Reklama

Boisz się koronawirusa? Chcesz kupić maseczkę? Koniecznie to przeczytaj!

Opublikowano: 27 lutego 2020 11:30
Autor:

Boisz się koronawirusa? Chcesz kupić maseczkę? Koniecznie to przeczytaj! - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Reklama

Do dzisiejszego dnia na terenie powiatu jarocińskiego nie odnotowano zachorowania ani podejrzenia zachorowania na koronawirusa - informuje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Jarocinie.

 

 

W wielu jarocińskich aptekach brakuje już maseczek, a jeśli się pojawiają - kosztują nawet 5-7 razy więcej niż jeszcze kilka, kilkanaście dni temu. Specjaliści wskazują, że maseczki powinny być stosowane przez ludzi chorych! Służby apelują o to, by zachować zdrowy rozsądek i przede wszystkim dbać o higienę - myć ręce!!!

 

Nie zaleca się używania masek na twarz przez zdrowych ludzi w celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się SARS-Cov-2. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) precyzyjnie wskazuje, iż maseczki ochronne, w związku z zagrożeniem epidemiologicznym wywołanym przez nowego koronawirusa powinny nosić osoby, które kaszlą lub kichają, czyli mają objawy infekcji dróg oddechowych lub opiekujące się osobą zainfekowaną korona wirusem lub osobą, u której podejrzewa się takie zakażenie.

 

Nieumiejętne stosowanie maseczek ochronnych może przynieść więcej szkody niż pożytku!

 

 

- W dniu wczorajszym uruchomiona została infolinia 800-190-590 o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem - mówi Elżbieta Wejman, rzecznik prasowy PSSE w Jarocinie.                

 

 

Okazuje się, że w wielu jarocińskich aptekach maseczki - przynajmniej te najzwyklejsze - są niedostępne. Jeśli natomiast można je kupić, najczęściej są dużo droższe niż wcześniej.


        

    - W poniedziałek o dziesiątej sprzedałyśmy ostatnią sztukę. Miałyśmy 150 sztuk - mówi jedna z jarocińskich farmaceutek.

 

 

Przyznaje, że zainteresowanie było już widoczne po ukazaniu się informacji o wirusie zbierającym żniwo w Chinach, mocno wzrosło w ostatnich dniach, kiedy okazało się, że pojawił się w Europie.

            Jeszcze niedawno maseczki kosztowały niecałe 50 gr.

- Jak się zaczęło w Chinach - po 70 gr, ostatnia dostawa - po 2,20 zł za sztukę. Wczoraj sprzedałam ostatnie opakowanie i nie udało mi się już domówić - mówi kobieta.

 

 

Teraz w sprzedaży są jedynie droższe - po 14,95 zł.

 

- Cudem udało nam się ściągnąć je z hurtowni. To są zwykłe, z gumką, zakładane na uszy. Ochrona jest taka sama, tylko te są wygodniejsze. Mamy przydział - maksymalnie 5 sztuk na pacjenta, żeby więcej osób mogło się zabezpieczyć - dodaje.

 

            W ofercie są też maski neoprenowe z 10 wymiennymi filtrami - te również już podrożały - z 80 zł na 120 zł (jeden filtr powinien być wymieniony po 8 godzinach).

 

            - Już od miesiąca nie ma maseczek w hurtowniach - stwierdza kolejna farmaceutka. - Dzisiaj rano sprzedałyśmy ostatnie i nie mam nadziei, że w kolejnych dniach dostaniemy. Co druga osoba, która przychodzi, o to pyta.

 

 

INFORMACJA GŁÓWNEGO INSPEKTORA SANITARNEGO DLA OSÓB POWRACAJĄCYCH Z PÓŁNOCNYCH WŁOCH

 

W ostatnich kilku dniach na obszarze północnych Włoch (m.in. regiony Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania,) obserwuje się rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2.

 

Jeśli byłeś w Północnych Włoszech w ciągu ostatnich 14 dni i:

1) zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem to:

• bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną

• lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

2) nie zaobserwowałeś u siebie wyżej wymienionych objawów, to przez kolejne 14 dni kontroluj swój stan zdrowia, czyli codziennie mierz temperaturę ciała oraz zwróć uwagę na występowanie objawów grypopodobnych (złe samopoczucie, bóle mięśniowe, kaszel).

a) Jeżeli po 14 dniach samoobserwacji nie wystąpiły wyżej wymienione objawy, zakończ kontrolę.

b) Jeżeli w ciągu 14 dni samoobserwacji zaobserwujesz wyżej wymienione objawy to:

• bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną

• lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

3) miałeś kontakt z osobą chorą lub zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2 to bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną.

