Bez pielgrzymek, ale za to z Festiwalem Smaków. Odpust w Golinie przesunięty o tydzień

Opublikowano:
Autor:

Bez pielgrzymek, ale za to z Festiwalem Smaków. Odpust w Golinie przesunięty o tydzień - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Tegoroczne obchody odpustowe ku czci Matki Bożej Pocieszenia w Golinie odbędą się o tydzień wcześniej. W niedzielę 23 sierpnia przypada bowiem 50. rocznica koronacji golińskiego obrazu przez Prymasa Polski kardynała Stefana Wyszyńskiego.

 

 

 

Sumie odpustowej odprawionej w południe ma przewodniczyć ksiądz biskup Łukasz Buzun, biskup pomocniczy diecezji kaliskiej. Obchodom religijnym towarzyszyć będzie również I Powiatowy Festiwal Lokalnych Smaków i Rękodzieła, który zaplanowano na placu przykościelnym. W tym roku golińska parafia i zabytkowy kościół w Golinie obchodzą 610 lat istnienia.

Kult Matki Bożej Pocieszenia w Golinie nie posiada ściśle określonego początku, zatem jego geneza pozostanie na zawsze tajemnicą. Jednak oficjalnie kult potwierdziła wizytacja biskupia (1726 r.). Istotna tutaj jest świadomość wiernych, że jest to miejsce słynące z łask Matki Zbawiciela. Źródła historyczne określają obraz „imago gratiosa” (słynący łaskami), a późniejsze protokoły z wizytacji dodają „imago gratiosa et miraculosa” (słynący łaskami i cudami). O cudowności obrazu świadczyć mają też liczne wota.

Ciekawostką jest fakt, że kilka lat temu proboszcz golińskiej parafii otrzymał informację od czeskiego diecezjalnego konserwatora zabytków o tym, że w parafii Lisów (około 12 kilometrów od Czeskich Budziejowic), znajduje się obraz Matki Bożej Liszowskiej, który jest bardzo podobny do obrazu Matki Bożej Pocieszenia w Golinie. Przywiózł go z archidiecezji gnieźnieńskiej polski ksiądz Stanisław Gajecius około roku 1660. Obraz Madonny Golińskiej oznaczony napisem „Panna Maria Śnieżna” pierwotnie umieszczony był w głównym ołtarzu, a od roku 1864 jest w bocznym ołtarzu nowego kościoła.

Korony papieskie na obraz zostały nałożone 23 sierpnia 1970 roku. Dokonał tego Prymas Tysiąclecia ksiądz kardynał Stefan Wyszyński w asyście biskupów, licznie zgromadzonego duchowieństwa oraz rzeszy miejscowych wiernych. Stowarzyszenie „Nasza Wspólnota” w Golinie z okazji jubileuszu zaplanowało wydanie okolicznościowego albumu. W piątek, 21 sierpnia w godzinach wieczornych na miejscowym cmentarzu ma się odbyć poświęcenie pomnika upamiętniającego mieszkańców sołectwa, którzy oddali swoje życie za Ojczyznę.

 

20 sierpnia, godz. 19.00 (Dom Katolicki)
Spotkaniem promocyjne połączone z wykładem o koronacji obrazu golińskiej Matki Bożej przez kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Polski. Specjalnie na tę okazję został wydany album z archiwalnymi zdjęciami i dokumentami koronacji i 40. rocznicy koronacji. Ponad 100 zdjęć i skanów dokumentów pozwoli lepiej poznać historię tego wydarzenia. Podczas spotkania wśród uczestników będą bezpłatnie rozdawane właśnie te albumy. Ich druk został sfinansowany przez powiat jarociński i indywidualnych sponsorów.

21 sierpnia 2020, godz. 18.00 (cmentarz parafialny)
Na cmentarzu parafialnym zostanie odprawiona msza św. wraz z odsłonięciem i poświęceniem pomnika upamiętniającego zasłużonych dla Ojczyzny mieszkańców sołectwa.

22 sierpnia 2020, godz. 17.00 (sanktuarium)
Msza św. dla służb mundurowych - pielgrzymka strażaków.

23 sierpnia 2020 (niedziela)
Główne uroczystości odpustowe rozpoczną się Godzinkami o godz. 7.30, a po nich o godz. 8.00 i 10.00 zostaną odprawione Msze św. W tym roku ze względu na sytuację epidemiczną w kraju do sanktuarium nie przybędą zorganizowane grupy pielgrzymów i nie będzie tradycyjnych przywitań pielgrzymek. W samo południe ksiądz biskup Łukasz Buzun będzie przewodniczyć sumie odpustowej. Niedzielne uroczystości zakończą się Apelem Jasnogórskim i mszą św. o godz. 21.00. Podczas niedzielnych uroczystości wśród mieszkańców i pielgrzymów będą rozdawane bezpłatnie albumy wydane z okazji 50. rocznicy koronacji.



Ponadto w niedzielę od godz. 11.00 na terenie przy golińskim sanktuarium odbędzie się I Powiatowy Festiwal Lokalnych Smaków i Rękodzieła, na który zaprasza Starosta Jarociński Lidia Czechak. W ramach wydarzenia odbędą się:
- warsztaty pieczenia chleba
- warsztaty z carvingu
- konkurs „Imponujące warzywo lub owoc” na największe, najdziwniejsze i najśmieszniejsze warzywo/owoc
- konkurs „Lokalny smak roku 2020” – na najsmaczniejsze lokalne potrawy przygotowane z produktów bezpośrednio od rolnika przez członkinie KGW.


W związku z sytuacją epidemiczną w kraju, plan może ulec zmianie, dlatego organizatorzy proszą o śledzenie na bieżąco strony i profilu facebookowego golińskiej parafii. Apelują również o używanie maseczek ochronnych, dezynfekcję rąk oraz o zachowanie dystansu społecznego.

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE