info z Sesji! Ale do sedna: - - Pan V-ce RK coś wybuchowy na Sesji pewnie po tych komentarzach to nasz głos - ludu! - wybrani przez Nas Radni chyba zapomnieli języków w gębie i gadają jak w malignie, mam nadzieję , że się w porę wybudzą i przekonamy się jak będą głosować w tak ważnych sprawach chyba , że zabraknie im odwagi a to ocenimy za 3 i trochę lat a może pójdą jak te gęsi za przywódcą stada Szanowna Rado miejsce odwagę myśleć - nie bójcie się!!!

 • 6 lat temu | ocena +23 / -12

  radny zaradny

  Przepraszam czy "najwyższa rada" rozwiązała już palący problem "srających gołębi" na jarocińskim rynku? To jest być albo nie być dla miasta i gminy !

 • 6 lat temu | ocena +18 / -2

  Kim

  http://psljarocin.pl/ zawiesili się w listopadzie, jak już do stołków się dorwali, a o przedszkolach i szkole w Wilkowyi ani słowa. Ważne że im ciepła woda leci z kranu. Cały PSL :-(

 • 6 lat temu | ocena +19 / -2

  ???

  to może pomoc finansową dla publicznych przedszkoli i szkół też przeglosujecie... nie ma to jak dorwać się do władzy i likwidować instytucje, ludzi , z którymi się ma zatarg. Tak postępują dorośli ludzie?

 • 6 lat temu | ocena +19 / -2

  jarocinianka

  Ale wy radni (bezradni)problemy tu zgłaszacie ,ławeczka ,gołębie i inne bzdety.Należałoby rozgonić was w diabły .Za takie bzdury brać pieniądze ,wstyd.

 • 6 lat temu | ocena +23 / -6

  aa

  Taka sama gadka, gdy zamykali Ł. Niedobrze mi się robi! Czyż nie dzielili pensji rocznej nauczycieli przez 10?Chyba 70 tys. brakowało do prowadzenia szkoły, a kwiatki do miasta zakupili za 90tys? Duzi chłopcy, którzy chwalą się, gdy zaoszczędzą złotówkę, a w tym czasie sieją milionami na zachcianki? Która mądra pani domu nakupi "dupereli", gdy potrzebny np.nowy piec? Bo u nas, mam wrażenie - piec nie jest ważny, a duperele ładnie wyglądają na półce (?)

 • 6 lat temu | ocena +26 / -6

  ~~Atos

  na bilbordach "dzieci nasza przyszlosc" a w rzeczywistości likwidacja zlobkow i i przedszkoli!

 • 6 lat temu | ocena +30 / -6

  Kim

  "To daje możliwość podmiotowi rezygnacji z Karty Nauczyciela", tak stwierdził Kaźmierczak! Teraz wiecie nauczyciele o co temu burakowi chodzi. Pozbawić go trzynastej pensji, która ponoć się każdemu urzędnikowi należy! Zachowuje się ten burak jak prostak, który zazdrości wiedzy i wykształcenia mądrzejszym od niego!

 • 6 lat temu | ocena +33 / -2

  Do Zdzisi

  Nie ,że ludzie nie chcą, ale nie mają pracy i kasy, żeby bawić się w kulturę. Podziękuj Pawlickiemu , że tak prowadzi politykę destrukcyjną.

 • 6 lat temu | ocena +31 / -8

  Dorota

  Z inicjatywą przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania Burmistrza na wniosek mieszkańców ma prawo wystąpić: • grupa 5 osób posiadających prawo wybierania rady danej gminy, • statutowa struktura terenowa partii politycznej działającej w gminie, • organizacja społeczna posiadająca osobowość prawną, której statutowym terenem działania jest co najmniej obszar danej gminy. O powstaniu takiej inicjatywy należy powiadomić Burmistrza oraz komisarza wyborczego. Inicjator referendum powinien też podać do wiadomości mieszkańców gminy, na swój koszt, w sposób zwyczajowo w niej przyjęty, informację na temat tego, czego ma dotyczyć referendum oraz o przyczynach uzasadniających odwołanie Burmistrza. W ciągu 60 dni od powiadomienia Burmistrza należy zebrać podpisy mieszkańców popierających tą inicjatywę. Aby referendum mogło zostać zorganizowane, inicjatywę musi poprzeć co najmniej 10% osób uprawnionych do głosowania…. I to wszystko można zrobić po upływie 10 miesięcy kadencji. Jarociniacy można?

