Reklama

Czy tym roku święconka będzie możliwa? Zobacz, jak będzie wyglądało Triduum i Święta Wielkanocne

Opublikowano: 29 marca 2021 07:59
Autor: | Zdjęcie: Archiwum

Czy tym roku święconka będzie możliwa? Zobacz, jak będzie wyglądało Triduum i Święta Wielkanocne - Zdjęcie główne

W tym roku adoracja krzyża odbywać się będzie na odległość, bez dotykania i całowania | foto Archiwum

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Diecezja kaliska wydała dzisiaj instrukcję dotyczącą celebracji Triduum Paschalnego i Świąt Wielkanocnych w tym roku. Zobacz, co się zmieni w porównaniu z ubiegłym rokiem. Czy w tym roku można będzie święcić pokarmy?

Reklama

W dokumencie zaznaczono, że wszystkie celebracje należy sprawować wyłącznie w katedrze i w kościołach parafialnych z zachowaniem aktualnych norm sanitarnych (limit 1 osoba na 20 m2, dystans min. 1,5 m, zakrywanie nosa i ust za pomocą maseczki). Uczestnictwo w celebracjach Triduum Paschalnego (Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wigilia Paschalna) nie jest nakazane, a zatem nieobecność na tych liturgiach nie wiąże się z zaciągnięciem grzechu.

"Usilnie zachęcamy Księży Proboszczów, aby organizowali transmisje z kościołów parafialnych w mediach społecznościowych, a ich terminy podali odpowiednio wcześniej do wiadomości swoim wiernym tak, by mogli łączyć się duchowo. W razie niemożności zorganizowania transmisji parafialnych, należy poinformować wiernych o transmisjach ogólnopolskich i diecezjalnych. Należy podkreślić znaczenie celebracji diecezjalnych, którym przewodniczy biskup" - czytamy w komunikacie. 

GODZINY UROCZYSTOŚCI W JAROCIŃSKICH PARAFIACH ZNAJDZIESZ TUTAJ

 

Wielki Czwartek 

Msza Święta Krzyżma zostanie odprawiona w Wielki Czwartek o godz. 10.00 w katedrze z udziałem dziekanów dekanatów. Podczas liturgii poświęcone zostaną oleje święte, które księża dziekani zabiorą do dekanatów. W czasie Mszy Wieczerzy Pańskiej należy opuścić obrzęd obmycia nóg (mandatum), który i  odbywał on tylko w niektórych parafiach. Tam, gdzie względy sanitarne pozwalają na poprowadzenie procesji, można ją urządzić, przechodząc do kaplicy adoracji w uproszczonej formie, bez udziału wiernych 

Wielki Piątek 

W modlitwie powszechnej po wezwaniu 9 należy dołączyć wezwanie "O ustanie epidemii". Cześć krzyżowi należy oddawać przez przyklęknięcie lub głęboki skłon, bez bezpośredniego kontaktu. W okresie epidemii zakazuje się adoracji przez ucałowanie i dotykanie.

W celu umożliwienia poszczególnym wiernym indywidualnej modlitwy należy podtrzymać zwyczaj tzw. „ciemnicy” i „Grobu Pańskiego”. W przypadku „ciemnicy” może to być dotychczasowe, stałe tabernakulum.

Przy nawiedzeniu kościoła w celu adoracji Najświętszego Sakramentu należy stosować wymagane normy sanitarne. Jeśli celebracja jest transmitowana, to z myślą o osobach łączących się z domów, celebrans na zakończenie adoracji powinien podnieść krzyż i tak go trzymać przez pewien czas w milczeniu, aby wierni mogli mu oddać duchowo cześć. Należy pozostawić krzyż i świece w prezbiterium, aby wierni mogli adorować krzyż z właściwej odległości. 

Doroczna zbiórka ofiar na Boży Grób w Jerozolimie odbędzie się w innym dniu wskazanym przez Konferencję Episkopatu Polski.

Wielka Sobota

W Wielką Sobotę wierni będą mieli możliwość adoracji Najświętszego Sakramentu przy tzw. Grobie Pańskim. Możliwe jest również zorganizowanie święcenia pokarmów, ale wyłącznie z zachowaniem norm sanitarnych (limit osób, dystans, zakrywanie ust i nosa). Jeżeli jest taka możliwość obrzęd może się odbyć na zewnątrz kościoła. Zaleca się, aby w poświęceniu brali udział tylko przedstawiciele rodzin.

Jeżeli wierni nie zdecydują się w nim uczestniczyć, biskupi zachęcają do tego, aby przed śniadaniem wielkanocnym w gronie rodzinnym - podobnie jak to miało miejsce w zeszłym roku - uroczyście pobłogosławić pokarmy. Może to uczynić np. ojciec rodziny. 

Wigilia Paschalna i Niedziela Zmartwychwstania

Obrzędy Wigilii Paschalnej powinno się sprawować wewnątrz kościoła. Do obrzędu poświęcenia ognia można wykorzystać zapaloną świecę lub znicz, pomijając procesję, przejść do Orędzia Wielkanocnego (Exsúltet). W czasie „Liturgii chrzcielnej” należy tylko odnowić przyrzeczenia chrzcielne,bez pokropień i udzielenia sakramentu chrztu. W Niedzielę Zmartwychwstania nie organizuje się procesji rezurekcyjnych. Celebrans na zakończenie liturgii Wigilii Paschalnej lub na początku mszy św. o świcie w Niedzielę Zmartwychwstania udziela błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem na zewnątrz, przed drzwiami kościoła. Gdy ograniczenia co do liczby wiernych tego wymagają, w Niedzielę Zmartwychwstania kapłani mogą odprawić więcej mszy św.. 

Podobne rozwiązania zastosowano w przypadku archidiecezji poznańskiej [ZOBACZ TUTAJ]

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (11)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 4 miesiące temu | ocena +2 / -2

  Prawda w oczy

  Wara od kosciolow . Antychrysci !!!!! Nie lazisz to nie rzygaj tu bo w kolejce stoisz w markecie wsrod tlumu zeby bebzon byl pelny . Kosciol powinien pekac w szwach bo tam jest ratunek a na tace nikt nie zmusza zeby dawac ...

  • 4 miesiące temu | ocena +1 / -1

   222

   Takim językiem posługuje się katolik? Tyle nienawiści?

   • 4 miesiące temu | ocena +0 / -0

    Marex

    A gdzie tu nienawiść widzisz człowieku w tym komentarzu? Jak Jezus przewracał stoły sprzedawców w świątyni to też powiesz, że ich nienawidził?

 • 4 miesiące temu | ocena +1 / -1

  Amen

  Prawda jest taka że Mateuszek nie dostał pozwolenia na zamknięcie kościołów od tych biznesnesmenow. Nie mają na tyle odwagi żeby im się przeciwstawić.

 • 4 miesiące temu | ocena +2 / -3

  Anty

  Skoro szczepiac lekarzy i nauczycieli zamknięto szkoły i szpitale to pora zaszczepić księży i zamknięte zostaną też kościoły. Bo przez nich przemawia chciwość i kasa na tace A nie dobro ludzi. Wyłącz TV włącz myślenie!

  • 4 miesiące temu | ocena +0 / -0

   Marex

   Ale znawca się znalazł. Księdzem jesteś? :D

 • 4 miesiące temu | ocena +5 / -6

  Mieszkaniec

  Szkoły, przedszkola, żłobki zamknięte, centra handlowe zamknięte, większość sklepów zamkniętych, duża część osób jest zmuszona pracować zdalnie a kościoły co? Działają na całego! Byle by tylko ma tace dawać. To już jest parodia. Tyle mszy w tv, mogą też relacje na żywo zrobić ale oczywiście nie bo na tacę ludzie nie wrzucą. Kpina i tyle. Wszystko by tylko ludzi upodlić i pokazać że księża są nie tylkalni w każdy sposób.

  • 4 miesiące temu | ocena +0 / -0

   Marex

   1 osoba na 20 m kw. To jest " na całego"? Co wam te kościoły tak przeszkadzają? Kpiną jest Twój komentarz, który jest zupełnie bez żadnego sensu.

  • 4 miesiące temu | ocena +2 / -1

   Ja

   Zgadzam się, jednakże pragnę zauważyć, że nikt nikogo nie zmusza do chodzenia do kościoła. Jeśli komuś zależy na tym, aby się uchronić przed zakażeniem w kościele to po prostu do niego nie idzie. Proste. Aby to zrozumieć i wprowadzić w życie, używam własnego rozumu, nie potrzebuję zakazu z telewizora. Jeśli księża chcą mieć otwarte kościoły, to bardzo proszę, wolna wola, nie zabraniam im. Nawet popieram. Ale mnie tam nie zobaczą.

   • 4 miesiące temu | ocena +1 / -1

    Ciekawy

    A co będziesz mówił jeśli zarazi Cię osoba która była w kościele i tam właśnie się zarazila ???

  • 4 miesiące temu | ocena +1 / -2

   NIE TYKALNI

   Po Tobie już widać efekty zamkniętych szkół.....