reklama
reklama

Cyfrowe Muzeum Snutki Golińskiej zostało "otwarte"

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Agnieszka Grygiel

Cyfrowe Muzeum Snutki Golińskiej zostało "otwarte" - Zdjęcie główne

Snutka golińska ma swoje muzeum w internecie. Teraz każdy może zobaczyć zbiory muzeum regionalnego i biogramy artystek tworzących te wyjątkowe hafty | foto Agnieszka Grygiel

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Niezwykłą kolekcję snutek golińskich można już podziwiać na stronie www.snutka.pl poświęconej temu unikatowemu rękodziełu z Goliny.
reklama

Ponad 80 dzieł, które do tej pory można było zobaczyć tylko w Muzeum Regionalnym w Jarocinie, można teraz obejrzeć bez wychodzenia z domu. Cyfrowy zbiór i stronę www.snutka.pl stworzyła Agnieszka Grygiel ze Stowarzyszenia Nasza Wspólnota z Goliny. W ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przygotowała dzieła do prezentacji, opracowała biogramy autorek i w jednym miejscu zebrała najważniejsze informacje o hafcie.


Na stronie Cyfrowego Muzeum Snutki Golińskiej znajdziemy też kilkadziesiąt nazwisk snutkarek, które tworzyły historię golińskiego rękodzieła oraz tych, które aktywnie działają na tym polu do dzisiaj jak Zofia Talarowska, mistrzyni haftu chętnie dzieląca się swoimi umiejętnościami na kursach snucia czy najmłodsza wśród wytrawnych snutkarek, Jolanta Łukaszewska. Obie panie stworzyły ostatnio choćby nowe stroje dla zespołu „Snutki” z Potarzycy. Pierwsza z pań przygotowała też elementy ozdobne na bluzce, którą w prezencie otrzymała Cleo.

 

Agnieszka Grygiel, która sama wyszywa zespołowo na wielkich formatach w ramach autorskiego projektu "Wielkie nić", planuje w przyszłości rozszerzyć cyfrowe zbiory o dzieła z prywatnych archiwów hafciarek. I nadal poszukuje informacji o snutkarkach, które wyszywając na przestrzeni prawie 100 lat, przekazywały z pokolenia na pokolenie tę unikatową na skalę świata technikę.

 

Do tradycji związanej ze snutkami odwołuje się też Szkoła Podstawowa w Golinie, której patronką została Helena Moszczeńska, właścicielka miejscowego majątku, która przyczyniła się do tego, że tradycja haftu białego nasnuwanego nie zaginęła. O tej postaci przypomina m.in. mural znajdujący się na budynku szkolnym. 

Wcześniej Agnieszka Grygiel prowadziła również warsztaty dla uczniów. Dzięki specjalnej aplikacji każdy chętny może zaprojektować swoją własną snutkę. 

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama