Dostosuj wydruk

Co z Jarocin Festiwal 2019? Pytań więcej niż odpowiedzi. Jutro sesja [SONDA]

Co z Jarocin Festiwal 2019? Pytań więcej niż odpowiedzi. Jutro sesja [SONDA]

Jarocin Festiwal 2019. Burmistrz Jarocina Adam Pawlicki zdecydował o radykalnych zmianach w organizacji Jarocin Festiwalu. Choć od tych zapowiedzi minęły ponad dwa miesiące, to do tej pory nie wiadomo, jak będzie wyglądała impreza w tym roku?

 

- Cały czas trwają rozmowy - twierdził jeszcze tydzień temu Adam Pawlicki. - Prowadzimy negocjacje z kilkoma podmiotami - tak pod względem organizacji, jak i finansowania - zapewniał.

 

To, że burmistrz chce „przewrócić festiwal do góry nogami” okazało się w listopadzie ubiegłego roku. Adam Pawlicki postanowił zmienić organizatora i formułę imprezy. Tym samym odebrał organizację jarocińskiemu muzeum i bibliotece [więcej TUTAJ].
 

[jarocińskie muzeum pozyskało 5 milionów złotych - zobacz szczegóły TUTAJ]

 

Decyzja była na tyle zaskakująca, że niedługo po zakończeniu Jarocin Festiwalu 2018 ówcześni organizatorzy - Muzeum Regionalne i Biblioteka Miasta i Gminy Jarocin pod nadzorem wiceburmistrza Roberta Kaźmierczaka - rozpoczęli przygotowania do kolejnej edycji w 2019 roku i negocjacje z wykonawcami. Do listopada ubiegłego roku - w ocenie wiceburmistrza Roberta Kaźmierczaka, który koordynował przedsięwzięcie - udało się „zabukować” około 90% artystów. [szczegóły przygotowań i zapowiedź terminy Jarocin Festiwalu 2019 - przeczytasz TUTAJ]
 

W tych okolicznościach burmistrz Jarocina podjął decyzję o rewolucyjnych zmianach. - To nie znaczy, że festiwal był źle zorganizowany. Tak pod względem scen, jak i dźwięku i zespołów wszystko to było zrobione dobrze, ale stosunek wydanych pieniędzy do liczby uczestników pozostawiał dużo do życzenia. Tak czasem jest w biznesie, że wszystko się dobrze robi, a efekt nie jest taki, jakiego byśmy oczekiwali - uważa Adam Pawlicki.
 

Pytany o to, kto będzie organizatorem i kto sfinansuje festiwal, czy będą tańsze bilety dla mieszkańców gminy, jaki będzie zestaw wykonawców, jaką formułę będzie miała impreza i w jaki sposób będzie promowana - burmistrz odpowiada: - Konkretne informacje - jeśli uda się zakończyć wszystkie negocjacje i ustalić szczegóły - powinny być za jakieś dwa tygodnie. Będziemy robili wszystko, żeby tak było - zaznacza włodarz gminy.

 

 

Ale dodaje: - Jedną informację, którą możemy już teraz podać, to, że koordynatorem całego przedsięwzięcia będzie jarocińska Fundacja Animacji Społeczno-Ekonomicznych. Szefem fundacji jest Mariusz Sawarzyński, dyrektor ds. inwestycji i obiektów sportowych w spółce gminnej Jarocin Sport. Próbowaliśmy się z nim skontaktować. Najpierw umówił się na rozmowę, a potem nie odbierał już telefonu.

 

[o innym festiwalu organizowanym w Jarocinie - szczegóły TUTAJ]

 

W nieoficjalnych rozmowach na temat organizacji tegorocznego festiwali wymienia się również nazwisko Marka Sierackiego (w poprzednich edycjach festiwalu odpowiadał między innymi za pole namiotowe - przyp. red.). Sam zainteresowany nie chce rozmawiać na ten temat. Ale nie potwierdza i nie zaprzecza, że będzie miał coś wspólnego z tegoroczna edycją festiwalu.

 

Osoby związne ze sztandarową imprezą Jarocina zastanawiają się, czy za zmianami nie stoi nowy wiceburmistrz Bartosz Walczak, tym bardziej, że czas ogłoszenia festiwalowej rewolucji nastąpił tuż po powołaniu go na stanowisko zastępcy burmistrza [szczegóły TUTAJ].

 

Były starosta nigdy nie ukrywał, że ciągnie go do sceny i organizacja imprez kulturalnych nie jest mu obca. Po odwołaniu z funkcji starosty jarocinskiego na począytku 2017 roku Bartosz Walczak został prezesem agencji PRmotion, która zajmowała się organizacją eventów i dużych imprez rozrywkowych - co prawda z nieco innymi gatunkami muzycznymi niż Jarocin Festiwał, ale doświadczenia nie można mu odmówić. 

 

Dodatkowym argumentem dla obserwatorów sceny kulturalnej Jarocina za taką wersją wydarzeń jest fakt, który nie jest już tajemnicą, że dwaj panowie wiceburmistrzowie - odpowiedzialny do niedawna za organizację festiwalu Robert Kaźmierczak i Bartosz Walczak - nie darzą się zbyt dużą sympatią [o tym przeczytasz również TUTAJ].

 

Jak jest prawda i czy rzeczywiście jeden wiceburmistrz odebrał festiwal drugiemu i czy w związku z tym tegoroczny Jarocin Festiwal podryfuje w kierunku nieco lżejszej muzyki, a nawet disco-polo - czas pokaże.

 

Być może nawet w najbliższych dniach poznamy nieco szczegółów tegorocznej edycji Jarocin Festiwal. Na poniedziałek - 18 lutego przewodniczący Rady Miejskiej Jarocina Rajmund Banaszyński zwołał bowiem posiedzenie rady w trybie nadzwyczajnym. Jedynym tematem jest: „Informacja burmistrza o poziomie przygotowań i organizacji Jarocin Festiwal 2019”.

 

Spotkanie zostało zwołane na wniosek radnych opozycyjnych po naszych publikacjach w "Gazecie Jarocińskiej" i na portalu jarocinska.pl na temat niepokojącej ciszy wokół tegoroczej edycji festiwalu i braku jakiejkolwiek informacji o imprezie, która miałaby się odbyć już za 5 miesięcy.

 

Posiedzenie odbędzie się w poniedziałek - 18 lutego w sali sesyjnej jarocińskiego Ratusza - początek o godz. 15.30. Wstęp wolny.

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. Również w sieci.  

Redakcja

autor: Anna Konieczna

Źródło:

Dodano: 2019.02.17

jarocinska.pl Copyright © 2007 - 2021 Południowa Oficyna Wydawnicza
redakcja: ul. Kasprzaka 1a, 63-200 Jarocin, 62 747 15 31