Reklama

"Gorzej być w JOK-u nie może"

Opublikowano: 27 stycznia 2015 17:48
Autor: Karol Górski

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura

Reklama

Na ostatnim posiedzeniu Komisji Oświaty, Kultury i Sportu dyskutowano na temat uchwały dotyczącej zamiaru likwidacji Jarocińskiego Ośrodka Kultury. W jego miejsce ma powstać Centrum Aktywności Lokalnej.

Radna Lidia Czechak zastanawiała się, dlaczego JOK tak źle działa. Jej zdaniem ośrodek konkurował z innymi instytucjami kulturalnymi, zamiast z nimi współpracować. Według niej rozwiązaniem mogłaby być wymiana kadry zarządzającej. - Likwiduje się łatwo, później odtworzenie byłoby, przypuszczam, niemożliwe - przekonywała Lidia Czechak. - To nie jest tak, że jak ktoś jest chory, to trzeba go uśmiercić. Czasami można go leczyć - mówiła radna.

O swoich wątpliwościach mówiła też radna Katarzyna Szymkowiak.

Odpowiedzialny za kulturę Robert Kaźmierczak mówił, że najpierw zostanie przyjęta uchwała o zamiarze likwidacji JOK-u, a ostateczna decyzja o likwidacji zostanie podjęta dopiero za pół roku.

- Tak naprawdę w lutym, marcu, kwietniu będziemy obserwowali, czy coś się zmienia. Kiedy się okaże, że ten model funkcjonowania sprawdza się, to przewidujemy taką możliwość, że nie musi dojść do likwidacji miejskiej instytucji kultury. Natomiast dziś jestem na 100% przekonany, że forma prawna samorządowej instytucji kultury jest dużo bardziej ograniczająca dla możliwości działania tam niż w przypadku organizacji pozarządowej - przekonywał Robert Kaźmierczak, wiceburmistrz Jarocina.

Uchwała o zamiarze likwidacji JOK-u ma być głosowana na jutrzejszej sesji Rady Miejskiej w Jarocinie. Początek obrad o godz. 9.00.
 

Zobacz skrót wideo dyskusji radnych.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (19)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 6 lat temu | ocena +4 / -0

  zuza

  tutaj wszyscy mają coś do "powiedzenia" a dla czego dziś nie przyszli do JOKu ??? mieszkańców którym zależy na JOKu była garsteczka... reszta wiadomo ... Pani z Poznania która zachwalała walory nowej 'struktury" przekształcenia ( takie zrobiła w W-wie na Grochowie) jak nic stara znajoma naszego Robercika , chyba razem wylecieli ze stołków w Poznaniu .... takie odnosiło się wrażenie ... Pani Justyna ? no cóż jak ktoś kiedyś napisał ma zlikwidować JOK .... P.Pawlicki ze schodów rzucił kilka zdań i zmył się zostawiając biednego Roberta na pastwę ludzi którzy zadawali pytania, biedny troszkę na jąkał się .... ale dawane sobie znaki odniosły skutek w szybkim zakończeniu "zebrania" .Całość bez sensu i żenująca bo wiadomo kto ma obiecane prowadzenie .... i taki to oto rozbój nastał na legalu !!!

 • 6 lat temu | ocena +4 / -21

  kat

  Mistrzu RK eksperymentuj sobie we własnym domu a nie na ciele społecznym. Dalej skoro forma samorządowa ogranicza działalności kulturalną to wyślij pan do sejmu propozycje zmian dotyczącą samorządu. Jeśli samorząd robi to złe to zlikwidować stanowisko wice burmistrza od kultury w Jarocina - bo w tym wypadku jestem ZA !!!

 • 6 lat temu | ocena +8 / -0

  tom

  To czego nie wymyślił Każmierczak trzeba zlikwidować a za to wybudować coś nowego za 5 mln byle z jego pieczęcią. Chcieliście prywatnego miasta to mamy już efekty.

 • 6 lat temu | ocena +17 / -1

  ona

  Pan Kaźmierczak likwiduje Jok.Najlepsze co może mieć taki Jarocinek. Nie patrzy ile pieniedzy wkłada miasto w ten cholerny spichlerz. Wynajecie plus utrzymanie, miasto dofinansowalo za sume 350000 To jest nasza kultura? Dla przyglupów cpunow i sporadycznie młodych studentów. Gdzie dzieci, starsi? Prawda jest taka że Kaźmierczak zrobi wszystko aby jego rodzinka miała posadki żeby oblowic się puki można. Dotyczy to również likwidacji przedszkoli. szkoda tylko że nasz burmistrz na to wszystko przymyka oko. Jestem za referendum i żałuję że głosowałam za takim burmistrzem.