 • 6 lat temu | ocena +20 / -19

  ryś

  No to v-ce Kaźmierczak dopiął swego - likwidacja JOK. Wreszcie powiązane z nim w ten czy inny sposób stowarzyszenia odżyją, po okresie posuchy, gdy JOK działał i miał się coraz lepiej. I to wszystko na naszych oczach, za aprobatą rady... Ludzie co wam zamuliło mózgi ???

 • 6 lat temu | ocena +14 / -1

  v

  Trudno wymagać od instytucji, która ma 500 tys. zł, żeby działała tak dobrze jak instytucja, która ma 3 mln zł –

 • 6 lat temu | ocena +26 / -2

  Pan Sułek

  Prywatne miasto - to kojarzy mi się z mafią , chociaż mafia ? Bojące te ,,przydupasy'' to może delikatniej - koteria.

 • 6 lat temu | ocena +26 / -2

  Bobi

  Kazimierczak teraz sobie przypominasz kim jest twój hojny ofiarodawca Remigiusz Nowojewski?

 • 6 lat temu | ocena +29 / -4

  susel

  Stawiamy na rowoj oto slowa Pawlickiego na bilbordach,a co mamy ? likwidacja likwidacja i jeszcze raz likwidacja i wywalanie ludzi na bruk oto prawdziwe oblicza naszych burmistrzow i zj .Sa to ludzie bez sumienia i rozpiera ich pycha a to jest grzechem ciezkim ciekawe w ktorej lawce siedza w kosciele.

 • 6 lat temu | ocena +25 / -4

  Dorota

  Z inicjatywą przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania Burmistrza na wniosek mieszkańców ma prawo wystąpić: • grupa 5 osób posiadających prawo wybierania rady danej gminy, • statutowa struktura terenowa partii politycznej działającej w gminie, • organizacja społeczna posiadająca osobowość prawną, której statutowym terenem działania jest co najmniej obszar danej gminy. O powstaniu takiej inicjatywy należy powiadomić Burmistrza oraz komisarza wyborczego. Inicjator referendum powinien też podać do wiadomości mieszkańców gminy, na swój koszt, w sposób zwyczajowo w niej przyjęty, informację na temat tego, czego ma dotyczyć referendum oraz o przyczynach uzasadniających odwołanie wójta. W ciągu 60 dni od powiadomienia Burmistrza należy zebrać podpisy mieszkańców popierających tą inicjatywę. Aby referendum mogło zostać zorganizowane, inicjatywę musi poprzeć co najmniej 10% osób uprawnionych do głosowania…. I to wszystko można zrobić po upływie 10 miesięcy kadencji. Jarociniacy można????

 • 6 lat temu | ocena +31 / -2

  łysy z konstytucji

  Radna Zdzisława Pilarczyk mówi że najlepiej zatrudniać ludzi z naszej gminy, hm a Jantas to co? A Gibasiewicz? Demencja starcza sieje spustoszenie w organizmie pani Zdzisi, nie lepiej było siedzieć w domu i bawić wnuki?

 • 6 lat temu | ocena +19 / -3

  dzosik

  o ławkach i krzakach bredzą więcej niż o likwidacji JOKu i przedszkoli.Na pytanie o rozbieżność w kwotach pada odpowiedź,że to jest nieistotne by chwilę później majaczyć o rzetelności informacji.Myślę,że Program Ochrony Zdrowia Psychicznego powinien być wdrażany szczególnie intensywnie wśród włodarzy naszeg ,,idealnego"(nadal?)miasta.

 • 6 lat temu | ocena +28 / -7

  qwert

  Likwidacja JOK-u czytaj przekazanie kolejnej instytucji należącej do gminy "zaprzyjaźnionemu" mopsowi stowarzyszeniu w celu wiadomym. Poza tym to czy przypadkiem Kaźmierczak nie otrzymuje wynagrodzenia z naszych podatków, miedzy innymi za to aby w Jarocinie instytucje kultury funkcjonowały tak jak powinny i spełniały swoją rolę wobec mieszkańców? Czyżby jego zakres obowiązków sprowadzał się tylko do likwidowania czego się nie dotknie?

 • 6 lat temu | ocena +17 / -2

  EL

  "Chyba lepiej byłoby, abyście państwo najpierw posłuchali, a potem głosowali" - gra pozorów , pozory gdy , rada dla podejrzewanych o nieodpowiedzialność lub o gotowość do głosowania pomimo nieznajomości przedmiotu głosowania ? ;-)

 • 6 lat temu | ocena +31 / -5

  12

  no nie mogę - zamykają ludziom możliwość rozwoju, zamykają przedszkola i szkołę, zwalniają ludzi z pracy, bo jak twierdzi Musielak sa mało wydajni - poleciała z ostatnim dniem roku samotna matka z dwójką dzieci - a oni tu pierdzielą o krzakach i ławeczkach LUDZIE !!!!! WSTYD SKANDAL - odwołajmy ich !

 • 6 lat temu | ocena +21 / -4

  łysy z konstytucji

  Czy fikcyjni pracownicy ZGO o których mówi Małynicz to np. zięć radnej Katarzyny Szymkowiak? Czy można zweryfikować tę informację od pracowników ZGO?

 • 6 lat temu | ocena +30 / -4

  łysy z konstytucji

  Dlaczego gminna spółka JLA pompuje naszą kasę reklamując się w prywatnej gazetce rodziny Kaźmierczaka? Czy gmina planuje oddać budynek likwidowanego przedszkola siostrze wiceburmistrza pani Maćkowiak? Czy pan Remigiusz sponsor kampani Kaźmierczaka został prezesem PWiK za zasługi?

 • 6 lat temu | ocena +19 / -3

  marcin

  Bo chodzi o to zeby pokazać jak źle niby była zarządzana spółka ZGO, i że teraz przyszedł prezes Małynicz i że on wszystko naprawi. hahahaha ( w kampanii ZJ straszyła uwaleniem rozbudowy zGO, że bedziemy musieli oddac milony, ż) a tu teraz cisza, czyli jest dobrze z rozbudową???!!!! Żenada PS. pan małynicz ma obsesje na punkcie swojej wyższości, a to przez to chyba że w szkole sie z niego smiali :)))))) pamietasz?????

 • 6 lat temu | ocena +19 / -4

  xyz

  Z inicjatywą przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania Burmistrza na wniosek mieszkańców ma prawo wystąpić: • grupa 5 osób posiadających prawo wybierania rady danej gminy, • statutowa struktura terenowa partii politycznej działającej w gminie, • organizacja społeczna posiadająca osobowość prawną, której statutowym terenem działania jest co najmniej obszar danej gminy. O powstaniu takiej inicjatywy należy powiadomić Burmistrza oraz komisarza wyborczego. Inicjator referendum powinien też podać do wiadomości mieszkańców gminy, na swój koszt, w sposób zwyczajowo w niej przyjęty, informację na temat tego, czego ma dotyczyć referendum oraz o przyczynach uzasadniających odwołanie wójta. W ciągu 60 dni od powiadomienia Burmistrza należy zebrać podpisy mieszkańców popierających tą inicjatywę. Aby referendum mogło zostać zorganizowane, inicjatywę musi poprzeć co najmniej 10% osób uprawnionych do głosowania…. I to wszystko można zrobić po upływie 10 miesięcy kadencji. Jarociniacy można????

 • 6 lat temu | ocena +18 / -1

  iga

  Już dzisiaj widać że kręcą i chcieli zniszczyć Zadrożnego. A tu nic...nie ma. Wiedzą jak oni by robili i insynuują to innym....

 • 6 lat temu | ocena +19 / -2

  cichociemny

  HA,HA,HA, wydaliście juz wyrok na Zadroznego , a tu kwoty coraz mniejsze, pewnie się okaże, że wyssane z palca/ róznica jakoś bliska należności jaką ma oddć Małynicz/ . Chcieliście go zniszczyć aby obsadzić jego stanowisko /zresztą bez konkursu / swoim kolesiem Małyniczem, który tylko czekał w zanadrzu na okazję . Teraz wymyślacie jakieś błędy w zamówieniach publicznych bo poprzednie zarzuty prokuratura uwaliła. Żenada, cyrk , wstyd.

 • 6 lat temu | ocena +26 / -3

  marcin

  "Radna Zdzisława Pilarczyk zastanawia się głośno, czy sprawa z byłym prezesem „nie rozejdzie się po kościach”. - Od początku uważałam i uważam, że dbać o interes Jarocina mogą ludzie z naszej gminy - mówi radna." Cóż zatem robi u nas Pan Gibasiewicz pani Zdzisio??? no i nowy prezes PWiK???? OBŁUDA!

 • 6 lat temu | ocena +21 / -4

  łysy z konstytucji

  Co do powiedzenia ma radny który do tej pory kasował bilety w JOKu? Jak się zostaje radnym? Może przewodniczący komisji wyborczej pan Pilarczyk były milicjant !, mąż pani Zdzisławy Pilarczyk wie?

