Dostosuj wydruk

Usypiał w środku nocy dziecko. Za oknem zobaczył niesamowite zjawisko [MAMY WIDEO]

Usypiał w środku nocy dziecko. Za oknem zobaczył niesamowite zjawisko [MAMY WIDEO]

Jasny obiekt na chwilę rozświetlił niebo... Zjawisko widziało, jak się okazuje, wiele osób w całej Polsce.

 

Komentarze na ten temat pojawiły się w mediach. Ludzie chwalili się, że widzieli, co wydarzyło się na niebie, przesyłali zdjęcia, nagrania wideo. Okazuje się, że również na terenie Ziemi Jarocińskiej zauważono niezwykłe zjawisko.

 

- Mąż, jak w nocy usypiał dziecko, zauważył mocny blask. Po południu, kiedy sobie o tym przypomniał, przejrzał monitoring - opowiada mieszkanka wioski pod Jarocinem.

 

 

Amerykańska agencja kosmiczna zaobserwowała na powierzchni naszej gwiazdy nowy typ eksplozji magnetycznej. Mógł to być najjaśniejszy bolid nad Polską od lat. Rozbłysnął do jasności większej od Księżyca w pełni.

 

ZOBACZ TEŻ - ZAUWAŻYŁ DZIWNE ŚWIATŁA NA NIEBIE 

 

Bolid to spadający meteor, który jest bardzo jasny - jaśniejszy niż Wenus. Kiedy taka skała znajdzie się w atmosferze, spali się, pozostawiając po sobie bardzo jasny ślad.

 

ZOBACZ TEŻ - NIEZWYKŁE ZJAWISKO NA NIEBIE

 

Znalezienie się bolidu w ziemskiej atmosferze jest rzadkim zjawiskiem.

 

ZOBACZ, CO ZAREJESTROWAŁ INTERNAUTA SPOD JAROCINA

Co na ten temat mówią osoby, które interesują się obserwowaniem podobnych zjawisk?

 

Piotr Owczarek

syn twórcy planetarium w Potarzycy, miłośnik astronomii

 

- Najpewniej był to bolid - czyli odłamek skalny, który spalił się, przelatując przez atmosferę. Nie jest to zjawisko rzadkie, choć nie zawsze uda się je zarejestrować na nagraniu. Szanse, że taki odłamek doleciał do Ziemi, są niestety niewielkie. Większość meteorów spala się bowiem do zera. A efekt taki mogła wywołać nawet nieduża skała, ważąca mniej niż kilogram. Naukowcy oceniają, że każdego roku spada na Ziemię około miliona meteorytów o łącznej masie około tysiąca ton. W większości jest to jednak kosmiczny pył, którego i tak nie dostrzegamy podczas zwykłych obserwacji.

 


Mariusz Wiśniewski

Pracownia Komet i Meteorów

Polish Fireball Network

 

- O 4:02 naszego czasu nad zachodnią Polską i wschodnimi Niemcami przeleciał potężny bolid, który rozświetlił całe niebo. Zjawisko zostało zarejestrowane przez kamery Polskiej Sieci Bolidowej (Polish Fireball Network) a także wiele kamer sieci bolidowych w Czechach i Niemczech. Otrzymaliśmy również bardzo wiele nagrań z systemów monitoringu i kilku kamer samochodowych. Bolid rozbłysnął do jasności większej od Księżyca w pełni. Niektórzy świadkowie donoszą o efektach akustycznych, które pojawiły się kilka minut później. 

 

Aktualnie trwa zbieranie wszelkich możliwych zapisów i relacji, by w przyszłości było możliwe bardzo precyzyjne przeanalizowanie i opisanie całego zjawiska, co poszerzy naszą wiedzę o dynamice lotu takich obiektów. Jednocześnie wykonywane są wstępne oszacowania trajektorii lotu i dalszego losu materii z kosmosu. 

 

Pracownia Komet i Meteorów apeluje o przekazywanie do PKiM wszelkich zapisów z kamer oraz relacji osób, które zobaczyły zjawisko lub usłyszały jego efekty. 

 

 

 

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. Również w sieci.

autor: Anna Kopras Fijolek

Źródło:

Dodano: 2020.01.08

jarocinska.pl Copyright © 2007 - 2020 Południowa Oficyna Wydawnicza
redakcja: ul. Kasprzaka 1a, 63-200 Jarocin, 62 747 15 31