Reklama

13 i 14 emerytura dla emerytów. Kto i ile dostanie?

Opublikowano: 21 stycznia 2021 14:10
Autor: Karina Muszalska

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 3 i 14 emerytura dla emerytów. Kto i ile dostanie? 13 i 14 emerytura w 2021 roku. Według zapowiedzi seniorzy otrzymają w tym roku dodatkowe emerytury dwa razy. Komu będą przysługiwać? Ile wyniosą?

Reklama

W 2020 roku prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, na mocy której 13 emerytury będą wypłacane każdego roku. Jeżeli chodzi o ustawę dotyczącą 14 emerytury, to musi ona przejść jeszcze przez tak zwaną drogę legislacyjną. Sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny poparła we wtorek 19 stycznia projekty ustaw w sprawie czternastej emerytury.

25 stycznia rozpoczną się szczepienia seniorów. Rząd wprowadził jednak zmiany w kolejności. Kto ma obecnie pierwszeństwo?

13 emerytura - komu przysługuje?

Świadczenie to przysługuje osobom pobierającym emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty socjalne i rodzinne, świadczenia rodzicielskie uzupełniające, świadczenia pieniężne przysługujące cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne oraz świadczenia i zasiłku przedemerytalne.

13 emerytura - ile wyniesie?

Wysokość 13 emerytury wyniesie tyle samo, co wartość najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca danego roku. W 2021 roku ma ona być wypłacana na poziomie 1250 złotych brutto (1069 złotych netto).

13 emerytura - kiedy zostanie wypłacona?

Dodatkowe świadczenie ma zostać wypłacone w kwietniu, a w niektórych przypadkach w maju.

14 emerytura - komu przysługuje?

W przeciwieństwie do „trzynastki” 14 emerytura w 2021 roku musi przejść jeszcze przez drogę legislacyjną. Według projektu ustawy całkowitą "czternastkę" wynoszącą równowartość minimalnej emerytury otrzymają osoby otrzymujące świadczenie w wysokości maksymalnie 2900 zł brutto.

Emeryci i renciści, którzy pobierają świadczenie w wysokości powyżej 2900 zł, stosowana będzie zasada "złotówka za złotówkę", a więc czternasta emerytura będzie pomniejszana o kwotę przekroczenia.

14 emerytura - kiedy zostanie wypłacona

Jeśli projekt ustawy zostanie zaakceptowany, to „czternastka” zostanie wypłacona w listopadzie tego roku. W niektórych przypadkach może termin ten może przesunąć się na grudzień.

15 stycznia 2021 roku ruszyły zapisy na szczepienia przeciwko COVID-19. Zobacz, co trzeba zrobić, aby się zarejestrować lub wyrazić chęć przystąpienia do szczepienia.

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (11)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 2 miesiące temu | ocena +0 / -0

  Maryna

  Wreszcie wykupie to droższe lekarstwo bo na dzień dzisiejszy mnie na to nie stac

 • 3 miesiące temu | ocena +0 / -0

  antypis

  Będą mieli co wysyłać Rydzykowi

 • 3 miesiące temu | ocena +9 / -2

  Xx

  Tak wyborców trzeba kupić ich własnymi pieniędzmi. A gospodarka pada dosłownie, wystarczy przejść się po Jarocinie. Ile osób traci pracę tego nikt nie widzi. Zamykac wszystko i patrzeć jak człowiek bankrutuje ... obecna władza tylko to potrafię. A jeszcze obiecywać jak to wszystkim daje. Jeśli to dlaczego firmy zamykają się?! Wstyd dla wszystkich co głosowali na PiS

 • 4 miesiące temu | ocena +7 / -8

  Xxx

  No właśnie może pomyli ktoś o pracownikach bo prywaciarze robią co chcą. Procownik w dupe bity a emerytom się dogadza

 • 4 miesiące temu | ocena +10 / -7

  gminnik

  Zamiast kupowania emerytów, lesze byłoby zniesienie podatku od wypacanej emerytury. Emerytom zostałoby w kieszeniach więcej własnych pieniędzy. Natomiast przyznawanie dodatkowych emerytur to plucie w twarz pracującym poza budżetówką (czyli tym, którzy sponsorują cały ten cyrk zwany RP).