Na chwilę obecną nie ma uzasadnienia dla podejmowania nadmiernych działań typu kwarantannowanie osób powracających z regionów Północnych Włoch, odmawianie udziału w zajęciach szkolnych oraz zamykanie szkół. Niezbędne jest także przestrzeganie zasad higieny w tym: częste mycie rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży, ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu.

 

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Po raz pierwszy został zidentyfikowany w grudniu 2019 roku w Wuhan, w Chinach Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych.

Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgonu są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu korona wirusowi. Aby uniknąć zakażenia koronawirusem, należy stosować się do poniższych zaleceń:

Często myj ręce

Często myj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu używaj płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%).

Dlaczego? Mycie rąk ww. metodami zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach.

Stosuj odpowiednie zasady ochrony podczas kaszlu i kichania

Podczas kaszlu i kichania zakryj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką natychmiast wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu – użyj płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%).

Dlaczego? Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków i wirusów. Jeśli kichasz lub kaszlesz w dłonie, możesz zanieczyścić przedmioty lub dotykane osoby.

Zachowaj bezpieczną odległość

Zachowaj co najmniej 1 metr odległości między sobą a innymi ludźmi, szczególnie tymi, którzy kaszlą, kichają i mają gorączkę.

Dlaczego? Gdy ktoś zarażony wirusem powodującym chorobę układu oddechowego, taką jak COVID-19, kaszle lub kicha, wydala pod ciśnieniem małe kropelki śliny i śluzu zawierające wirusa. Jeśli jesteś zbyt blisko, istnieje ryzyko, że możesz wdychać wirusa.

Unikaj dotykania oczu, nosa i ust

Dlaczego? Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być skażone wirusem. Jeśli dotkniesz oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, możesz przenieść wirusa z powierzchni na siebie.

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (9)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • rok temu | ocena +0 / -0

  Susan Benson

  Witaj, Potrzebujesz szybkiej pożyczki? Jestem Susan Benson. Jestem pożyczkodawcą, a także doradcą finansowym. W obliczu stagnacji, przez którą przechodzi świat w wyniku wpływu koronawirusa (COVID-19) na biznes i gospodarkę, wiele osób stoi przed nieterminowymi wyzwaniami finansowymi. A dzięki obecności nadwyżki gotówki w mojej firmie dążymy do przyspieszenia obiegu pieniędzy poprzez finansowanie pożyczek klientom w Europie i poza nią. Czy potrzebujesz pożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej, zakup domu lub samochodu, czy potrzebujesz pożyczki z innych powodów osobistych? Jeśli Twoja odpowiedź brzmi TAK, radzę skontaktować się z moją firmą. Świadczymy wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe, zarówno zabezpieczone, jak i niezabezpieczone. Wystarczy napisać do nas e-mailem: [email protected] lub wysłać wiadomość bezpośrednio na WhatsApp / Telegram za pośrednictwem: +447903159998 i natychmiast otrzymać odpowiedź.

 • rok temu | ocena +3 / -0

  gosia

  dlaczego gazeta usuwa komentarze? jak tak chcecie robić, że wybrane są kasowane to może w ogóle usuńcie możliwość komentowania!

 • rok temu | ocena +0 / -0

  Oj, ludzie, ludzie!

  Wszędzie trąbią - tu też jest to napisane: LEPIEJ jest nie mieć maseczki (niż mieć, ale byle jaką lub nieodpowiednio ją stosować) - a ludzie dają się naciągać na CORAZ WYŻSZE CENY... aptekarze, hurtownie pewnie zacierają ręce... biznes się kręci!

 • rok temu | ocena +1 / -3

  poprawka

  Droga redakcjo, choroba jaka wywoluje wirus ma juz swoją nazwe prosze poszukac i poprawić. Wirus wnika przez śluzowke oka wiec maseczki nic nie daja !!!

 • rok temu | ocena +2 / -5

  Ja

  Musza chodzic nie ma kto ich zastapic na zmianie po 4 osoby a zadan tyle

 • rok temu | ocena +6 / -0

  Nie sądzę

  "Mycie rąk ww. metodami zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach." -????