Dostosuj wydruk

Benefity pozapłacowe sposobem na pozyskanie i utrzymanie utalentowanych pracowników w firmie.

Benefity pozapłacowe sposobem na pozyskanie i utrzymanie utalentowanych pracowników w firmie.

W każdej firmie są pracownicy, których bez większego problemu można zastąpić. W razie ich nagłego odejścia z pracy minie zaledwie parę tygodni, zanim na ich miejsce pojawi się nowa osoba. Dla pracodawcy nie będzie to stanowić problemu, szczególnie, że nowy pracownik to w takim wypadku szansa na lepiej wykonaną pracę. Ta brutalna prawda jest dobrze znana wszystkim właścicielom przedsiębiorstw, choć z oczywistych względów nie mają oni najmniejszej potrzeby mówić o niej głośno. Na tle średnich i słabych pracowników bywają jednak również tacy, którzy dzięki swym umiejętnościom i naturalnym predyspozycjom mają rzeczywisty wkład w rozwój naszego biznesu. Jeśli któryś z nich przejdzie do konkurencji, odczujemy to nader wyraźnie. Właśnie dlatego warto stworzyć skuteczny system motywacyjny, dzięki któremu nasi świetnie wykwalifikowani pracownicy będą mogli otrzymać dokładnie to, na czym im najbardziej zależy.

 

Dodatkowe benefity w pracy nie zawsze muszą przyjmować postać finansową.

 

Czy wiesz, że zatrudnionym przez ciebie osobom nie tyle zależy na pieniądzach, co na wszystkim, co one oznaczają? Oczywiście płaca adekwatna do wykonywanej pracy to podstawa pozwalająca na zatrudnianie ludzi. Sama podstawa nie wystarczy jednak do zatrzymania w firmie najlepszych pracowników. Warto zrozumieć, że zdobywają oni pieniądze, aby prowadzić komfortowe życie, na które zasługują. Twój wybitny specjalista chce mieć poczucie, że doceniasz jego wysiłki. Chcąc go przy sobie zatrzymać, musisz go obdarzyć zaufaniem i szacunkiem, a dodatkowo zadbać o odpowiednie wyrażenie swojego uznania. Benefity pozapłacowe w formie biletów na wydarzenia kulturalne lub karnetów sportowych są z powodzeniem wykorzystywane w formie prezentu, który twój pracownik wykorzysta poza godzinami pracy. Jednak choćbyś bardzo się starał, nigdy nie dowiesz się dokładnie, jakie są rzeczywiste upodobania twoich podwładnych. Dodatkowo próby wyciągnięcia informacji na ten temat mogą zostać potraktowane jako nadmierna ingerencja w prywatne życie i zniechęcić do ciebie osoby, które pragniesz wyróżnić. Dlatego najlepiej jest pozwolić im dokonać wyboru samodzielnie, na co pozwalają nowoczesne systemy kafeteryjne w Polsce.

 

Benefity pracownicze będą wykorzystywane tylko wtedy, kiedy twój pracownik wybierze je samodzielnie.

 

Czy wiesz, jak wiele z firmowych prezentów po wręczeniu zalega przez wiele miesięcy na dnie najgłębszej szuflady? Nie dopuść do tego w swoim przedsiębiorstwie. Wiesz dobrze, że pewne zadania warto delegować. Paradoksalnie, jeśli pozwolisz swoim podwładnym dokonać samodzielnego wyboru benefitów pozapłacowych, zostanie to potraktowane jako wartościowy gest w ich stronę, choć to ty oszczędzisz w ten sposób czas. Wystarczy zasilić konto pracownika na platformie kafeteryjnej ustaloną przez siebie kwotą, aby mógł on korzystać z dostępnych możliwości. Benefity dla pracowników mogą przyjmować różną formę. Niektórzy z nich sięgną najchętniej po atrakcyjny pobyt w hotelu, gdzie zregenerują siły. Inni będą woleli zaplanować wypad na kręgle w gronie najbliższych znajomych. W każdym przypadku będziesz jednak mieć pewność, że zaoferowane przez ciebie benefity pozapłacowe zostaną wykorzystane po dokonaniu wyboru w systemie i będą traktowane jak realne docenienie ze strony kadry zarządzającej.

 

Warto pamiętać również o tym, że twoi pracownicy są twoją najlepszą reklamą wśród osób, które są dopiero zainteresowane podjęciem u ciebie pracy. Zapewniając im dobre warunki i traktując ich indywidualnie wyróżnisz się na tle innych pracodawców i zapewnisz sobie napływ specjalistów, z pomocą których z łatwością rozbudujesz swój biznes mimo trudnej sytuacji na rynku pracy.

 

Autor: redakcja MyBenefit.pl

autor: Artykuł partnera

Źródło:

Dodano: 2020.03.13

jarocinska.pl Copyright © 2007 - 2020 Południowa Oficyna Wydawnicza
redakcja: ul. Kasprzaka 1a, 63-200 Jarocin, 62 747 15 31