 • 6 lat temu | ocena +15 / -1

  Bobi

  Czemu Kaźmierczak pojechał do Warszawy, a nie do Poznania oglądać instytucje kulturalne? Bo w Poznaniu pozostawił po sobie tylko zgliszcza. Dlatego zważywszy na swoje predyspozycje destruktywne powinien zaniechać wszystkich swoich obłąkanych pomysłów związanych z kulturą.

 • 6 lat temu | ocena +10 / -1

  kinga

  Likwidacja - to jest rozwój według Pawlickiego.I tak kolejno do likwidacji przedszkola,Aquapark,Jok,szpital i co jeszcze Panie Pawlicki?gdzie Pa widzi rozwój?

 • 6 lat temu | ocena +10 / -1

  Więcej nikt na was nie zagłosuje

  Mamy na filmie pięć osób odpowiedzialnych za inicjatywę likwidacji JOKu. Radne/i: Maćkowiak Danuta, za radną Danutą siedzi bodaj Skrzypczak, dalej wiele mający wspólnego z kulturą Kaźmierczak(nie mylić z mopsem), a na głównym planie Śledzianowski(ten co chciał w kampani robić kulturę na amfiteatrze), no i Tobolski,

 • 6 lat temu | ocena +17 / -1

  Karol

  Adam wstydź się takiego pajaca powoływać. Żałuję swojego głosu na Ciebie.

 • 6 lat temu | ocena +13 / -6

  kultularny

  pan od kultury do ukarania!!!!

 • 6 lat temu | ocena +13 / -3

  ziggi

  Radny Śledzianowski jak mądrze spogląda....ma potencjał

 • 6 lat temu | ocena +19 / -0

  Jarocin ma już dość.

  Z inicjatywą przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania Burmistrza na wniosek mieszkańców ma prawo wystąpić: • grupa 5 osób posiadających prawo wybierania rady danej gminy, • statutowa struktura terenowa partii politycznej działającej w gminie, • organizacja społeczna posiadająca osobowość prawną, której statutowym terenem działania jest co najmniej obszar danej gminy. O powstaniu takiej inicjatywy należy powiadomić Burmistrza oraz komisarza wyborczego. Inicjator referendum powinien też podać do wiadomości mieszkańców gminy, na swój koszt, w sposób zwyczajowo w niej przyjęty, informację na temat tego, czego ma dotyczyć referendum oraz o przyczynach uzasadniających odwołanie wójta. W ciągu 60 dni od powiadomienia Burmistrza należy zebrać podpisy mieszkańców popierających tą inicjatywę. Aby referendum mogło zostać zorganizowane, inicjatywę musi poprzeć co najmniej 10% osób uprawnionych do głosowania…. I to wszystko można zrobić po upływie 10 miesięcy kadencji. Jarociniacy można????

 • 6 lat temu | ocena +15 / -1

  Bigi233

  Mam wrażenie , graniczące z pewnością że wiceburmistrz nie wie o czym mówi.

 • 6 lat temu | ocena +19 / -4

  mam pytanie

  proszę o odpowiedź na pytania: 1. co JOK ma zrobić za 290 tysięcy dotacji? 2. jakie są koszty likwidacji JOK-u? 3. jaka będzie dotacja na Centrum Aktywności Lokalnej? 4. Kto będzie zarządzał CAL? 5. Jakie będą koszty CAL? 6. Kto i ile będzie płacił np. animatorom o których mówi Kaźmierczak? Na jakie umowy będą zatrudnieni? 7. Jak będzie rozliczana np. energia elektryczna i inne opłaty? jeżeli będą korzystać np. dwa stowarzyszenie to one płacą, czy płaci CAL? Jeżeli CAL, to oznacza, że wszyscy podatnicy dofinansowują te dwa stowarzyszenia! 8. Natomiast dziś jestem na 100% przekonany, że forma prawna samorządowej instytucji kultury jest dużo bardziej ograniczająca dla możliwości działania tam niż w przypadku organizacji pozarządowej - przekonywał Robert Kaźmierczak, wiceburmistrz Jarocina. To dlaczego likwidacja nie dotyczy innych instytucji kultury w mieście: biblioteka, muzeum, spichlerz - tez dajmy je stowarzyszeniom.

 • 6 lat temu | ocena +21 / -2

  wojciech

  Nowe władze powinny BUDOWAĆ, ULEPSZAĆ a nie naprawiać przez likwidacje. Znałem takiego dentystę co też tak ulepszał likwidował, wyrywał i co zostały tylko miejsca po zębach. Dlaczego Pan Vice. B. wszystko ulepsza przez likwidację. Nie na takie projekty oddałem swój głos.