Reklama

400 osób czeka na opinię o niepełnosprawności

Opublikowano: 17 sierpnia 2014 10:06
Autor: Elżbieta Rzepczyk

400 osób czeka na opinię o niepełnosprawności - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Reklama

Około 400 niepełnosprawnych może zostać bez zasiłków pielęgnacyjnych, kart parkingowych, czy nawet pracy.

- To jest niedopuszczalne, co się dzieje  - rozpoczyna 40-letni Maciej z Jarocina. Mężczyzna miał wypadek w pracy. Jest niepełnosprawny, od kilku lat zatrudniony w firmie ochroniarskiej. Niedawno został bez pracy, bo stracił status osoby niepełnosprawnej. W kwietniu złożył wniosek o wydanie orzeczenia - opowiada czytelnik.


Podobnie jak w ubiegłym roku przyczyną wstrzymania wydawania orzeczeń przez Powiatowy Zespół ds. Orzekania Niepełnosprawności jest brak pieniędzy. Ostatnie posiedzenie było dwa miesiące temu. - W czerwcu odbyły się tylko 4 komisje, ponieważ na więcej nie mieliśmy środków. Cały czas do Wojewody były kierowane pisma o zwiększenie funduszy na działalność zespołu. Zostaliśmy poinformowani, że pod koniec czerwca prawdopodobnie zostanie uruchomiona rezerwa celowa, ale niestety nie otrzymaliśmy tych środków. W piątek (1 sierpnia - przyp. red.) rozmawiałam z przewodniczącą wojewódzkiego zespołu, która przekazała mi informację, że pieniądze będą uruchomione w drugiej połowie sierpnia - mówi Marlena Garsztka, przewodnicząca zespołu podaje, że w tym roku funkcjonowanie zespołu pochłonęło 60 tys. zł, a na zapewnienie działalności do końca roku potrzeba jeszcze około 50 tys. zł.
Jednostka cały czas przyjmuje podania o wydanie orzeczeń.

Do rozpatrzenia jest około 400. - Mamy jeszcze wnioski z kwietnia. Wniosek można złożyć miesiąc przed upływem ważności orzeczenia. Osoby, które składały je w kwietniu w większości orzeczenia miały ważne do końca maja. W przypadku kiedy jest ważne orzeczenie nie możemy wydać kolejnego chyba, że osoba zainteresowana składa wniosek z tytułu pogorszenia stanu zdrowia - tłumaczy szefowa zespołu.

Przewodnicząca zapewnia, że jeśli zespół otrzyma pieniądze, zostaną zwiększone posiedzenia składów orzekających, aby w jak najkrótszym czasie nadrobić zaległości.


Więcej w aktualnym wydaniu „Gazety Jarocińskiej”.(era)
 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (14)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 7 lat temu | ocena +1 / -2

  tomaszek

  [quote name="PCPR"]"W tym roku funkcjonowanie zespołu pochłonęło 60 tys. zł, a na zapewnienie działalności do końca roku potrzeba jeszcze około 50 tys. zł."<br />Ciekawy jestem co kosztuje 110.000 zł rocznie? Pewnie kilka żarowek które się święcą podczas obrad komisji. <br />Nie można tego robić w ramach etatu w PCPR? Trzeba brać za to dodatkową kasę oprócz pensji?<br />Lepiej byłoby te pieniadze przeznaczyć na inne cele, choćby na dofinansowanie do przystosowania łazienek. Łaskawie dadzą 3000 zł, a wymagania takie że głowa mała. PCPR w Poznaniu daje na ten sam cel po 15.000 zł[/quote]<br />POmyśl niePOpisuj głuPOt POza POdanymi POwyżej POtrzebami POtrzeba POpłaćić lekarzy orzeczników na POziomie 25 zł / orzeczenie i POzostałych członków składów orzekających

 • 7 lat temu | ocena +3 / -6

  PCPR

  "W tym roku funkcjonowanie zespołu pochłonęło 60 tys. zł, a na zapewnienie działalności do końca roku potrzeba jeszcze około 50 tys. zł."<br />Ciekawy jestem co kosztuje 110.000 zł rocznie? Pewnie kilka żarowek które się święcą podczas obrad komisji. <br />Nie można tego robić w ramach etatu w PCPR? Trzeba brać za to dodatkową kasę oprócz pensji?<br />Lepiej byłoby te pieniadze przeznaczyć na inne cele, choćby na dofinansowanie do przystosowania łazienek. Łaskawie dadzą 3000 zł, a wymagania takie że głowa mała. PCPR w Poznaniu daje na ten sam cel po 15.000 zł

 • 7 lat temu | ocena +5 / -2

  oborowy

  [quote name="Kaziuk"]To procedury sa smieszne bo gdy ZUS wydaje orzeczenie o niepełnosprawnosci to trzeba jeszcze pukac do Powiatowego Zespołu o grupe ... i tak jedni i drudzy doją budżet az miło ... Ale teraz okazało sie że krowie w cyckach wyschło i mlika nie daje 8)[/quote]<br />Jak wszyscy doją a nikt nie karmi, to wyschło!

 • 7 lat temu | ocena +3 / -5

  marynia

  Też mam taki kłopot , nikt nic nie wie . znowu wymyślili , chociaż znam osoby które mają takie karty bo wydawane były bez ograniczę kiedyś to było tylko z narządu ruchu .

