Reklama

Ludzie byli ciekawi księdza Isakowicza-Zaleskiego

Opublikowano: 20 lutego 2015 14:11
Autor: Lidia Sokowicz

Ludzie byli ciekawi księdza Isakowicza-Zaleskiego - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura

Reklama

Aula pałacu Radolińskich była wczoraj wypełniona po brzegi. Z uwagi na ograniczone możliwości miejsca, na spotkanie z księdzem Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim udało się dostać zaledwie 150 osobom. Darmowe wejściówki rozeszły się w kilka dni od ogłoszenia informacji o przyjeździe krakowskiego kapłana.

Duchowny, który znany jest przede wszystkim dzięki wzbudzającej wiele kontrowersji publikacji „Księża wobec bezpieki” oraz prowadzenia Fundacji im. Brata Alberta, zajmuje się również propagowaniem wiedzy na temat ludobójstwa Ormian w Turcji w 1915 roku oraz Polaków na Kresach Wschodnich, które miało miejsce w 1945 roku. W trakcie spotkania, oprócz wykładu historycznego, odbyła się także dyskusja na temat obecnej sytuacji na Ukrainie. Tematyka okazała się tak obszerna, że zabrakło nawet czasu na pytania dotyczące m.in. lustracji. Publiczność podziękowała gościowi długimi oklaskami.

Duchowny przyznał, że do Jarocina pierwotnie miał przyjechać już dwa lata temu, ale wtedy na przeszkodzie stanął mu poważny wypadek drogowy. Na koniec podpisywał swoje publikacje. Większość książek dostępna była na specjalnym stoisku w holu pałacu. Dochód z ich sprzedaży wspiera działalność fundacji, której ksiądz Isakowicz-Zaleski prezesuje.

Spotkaniu zorganizowała Biblioteka Publiczna we współpracy z Muzeum Regionalnym w Jarocinie. Z inicjatywą wyszedł jarociniak Piotr Solarski, który już kilka miesięcy wcześniej wyszedł z propozycją nagłośnienia tematyki związanej ze zbrodniami na Kresach. Spotkanie „Echa Wołynia”, w trakcie którego wspominano m.in. postać Edwarda Góry - polonisty z jarocińskiego ogólniaka - odbyło się pod koniec września.Szersza relacja i rozmowa z duchownym w następnym numerze „Gazety Jarocińskiej”.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (4)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 6 lat temu | ocena +25 / -8

  trochę historii

  Mówił bardzo rzeczowo prostym trafiającym do odbiorców językiem. Umiejętnie podsumowywał wydarzenia i rozbudzał nasze umysły. Jest miłośnikiem historii dla nas niekiedy nieznanej, ukrywanej nawet przed nami bo to obecnie niewygodne. A o Bogu hmmm... ? Posłucham słowa Bożego jutro na nabożeństwie mszy św.

 • 6 lat temu | ocena +19 / -7

  ~

  A czy komuś ten ksiądz, bardzo przeszkadzał w Jarocinie, że mogło wysłuchać go zaledwie 150 osób. Jak opalony promował swoją książkę do podtarcia d. i hucpę wyborczą, to dla niego znalazło się oczywiście miejsce na głównej sali w JOK-u, którego teraz próbuje... zlikwidować. Brak słów na was rządzące polactwo.

 • 6 lat temu | ocena +21 / -27

  otto

  A mówił coś o Bogu

 • 6 lat temu | ocena +28 / -1

  alek

  Dziękuje p. Piotrze za zaproszenie ks.T.Isakowicza-Zalewskiego do Jarocina. Tematy ludobójstwa są mi znane, gdyż moja rodzina pochodzi ze Stanisławowa. Zainteresowanym kresami polecam stronkę:http://stanislawow.net/index. Pozdrawiam kresowian.