Dostosuj wydruk

Co ze spowiedzią przedświąteczną? Czy się odbędzie w tym roku?

Co ze spowiedzią przedświąteczną? Czy się odbędzie w tym roku?

W związku z epidemią koronawirusa nie będzie spowiedzi dekanalnej w parafiach. Dlatego duszpasterze proszą, aby w okresie Wielkiego Postu korzystać ze spowiedzi w swoich parafiach i nie odkładać jej na ostatnie dni przed świętami wielkanocnymi.

 

 

W myśl trzeciego przykazania kościelnego należy przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, przyjąć Komunię świętą. W Kościele katolickim ten czas trwać będzie do uroczystości Bożego Ciała. Kapłani przypominają też o możliwości przyjmowania Komunii św. na rękę.

 

W parafii św. Marcina nadal będzie trwał stały dyżur spowiedniczy. Ale z sakramentu można będzie korzystać nie w konfesjonale, ale w pomieszczeniu znajdującym się w kościele po lewej stronie prezbiterium (miejsce po byłej ochronce). Dyżury odbywają się we wtorek w godz. 8.00-9.00, czwartek w godz. 8.00-9.00 oraz 16.00-17.00 oraz w piątek w godz. 8.00-9.00. W jarocińskich parafiach planowano dyżur w konfesjonale pół godziny przed każdą mszą św., ale w obecnej sytuacji, gdy liczba osób uczestniczących we mszy św. została ograniczona do pięciu osób, nie będzie to możliwe. Jeśli pojawią się nowe rozwiązania, natychmiast będziemy o tym informować.

 

U franciszkanów, w parafii św. Antoniego Padewskiego w Jarocinie można również poprosić o spowiedź w ciągu dnia. Mimo wielu krążących pogłosek nie ma możliwości przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania za pośrednictwem internetu czy telefonu.

 

Dyspensa dotycząca udziału we mszach św. niedzielnych obowiązuje aż do odwołania. Skorzystanie z niej oznacza, że nieobecność we wskazanym czasie nie jest grzechem, ale należy trwać na osobistej i rodzinnej modlitwie oraz duchowo łączyć się ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.

 

W parafiach odwołano również comiesięczne odwiedziny chorych, ale w razie niebezpieczeństwa śmierci lub gdy chory wyraża pragnienie przyjęcia Sakramentów św. można zgłosić to indywidualnie. Do biur parafialnych i kancelarii należy przychodzić tylko w stanie konieczności.

 

 

Apel, szczególnie do młodych - Twój dziadek, babcia, a może rodzice mają problem z kupnem Gazety? Kupcie dla Nich to wydanie. Naprawdę WARTO!

 

Z nami zawsze będziesz na bieżąco! Nie masz czasu na wyjście do sklepu? Wolisz czytać na tablecie, smartonie lub komputerze? Nasza Gazeta dostępna również on-line - ZOBACZ TUTAJ - E-wydanie Gazety Jarocińskiej.

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 

autor: Lidia Sokowicz

Źródło:

Dodano: 2020.03.25

jarocinska.pl Copyright © 2007 - 2020 Południowa Oficyna Wydawnicza
redakcja: ul. Kasprzaka 1a, 63-200 Jarocin, 62 747 15 31