reklama
reklama

Książka na 100-lecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Potarzycy. Prezes zbierał materiały przez 10 lat

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Gmina Jarocin

Książka na 100-lecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Potarzycy. Prezes zbierał materiały przez 10 lat - Zdjęcie główne

Książka na 100-lecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Potarzycy. Prezes zbierał materiały przez 10 lat | foto Gmina Jarocin

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Wkrótce ukaże się książka prezentująca dzieje Ochotniczej Straży Pożarnej w Potarzycy, która w tym roku będzie świętować 100-lecie działalności. Z publikacji będzie można też dowiedzieć się wielu ciekawych informacji dotyczących historii wioski i jej mieszkańców. 
reklama

Autorem publikacji zatytułowanej „Potarzyca. Mała Ojczyzna wielkich ludzi” jest  Jarosław Rodziak, który pełni funkcję prezesa OSP w Potarzycy. Inicjatywa stworzenia takiego wydawnictwa zrodziła się 10 lat temu, prezy okazji obchodów 90-lecia potarzyckiej straży oraz poświęcenia i przekazania sztandaru.

- Zaczęliśmy zbierać materiały historyczne, żeby zrobić w związku z tą uroczystością „jednodniówkę”. Wykorzystaliśmy część materiałów. Wiadomo, wszystko się nie zmieściło - wyjaśnia prezes Rodziak. 

Postanowił kontynuować gromadzenie materiałów historycznych - w tym zdjęć - związanych z jednostką, z Potarzycą, miejscowym kościołem, szkołą, działającymi tu stowarzyszeniami i zespołami ludowymi m.in. „Snutkami”, które w tym roku świętują 40-lecie działalności oraz „Potarzyczankami”.

- Nie spodziewałem się, że tyle uda się zebrać. Przerosło to moje oczekiwania - przyznaje autor książki.
   

W publikacji zawarte zostały m.in. życiorysy trzech osób związanych z Potarzycą: Stefana Styszyńskiego, kierownika szkoły, ojca Mariana Wyduby, oblata urodzonego w Potarzycy i proboszcza parafii w Markowicach (pod Strzelnem) rozstrzelanego w 1939 roku przez Niemców oraz Łucji Włodek-Jabłońskiej (z domu Grzybowskiej), która w ostatnich latach życia mieszkała w Luzinie koło Wejherowa. Jeden z rozdziałów, noszący tytuł: „Walczyli, zginęli, zostali zamordowani”, poświęcony jest mieszkańcom Potarzycy, którzy walczyli o niepodległość w czasie I i II wojny światowej oraz Powstania Wielkopolskiego.

- Jeśli na ten temat uda się zebrać więcej informacji, może przygotuję osobną publikację, by podtrzymać pamięć o tych ludziach, by przekazać te wiadomości kolejnym pokoleniom - podkreśla Jarosław Rodziak. 
 

Wydawnictwo liczy 120 stron. Na końcu można znaleźć różne ciekawostki z życia wioski. Do książki dołączona jest płyta CD, na której znajdują się: kurs instruktażowy udzielania pierwszej pomocy oraz zdjęcia prezentujące historię jednostki OSP, szkoły, a także dzieła Łucji Grzybowskiej. 

- Nie żałuję, że się tego podjąłem. Cieszę się, że się udało. To była dla mnie życiowa przygoda. Sam dowiedziałem się wielu ciekawych rzeczy, o których nie miałem pojęcia - mówi autor. - Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się w jakikolwiek sposób do powstania publikacji. Apeluję też o otwarcie domowych archiwów i podzielenia się ich zawartością, ku pamięci przodków i dla kolejnych pokoleń. 

Książka ukaże się na jubileusz 100-lecia OSP w Potarzycy. Wydanie jej zostanie częściowo sfinansowane z grantu „Wzniecić płomień”, który strażacy otrzymali z budżetu gminy Jarocin. Na ten cel wydano 4,5 tys. zł z pozyskanych 10 tys. zł.  Za pozostałe środki zakupione zostały fantomy do pokazów udzielania pierwszej pomocy i zorganizowano wycieczkę dla 30 uczniów klas IV-VIII ze Szkoły Podstawowej w Potarzycy do Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach i Parowozowni w Wolsztynie.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama