Reklama

Czy można przyspieszyć wpis do księgi wieczystej?

Opublikowano: 19 stycznia 2021 11:54
Autor: Artykuł partnera

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kobieta i dziecko

Reklama

Zarządzanie nieruchomościami to nie tylko dbanie o ich stan fizyczny, ale również pilnowanie dokumentów. W przypadku budynków, mieszkań, domów i innych obiektów najważniejszym dokumentem jest księga wieczysta. Dlaczego jest to tak istotna rzecz i co się w niej zawiera? Co musimy wpisywać do księgi wieczystej i ile mamy na to czasu? W jaki sposób możemy przyspieszyć wpisanie informacji do księgi, jeżeli się to przedłuża?

 

1. Czym jest księga wieczysta?

2. Jakie rzeczy muszą znaleźć się w księdze wieczystej?

3. W jaki sposób przyspieszyć wpis do księgi wieczystej?

 

Czym jest księga wieczysta?

Księga wieczysta to podstawowy dokument, który określa stan prawny wybranej nieruchomości. Jest on niezbędny do tego, aby móc danym obiektem zarządzać, sprzedać, oddać do użytkowania i tak dalej. Każda księga posiada cztery działy:

 • dział pierwszy, w którym znajduje się oznaczenie nieruchomości oraz informacje dotyczące jej własności;
 • dział drugi, gdzie znajdziemy wpisy o użytkowaniu wieczystym;
 • dział trzeci, zawierający w sobie ograniczone prawa rzeczowe (poza hipoteką), ograniczenia w rozporządzaniu lub użytkowaniu wieczystym;
 • dział czwarty, dedykowany wpisom związanym z nałożoną na nieruchomość hipoteką.

W księdze wieczystej musi znaleźć się wiele informacji, dzięki którym możemy ocenić stan przypisanej jej nieruchomości jako klarowny. Więcej na ten temat przeczytasz na stronie: https://jakwyjsczdlugow.pl/wniosek-o-przyspieszenie-wpisu-do-ksiegi-wieczystej-wzor-doc/.

Jakie rzeczy muszą znaleźć się w księdze wieczystej?

Co do zasady, w księdze wieczystej musi pojawić się każda informacja o zmianie statusu prawnego nieruchomości i własności do niej. Niektóre procedury z tym związane, szczególnie jeżeli rozbijamy się o sąd, mogą trwać bardzo długo, co działa na niekorzyść właściciela obiektu - za spóźnienie z wpisem lub jego brak można otrzymać karę. Wpis w księdze wieczystej musi zostać umieszczony między innymi w sytuacjach, gdy:

 • nieruchomość zmieni właściciela, a więc zostanie sprzedana, odziedziczona, podzielona i tak dalej;
 • na nieruchomości zostanie ustanowiona hipoteka;
 • nieruchomość zostanie objęta umową służebności, na przykład na potrzeby ustanowienia drogi koniecznej.

Jeżeli podobna sytuacja dotyczy naszej nieruchomości, musimy jak najszybciej umieścić zapis o tym w naszej księdze wieczystej. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie: https://jakwyjsczdlugow.pl/.

W jaki sposób przyspieszyć wpis do księgi wieczystej?

Jeżeli zależy nam na czasie, możemy przyspieszyć pojawienie się nowego wpisu w księdze wieczystej. Aby to zrobić potrzebujemy wypełnić odpowiedni wniosek o przyspieszenie wpisu, a następnie złożyć go do właściwego nam sądu. Dzięki temu nie będziemy musieli martwić się o konsekwencje opóźnionego lub zapomnianego wpisu, które zwykle oznaczają dodatkowe, często wysokie opłaty. Sam formularz wniosku nie jest trudny do zdobycia, a zdecydowanie może pomóc nam w uregulowaniu sytuacji naszej własności.

Pilnowanie dobrego stanu księgi wieczystej jest ważne nie tylko ze względu na konieczność zachowania klarownego stanu prawnego dla danej nieruchomości, ale również ze względu na wymóg prawny. Nie poddając się temu obowiązkowi możemy narazić się na straty, nawet jeżeli opóźnienie umieszczenia nowego wpisu nie wynika bezpośrednio z naszej winy. Przy uaktualnianiu księgi wieczystej należy również pilnować, do którego działu polecamy wpisać daną informację, tak aby została ona wypełniona poprawnie i nie zawierała w sobie żadnych błędów formalnych.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (1)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 8 dni temu | ocena +1 / -0

  Goblet Anna

  Dziękuję, przydał się wzór wniosku!