Dostosuj wydruk

Wybory parlamentarne 2019. Lista na której ma być Bartosz Walczak czeka na rejestrację [AKTUALIZACJA]

Wybory parlamentarne 2019. Lista na której ma być Bartosz Walczak czeka na rejestrację [AKTUALIZACJA]

WYBORY PARLAMENTARNE 2019. Do tej pory swój start w jesiennych wyborach parlamentarnych zadeklarowało 7 kandydatów z powiatu jarocińskiego.

 

Kandydują z 5 komitetów wyborczych. Listy 4 z nich są od wczoraj oficjalnie zarejestrowane przez Państwową Komisję Wyborczą. Dotyczy to również okręgu, w którym znajduje się powiat jarociński - nr 36 (Kalisz). 

 W zestawieniu nie ma do tej pory - choć termin już minął - komitetu Bezpartyjni i Samorządowcy, na którego liście jest wiceburmistrz Bartosz Walczak. Dlaczego?

 

Sprawę wyjaśnia kaliski komisarz wyborczy.

 

 

Z powiatu jarocińskiego w wyborach parlamentarnych swój start oficjalnie ogłosili: Lidia Czechak i Jan Szczerbań (PiS), Stanisław Martuzalski (KO-PO), Krzysztof Kłosowski (Lewica), Jan Grzesiek i Agnieszka Rybacka (PSL) oraz Bartosz Walczak (Bezpartyjni i Samorządowcy).

 

 

[o stracie wiceburmistrza Bartosza Walczaka - czytaj więcej TUTAJ]

 

 

Cztery komitety wyborcze, które wystawiły naszych kandydatów w okręgu 36 Kalisz są oficjalnie zarejestrowane przez Państwową Komisję Wyborczą.

 

 

W zestawieniu nie ma do tej pory - choć termin minął o północy 3 września - komitetu Bezpartyjni Samorządowcy, na którego liście jest wiceburmistrz Bartosz Walczak.

 

 

[o kandydacie lewicy o jego oficjalnym ogłoszeniu kandydowania więcej pisaliśmy TUTAJ] 

 

 

- Komitet Wyborczy Bezpartyjni i Samorządowcy zgłosił listy we wtorek - 3 września, czyli w wymaganym terminie - informuje Anna Krysicka, komisarz wyborczy w Kaliszu.

 

 

 

- Teraz nasza delegatura Krajowego Biura Wyborczego ma trzy dni na sprawdzenie tych list. Jeśli wszystko będzie w porządku, to do piątku - 6 września, komitet powinien zostać oficjalnie zarejestrowany i informacja o tym znaleźć się na naszej stronie internetowej - dodaje.

Do tej pory na stronie KPW Kalisz pojawiły się listy kandydatów z 13 okręgów. Póki nie ma wśród nich okręgu 36 Kalisz, z którego startuje wiceburmistrz Bartosz Walczak. Kolejne okręgi będą jednak publikowane zaraz po zakończeniu sprawdzenia list.

 

 

[co obiecuje jarociński kandydat na posła z listy Paltformy Obywatelskiej - czytaj TUTAJ]

 

 

Tymczasem Państwowa Komisja Wyborcza zaleciła ponowną kontrolę wykazów podpisów poparcia dla dwóch komitetów Bezpartyjni i Samorządowcy oraz komitetu Skuteczni Piotra Liroya Marca w Tarnowie.

 

 

Jak informuje dziennik Rzeczpospolita:

 

 

„Jest bowiem podejrzenie, że do list załączono wykazy podpisów osób zmarłych oraz osób, które z różnych przyczyn w ostatnim okresie zmieniły nazwisko”.

  

 

 

[wyborcze listy PiS-u i kandydaci z Jarocina - szczegóły TUTAJ]

 

 

Te doniesienia potwierdza pismo wiceprzewodniczącego PKW sędziego Sylwestra Marciniaka, które dziennikarze Rzeczpospolitej mieli otrzymać od rzecznika komisji Wojciecha Dąbrówki.

 

 

„Komisja poleciła, aby dane wszystkich osób umieszczonych na wykazach załączonych do kandydatur tych dwóch komitetów, wnikliwie weryfikować - także z użyciem rejestru PESEL - aż do osiągnięcia przez te komitety ustawowego minimum poparcia wymaganego do ich rejestracji” - cytuje dziennik za rzecznikiem PKW.

 

 

Tymczasem media ogólnopolskie, powołując się na dziennik Rzeczpospolita informują, że do redakcji dotarły informacje, iż PKW przesłała do okręgowych komisji wyborczych pismo, by "skrupulatnie sprawdzać listy poparcia dla komitetów Skuteczni Piotra Liroya-Marca oraz Koalicja Bezpartyjnych i Samorządowców. Wszystko dlatego, że do zgłoszeń kandydatur załączono wykazy podpisów z osobami zmarłymi (w tym nieżyjącymi już od kilku lat) oraz osób, które z różnych przyczyn w ostatnim okresie zmieniły nazwisko" - pisze "Rzeczpospolita".

 

 

 

[AKTUALIZACJA, piątek - 6 września, godz. 16.00]

 

Na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej w okręgu 36 Kalisz nadal nie ma listy kandydatów komitetu Bezpartyjni i Samorządowcy, z którego start zadeklarował wiceburmistrz Jarocina Bartosz Walczak.

 

 

Komisarz wyborczy z Kalisza poinformowała nas wczoraj - 5 września, że komitet zgłosił listy kandydatów w wyznaczonym terminie. - Mamy trzy dni na sprawdzenie tych list. Dlatego, jeśli wszystko będzie w porządku, do piątku lista kandydatów z okręgu 36 powinna zostać oficjalnie zarejestrowana i informacja o tym pojawić się na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej 

 

 

Mamy piątek - 6 września i takiej informacji na stronie PKW nadal nie ma. 

 

[AKTUALIZACJA, poniedziałek 9 września 2019]

- Mamy taką możliwość, jako mieszkańcy, aby mieć swojego przedstawiciela w parlemencie. Musimy grać do jednej bramki. Dlatego podjąłem decyzję o rezygnacji ze startu w wyborach - poinformował na briefindu prasowym Bartosz Walczak. 

 

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. Również w sieci.

 

autor: Anna Konieczna

Źródło:

Dodano: 2019.09.05

jarocinska.pl Copyright © 2007 - 2020 Południowa Oficyna Wydawnicza
redakcja: ul. Kasprzaka 1a, 63-200 Jarocin, 62 747 15 31