 • 7 lat temu | ocena +7 / -1

  Kaziuk

  To procedury sa smieszne bo gdy ZUS wydaje orzeczenie o niepełnosprawnosci to trzeba jeszcze pukac do Powiatowego Zespołu o grupe ... i tak jedni i drudzy doją budżet az miło ... Ale teraz okazało sie że krowie w cyckach wyschło i mlika nie daje 8)

 • 7 lat temu | ocena +8 / -4

  zniesmaczony

  3. I jeszcze to.<br />Dwa lata temu zmieniano zasady wystawiania zaświadczeń dla osób ubiegających się o kartę parkingową (wcześniej w moim przypadku i wielu innych, wystarczała decyzja ZUS ), nikt nie oponował. Zarówno starostwo, jak i powiatowe centrum siedziało cicho, tych drugich jeszcze można zrozumieć liczyli na większą kasę (na co zresztą liczą do dziś). Te kwity po prostu się dublują.<br />Czysta żywa biurokracja za którą wszyscy płacimy duże pieniądze. <br />Pozdrawiam

 • 7 lat temu | ocena +8 / -2

  zniesmaczony

  Niestety ale wychodzi niekompetencja osób pracujących w tym urzędzie.<br />1. Wiadomo było już w ubiegłym roku że w czerwcu br. wymianie podlegać będą wszystkie karty parkingowe, a więc już w budżecie na bieżący rok należało przewidzieć odpowiednią kwotę, albo wystąpić do wojewody o dofinansowanie.<br />2. Działalność zespołu też budzi zdziwienie. Jestem inwalidą pierwszej grupy, z orzeczeniem ZUS o pełnej niesprawności, (w tym ze względu na narząd ruchu)do końca 2016 (okres wynika z procedur ZUS), zespół był łaskawy przyznać mi niepełnosprawność na 11 mc., czyli do czerwca br.(w oparciu o tę samą dokumentację), trochę dziwne, tym bardziej że ZUS zbyt rozrzutny nie jest.<br /><br />Pozdrawiam.

 • 7 lat temu | ocena +14 / -5

  Kaziuk

  Do czego to doszło w tym kraju - żeby mieć prace to trzeba udowodnic na komisji lekarskiej ze jest sie bardzo chorym a pózniej przekonać pracodawce ze jest sie zdrowym i żwawym a nastepnie lekarzowi wmówić że i owszem jest sie chorym ale nie na tyle zeby nie pracowac :-) Kraina hipokryzji i paradoksów :roll: Inwalidzi muszą utrzymywać zdrowych członkow rodziny bo tylko im praca przysługuje - o tempora o mores .... :sigh:

 • 7 lat temu | ocena +9 / -5

  jedzus

  [quote name="Grupiarze"]Znam takich co te karty parkingowe wyłudzili- zdrowe byki , smigają po marketach jak jelonki . Kto i dlaczego im te karty wydał - nie pojmuje ? Grupy im potrzebne bo zeby lądowiska dla helikopterow pilnować to trzeba mieć grupe - a do Biernackiego to sie juz nie chce wojowiny pakować 8)[/quote]<br />Tak dla Twojej wiadomości do ZMB Biernacki też w większości zatrudniają ludzi z orzeczeniem , nawet do pakowania "wojowiny"-jak to napisałeś

 • 7 lat temu | ocena +5 / -8

  tomaszek

  Baśka Marta<br />POpieram POnadto POgnać ugruPOwanie PO POwiatowy PO POzbyciu POsiadanej POsady POśpiesznie POdążył POskarżyć POznaniakowi POprosić POmocy POdarcia wyPOwiedzenia <br />POmimo POwtórzenia zPOprzedniego roku POwiatowiec POpierany POprzez 7,13 PrOcenta POstać POrozumienia niePOtrafi POmóc niePełnOsprawnym POmimo POwiatowej POsady POwinien POnownie POśpiesznie POjechać POdążyć POzałatwiać POznanskim ugruPOwaniu POwyższe POkazuje POtężne POstarania POwiatowca w POwiatowej sPrawie i POśpieszne POczynania PO POzbyciu POsiadanej POsady

 • 7 lat temu | ocena +8 / -7

  baśka marta

  [quote name="Były skazaniec"]Tak rządzi zj !!! Konieczne zmiany rządzących radnych[/quote]<br /><br />"Cały czas do Wojewody były kierowane pisma o zwiększenie funduszy na działalność zespołu. Zostaliśmy poinformowani, że pod koniec czerwca prawdopodobnie zostanie uruchomiona rezerwa celowa, ale niestety nie otrzymaliśmy tych środków."<br /><br />Wojewoda z Partii Oszustów (PO). Zbiera na rachunek Sienkiewicza za ośmiorniczki u Sowy, to na niepełnosprawnych nie starczyło.

 • 7 lat temu | ocena +11 / -13

  Grupiarze

  Znam takich co te karty parkingowe wyłudzili- zdrowe byki , smigają po marketach jak jelonki . Kto i dlaczego im te karty wydał - nie pojmuje ? Grupy im potrzebne bo zeby lądowiska dla helikopterow pilnować to trzeba mieć grupe - a do Biernackiego to sie juz nie chce wojowiny pakować 8)

 • 7 lat temu | ocena +10 / -9

  tomaszek

  głuPOty POpisujesz POtrzebne POsiedzeniom PieniOndze POwinien POsłać POznański wojewoda

 • 7 lat temu | ocena +10 / -8

  Były skazaniec

  Tak rządzi zj !!! Konieczne zmiany rządzących radnych