Reklama

Drogi, ścieżki, chodniki po nowemu - gdzie i kiedy?

Opublikowano: 2 lutego 2020 10:54
Autor:

Drogi, ścieżki, chodniki po nowemu - gdzie i kiedy? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Reklama

Przebudowa dróg i ulic oraz wymiana sieci w centrum Jarocina - to w dużym skrócie najważniejsze wydatki, które są przewidziane w tegorocznym budżecie gminy Jarocin. Co, gdzie, kiedy i za ile zostanie zrobione?

 

 

Prawie 26 mln zł zamierza przeznaczyć gmina Jarocin na inwestycje w tym roku. Takie pieniądze są zapisane w budżecie na 2020 rok.

 

 

Z planu finansowego wykreślone zostały 24 ważne zadania o wartości ok. 22 mln zł. Przyczyną - podawaną przez władze gminy - są ciągle rosnące wydatki na oświatę.

 

 

[chętni czekają na ekskluzywne mieszkania - budowa sie opóźnia - więcej na ten temat czytaj TUTAJ]

 

 

- Przyszły rok to mniejsze wpływy wynikające przede wszystkim z niewystarczającej subwencji oświatowej z budżetu państwa i drastyczne zmniejszenie dochodów z opłat za zajęcie pasa drogowego. Zostały one zmniejszone z 10 złotych za metr kwadratowy (wpływ do budżetu gminy na koniec 2018 r. - ok. 200 tys. zł - przyp. red.) do 20 groszy - wyjaśniał wiceburmistrz Bartosz Walczak w czasie prezentacji projektu budżetu pod koniec ubiegłego roku.

 

 

[powiatowa, prawie 10-kilometrowa droga czeka na przebudowę i dofinansowanie - na ten temat czytaj TUTAJ]

 

 

Co zatem zostanie zrobione? Przede wszystkim te inwestycje, na które gmina już otrzymała albo ma szansę na dofinansowanie. A dokładnie:

 

 

Przebudowa ulicy Dworcowej w Mieszkowie

Kwotą ponad 253 tysięcy złotych gmina Jarocin dofinansuje przebudowę ponad 1-kilometrowego odcinka powiatowej ulicy Dworcowej w Mieszkowie - od skrzyżowania z ulicą Osiecką do przejazdu kolejowego (ogólny koszt to ponad 1,7 mln zł). Wykonana zostanie nowa nawierzchnia i przebudowany oraz poszerzony do 2 metrów chodnik. Roboty powinny ruszyć w pierwszym tygodniu lutego, a zakończyć się 30 listopada.

 

Kolejna dotacja do ścieżki rowerowej

75 tysięcy złotych gmina Jarocin dołoży w tym roku do przebudowy ścieżki rowerowej Jarocin-Wilkowyja-Żerków - na około 320-metrowy odcinek od skrzyżowania z drogą do Łuszczanowa do ostatnich zabudowań w Wilkowyi. Planowane zakończenie budowy ścieżki to koniec listopada 2021 roku.

 

Przebudowa ulicy Batorego w Jarocinie

Inwestycja obejmuje budowę drogi o długości ponad 500 metrów i szerokości 6 metrów. Ścieżki rowerowej z czerwonego betonu asfaltowego o szerokości 2 metrów oraz chodnika. Planowana jest także budowa ronda na wysokości skrzyżowania ulicy Podchorążych z ulicą Słowackiego. Droga zostanie oświetlona lampami typu LED. Przebudowa ulicy potrwa do poły tego roku i będzie kosztowała blisko 3 miliony złotych - 1,6 miliona złotych (60%) stanowi pozyskane przez gminę dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych.

 

Wymiana sieci w centrum Jarocina

Udział gminy w tej inwestycji prowadzonej przez Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Jarocinie wyceny został na 11,5 miliona złotych (ogólny koszt to ponad 100 mln zł). Pieniądze zostaną przeznaczone na przebudowę dróg gminnych po zakończeniu wymiany sieci w tej części Jarocina.

 

 

[będzie spotkanie z mieszkańcami w sprawie wymiany sieci w centrum Jarocina - szczegóły TUTAJ]

 

 

Na realizację wszystkich tegorocznych inwestycji - oprócz środków z budżetu - w gmina zamierza pożyczyć 28 milionów złotych w formie emisji obligacji.

 

 

 

 

 

 

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. Również w sieci. Redakcja

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (14)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • rok temu | ocena +1 / -0

  Jarociniak

  Jak oni chcą wcisnąć ścieżkę rowerową na Batorego?

 • rok temu | ocena +0 / -0

  Michał

  Gdzie znajduje się pełna lista tego co jest zaplanowane / zatwierdzone do wykonania na najbliższe lata ?

 • rok temu | ocena +0 / -0

  Pamiętajcie_o_wsiach

  Może ktoś w końcu zainteresuje się drogą Tarce-Kadziak, która jest w najgorszym stanie technicznym w powiecie jarocińskim?!

 • rok temu | ocena +0 / -0

  Haha

  Ja bym proponował jeszcze dokończyć ta drogę na Bogusławiu do nikąd A nie w pole A można zrobić do lasu.

 • rok temu | ocena +3 / -0

  Michu

  ...przebudowa, ścieżka, łącznik, a na wsiach mają lepsze drogi niż w mieście. Złośliwości władz nie ma końca, robią drogi gdzie już są, ulepszają, malują, bo jak przyjedzie ktoś z wyższych władz, to na Ługi przecież go nie zaprowadzą. Jarocin to miasto brzmi dziurami i kałużami. Pozdrawiam

 • rok temu | ocena +3 / -0

  Mieszkanie Plus

  A co z ulicą Siedleminska.Ktos kiedyś obiecał ale tylko obiecał jak z większością rzeczy.Brak chodnika ,brak oświetlenia nie wspomnę już o beznadziejnym przystanku autobusowym bez zadaszenia.

 • rok temu | ocena +8 / -0

  Xxxxx

  A ścieżki do Goliny jak nie było tak nima

 • rok temu | ocena +4 / -0

  Dzosik

  Czy inni zatrudnieni w Urzędzie załatwia sobie obok domu parking zamiast chodnika tak jak na osiedlu Kopernika?

 • rok temu | ocena +3 / -1

  (*)

  Ktoś ten grajdoł próbuje zaorać.

 • rok temu | ocena +2 / -0

  Zdziś

  A droga do dworca w Mieszkowie będzie czy znowu dziwnym trafem zostanie pominięta