 • 6 lat temu | ocena +23 / -4

  pracownik ZGO

  A Małynicz oddał już spółce zagarnięte przez siebie 50 tysiaków?! Gołym okiem widać że Małynicz z Pawlickim kręcą i niesłusznie oczerniają poprzednika!

 • 6 lat temu | ocena +23 / -3

  ciekawy

  Ten inwestor w Golinie nie będzie budował w strefie tylko na terenach p. dr W. lub samego burmistrza koło Wytwórni Mas Bitumicznych?

 • 6 lat temu | ocena +32 / -3

  łysy z konstytucji

  Radny gruchalski - ten co twierdził że w Jarocinie 2 firmy odbierają śmieci, pyta o ławeczki zaraz radny adamkiewicz ze wsi Łuszczanów zapyta o podłamaną gałązkę pod jego domem...może się wytłumaczy z zakupu laptopów po 4 tys dla radnych? kabaret nie rada, pani Lidko Czechak szkoda czasu na dyskusje z tą tłuszczą, pawlicki gdzie ten INWESTOR na 100 procent ? zielone ludki z Goliny go utopiły w bagnach strefy?

 • 6 lat temu | ocena +29 / -2

  Dorota

  Wybraliście sami takich radnych. babie i dziadki przydupasy Burmistrzów nie dość, że nie mają własnego zdania to jeszcze nie mogą się sprzeciwić.

 • 6 lat temu | ocena +25 / -4

  pracownik

  Jeszcze niedawno w kampanii wyborczej Pawlicki mówił że budowa zakładu ZGO jest zagrożona. Teraz cisza i okazuje się że poprzednicy zrobili masę dobrej roboty, a Pawlicki ściemniał i oczerniał niezasadnie.

 • 6 lat temu | ocena +28 / -6

  łysy z konstytucji

  Radna Dembska dopytuje się o przycięcie krzaków, inny pobieracz diet z troską prosi o latarnie, sprawa niesfornych gołębi które obsrały kamienicę najjaśniejszego włodarza na rynku pewnie też będzie poruszona... co za troskliwi radni! Tymczasem w mieście zwolnienia i likwidacje, wyrzucanie z pracy matek mających niepełnosprawne dzieci itd...Masłowski miałeś zapytać co z aferą Małynicza - czy oddał 40 tys i czy Kaźmierczak wpłacił 20 tys kary?

 • 6 lat temu | ocena +23 / -5

  ivo

  I po co tam przyszliscie zeby znowu cos zlikwidowac , grzejecie d...y w cieple podnosicie raczki jak wam pan kazal a mieszkancy na bezrobociu patrza czy im starczy tych marnych groszy albo w Poznaniu od 4 rano , wywiaza was kiedys na taczkach. Nie moge patrzec na te geby i uwazacie sie za ludzi wyksztalconych.

 • 6 lat temu | ocena +26 / -5

  łysy z konstytucji

  Pawlicki lepiej nic nie mów bo słychać że jesteś prostakiem

 • 6 lat temu | ocena +17 / -3

  12

  dostęp do jakich żłobków ? przecież cały czas twierdzą, że jedyny oddział żlobkowy w stokrotce za bardzo im ciąży .... ? dostępnośc jest teraz, z momentem przekształceń będzie, ale tylko 5 bezpłatnych godzin, bo nikogo nie będzie stac na oopłacanie godzin dodatkowcyh - w przedszkolach niepublicznych nie zafunkcjonuje ustawa - każda godzina za 1 zł

 • 6 lat temu | ocena +15 / -0

  Dyrman

  Lustro na krzyżówce koło wieży obowiązkowo. I to takie 2x2m.

 • 6 lat temu | ocena +13 / -1

  Dyrman

  Czy na zdjęciu jest Ulica Sezamkowa?

 • 6 lat temu | ocena +22 / -3

  ss20

  Radny Śledzianowski cytuje - Chce też, by zamontowano latarnię na styku ul. Św. Ducha i Kasprzaka w Jarocinie. Gdzie jest styk ulic Sw Ducha i Kasprzaka panie tzw radny? Bo jakoś nie bardzo to można zlokalizować....

 • 6 lat temu | ocena +22 / -3

  Bobi

  Czyli radna Czechak i stado małp wyuczonych jak łapy podnosić.

 • 6 lat temu | ocena +18 / -1

  Ada

  Wszystko w rękach radnych. Zobaczymy kogo wybraliśmy że swoich regionów

 • 6 lat temu | ocena +14 / -12

  mieszkaniec

  Podobno w PWiK jest zmiana prezesa ???