Reklama

113 tys. zł na zdjęcia i dokumenty Radolińskich. Muzeum dostało pieniądze od ministra

Opublikowano: 14 marca 2019 15:31
Autor: Lidia Sokowicz

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Reklama

Prywatna korespondencja, zdjęcia, pamiętniki, dzienniki, a  nawet zeszyty szkolne członków rodziny Radolińskich będą już niedługo dostępne w internecie. Pieniądze na ich digitalizację przekazało ministerstwo kultury.  

 

 

 

Już w tym roku mieszkańcy Jarocina na bezpłatnej platformie szukajwarchiwach.pl zapoznać się będą mogli z cennymi i ważnymi dokumentami rodu, który przez ponad 280 lat znacząco wpływał na przemiany dokonujące się w naszym mieście.

Digitalizacja to wprowadzenie do pamięci komputera tradycyjnych, drukowanych lub rękopiśmiennych materiałów bibliotecznych lub archiwalnych w postaci danych cyfrowych metodą skanowania. Poddane jej zostaną akta Radolińskich znajdujące się w Archiwum Państwowym w Poznaniu, które jest zarazem głównym partnerem zadania.

 

Cyfryzacji poddane zostaną m.in. archiwalne plany majątku, fotografie z przełomu XIX i XX w., czy też akta dotyczące zabytkowego jarocińskiego kościoła, nad którym Radolińscy sprawowali patronat. - Najokazalszy zbiór zaplanowany do digitalizacji zawiera prywatną korespondencję rodzinną, pamiętniki, papiery i notatki osobiste, czy nawet zeszyty szkolne, które dostarczają wielu cennych materiałów do dziejów kultury i obyczajowości.W dokumentach znajdują swe odbicie liczne podróże zagraniczne członków rodziny Radolińskich, czy też pobyty na dworach królewskich Hugona. Autorkami ocalałych pamiętników, listów i dzienników są też kobiety, które odegrały ważną rolę u boku księcia Radolina. Nieprzypadkowo na najbliższe dwa lata zaplanowaliśmy digitalizację materiałów archiwalnych z zespołu Radolińskich - zauważa dyrektor Muzeum Sebastian Pluta.

 

Muzeum wkrótce zmieniać będzie swoją siedzibę, przenosząc się z ratusza do pałacu Radolińskich. Udostępnienie w tym okresie akt zbiegnie się z renowacją i otwarciem dla szerokiej publiczności nowej wystawy historycznej w dawnej siedzibie tego rodu, co znacznie podniesie walory edukacyjne, naukowe i poznawcze całego przedsięwzięcia. Otwarcie nowej wystawy poświęconej historii Ziemi Jarocińskiej zaplanowane jest na koniec 2020 roku.

 

- W ramach projektu, dla uczniów szkół średnich z Jarocina, przeprowadzone także zostaną historyczne warsztaty źródłowe, wykorzystujące wybrane zdigitalizowane zbiory po rodzinie Radolińskich - dodaje Ilona Kaczmarek z Muzeum Regionalnego w Jarocinie.

Na realizację zadania jarocińskie muzeum otrzymało dotację w wyskości 113 tys. zł od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wcześniej z tego samego budżetu wsparcie otrzymał inny projekt napisany przez naszych muzealników. Dotacja 55 tys. zł została przekazana na rozbudowę kolekcji dzieł artystów street artu. Wesprze ona zakup prac tworzonych techniką szablonu [CZYTAJ TUTAJ].

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (9)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • 2 lata temu | ocena +7 / -13

    twój nick

    Cieszę się, że tak napływają dotacje z ministerstwa. Tylko zastanawiam się dlaczego tylko na kulturę. Dlaczego nie napływają na drogi. Dlaczego niektórzy, tak niektórzy mieszkańcy w gminie muszą taplać się w błocie, w stojących kałużach wody. Stale nasuwa mi się pytanie, czy władze nie zabiegają o te dotacje, czy może jakieś znajomości w ministerstwie dotującym, a może o dotacje na drogi się nie starają bo nie umieją a znajomości nie mają.