reklama
reklama

Chcesz nauczyć się snutki golińskiej? Zapisz się na kurs w Śmiełowie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Chcesz nauczyć się snutki golińskiej? Zapisz się na kurs w Śmiełowie - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Kultura Coś dla miłośników lokalnej tradycji. Już za kilka dni rusza trzecia edycja kursu snutki golińskiej. Tym razem zajęcia odbywać się będą w Śmiełowie. Poprowadzi je jarocińska snutkarka - Genowefa Dopierała.
reklama

Snutka - dzięki staraniom podejmowanym przez mieszkańców Goliny - została wpisana dwa lata temu na Krajową Listę Dziedzictwa Niematerialnego. Certyfikat będący oficjalnym potwierdzeniem tego faktu został wręczony w październiku zeszłego roku na uroczystej gali w Zakopanem.  
 
Wielkie zasługi w zachowaniu i rozpropagowaniu snutki, gdy ręcznie wykonywane hafty zaczęły być wypierane przez produkty maszynowe, miała przedwojenna właścicielka majątku - Helena Moszczeńska. Obecnie jest ona patronką golińskiej szkoły. Warto przypomnieć, że przy okazji nadania imienia placówce, został przygotowany wyjątkowy spektakl "Biały obrus nasnuwany historiami".     
 
Teraz pojawiła się okazja, aby nauczyć się tej wyjątkowej sztuki na bezpłatnym, siedmiomiesięcznym kursie z mistrzynią snutki - Genowefą Dopierałą, której babcia - Kunegunda Krzyżaniak, laureatka Nagrody im. Oskara Kolberga, uczyła się haftu białego nasnuwanego u samej Heleny Moszczeńskiej. Spotkania odbywać się będą od kwietnia do października, raz w miesiącu, w pałacu w Śmiełowie, ponieważ partnerem projektu jest Muzeum Adama Mickiewicza. Na finał zostanie zorganizowana wystawa.
 
Podczas warsztatów można będzie poznać wszystkie etapy związane z tą dziedziną rękodzieła: od rysowania wzorów, poprzez fastrygowanie, nasnuwanie, wyszywanie aż po usuwanie zbędnego płótna. To właśnie wycinanie materiału oraz rozsnuwanie nitek między poszczególnymi elementami wzoru wyróżnia snutkę golińską na tle innych technik i sprawia, że jest ażurowa jak koronka.  
 
Zajęcia mają charakter międzypokoleniowy, a uczestnicy nie muszą mieć żadnego doświadczenia hafciarskiego. Jak podkreśla organizatorka Agnieszka Grygiel, która od 2017 roku prowadzi stowarzyszenie A la teatr, wystarczy chęć nauki i otwartość na wspólne działanie. 
- Jeśli lubisz rękodzieło i chcesz poznać nową technikę albo wspólnie spędzić czas przy okazji robiąc coś nowego dla siebie, zapisz się na kurs snucia - przekonuje.
W jej rodzinie aż dziewięć kobiet zajmowało się snutką golińską. Ona sama organizuje kursy, by kontynuować rodzinne i zarazem lokalne tradycje. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z zakresu kultury ludowej doprowadziła również do powstania wirtualnego muzeum snutki.
 
Tegoroczna edycja kursu będzie już trzecią organizowaną przez panią Agnieszkę. Pierwsza odbywała się w 2021 roku w Golinie, a druga rok później w Jarocinie. Dzięki nim już 40 pań, w wieku od 14 do ponad 70 lat, poznało tajniki związane z tą częścią naszego dziedzictwa. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby w zajęciach uczestniczyli również panowie. 
 
Lekcje projektowania wzorów, które zainaugurują kurs snutki, zaplanowano na weekend 20-21 kwietnia, w godz. 9.00-14.00. Zgłoszenia chętnych  przyjmowane są mailowo pod adresem: snutkagolinska@gmail.com. Szczegółowe informacje znajdziecie także na facebooku - na fanpage'u stowarzyszenia: Wielkie nić.
 
 
 
ZOBACZ RÓWNIEŻ: 
 
 
 
 
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
 
 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama